Domů     Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
14.5.2024

Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná.

V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. Zvíře je tu s námi ale mnohem déle.

Vzdálený psí bratranec

Na počátku nebylo světlo, ale vlk. Šelma totiž běhá po světě už 800 tisíc let a po celou dobu platí za pořádný poděs. Jejich populace je hodně bohatá, existuje až 40 různých poddruhů, lidstvo zaúřaduje a část vyhubí.

Vlci jsou ale vzdálenými příbuznými psů, historici tvrdí, že jejich linie se oddělí někdy před 12 tisíci lety. Jedna z největších psovitých šelem světa měří v kohoutku kolem 80 centimetrů, jejich váha se zastaví na 40 kilogramech.

I když na Aljašce výzkumníci spatří osmdesátikilového pořízka! Mezi vlčí přednosti patří bezpochyby srst, která pokrývá prakticky celé tělo. Nejhustější kštici najdeme samozřejmě na zádech, kde délka chlupů dosahuje až 70 milimetrů.

Zimní ochlupení je odolné vůči zimě, a tak vlkům nevadí ani třeskuté mrazy. Během chladného počasí dokáží také snížit průtok krve, aby ušetřili tělesné teplo. Barva kožichu rovněž prozradí, odkud vlk je, takový euroasijský zástupce se honosí srstí do zrzava.

Jeho kolega z Aljašky běhá po světě se sněhobílým kabátem. Ten využívá především při lovu.

Vlků existuje hned několik různých druhů. (Juan José González Vega / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Vlků existuje hned několik různých druhů. (Juan José González Vega / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Spolu až do smrti

Strava je nedílnou součástí vlčích životů, jenže aby si pořádně nacpali břicho – musí dát dohromady smečku. Vlci sice mají pověst samotářů, ve skutečnosti jde o velice společenská zvířata. Základ tvoří pár, který spolu často vydrží až do konce života.

Mláďata se rodí jednou ročně a z jednoho vrhu vzejde až 6 potomků. Ti vstoupí na svět hluší, slepí a závislí na rodičích. Do výchovy se často zapojují také starší děti, během pár měsíců jsou ale vlčata připravena na lov. S rodinou zůstávají i několik let.

Když jsou členové smečky rozházeni po celém okolí, stačí si dát vědět. A vlci využívají děsivé vytí. Zoologové zároveň vyvrací mýtus, že typický zvuk dělají pouze za přítomnosti Měsíce.

Jde o ryze praktickou věc a vytí může být slyšet na desítky kilometrů daleko. Když se smečka sejde, vyráží za dobrotou. Vlci nejsou vybíraví, nepohrdnou prakticky ničím. Do akce vyráží před setměním a nemají problém skolit třeba i dospělého losa.

Někdy se ale majestátní šelma musí spokojit s menší kořistí jako jsou bobři či králíci. Při útoku umí vyvinout až šedesátikilometrovou rychlost, nebožáka následně označkují do krku svými 42 zuby!

Přednost v baštění má hlavní pár, který zajišťuje reprodukci smečky, až pak se dostává na ostatní.

Zvíře chovají ve velké vážnosti například v Římě. (Merulana / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Zvíře chovají ve velké vážnosti například v Římě. (Merulana / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)

Inspekce v centru Paříže

Jedinci si dokáží nacpat břicho až 10 kilogramy masa, v opačném případě vydrží bez zakousnutí klidně i dva týdny. V ideálním světě se chlupáči dožívají 14 roků, jenže vlci často umírají předčasně.

Příroda jim sice nezajistí přirozeného nepřítele, někdy si na ně vyšlápne puma či levhart. Medvědi pro změnu útočí rovnou na mláďata. I tak se populace vlků odhaduje na 300 000 jedinců. Tu decimuje řada nemocí, tou hlavní je bezesporu vzteklina.

Mez nejzákeřnější protivníky ale patří člověk. Například Britové vyhubí vlka už v roce 1684, střední Evropa hlásí poslední exemplář začátkem 20. století. Na vině jsou časté útoky na lidi – v roce 1450 vyděsí smečka centrum Paříže, kde potrhá na 40 nebožáků.

Zoologové ale vysvětlují, že zvířatům ve chvíli, kdy narazí na člověka, stoupá hladina kortizolu v krvi a cítí se vystresovaně. V nedávné době jsou však útoky na lidi vzácností.

Za posledních sedmdesát let je v Evropě a Rusku evidováno něco kolem deseti případů.

Mezi lovce vlků patří třeba americký prezident Teddy Roosevelt. (Adem Cuerden / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Mezi lovce vlků patří třeba americký prezident Teddy Roosevelt. (Adem Cuerden / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Vyvraždění a postupný návrat

Po eliminaci vlků však volají farmáři, kterým šelmy útočí na stáda krav a ovcí. „Je těžké je lovit, protože jsou hodně chytří a umí zneškodnit naše psy,“ zalituje někdejší prezident Theodore Roosevelt (1858-1919).

Existují však sofistikovanější způsoby, někteří lidé umí napodobit vlčí vytí. V Kazachstánu a Mongolsku lidé používají orly a sokoly. Někdy to ale s prevencí přeženou natolik, že vlky jednoduše vyhubí.

Smůlu má třeba vlk japonský – nejmenší známý poddruh měří v kohoutku pouhých 30 centimetrů. Až do 18. století jde o frekventovaného obyvatele ostrova Honšú, jenže poté se v Japonsku rozšíří vzteklina, a to zvířatům zlomí vaz.

Poslední kus uhyne v roce 1905. Podobný osud má také vlk horský, jenž údajně oplývá skořicovým odstínem – za vyhynulého je označen v roce 1940. Ve Spojených státech přichází o vlka texaského a vlka floridského, který se vyznačuje temně černým kožichem.

V Česku dnes platí šelma za chráněný druh. Nebylo tomu tak vždy, protože kdysi byly lesy plné vlků. Posledního vlka zastřelil 5. března 1914 jistý František Jež. Na návrat majestátních zvířat si musíme počkat dlouhých osmdesát let.

Myslivci nalíčí celou řadu fotopastí a zaznamenají jedince na Šumavě, a hlavně kolem Broumovska. Menší důvod k úsměvu mají ale místní zemědělci, jejichž stáda prořídnou. Podle všeho se aktuálně po české kotlině pohybuje zhruba 70 vlků.

Celá republika například sleduje případ zraněného samce Bubly, jehož veterináři doslova vyrvou smrtce ze spárů. Lidé na jeho péči neposílají tisíce korun, vlk se uzdraví a dnes už je součástí své původní smečky!

Foto: wikimedia.commons Titulka (Mas3cf / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Související články
Věda a technika
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Věda a technika
Přírodní antibiotika z našich zahrádek
Stále více lidí se zajímá o nejrůznější alternativy v léčení. Nechtějí se spoléhat jen na uměle vyrobené léky, které sice slibují úlevu a pomoc při celé řadě zdravotních obtíží, ale představují i chemickou zátěž pro náš organismus. Zcela jistě existují i situace, kdy lze zdravotní problémy řešit přírodní cestou. V takových případech není hned nutné […]
Věda a technika
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Věda a technika
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
reklama
historie
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
V roce 375 našeho letopočtu se před Evropou objevila hrozivá síla – Hunové, kteří svou zuřivostí a brutálností otřásli civilizací a vyvolali strach v srdcích lidí mnoha národů. Vpád Hunů byl jedním z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších vojenských událostí v historii starověkého světa. Útok Hunů na Evropu je jednou z velkých hádanek v historii západní civilizace. […]
Vražda Johna Lennona: Nejdřív si přišel pro podpis, pak na něj namířil zbraň!
Jedna z největších legend hudebního nebe se stala obětí chladnokrevné vraždy. Hudebníka a spoluzakladatele skupiny The Beatles Johna Lennona zastřelil jeho fanatický fanoušek Mark David Chapman. Dne 24. srpna 1981 za to byl odsouzen k doživotnímu vězení. Co ho vedlo k hrůznému činu? Osmého prosince 1980 má přes sebou John Lennon náročný den. V jeho newyorském bytě ve slavném […]
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
reklama
svět zločinu
Pedofil se ve věznici nedožil rána
Je to všemi milovaný a usměvavý chlapec. Má ale tu smůlu, že onoho dne narazí na lidskou zrůdu. Ta ho vezme k sobě domů. Jakmile se za nimi zaklapnou dveře, chlapce znásilní a ubodá bajonetem. Případ, který dodnes lidem z města Ostrov u Karlových Varů vhání slzy do očí. Sexuální deviant a pedofil tam podle […]
Tim Lambesis: Prosím, zabijte moji ženu!
Kromě skutečných fajnšmekrů se běžní milovníci tvrdé hudby někdy tak úplně nevyznají v jejích druzích. Zasvěceným je však jasné, že žánr zvaný metalcore spojuje prvky punku a metalu. A také moc dobře vědí, o kom je řeč, když se vysloví jméno kapely As I Lay Dying a jejího frontmana, zpěváka Tima Lambesise (*1980). Kapela se […]
Shelley Malil: Žárlivec s kuchyňským nožem
Jak velká je pravděpodobnost, že se hollywoodská hvězda stane z chudého chlapce z rybářské osady kdesi v jižní Indii? Malý Shelley Malil (*1964) se nemůže vynadívat na obrazovku jediné televize, kterou ve vesnici mají, a zapřísahá se, že se stane slavným hercem. Podaří se mu to, ale jednou se proslaví ještě něčím jiným. Mezi lékaři […]
Brutální mordy ve vesničce Klučov: Trojnásobného vraha chytili po letech díky DNA
Nevypadá  jako protřelý kriminálník. Připomíná spíš zmateného pijana po dlouhém flámu. Rozhodně nejde o žádného verbálního sprintera. Vyjadřuje se pomalu, zdlouhavě. Často se dívá kamsi do prázdna. Přesto čelí obvinění z brutální trojnásobné vraždy. Jaro roku 1990 je v plném proudu. Plnými doušky si ho užívají i obyvatelé malé obce Klučov na Kolínsku. Ve stavení […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
panidomu.cz
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř