Skip to content
reklama
reklama

Odpor ve varšavském ghettu: Vyhladovělí Židé bojovali do posledního dechu

blank

Když nacisté ještě v září 1939 ovládli Polsko, uchystali v rámci konečného řešení židovské otázky mnoha obyvatelům Polska strašlivou smrt v plynových komorách koncentračních táborů. Podle jejich názoru to byli podlidé bez nároku na život.

Právě tito podlidé jim však kromě několika odporů a útěků z koncentračních táborů uchystali v roce 1943 peklo ve varšavském ghettu.

Zoufale ozbrojení, vyhladovělí Židé se v ulicích a domech centra Varšavy vydrželi zuřivé nacistické přesile s nejmodernější výzbrojí bránit skoro měsíc.

DEPORTACE DO VYHLAZOVACÍCH TÁBORŮ

Nacisté přeměnili centrum hlavního města Polska v židovské ghetto a nahnali do něj celých čtyřicet procent obyvatel. V přelidněném ghettu tedy bujely epidemie a hladomor. Od jara roku 1942 navíc denně odjížděly z ghetta přeplněné vlaky.

Na začátku se do nich mnozí Židé sami hlásili, protože se domnívali, že cílem jsou pracovní tábory na jihu. Realita byla však strašlivá. Vlaky mířily do vyhlazovacího tábora Treblinka, kde byli všichni obyvatelé ghetta včetně dětí vražděni v plynových komorách.

Tato zpráva se nakonec dostala přímo do ghetta a vzedmula v něm vlnu odporu. 18. ledna 1943 se při prvním transportu nového roku nikdo k deportaci nepřihlásil a obyvatelé ghetta příslušníky SS napadli a nakonec z ghetta vytlačili.

Více než tři měsíce ho měli pod svou kontrolou a připravovali se na nerovný boj. Výzbroj přitom měli zoufalou – pár různě získaných pušek, jeden kulomet a podomácku vyrobené granáty a Molotovovy koktejly.

Německé jednotky, které podle představ hodlaly ghetto vyčistit do tří dnů, měly k dispozici dokonce i pancéřovaná vozidla.

blank
Velitel jednotek SS v ghettu Jürgen Stroop (uprostřed). FOTO: National Archives and Records Administration, Public domain, via Wikimedia Commons

MĚSÍC BOJE PROTI PŘÍZRAKŮM

Židé však měli na své straně dvě výhody – především dokonalou znalost prostředí. Domy v ghettu přetvořili v úkryty a propojili sítí kanálů. Druhou výhodou bylo jejich skálopevné odhodlání – věděli, že tak jako tak zemřou, a radši než v plynové komoře hodlali zemřít na svobodě.

To všechno způsobilo, že 19. dubna, kdy se povstání rozhořelo naplno, připravili esesmanům hotové peklo. Namísto plánovaného vyklízení ghetta se nacisté prvního dne museli se ztrátami stáhnout a na Muranowského náměstí v centru ghetta zavlála polská a židovská vlajka.

To rozzuřilo k nepříčetnosti dokonce i Heinricha Himmlera, který osobně telefonoval do Varšavy s rozkazem, aby vojáci ghetto okamžitě zničili.

Jenže to nebylo tak snadné. Ještě celé čtyři dny nemohli Němci přijít na to, kde se v hořícím a zničeném ghettu obránci schovávají. Nakonec ale s plamenomety začali zapalovat domy a vyhazovat do povětří sklepy a kanály.

I když likvidovali dům po domu, neúnavně bojující obránci jim způsobovali stále další ztráty. Podle oficiální zprávy velitele boje v ghettu Jürgena Stroopa ztratili Němci v bojích přes stovku mužů.

Teprve 8. května Němci konečně objeví velitelství odporu v ghettu. Většina jeho osazenstva spáchá hromadnou sebevraždu, malá skupina pod vedením zástupce velitele odporu Marka Edelmana po dvoudenním martýriu v kanálech pod Varšavou uprchne.

O osm dní později Jürgen Stroop osobně odpálí nálož pod varšavskou synagogou a povstání symbolicky ukončí. Ghetto je v troskách a až do konce války zůstane opuštěné. Podle jeho zprávy pro Himmlera bylo zabito nebo deportováno 56 065 Židů, jeho odhad hovořil až o 71 tisících.

blank
Marek Edelman v roce 1944. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Marek Edelman válku přežil a po ní se stal uznávaným kardiologem. Zemřel v roce 2009 v 90 letech. Jürgen Stroop byl po válce zatčen, souzen za válečné zločiny a v roce 1952 popraven oběšením.

Odpor varšavských Židů proti nevzratnému osudu, který namísto plánovaného týdne trval skoro měsíc, se stal ztělesněním zoufalého boje o přežití v dobách nacistického běsnění. Jeho hlavní představitelé jsou dodnes v mnoha zemích uznávani coby váleční hrdinové.

Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ze zlatokopky jsem se stala zamilovanou ženou
skutecnepribehy.cz

Ze zlatokopky jsem se stala...

Stýkala jsem se se starším...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Záhadný batutut: Co je zač tento malý bigfoot z Vietnamu?
enigmaplus.cz

Záhadný batutut: Co je zač...

Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat...
Na správnou diagnózu čekají lidé se sklerodermií roky
epochalnisvet.cz

Na správnou diagnózu čekají...

Poporodní deprese, lupus,...
Speciální edice malých psacích per Montblanc Heritage  „Rouge et Noir“ Baby
iluxus.cz

Speciální edice malých...

Kolekce Montblanc Heritage je poctou...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Kdo se jim pokouší zničit manželství?
nasehvezdy.cz

Kdo se jim pokouší zničit...

Stabilnější pár byste v...
UFO nad Washingtonem: 70 let stará záhada zůstává bez vysvětlení
enigmaplus.cz

UFO nad Washingtonem: 70 let...

V červenci 1952 ve Washingtonu dochází k sérii...
Dvounohá robotka Cassie láme rekordy v běhu
21stoleti.cz

Dvounohá robotka Cassie láme...

Podle vědců je lidské tělo jako...
Rychlá kedlubnová pomazánka
tisicereceptu.cz

Rychlá kedlubnová pomazánka

Pokud se vám někdy podaří odolat tomu,...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...