Domů     Pedofil Marc Dutroux: Osamělý muž toužil po náklonnosti dětí
Pedofil Marc Dutroux: Osamělý muž toužil po náklonnosti dětí
17.5.2024

Odhalení belgického pedofila, únosce a vraha Marka Dutrouxe patřilo ve své době k největším šokům v Evropě. Jeho případ je nejen odpudivým příběhem brutálního násilí, ale odhaluje i mnoho pochybení při vyšetřování.

Belgický chlapec Marc Dutroux má od narození všechny podmínky k tomu, aby z něj vyrostl slušný člověk. Pochází z učitelské rodiny, kam se narodil 6. listopadu 1956 jako nejstarší dítě.

Rodiče Victor a Jeanine s ním prvních pár let života stráví v Belgickém Kongu, pak se ale vrátí a rozcházejí se. Marc žije dál s matkou a jeho budoucnost pořád ještě vypadá nadějně.

V pěti letech se proslaví v širokém okolí, když vytáhne z vody topícího se kamaráda. Až později vystupují na povrch některé hochovy vlastnosti, které jeho vrstevníci nemají. Například to, že v něm matka občas objevuje nečekané sadistické sklony.

Nebo to, že od svých šestnácti si přivydělává poskytováním sexuálních služeb mužům.

Pedofil Marc Dutroux. Foto: W.carter – Vlastní dílo / CC BY-SA 4.0
Pedofil Marc Dutroux. Foto: W.carter – Vlastní dílo / CC BY-SA 4.0

Láska čeká za mřížemi

Mezitím se Marc spořádaně vyučí elektrikářem a v devatenácti vstupuje do manželství. Se svou vyvolenou Michel Lelièvreovou má dvě děti. Vztah ovšem vydrží jen osm let, manželství končí rozvodem.

Marc později přizná, že svou ženu bil a podváděl. Dlouho ale sám nezůstane. Na výběr má mnoho milenek, ale poměr udržuje hlavně s učitelkou mateřské školy Michelle Martinovou, s níž se také později ožení.

Zajímavé ovšem je, kde se se svou láskou seznámil. Poznali se totiž ve vězení, a to v době, kdy Dutroux odpykával trest za krádeže aut.

Sadismus už neskrývá

Od poloviny 80. let se Marcovy sadistické sklony začínají projevovat stále častěji. Během roku 1985 postupně unese a znásilní pět dívek.

V jeho spárech postupně skončí osmnáctiletá Catherine, jedenáctiletá Sylvie, devatenáctiletá Maria, osmnáctiletá Axelle a patnáctiletá Elizabeth.

Navíc brutálně přepadne a oloupí padesátiletou ženu. Dutroux používá stále stejnou osvědčenou metodu. Dívky napadne, donutí nastoupit do svého auta a poté uvězní. Pak je nejen znásilňuje, ale pořizuje si i jejich pornografické snímky a videa.

Komplic nebude mlčet

Své zločiny Marc nepáchá sám. Jeho komplicem je Jean van Peteghem z Charleroi a nejméně na dvou únosech spolupracuje i jeho partnerka Michelle. Právě Jean po svém zatčení přispěje svou výpovědí k usvědčení Dutrouxe a jeho milenky.

Marc je tak v roce 1989 odsouzen na 13,5 roku, Michelle Martinová vyvázne jen s pětiletým trestem. Ve vězení se vezmou a oba se dostanou na svobodu díky zákonu o amnestii už na jaře 1992.

Své zločiny Marc nepáchá sám. Jeho komplicem je Jean van Peteghem z Charleroi a nejméně na dvou únosech spolupracuje i jeho partnerka Michelle. Ilustrační foto: pixabay
Své zločiny Marc nepáchá sám. Jeho komplicem je Jean van Peteghem z Charleroi a nejméně na dvou únosech spolupracuje i jeho partnerka Michelle. Ilustrační foto: pixabay

Sedativa nejsou pro pacienta

Michelle už se samozřejmě do mateřské školy vrátit nesmí, Marc se teď živí jako obchodník s ojetými auty. Po propuštění dochází k psychiatrovi a podaří se mu ho přesvědčit, že je duševně nemocný.

Pobírá invalidní důchod a získá na předpis i prášky na spaní, které později použije k omámení svých dalších obětí. Protože krutá cesta Marca Dutrouxe ještě zdaleka neskončila.

Zoufalý útěk před pomstou?

Slibuje ovšem pomstu svému komplici Jeanu van Peteghemovi. Ten umírá při tragické autonehodě na podzim 1991, v době, kdy Dutroux dostane vycházku z vězení.

Jean jede na červenou, narazí ve vysoké rychlosti svým mopedem do autobusu a svědkové tvrdí, že vypadal, jako když před někým prchá.

Pravda je příliš nedůvěryhodná

Návrh na Dutrouxovo propuštění z vězení podepisuje osobně tehdejší ministr spravedlnosti Melchior Wathelet, který si za to později vyslouží obrovskou kritiku.

Je to ale jen část řetězu pochybení a nedůsledností, které zanedlouho skončí tragickými následky. Když je Dutroux náhodou přistižen, jak obtěžuje nezletilá děvčata na kluzišti, policie kupodivu tento přestupek nijak neřeší.

Stejně tak je odloženo prošetřování udání z října 1993, podle něhož si Dutroux v podzemí svého domu v charleroiské čtvrti Marcinelle buduje skrýš k věznění unesených žen. Policie případ odkládá, protože informátora označí za nevěrohodného.

Sám Dutroux přesvědčivě vysvětluje, že v domě jen rekonstruuje kanalizaci. A zrovna tak končí v koši několik přiznání příslušníků podsvětí, že jakýsi Dutroux jim navrhoval, aby se s ním podíleli na únosech mladých dívek.

Matka podezírá svého syna

Nikdo tak nebude dlouho vědět, že za neprodyšnými betonovými dveřmi, maskovanými jako polička s nářadím, se ukrývá nevysoká zvukotěsná místnost dva metry dlouhá a metr široká, vybavená pouty a sexuálními i mučicími pomůckami, a že další dva z Dutrouxových domů mají stejné zařízení.

Prošetření se nedočká ani dopis Dutrouxovy matky Jeanine, která v září 1995 zoufale píše na policii, že svého syna podezřívá z účasti na zmizení pohřešovaných dívek.

Kdo si koupí takové video?

Dutroux díky svým výdělkům z kšeftování s auty i s drogami vlastní celkem sedm menších nemovitostí, většinu z nich prázdných.

Poprvé si svou kobku vyzkouší na počátku léta 1995, když do nich zavleče osmileté holčičky Melissu Russovou a Julii Lejeunovou, které unese z vesničky Grace-Hollogne nedaleko Charleoi.

Společníka při únosu i při následném týrání a znásilňování mu dělá komplic, 43letý Francouz Bernard Weinstein. Bydlí v jednom z Dutrouxových domů, a jak se brzy ukáže, spojuje je víc než stejná adresa.

To, jak s oběma malými zajatkyněmi zacházejí, si natáčejí na video. I takové záběry se dají zpeněžit, protože si vždycky najdou podobně zvrhlé kupce.

Výlet se špatným koncem

Znovu řádit začíná Dutroux v srpnu 1995, tentokrát s dalším společníkem. Tím se stává 24letý narkoman Michel Lelievre. V přímořském letovisku Ostende si vyhlédnou dvě kamarádky, které se sem vydaly na dvoudenní výlet.

Sedmnáctiletá An Marchalová musela doma hodně přesvědčovat rodiče, aby ji s o dva roky starší Eefje Lambrecksovou pustili. Teď se po nich náhle slehne zem.

Trýzněné oběti se střídají ve stísněné podzemní kobce. Ilustrační foto: pixabay
Trýzněné oběti se střídají ve stísněné podzemní kobce. Ilustrační foto: pixabay

Oběti, které domů nepatří

V podzemní kobce je obsazeno, protože tam stále ještě pláčou Melissa s Julií, a tak dva nové přírůstky končí v jednom z pokojů v domě. Dívky jsou připoutané k postelím a neustále pod sedativy, ale to nebrání Dutrouxovi, aby je chodil pravidelně znásilňovat.

Takové uspořádání ale dlouho nemůže vydržet. Jednou si někdo něčeho všimne. A tak se Dutroux svých dvou starších vězeňkyň rozhodne zbavit. Jednoho dne Ann a Eefje naloží do auta a odveze je do svého dalšího domku v Jumet, jen pár kilometrů severně od Charleroi.

Vzhledem k množství drog, které jim nedobrovolně koluje žilami, se nemohou bránit, když je sadista zaživa pohřbívá na zahradě.

Policie vězení neobjeví

Na konci roku 1995 Marc Dutroux končí v rukou zákona. Vůbec to ale není kvůli únosům či vraždám. To se jen kriminalisté zajímají o jeho obchody s kradenými auty.

Policisté ho odvádějí z domu, aniž by tušili, že v podzemí se v malé kobce stále tísní nebohé osmileté holčičky. Celý objekt je přitom prohledán dokonce dvakrát. Policisté ale hledají důkazy o krádežích aut a zamaskované vězení neobjeví.

Nikoho z nich nenapadlo vzít s sebou psa. A tak Dutroux odchází s vědomím, že o jeho vězeňkyně se postará manželka Michelle, která o nich dobře ví.

Psi jsou víc než lidé

Vyšetřování trvá pět měsíců a Dutroux celou dobu tráví ve vazbě. Nakonec je ale důkazů proti němu příliš málo a on se do svého domu v Marcinelle vrací. Ve sklepě na něj však čeká šok. Obě holčičky jsou stále přikované ke zdi, ale mrtvé.

Ukazuje se, že Michelle se sice pečlivě starala o své německé ovčáky, ale holčičky krmit nechodila. Manželé si to vyříkají, ale Dutroux si musí hledat nové oběti.

Michelle a Julie končí nejprve na týden v mrazáku a potom zabalené v igelitu pod zemí na jeho zahradě v Sars-la-Buissiere.

Trest pro nespolehlivého parťáka

Hledat další kořist už ale bude muset bez svého osvědčeného komplice Bernarda Weinsteina. Marc ho nyní považuje za nespolehlivého. Právě on měl přece dohlédnout na Michelle, aby se náležitě starala o jeho vězněné holčičky!

Takové selhání nehodlá sadista tolerovat. Svého bývalého parťáka omámí drogami, brutálně zbije, a nakonec zaživa pohřbí vedle Melissy a Julie.

Tvoji rodiče nechtějí platit!

Za novou obětí se Marc Dutroux tedy vydává v doprovodu Michela Lelievreho. Ten řídí bílou dodávku, která sleduje 12letou Sabine Dardennovou, vracející se právě na kole ze školy. Únos je doslova bleskový.

Dodávka přibrzdí vedle jedoucí dívky, Dutroux otevře posuvné dveře a za jízdy strhne Sabine z kola dovnitř. Zanedlouho už připoutává svou oběť ve sklepě v Marcinelle. Tvrdí Sabine, že požaduje po jejích rodičích výkupné, ale oni odmítají zaplatit.

Dokonce jí umožňuje psát rodičům srdceryvné dopisy, které ovšem nikdy neodešle. Dívka je nahá, jen s řetězem kolem krku, dostává konzervy a vodu a Dutroux ji opakovaně znásilňuje. „Nejsem pedofil! Byl jsem jen osamělý a potřeboval jsem něčí náklonnost,“ bude tvrdit později.

Svědkyně s vynikající pamětí

Jedno místo v kobce je ale ještě volné. Obsadí ho čtrnáctiletá Laetitia Delhezová. Při cestě z bazénu také ona končí v bílé dodávce a také ji čeká přikování a sexuální násilí. Tentokrát ovšem akce neproběhne podle očekávání.

Policistům se podaří objevit svědkyni, která viděla dva muže, odvážející v bílé dodávce holčičku. Dokonce si zapamatovala část poznávací značky. Když policie dostane do ruky tolik informací, už nezaváhá. Zatčeni jsou Dutroux, jeho žena i parťák Michel.

Jen hlavní důkaz schází. Po unesené Laetitii jako by se slehla země. Ani tentokrát nikdo podzemní vězení neobjeví. Hrozí, že obě dívky v něm skončí stejně jako jejich předchůdkyně – zemřou hladem a žízní.

Tak já vám tedy všechno řeknu

Výslechy trvají dva dny a Dutroux se vyšetřovatelům vysmívá do tváře. Zato Michel Lelievre nakonec podlehne a přizná se. Potom už nemá smysl zapírat a Dutroux ochotně instruuje kriminalisty, jak se dostat do sklepní kobky.

Policie dívky nachází doslova na poslední chvíli – hladové, zubožené a bez jakékoliv naděje. Teď už je pro Marca Dutrouxe vše ztraceno a nevidí důvod, proč ještě něco tajit.

Vyšetřovatelé tak zanedlouho objevují i zakopaná tělíčka dvou osmiletých holčiček i mrtvolu Bernerda Weinsteina vedle nich. A pak už netrvá dlouho, než jsou nalezeny i ostatky An a Eefje.

Poprvé si svou kobku vyzkouší na počátku léta 1995, když do nich zavleče osmileté holčičky Melissu Russovou a Julii Lejeunovou, které unese z vesničky Grace-Hollogne nedaleko Charleoi. Ilutrační foto: pixabay
Poprvé si svou kobku vyzkouší na počátku léta 1995, když do nich zavleče osmileté holčičky Melissu Russovou a Julii Lejeunovou, které unese z vesničky Grace-Hollogne nedaleko Charleoi. Ilutrační foto: pixabay

Pochybení, nebo zlý úmysl?

Veřejnost je pobouřena, když vycházejí najevo všechna pochybení během dlouhých let vyšetřování. A co teprve když je v dubnu 1998 Marku Dutrouxovi z nepochopitelných důvodů umožněno opustit vězení, aby si mohl dojít prostudovat materiály ke svému případu!

Venku vrah přemůže strážného a dopaden je až po třech hodinách. Bude však trvat ještě několik dlouhých let, než se případ dostane před soud. Dutroux přiznává únosy a věznění dívek, ale obvinění z vražd odmítá.

Pokouší se tvrdit, že je pouhým kolečkem v obrovské organizaci pedofilů. Spekuluje se o tom, že dodával fotografie a videa i do nejvyšších politických kruhů, takže se není co divit všem podivným chybám a opomenutím v minulosti. Tahal tu kdosi mocný za nitky?

V soudní síni je celý svět

Stejně jako se kdysi Michelle s Marcem ve vězení vzali, teď se naopak ve vězení rozvádějí. Michelle zřejmě počítá s tím, že by jí nepomohlo, kdyby až do konce stála na straně svého manžela.

Soud začíná až v roce 2004 za účasti 1340 novinářů z 250 médií celého světa, vyslechnuto je 569 osob a výsledek nemůže být jiný, než jaký všichni očekávají.

Marc Dutroux je odsouzen na doživotí, jeho bývalá žena si má odpykat 30 let a komplic Michel Lelievre 25 let.

Všechny spekulace o pedofilní síti se nakonec smrsknou na pětiletý trest pro podnikatele Jeana-Michela Nihoula, který měl Dutrouxovu pornografií odebírat, ale odsouzen je nakonec jen za podíl na jeho drogových obchodech.

Foto viz. popisky. Úvodní foto: pixabay
Související články
Svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Svět zločinu
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Svět zločinu
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Svět zločinu
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
reklama
věda a technika
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
historie
Volant patří první dámě Haně Benešové
„Řídit budu já,“ prohlásí sebevědomě emancipovaná první dáma Hana Benešová a její manžel Edvard Beneš poslušně usedne na místo spolujezdce. Nezávislá žena Hana Benešová (1885–1974), která je ale zároveň pro svého muže prezidenta Edvarda Beneše (1884–1948) obrovskou oporou, si řidičský průkaz sice udělala až ve svých 50 letech, ale autům zcela propadá. V roce 1937 […]
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
Benešovy dekrety: Ostře sledované zákony
Ač se to tak ze zpráv v tisku může zdát, Benešovy dekrety nejsou o vyhánění Němců, nejsou legalizací pomsty a už vůbec nejsou dílem jednoho muže. Prezidentské dekrety, označované jako Benešovy, jsou právní normy vydávané exilovou vládou během druhé světové války a krátce po jejím skončení. Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, stále budí […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při