Domů     Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
23.4.2024

Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah.

Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené růžové, se loučí s nevlastním otcem, který odchází pracovat do garáže, a sama spěchá na školní autobus.

Do poklidného městečka South Lake Tahoe se rodina přistěhovala před rokem, protože jim zde přišlo bezpečněji než kdekoli jinde. To se za pár chvil změní, konkrétně ve chvíli, kdy před Jaycee zastaví šedé auto.

„Zřejmě se chtějí zeptat na cestu,“ napadá holčičku. Kvůli čemu jinému by zastavovali? „Někdo ke mně natáhl ruku a najednou se moje tělo začalo chovat divně,“ popisuje okolnosti únosu dnes dospělá žena a matka dvou dětí.

Marná snaha o pronásledování

Domovem se jí má stát špinavý dvorek plný odpadků. FOTO: CC BY-SA 4.0 / USIC
Domovem se jí má stát špinavý dvorek plný odpadků. FOTO: CC BY-SA 4.0 / USIC

Jaycee je omámena je paralyzérem a chladnokrevně vtažena do auta psychicky narušenou dvojicí, manželi Garridovými. Její nevlastní otec ještě v poslední chvíli zaslechne její křik. Pohotově stačí vyběhnout před dům, nasednout na kolo a pokusit se auto dohnat.

Neúspěšně. Křičí proto ze všech sil na kolemjdoucí, aby okamžitě volali policii. To ještě netuší, že za pár měsíců bude paradoxně sám figurovat na seznamu podezřelých.

Oběť je zcela izolovaná od okolí

Stany a přístavby na dvoře byly umístěny strategicky tak, že bránily výhledu zvenčí a izolovaly oběť od okolí. FOTO: CC BY-SA 4.0 / USIC
Stany a přístavby na dvoře byly umístěny strategicky tak, že bránily výhledu zvenčí a izolovaly oběť od okolí. FOTO: CC BY-SA 4.0 / USIC

Jaycee mezitím únosci vezou do dvě hodiny vzdáleného města Antioch, přibližně 273 kilometrů od jejího původního bydliště. Dívka ještě netuší, že zde stráví příštích 18 let života.

Domovem se jí má stát špinavý dvorek plný odpadků za polorozpadlým domkem, kde bude živořit v provizorním přístřešku jako nějaké podivuhodné domácí zvíře.

„Stany a přístavby na dvoře byly umístěny strategicky tak, že bránily výhledu zvenčí a izolovaly oběť od okolí,“ popisuje zpětně policie detaily případu.

Jedenáctiletou dívku svléknou donaha

Reportéři stanice ABC potom detailněji rozvádějí, k čemu dochází, když se dívka ocitá sama a na neznámém místě se svými únosci. „Když Garrido dovezl Jaycee domů, svlékl ji donaha. Jediné, co před ním schovala, byl prstýnek s motýlem.

Ten ukrývala po celých osmnáct let.“ Manželé následně neváhají Jaycee nasadit pouta a pohrozit jí smečkou psů, která by ji roztrhala, pokud by se pokusila o útěk. Jedenáctiletá dívka se tedy ocitá nahá, zcela vydaná všanc lidem, které nezná, a daleko od domova.

Jaycee Dugardová: „Plakala jsem, ale byl to tichý pláč. Jen mi stékaly slzy po tváři. Neměla jsem ponětí, co je sex nebo sexuální zneužití. Před únosem jsem možná věděla, že jsou chlapci jiní než dívky.“ FOTO: CC / Public domain
Jaycee Dugardová: „Plakala jsem, ale byl to tichý pláč. Jen mi stékaly slzy po tváři. Neměla jsem ponětí, co je sex nebo sexuální zneužití. Před únosem jsem možná věděla, že jsou chlapci jiní než dívky.“ FOTO: CC / Public domain

K prvnímu sexu dochází týden od únosu

Ještě ten den ji Phillip Garrido donutí jít s ním do sprchy, což pro mladou dívku znamená doživotní trauma, velké rozpaky, stud a pláč. Je to poprvé, co vidí nahého muže.

Pohled na obnažené dívčí tělo navíc Garrida rozvášní a pouhý týden od únosu nebohou Jaycee poprvé znásilní. „Plakala jsem, ale byl to tichý pláč. Jen mi stékaly slzy po tváři. Neměla jsem ponětí, co je sex nebo sexuální zneužití.

Před únosem jsem možná věděla, že jsou chlapci jiní než dívky,“ vzpomíná dnes dospělá žena na momenty hrůzy.

Dělám to tobě, abych nemusel jiným dětem

Z nuceného pohlavního styku se potom stává denní rutina a povinnost. Garrido se jí během toho snaží namluvit, že když bude znásilňovat ji, nemusí to dělat ostatním dětem.

Naivní a úzkostlivá Jaycee tento jediný argument přijímá za svůj, protože nikdo jiný na blízku není, a na zvrácené manžele je tedy zcela odkázaná.

Aby si k nové rodině vytvořila vztah, dostává Jaycee na hraní roztomilé kotě. FOTO: CC / Public domain
Aby si k nové rodině vytvořila vztah, dostává Jaycee na hraní roztomilé kotě. FOTO: CC / Public domain

Manželé se snaží o její sympatie

Dny ubíhají a vězněná Jaycee se snaží přizpůsobit novým podmínkám a malým radostem, na které se může těšit.

Aby si k nové rodině vytvořila vztah, dostává Jaycee na hraní roztomilé kotě, a když požádá o knížku, manželé Garridovi jí velkoryse darují notně ohmatanou knihu o kočkách. „Měla také dovoleno psát si zápisky o kočkách.

Když ale Garrido uviděl, že k nim napsala své křestní jméno, donutil ji ho vymazat. Nesměla jej vyslovit po celá léta,“ popisuje stanice ABC. Phillip Garrido ji rovněž rád obléká do tematických oblečků a vystřihuje obrázky z pornočasopisů.

Do svého únosce se zamiluje

Jak roky plynou, manželé kupují Jaycee televizi, ovšem s přísným zákazem sledování zpráv. Dozvěděla by se, že ji hledá prakticky celá Amerika a symbolem této akce je růžová stuha, která má symbolizovat její oblíbenou barvu.

Poslušná Jaycee si ale zprávy nepouští, aby své únosce nezklamala. V tuto chvíli už je zcela evidentní, že dívka trpí stockholmským syndromem, kdy oběti pociťují určitou vazbu na své únosce a jsou na nich závislé. „Jaycee má silné city pro toho člověka.

Má pocit, jako by to bylo manželství,“ cituje později jejího nevlastního otce server The Mercury News. Dívka také údajně tvrdí, že Garrido je světlem jejího života.

Děti rodí sama v přístřešku na dvorku

Dva roky od únosu nastává zcela nová situace. „V jeden večer mi poprvé za celou dobu dali vařenou večeři. Řekli mi, že jsem asi těhotná,“ popisuje Jaycee okolnosti svého prvního těhotenství.

Návštěva lékaře je pro ni pochopitelně tabu, na porod se proto třináctiletá dívka musí připravit sama. Informace čerpá z televize. První dceru tedy po devíti měsících přivádí sama na svět přímo v provizorní místnosti, kde je držena – v přístřešku na dvorku.

Druhý porod následuje za čtyři roky a Jaycee se od té doby snaží své děti před útoky Garridových bránit. Časem si také zvyká na svoji utajenou roli jejich starší sestry.

Vypadala jako zombie s vymytým mozkem,“ popisuje vzhled Jaycee jedna z policistek. FOTO: CC / Public domain (vlevo) + CC BY-SA 3.0 / JAUSA
Vypadala jako zombie s vymytým mozkem,“ popisuje vzhled Jaycee jedna z policistek. FOTO: CC / Public domain (vlevo) + CC BY-SA 3.0 / JAUSA

O pomoc si neřekla ani mezi lidmi

Proměna holčičky v dospělou ženu s sebou nese také jisté povinnosti a mentální proměnu, do které Jaycee dospěje.

Bez odmlouvání proto začíná vypomáhat v Garridově obchodě a neprojevuje žádné známky snahy o útěk, ačkoli její zápisky svědčí o tom, že po svobodě celým srdcem touží.

Podle psychologů je právě toto důkazem pokročilé psychické poruchy, která už v tomto stadiu nikoho nepřekvapí. „Měla přístup k firemnímu telefonu i e-mailu.

Někteří ze zákazníků ale svědčili, že se jim nikdy nesvěřila s příběhem únosu a týrání,“ píšou zpětně The New York Times. „Měli jsme pocit, že ona dělá veškerou práci,“ uvádí jeden z pravidelných zákazníků.

Na veřejnosti jí říkejme Alissa

Zlom nastává po dlouhých osmnácti letech, v roce 2009. Garrido jde spolu se svými dcerami požádat Kalifornskou univerzitu o povolení rozdávat letáky s náboženskou tematikou. V přítomných policistech však tato rodinka vzbuzuje silné podezření.

Garrido má mít totiž s ohledem na svoji minulou trestnou činnost zákaz přibližovat se k dětem a mladistvým. „Když děti odpovídaly na otázky, byly to automatické, naučené odpovědi.

Policisté proto Garrida na další den pozvali na setkání s probačním úředníkem,“ uvádějí zdroje. Na toto setkání už přichází také Jaycee, kterou rodina na veřejnosti oslovuje jménem Alissa.  „Ta žena měla v očích prázdný pohled.

Vypadala jako zombie s vymytým mozkem,“ popisuje vzhled Jaycee jedna z policistek. Po řádném nahlášení vyšším úřadům a provedení testu DNA je jasno – unesená blonďatá dívka je nalezena.

Policie měla zasáhnout dříve

Oba manžele policie zatýká a podrobuje důkladné domovní prohlídce. „Byla v dobré zdravotní kondici, ale život na dvorku posledních osmnáct let si přesto vybral svou daň,“ popisuje zástupce šerifa v okrsku El Dorado Fred Kollar.

Podle výpovědi sousedů je ale div, že policie nezasáhla dříve, protože ji volali opakovaně. Už v roce 2006 volali příslušníky kvůli hlasitým dětským hlasům. Ti se však podle nich ani neobtěžovali prohledat celou usedlost. Na zadní dvůr, kde Jaycee přebývala s dvěma dětmi, už nedošli vůbec.

Náboženský fanatik toužil založit církev

Sám Phillip Garrido novinářům sděluje, že dlouhé roky počítal s odhalením, které nevyhnutelně muselo přijít. „Cítím se mnohem lépe,“ uvádí muž, o kterém přátelé v posledních letech říkali, že přišel o rozum a údajně se chystal založit církev.

„Fantazíroval, nedávalo to smysl,“ říká Tim Allen, který s Garridem obchodoval. Jeho obchodní partner podle něj vykazoval znaky náboženského fanatika, což potvrzují také sousedé únosců. Garrido má o sobě dokonce tvrdit, že komunikuje s Bohem.

Trest za jeden únos už si odseděl

Nutno zmínit, že Phillip Garrido pro policii není neznámou figurkou a za znásilnění a únos je odsouzen už koncem sedmdesátých let. Obětí měla být pětadvacetiletá Katie Callawayová.

Ve výkonu trestu potom poznává svoji současnou ženu Nancy. „Na soud se těší, našel prý víru a cítí, že se jeho život změní k lepšímu,“ uvádí soudní psychiatrička Lynn Gerowová, která v té době jeho případ prošetřuje.

Dodává však, že tehdy pětadvacetiletý Garrido vykazuje známky sexuálních deviací, a především trpí silnou závislostí na LSD. „Údajný trestný čin sice spáchal pod vlivem LSD, dobře si ale přepadení i znásilnění pamatuje,“ dodává lékařka, podle které rovněž projevil zájem držet svoji oběť jako sexuální otrokyni.

Garrido tenkrát odešel s padesátiletým trestem, ovšem reálně si ve vězení odbyl pouhých deset let.

Oběť je zcela izolovaná od okolí. FOTO: CC BY SA 3.0 / Frank Smith
Oběť je zcela izolovaná od okolí. FOTO: CC BY SA 3.0 / Frank Smith

Odškodnění a nový život

V roce 2011 je Phillip Garrido odsouzen za únos a znásilnění jedenáctileté Jaycee na doživotí, podmínečně propuštěn by čistě teoreticky mohl být nejdříve za 431 let. Jeho manželka Nancy také odchází s doživotním trestem, ale podmínečně propuštěna může být už za 36 let.

Jejich oběť Jaycee Dugardová dostává za své utrpení od státu Kalifornie odškodnění ve výši 20 milionů dolarů, v té době přibližně 410 milionů korun. Jediný, kdo u závěrečného soudu chybí, je hlavní osoba.

Sama Jaycee se omluvila s tím, že ani jednoho ze svých únosců už nikdy v životě nechce spatřit. „Po osmnáct let jsem kvůli nim nenáviděla každou sekundu svého života,“ uvádí ve svém písemném prohlášení, které v průběhu procesu předčítá porotě její matka.

Jedenáctiletá Jaycee Dugardová. FOTO: CC / Public domain
Jedenáctiletá Jaycee Dugardová. FOTO: CC / Public domain

Pro rodinu jsou události zcela devastující

Návrat unesené dívky k její rodině po dlouhých osmnácti letech pochopitelně není jednoduchý. Citově je silně fixovaná na únosce a její nevlastní otec rodinu opouští poté, co je policií celé roky nespravedlivě obviňován z jejího zmizení.

„Zničilo to mé manželství. Prošel jsem si peklem. Až do včerejška jsem byl podezřelý,“ svěřuje se viditelně zničený muž tiskové agentuře. „Je zázrak, že je mohu mít obě u sebe. Děkuji za všechnu lásku a podporu, kterou jste naší rodině poskytli.

Jménem své statečné dcery a úžasných vnuček vás ale prosím o respektování našeho soukromí,“ vzkazuje veřejnosti Jayceena šťastná matka na videu. Dnes společně žijí na blíže neupřesněném místě na severu Kalifornie.

Dohra celého případu vyvolává otázky

V návaznosti na domovní prohlídku a zajištění usedlosti, ve které manželský pár dívku zneužíval, vyplývají na povrch další zajímavé okolnosti. Policie nachází na zahradě kosti, které teoreticky mohou být lidské.

Manželé Garridovi tedy čelí také obvinění z toho, že byli v osmdesátých letech zapleteni do případu zmizení dvou školaček, a ve hře jsou také pohřešované prostitutky z let devadesátých.

Foto: Creative Commons (úvodní - UNSPLASH)
Související články
Svět zločinu
Heparinový vrah poslal na onen svět sedm pacientů!
Pacient v bezvědomí tiše oddechuje. Nevnímá, že k němu právě přišel zdravotník a do kapačky mu cosi píchl. Je to heparin, snižující srážlivost krve. Brzy nato je na oddělení poplach. Muž silně krvácí. To už ale vrah leží doma s nohama na gauči.  Jen málokdo v České republice nezná jméno Petr Zelenka. Pokud si někdo […]
Svět zločinu
Charles Manson: Psychopatický vůdce sekty
Charles Manson byl charismatický, ale psychopatický vůdce sekty „Rodina“, která v 60. letech 20. století terorizovala Kalifornii. Manson byl zodpovědný za vraždu Sharon Tate a dalších devíti lidí a jeho zločiny dodnes šokují a fascinují svět. Mansonův život Charles Manson se narodil v roce 1934 v Cincinnati ve státě Ohio. Jeho matka byla prostitutka a […]
Svět zločinu
Pedofil Marc Dutroux: Osamělý muž toužil po náklonnosti dětí
Odhalení belgického pedofila, únosce a vraha Marka Dutrouxe patřilo ve své době k největším šokům v Evropě. Jeho případ je nejen odpudivým příběhem brutálního násilí, ale odhaluje i mnoho pochybení při vyšetřování. Belgický chlapec Marc Dutroux má od narození všechny podmínky k tomu, aby z něj vyrostl slušný člověk. Pochází z učitelské rodiny, kam se […]
Svět zločinu
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
reklama
zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
reklama
zajímavosti
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
panidomu.cz
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně.
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,