Domů     Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
16.5.2024

Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat.

V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.

Klíč ke zdraví najdete v lékárně nebo v přírodě. Druhá varianta však může být účinnější, než si myslíte. Krom rozličných bylinek je často zmiňovaným pomocníkem třeba i sladká superpotravina!

Ano, máme na mysli med. Je to ideální dar z přírody právě pro dnešní zdravotně velmi rozjitřenou dobu. Draslík, který je v medu obsažen, pomáhá při chřipce a snižuje horečku, jelikož vyvolává pocení a usnadňuje vykašlávání hlenů.

Jak na nachlazení?

S pochmurným počasím se pojí vyšší nemocnost, ať už je to jen bolest v krku nebo chřipka. Léčivé účinky medu všichni známe a při nachlazení pijeme čaj s medem a citronem. Jen tak dál! Znáte ale babskou radu v podobě medu s cibulí?

Promíchejte nakrájenou syrovou cibuli s medem a počkejte pár hodin, než pustí šťávu. Vznikne vám sirup, který nejenže pomůže při nachlazení, ale díky medu i dobře chutná. Klidně ho můžete naordinovat i vašim nemocným dětem.

Ověřeným pomocníkem je lipový med s obsahem silic, které uvolňují dýchací cesty a urychlují tak léčení. I na jaře ho stále ještě můžete pořídit v obchodech.

Banální rýma, co zkazí celý den

Ač je rýma celkem banální záležitost, dokáže pořádně otrávit den. V zimním období je to pravděpodobně první problém, který vás potká. Přestože se říká, že neléčená rýma trvá týden a léčená 7 dní, je možné zmírnit a urychlit její průběh.

Už naše prababičky si od ucpaného nosu ulevovaly napářkou. Nakloňte se nad mísu s horkou vodou, do které můžete přidat sůl, přikryjte si hlavu ručníkem a inhalujte páru. Skvělým trikem je ponoření rukou (až po lokty), nebo nohou do horké vody.

Roztáhnou se tak cévy na končetinách a tím se uvolní také nosní sliznice. Úlevy docílíte i díky rýmovníku – nenáročné rostlině, kterou se vyplatí mít doma. Využití je čistě na vás.

Stačí utrhnout lístek, promnout ho v ruce a přičichnout, nebo si z něj připravit čaj či sirup.

„Med je skvělým pomocníkem při prevenci i léčbě nemocí. Obsahuje optimální poměr bílkovin a minerálních látek, vitamínů, železa, kalcia, fosforu a rostlinných silic,“ vysvětluje Milan Špaček, medový someliér ze společnosti Medokomerc.
„Med je skvělým pomocníkem při prevenci i léčbě nemocí. Obsahuje optimální poměr bílkovin a minerálních látek, vitamínů, železa, kalcia, fosforu a rostlinných silic,“ vysvětluje Milan Špaček, medový someliér ze společnosti Medokomerc.

Ženské potíže? Kontryhel na ně!

Velké množství žen trápí gynekologické problémy, jako jsou záněty, infekce a další. Přesto, že se objevují nejčastěji v létě, mohou vás potkat i v chladnějším období. Častou příčinou je totiž celkové oslabení organismu nebo i běžné nachlazení.

Doslova ženskou bylinou je kontryhel, léčí jak záněty v těle, tak pomáhá při menstruačních potížích, při zánětu vaječníků i v přechodu. Pití čaje z kontryhele je možné i preventivně – nemá totiž žádné škodlivé účinky. Při svědění a výtoku se doporučují sedací koupele v jeho odvaru.

Kašel? A znáte kalobu?

Není nic horšího než neschopnost se v klidu vyspat kvůli otravným záchvatům kašle. Sotva trochu zaberete, začnete se „dusit“ kvůli škrábání v krku a nekončící a hlavně vysilující zápas s vlastním hrdlem je na světě. Ale nezoufejte.

Vzpomeňte si na svá dětská léta. Možná i vám vaše babičky nebo maminky dělaly horké mléko se lžičkou lipového medu. Tento elixír by měl váš kašlem rozbolavělý krk zklidnit a ukolébat vás k sladkému spánku.

Dalším pomocníkem jsou přírodní léky, fytofarmaka, která obsahují specifické výtažky, chránící dýchací cesty před útokem virů i bakterií, pomáhají odstraňovat již vzniklý hlen a v neposlední řadě zvyšují aktivitu imunitního systému. K účinným patří např. známá Kaloba – extrakt z jihoafrické pelargonie.

Ta strašná jarní únava…

Kombinace jarního deštivého počasí, předchozí nedostatek slunečních paprsků a výkyvy teplot vedou často k únavě. A není to jen klišé. Nedostatek energie opravdu způsobuje vyčerpání, které nás omezuje v každodenním životě.

Vyzkoušet můžete prověřené přírodní látky s adaptogenním účinkem. Adaptogeny jsou rostlinné extrakty, které pomáhají tělu lépe zvládat stres a harmonizují i ostatní změny v organismu.

Kromě jiných účinků také pomáhají zlepšovat náladu a zvyšovat množství energie. Jedním z nejznámějších a nejúčinnějších je rozchodnice růžová.

Tato bylina se tradičně používá k léčbě různých zdravotních problémů, jako jsou následky zvýšeného nebo dlouhotrvajícího stresu, deprese a únava.

V lékárně se můžete porozhlédnout po přípravku, který obsahuje extrakt z kořene rozchodnice růžové ve farmaceutické kvalitě. Takový obsahuje látky nazývané rosaviny a salidrosidy, které mají antistresový, antidepresivní, antioxidační a imunomodulační účinek.

Rozchodnice růžová kvetoucí žlutě. Růžové budou až plody. Foto: WildBoar / CC volné dílo
Rozchodnice růžová kvetoucí žlutě. Růžové budou až plody. Foto: WildBoar / CC volné dílo

Další známou léčivkou, která si s únavou lehce poradí, je ženšen. Tento životabudič zvyšuje výkonnost, koncentraci a celkovou chuť do života. Pokud máte problém s únavou hlavně po ránu, pijte každý den po probuzení vlažnou vodu s citronem. Uvidíte, jak se budete za pár dní cítit lépe.

Medová kaše poslední záchrany

Ze všeho nejdůležitější je prevence. Pokud se chcete vyhnout výše zmíněným problémům, starejte se o své zdraví a imunitu s předstihem, nejlépe po celý rok.

Pokud svoji imunitu posilujete, ale i tak cítíte, že se o vás nemoc pokouší, vyrobte si medovou kaši, která vaši imunitu pořádně rozhýbe.

Použijte pastovaný med, který je díky své husté konzistenci na kaši nejvhodnější, smíchejte s trochou skořice, citronovou šťávou a nasekanou cibulí na drobno nebo s rozmačkaným česnekem. Síla této směsi od vás bacily odežene naprosto spolehlivě.

Foto: Pixabay, Medokomerc
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h