Domů     Zvrhlík? Temné stránky Romana Polanského: Genialita zastíněná zločiny
Zvrhlík? Temné stránky Romana Polanského: Genialita zastíněná zločiny
16.5.2024

Roman Polanski, uznávaný filmový režisér, prožil těžké dětství poznamenané tragédiemi druhé světové války, kdy přišel o matku a musel se skrývat před nacisty.

Jeho úspěšná kariéra byla na vrcholu, když mu vražda manželky šílenou sektou Charlese Mansona obrátila život vzhůru nohama.

V roce 1977 však Polanski spáchal strašný zločin – znásilnění třináctileté dívky, za což byl odsouzen a utekl do Francie. Obvinění ze sexuálního zneužívání dalších žen postupně narůstala a jeho případ zůstává otevřený.

Navzdory svým filmovým úspěchům se stal Polanski synonymem kontroverze a zneužití moci, jeho případ vyvolal otázky o roli spravedlnosti a trestu pro ty, kdo zneužívají svou moc.

Přichází na svět v roce 1933 v Paříži jako potomek židovského otce a katolické matky, která má ale rovněž židovský původ. Romanovi Polanskému jsou čtyři roky, když se celá rodina vrací do Polska.

V jeho dalším osudu pořádně zamíchá karty 2. světová válka. Matka umírá v Osvětimi, otec skončí v koncentračním táboře v Mathausenu. Ještě před deportací stihnou syna poslat ke známým, aby ho zachránili.

Roman nakonec vystřídá několik štací, protože někteří lidé ho ukrývat odmítnou. Zakotví potom v chudé zemědělské rodině Stefanie a Jana Buchalových ve vesnici Wysoka poblíž Krakova.

Obvinění ze sexuálního zneužívání dalších žen postupně narůstala a jeho případ zůstává otevřený. Foto: pixabay
Obvinění ze sexuálního zneužívání dalších žen postupně narůstala a jeho případ zůstává otevřený. Foto: pixabay

Vražda manželky

„Stefania zcela nezištně a z pouhé lásky k bližnímu riskovala svůj život i životy manžela a dětí a skoro dva roky mě ukrývala,“ uvádí Polanski později v listu pro památník Jad Vašem. Nakonec má příběh jeho neradostného dětství alespoň jeden happy-end:

po válce se šťastně shledá s otcem, který přežije koncentrační tábor. Zdá se, že kariéře úspěšného režiséra už nic nebrání. Žije v USA. V roce 1968 se navíc ožení s půvabnou herečkou Sharon Tateovou (1943–1969).

Očekávají potomka, ale jejich štěstí netrvá dlouho.

Pouhý rok po svatbě do domu, který si pronajali v době režisérova působení v Hollywoodu, vtrhnou členové sekty šíleného Charlese Mansona (1934–2017) a Sharon ve vysokém stupni těhotenství i její přítomné přátele brutálně zavraždí.

Soudce chce 50 let

V roce 1977 Polanski čelí obvinění ze znásilnění třináctileté dívky Samanthy Geimerové. Přiznává se k činu kvůli tomu, aby dostal malý trest a pokud možno byl propuštěn na podmínku.

S prokurátorem se dohodne na trestu 90 dnů za mřížemi, odsedí si ale jenom 48 dnů. Soudce ale nakonec změní názor a rozhodne se pro nezvykle tvrdý verdikt. Už tehdy chce slavného režiséra poslat na 50 let do vězení.

Polanski proto v roce 1978 prchá v USA do Francie. Jeho hollywoodská kariéra v tu chvíli končí a americká justice ho považuje za uprchlého zločince. Přesto se mu v Evropě daří navázat na úspěšnou kariéru režiséra.

Roku 2002 dokonce promění nominaci na Oscara za film Pianista, nemluvě o tom, že řada jeho dalších snímků skončila s nominací na filmové ceny.

Žádá stažení obvinění

Objevují se nové oběti: roku 2010 britská herečka Charlotte Lewisová, se kterou si měl proti její vůli užít v roce 1983. V létě  roku 2017 se ale na druhou stranu ozývá první z obětí, tehdy čtyřiapadesátiletá Samantha Geimerová.

Prosí o shovívavost vůči režisérovi a obvinění vůči němu chce stáhnout. Soud jí ale nevyhoví, téhož roku už totiž nechtějí mlčet další tři ženy:

jednu zná veřejnost pouze pod křestním jménem Robin, druhou je umělkyně Marianne Barnardová, s níž měl mít Polanski sex v jejích pouhých deseti letech, třetí je švýcarská herečka Renate Langerová, která tvrdí, že ji měl znásilnit v roce 1972 ve švýcarském Gstaadu.

Filmový režisér Roman Polanski v 60. letech 20. století. Život se s ním nemazlí. Jen taktak unikne nacistům a sekta zavraždí jeho ženu. Foto: CC / Autor nieznany. Veřejná doména
Filmový režisér Roman Polanski v 60. letech 20. století. Život se s ním nemazlí. Jen taktak unikne nacistům a sekta zavraždí jeho ženu. Foto: CC / Autor nieznany. Veřejná doména

Přidá fyzický útok

S podobným příběhem přichází v listopadu 2019 francouzská fotografka Valentine Monnierová. Tvrdí, že ji Polanski v roce 1975 znásilnil a následně zbil. Vše se odehrálo také na režisérově chatě ve Švýcarsku.

Osmnáctiletá Valentine byla v té době začínající herečkou a modelkou. Režisér její tvrzení popírá. „Samozřejmě si na to nevzpomínám, protože to je lež.

Je zřejmé, že obvinění ze znásilnění už není dostatečně senzační, takže musíte přidat něco dalšího (fyzický útok). Nebiju ženy,“ reaguje na obvinění v tisku. Proč Valentine tak dlouho mlčela? Bála se prý, že ji Polanski zabije.

Pykají nevinní

Na konci roku 2019 zároveň Polanski obviní producenta Harveyho Weinsteina (*1952), později obžalovaného za obtěžování a znásilnění žen, že proti němu vedl kampaň, aby zabránil jeho úspěchu v oscarovém klání s filmem Pianista.

„Byl to on, kdo znovu po 26 letech vytáhl můj případ se Samanthou Geimerovou. Tehdy už to nikoho nezajímalo,“ stěžuje si.

Poznamenává, že z něj média dělají monstrum a za jeho chybu z roku 1977 pyká jeho rodina – druhá manželka Emmanuelle Seignerová a dvě děti.

Jeho kauzu americký soud dodnes přes opakované žádosti Polanského právníků neuzavřel, trvá na tom, že se režisér musí dostavit k vyslechnutí rozsudku. Ten ale od roku 1978 do USA nevkročil.

Foto: Viz popisky. Úvodní foto: Georges Biard / CC BY-SA 3.0
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
lifestyle
Kobe Bryant: Tragický konec legendy na palubě helikoptéry
Dne 26. ledna 2020 svět ztratil nejen basketbalovou ikonu, ale i milovaného otce. Smrt Kobeho Bryanta a jeho dcery Gianny při pádu privátního vrtulníku Sikorsky S-76 otřásla fanoušky po celém světě. Jak tragédie postihla nejen sportovní svět, ale i miliony lidí, kteří obdivovali Kobeovu kariéru a lásku k jeho dceři.           […]
Bezpečně na jízdním kole!
Češi jsou národem rekreačních cyklistů. Pravidelně se ve volném čase věnuje jízdě na kole až 36 % obyvatel, zatímco jako dopravní prostředek k jízdě do práce, školy či obchodu ho využívá jen 4–8 % lidí. Častěji se u nás cyklistice věnují muži než ženy, i tak jde o nejoblíbenější sport, který Češi aktivně provozují. Jaká rizika […]
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká […]
Hvězdná kariéra Whitney Houston: Cesta k slávě
Whitney Elizabeth Houston, jedna z největších pěveckých hvězd vůbec, si svým hlasem a talentem získala srdce milionů fanoušků po celém světě. Její cesta k vrcholu byla plná úspěchů, ocenění a rekordů. V tomto článku se podíváme na klíčové momenty její zářivé kariéry, která ji katapultovala mezi nesmrtelné legendy hudebního světa. Horká koupel plná bublinek je […]
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h