Roman Polanski, uznávaný filmový režisér, prožil těžké dětství poznamenané tragédiemi druhé světové války, kdy přišel o matku a musel se skrývat před nacisty.
Jeho úspěšná kariéra byla na vrcholu, když mu vražda manželky šílenou sektou Charlese Mansona obrátila život vzhůru nohama.
V roce 1977 však Polanski spáchal strašný zločin – znásilnění třináctileté dívky, za což byl odsouzen a utekl do Francie. Obvinění ze sexuálního zneužívání dalších žen postupně narůstala a jeho případ zůstává otevřený.
Navzdory svým filmovým úspěchům se stal Polanski synonymem kontroverze a zneužití moci, jeho případ vyvolal otázky o roli spravedlnosti a trestu pro ty, kdo zneužívají svou moc.
Přichází na svět v roce 1933 v Paříži jako potomek židovského otce a katolické matky, která má ale rovněž židovský původ. Romanovi Polanskému jsou čtyři roky, když se celá rodina vrací do Polska.
V jeho dalším osudu pořádně zamíchá karty 2. světová válka. Matka umírá v Osvětimi, otec skončí v koncentračním táboře v Mathausenu. Ještě před deportací stihnou syna poslat ke známým, aby ho zachránili.
Roman nakonec vystřídá několik štací, protože někteří lidé ho ukrývat odmítnou. Zakotví potom v chudé zemědělské rodině Stefanie a Jana Buchalových ve vesnici Wysoka poblíž Krakova.
Vražda manželky
„Stefania zcela nezištně a z pouhé lásky k bližnímu riskovala svůj život i životy manžela a dětí a skoro dva roky mě ukrývala,“ uvádí Polanski později v listu pro památník Jad Vašem. Nakonec má příběh jeho neradostného dětství alespoň jeden happy-end:
po válce se šťastně shledá s otcem, který přežije koncentrační tábor. Zdá se, že kariéře úspěšného režiséra už nic nebrání. Žije v USA. V roce 1968 se navíc ožení s půvabnou herečkou Sharon Tateovou (1943–1969).
Očekávají potomka, ale jejich štěstí netrvá dlouho.
Pouhý rok po svatbě do domu, který si pronajali v době režisérova působení v Hollywoodu, vtrhnou členové sekty šíleného Charlese Mansona (1934–2017) a Sharon ve vysokém stupni těhotenství i její přítomné přátele brutálně zavraždí.
Soudce chce 50 let
V roce 1977 Polanski čelí obvinění ze znásilnění třináctileté dívky Samanthy Geimerové. Přiznává se k činu kvůli tomu, aby dostal malý trest a pokud možno byl propuštěn na podmínku.
S prokurátorem se dohodne na trestu 90 dnů za mřížemi, odsedí si ale jenom 48 dnů. Soudce ale nakonec změní názor a rozhodne se pro nezvykle tvrdý verdikt. Už tehdy chce slavného režiséra poslat na 50 let do vězení.
Polanski proto v roce 1978 prchá v USA do Francie. Jeho hollywoodská kariéra v tu chvíli končí a americká justice ho považuje za uprchlého zločince. Přesto se mu v Evropě daří navázat na úspěšnou kariéru režiséra.
Roku 2002 dokonce promění nominaci na Oscara za film Pianista, nemluvě o tom, že řada jeho dalších snímků skončila s nominací na filmové ceny.
Žádá stažení obvinění
Objevují se nové oběti: roku 2010 britská herečka Charlotte Lewisová, se kterou si měl proti její vůli užít v roce 1983. V létě roku 2017 se ale na druhou stranu ozývá první z obětí, tehdy čtyřiapadesátiletá Samantha Geimerová.
Prosí o shovívavost vůči režisérovi a obvinění vůči němu chce stáhnout. Soud jí ale nevyhoví, téhož roku už totiž nechtějí mlčet další tři ženy:
jednu zná veřejnost pouze pod křestním jménem Robin, druhou je umělkyně Marianne Barnardová, s níž měl mít Polanski sex v jejích pouhých deseti letech, třetí je švýcarská herečka Renate Langerová, která tvrdí, že ji měl znásilnit v roce 1972 ve švýcarském Gstaadu.
Přidá fyzický útok
S podobným příběhem přichází v listopadu 2019 francouzská fotografka Valentine Monnierová. Tvrdí, že ji Polanski v roce 1975 znásilnil a následně zbil. Vše se odehrálo také na režisérově chatě ve Švýcarsku.
Osmnáctiletá Valentine byla v té době začínající herečkou a modelkou. Režisér její tvrzení popírá. „Samozřejmě si na to nevzpomínám, protože to je lež.
Je zřejmé, že obvinění ze znásilnění už není dostatečně senzační, takže musíte přidat něco dalšího (fyzický útok). Nebiju ženy,“ reaguje na obvinění v tisku. Proč Valentine tak dlouho mlčela? Bála se prý, že ji Polanski zabije.
Pykají nevinní
Na konci roku 2019 zároveň Polanski obviní producenta Harveyho Weinsteina (*1952), později obžalovaného za obtěžování a znásilnění žen, že proti němu vedl kampaň, aby zabránil jeho úspěchu v oscarovém klání s filmem Pianista.
„Byl to on, kdo znovu po 26 letech vytáhl můj případ se Samanthou Geimerovou. Tehdy už to nikoho nezajímalo,“ stěžuje si.
Poznamenává, že z něj média dělají monstrum a za jeho chybu z roku 1977 pyká jeho rodina – druhá manželka Emmanuelle Seignerová a dvě děti.
Jeho kauzu americký soud dodnes přes opakované žádosti Polanského právníků neuzavřel, trvá na tom, že se režisér musí dostavit k vyslechnutí rozsudku. Ten ale od roku 1978 do USA nevkročil.