Domů     Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
16.5.2024

Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat.

V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.

Klíč ke zdraví najdete v lékárně nebo v přírodě. Druhá varianta však může být účinnější, než si myslíte. Krom rozličných bylinek je často zmiňovaným pomocníkem třeba i sladká superpotravina!

Ano, máme na mysli med. Je to ideální dar z přírody právě pro dnešní zdravotně velmi rozjitřenou dobu. Draslík, který je v medu obsažen, pomáhá při chřipce a snižuje horečku, jelikož vyvolává pocení a usnadňuje vykašlávání hlenů.

Jak na nachlazení?

S pochmurným počasím se pojí vyšší nemocnost, ať už je to jen bolest v krku nebo chřipka. Léčivé účinky medu všichni známe a při nachlazení pijeme čaj s medem a citronem. Jen tak dál! Znáte ale babskou radu v podobě medu s cibulí?

Promíchejte nakrájenou syrovou cibuli s medem a počkejte pár hodin, než pustí šťávu. Vznikne vám sirup, který nejenže pomůže při nachlazení, ale díky medu i dobře chutná. Klidně ho můžete naordinovat i vašim nemocným dětem.

Ověřeným pomocníkem je lipový med s obsahem silic, které uvolňují dýchací cesty a urychlují tak léčení. I na jaře ho stále ještě můžete pořídit v obchodech.

Banální rýma, co zkazí celý den

Ač je rýma celkem banální záležitost, dokáže pořádně otrávit den. V zimním období je to pravděpodobně první problém, který vás potká. Přestože se říká, že neléčená rýma trvá týden a léčená 7 dní, je možné zmírnit a urychlit její průběh.

Už naše prababičky si od ucpaného nosu ulevovaly napářkou. Nakloňte se nad mísu s horkou vodou, do které můžete přidat sůl, přikryjte si hlavu ručníkem a inhalujte páru. Skvělým trikem je ponoření rukou (až po lokty), nebo nohou do horké vody.

Roztáhnou se tak cévy na končetinách a tím se uvolní také nosní sliznice. Úlevy docílíte i díky rýmovníku – nenáročné rostlině, kterou se vyplatí mít doma. Využití je čistě na vás.

Stačí utrhnout lístek, promnout ho v ruce a přičichnout, nebo si z něj připravit čaj či sirup.

„Med je skvělým pomocníkem při prevenci i léčbě nemocí. Obsahuje optimální poměr bílkovin a minerálních látek, vitamínů, železa, kalcia, fosforu a rostlinných silic,“ vysvětluje Milan Špaček, medový someliér ze společnosti Medokomerc.
„Med je skvělým pomocníkem při prevenci i léčbě nemocí. Obsahuje optimální poměr bílkovin a minerálních látek, vitamínů, železa, kalcia, fosforu a rostlinných silic,“ vysvětluje Milan Špaček, medový someliér ze společnosti Medokomerc.

Ženské potíže? Kontryhel na ně!

Velké množství žen trápí gynekologické problémy, jako jsou záněty, infekce a další. Přesto, že se objevují nejčastěji v létě, mohou vás potkat i v chladnějším období. Častou příčinou je totiž celkové oslabení organismu nebo i běžné nachlazení.

Doslova ženskou bylinou je kontryhel, léčí jak záněty v těle, tak pomáhá při menstruačních potížích, při zánětu vaječníků i v přechodu. Pití čaje z kontryhele je možné i preventivně – nemá totiž žádné škodlivé účinky. Při svědění a výtoku se doporučují sedací koupele v jeho odvaru.

Kašel? A znáte kalobu?

Není nic horšího než neschopnost se v klidu vyspat kvůli otravným záchvatům kašle. Sotva trochu zaberete, začnete se „dusit“ kvůli škrábání v krku a nekončící a hlavně vysilující zápas s vlastním hrdlem je na světě. Ale nezoufejte.

Vzpomeňte si na svá dětská léta. Možná i vám vaše babičky nebo maminky dělaly horké mléko se lžičkou lipového medu. Tento elixír by měl váš kašlem rozbolavělý krk zklidnit a ukolébat vás k sladkému spánku.

Dalším pomocníkem jsou přírodní léky, fytofarmaka, která obsahují specifické výtažky, chránící dýchací cesty před útokem virů i bakterií, pomáhají odstraňovat již vzniklý hlen a v neposlední řadě zvyšují aktivitu imunitního systému. K účinným patří např. známá Kaloba – extrakt z jihoafrické pelargonie.

Ta strašná jarní únava…

Kombinace jarního deštivého počasí, předchozí nedostatek slunečních paprsků a výkyvy teplot vedou často k únavě. A není to jen klišé. Nedostatek energie opravdu způsobuje vyčerpání, které nás omezuje v každodenním životě.

Vyzkoušet můžete prověřené přírodní látky s adaptogenním účinkem. Adaptogeny jsou rostlinné extrakty, které pomáhají tělu lépe zvládat stres a harmonizují i ostatní změny v organismu.

Kromě jiných účinků také pomáhají zlepšovat náladu a zvyšovat množství energie. Jedním z nejznámějších a nejúčinnějších je rozchodnice růžová.

Tato bylina se tradičně používá k léčbě různých zdravotních problémů, jako jsou následky zvýšeného nebo dlouhotrvajícího stresu, deprese a únava.

V lékárně se můžete porozhlédnout po přípravku, který obsahuje extrakt z kořene rozchodnice růžové ve farmaceutické kvalitě. Takový obsahuje látky nazývané rosaviny a salidrosidy, které mají antistresový, antidepresivní, antioxidační a imunomodulační účinek.

Rozchodnice růžová kvetoucí žlutě. Růžové budou až plody. Foto: WildBoar / CC volné dílo
Rozchodnice růžová kvetoucí žlutě. Růžové budou až plody. Foto: WildBoar / CC volné dílo

Další známou léčivkou, která si s únavou lehce poradí, je ženšen. Tento životabudič zvyšuje výkonnost, koncentraci a celkovou chuť do života. Pokud máte problém s únavou hlavně po ránu, pijte každý den po probuzení vlažnou vodu s citronem. Uvidíte, jak se budete za pár dní cítit lépe.

Medová kaše poslední záchrany

Ze všeho nejdůležitější je prevence. Pokud se chcete vyhnout výše zmíněným problémům, starejte se o své zdraví a imunitu s předstihem, nejlépe po celý rok.

Pokud svoji imunitu posilujete, ale i tak cítíte, že se o vás nemoc pokouší, vyrobte si medovou kaši, která vaši imunitu pořádně rozhýbe.

Použijte pastovaný med, který je díky své husté konzistenci na kaši nejvhodnější, smíchejte s trochou skořice, citronovou šťávou a nasekanou cibulí na drobno nebo s rozmačkaným česnekem. Síla této směsi od vás bacily odežene naprosto spolehlivě.

Foto: Pixabay, Medokomerc
Související články
Lifestyle
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Lifestyle
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Lifestyle
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
Paul Walker, milovník rychlých aut a hvězda série Rychle a zběsile, tragicky zahynul při autonehodě v roce 2013. Jeho život byl plný adrenalinu, filmových úspěchů i charitativní činnosti.   Hvězda série filmů Rychle a zběsile umírá dne 30. listopadu 2013. Se svým známým, automobilovým závodníkem Rogerem Rodasem, opouští akci pořádanou Walkerovou charitou na pomoc obětem […]
Lifestyle
Iveta Bartošová: Dostali ji na dno osudoví muži?
Bartošová spáchala sebevraždu tím nejdrastičtějším způsobem. V Uhříněvsi u Prahy skočila pod vlak. Svému manželovi Josefu Rychtářovi a jedinému synovi Arturovi nechala dopisy na rozloučenou. Ani oni ji nemohli zachránit? Iveta Bartošová (1966–2014) byla talentovaná, ale naivní a trochu prostá. Tak vzpomínají Ivetini známí na její začátky. A jak je vidět, od doby, kdy Bartošová […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo zavraždil krásnou letušku? Neznámý ruský vrah „řezník“
Televizní seriály se točí v každé zemi a diváci dobře znají jejich hvězdy. V Rusku mezi takové patří Konstantin Kordo-Sysojev (*1971), který podobně jako v populárním krimiseriálu Litějnyj často ztvárňuje policisty a detektivy. Znají ho i filmoví diváci třeba ze snímku Rasputin s Gérardem Depardieuem nebo z vesmírného trikového trháku Saljut-7. Na jaře roku 2016 […]
Petr Muk: Rozervaná duše, kterou nešlo zachránit
Zpívá v několika úspěšných kapelách, rádia celá desetiletí hrají jeho populární písničky a dvakrát se umisťuje na druhém místě ankety Zlatý slavík. Přesto není šťastný, nebo alespoň ne úplně. Deprese, velikášství i nadměrná sebekritika umělce ničí a stahují na dno. Když má pocit, že mu už prášky nepomáhají, sahá k alkoholu. Chodí na terapie a […]
Od zločinu k slávě: Příběh tanečníka a herce Jana Révaie
Jan Révai začínal jako talentovaný tanečník, ale život ho zavál do vězení za loupežné přepadení benzínové stanice. Během pobytu za mřížemi se zdokonalil ve svém umění a po propuštění se vydal cestou úspěšného muzikálového herce a tanečníka. Jeho příběh je o druhých šancích, odvaze překonávat chyby a proměně z rebela ve vzor. I přes svou […]
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
reklama
lifestyle
Falco: Rakouský hudební fenomén s tragickým osudem
Tento článek popisuje životní cestu rakouského zpěváka a skladatele Falca, od jeho neobvyklého talentu v dětství, přes bouřlivou kariéru plnou hitů jako „Der Kommissar“ a „Rock Me Amadeus“, až po tragickou smrt při automobilové nehodě v roce 1998.   Falco, vlastím jménem Johann „Hans“ Hölzel (1957–1998), je rakouský hudebník, zpěvák a skladatel. Stal se jediným […]
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky […]
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
panidomu.cz
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř