Domů     Krásná císařovna Theodora: Zachránila trůn pro svého manžela!
Krásná císařovna Theodora: Zachránila trůn pro svého manžela!

V Konstantinopoli kolem roku 520 n. l. předvádí pantomimu mladá žena Theodora. Je téměř nahá a v roli antické Lédy-labutě svými půvaby svádí Boha Dia. Přihlížející muži hltají očima její vlnící se smyslné tělo a dívka toho jaksepatří využívá.

Krása a schopnosti jí pomohou vystoupat po společenském žebříčku až na samotný vrchol…

Erotické kouzlo kyperského děvčete Theodory (500–548) upoutá i mladého Petra Sabbatia (483 – 565), kterého jeho strýc byzantský císař Justinus I. (450 – 527) nedávno adoptoval a prohlásil svým nástupcem.

Láska na první pohled Petra zasáhne jako šíp. „Tu dívku musím mít,“ zašeptá po představení a odvede si ji do svého paláce. „Nevadí ti, že můj původ není urozený?“ ptá se ho žena při milostných hrách. Zamilovaný mladík jenom krátce zavrtí hlavou.

Vždyť co na tom, že má jeho vyvolená pochybnou pověst herečky… Klidně si ji roku 252 vezme a změní kvůli tomu zákony. Čerstvě korunovaná císařovna Theodora je schopná intrikánka, která svoji moc umí jaksepatří vychutnat.

Manžel se postupně bez jejích mazaných rad neobejde. Její pomoc ale nejvíc ocení na počátku roku 532, kdy to v Konstantinopoli doslova vře nespokojeností… V každém byzantském městě se obyvatelé dělí na dvě skupiny:

Modré a Zelené podle barev, které oblékají na závody koňských spřežení v hippodromu. Oba tábory jsou na sportovním kolbišti nesmiřitelnými nepřáteli, jak popisuje historik Prokopios z Kaisareie (500 – 565):

„..kvůli jménům a místům v hledišti hippodromu utrácejí peníze, těla vydávají nejbolestivějšímu týrání a nehrozí se ani nejpotupnější smrti, jíž musí zemřít.“ Nejlepší místo k podívané je takovým lákadlem, že se muži zuřivě vrhají na nepřátele jiné barvy, i když to jsou třeba jejich příbuzní.

Chrám Hagia Sofia. Postaven byl po povstání Niká na místě někdejší svatyně, kde si Theodora vzala Justiniána.
Chrám Hagia Sofia. Postaven byl po povstání Niká na místě někdejší svatyně, kde si Theodora vzala Justiniána.

Nepřátelé se spojují

Poslední kapkou, než pohár přeteče, se stávají další nepokoje mezi Modrými a Zelenými. Několik Zelených umírá, a ti si kvůli tomu stěžují mandatorovi (císařský zplnomocněnec – pozn. red.). „Všichni patříte do vězení a zahynete bídnou smrtí!

Táhněte, odkud jste přišli a zavřete své hnusné huby!“ nadává jim mandator. „Pryč s Justiniánem!“ zareagují Zelení po svém. Městský prefekt (správce města – poz.

red.) Eudaimon po dalších bitkách v hippodromu zatkne sedm nejagresivnějších bojovníků a tři z nich odsoudí k smrti ukřižováním. Při popravách u dvou odsouzenců praskne dřevěný kříž a nezdaří se ani další pokus, při němž je chce poslat na smrt.

Modří se Zelenými, dříve protivníci na život a na smrt, mají teď společný zájem: milost pro vězně své barvy (odsouzení pocházejí z obou táborů) a spojí se.

Císař Justinián I. nechce vyjednávat. Jeho manželka mu v mnohém poradí.
Císař Justinián I. nechce vyjednávat. Jeho manželka mu v mnohém poradí.

Neměl v tom prsty panovník?

Na dalších závodech o tři dny později požadují Zelení i Modří propuštění obou bojovníků. Císař ale mlčí. Nechce s nimi vyjednávat, i když ví, že to bude mít následky v podobě dalších bitek v ulicích.

Současný německý historik Mischa Meier proto podezřívá Justiniána, že svým postojem vzpouru podpořil.

„Vznikají tak pochyby, zda krátce nato vypuknuvší povstání opravdu vycházelo od lidu… Hledal císař eskalaci (růst napětí – pozn. red.) záměrně?“ Odpověď davu na panovníkovo mlčení je jednoznačná.

Lidé se ženou z hippodromu rovnou k sídlu městského prefekta, které zapálí. „Nika, nika! (Vítězství, vítězství!)“ ozývá se konstantinopolskými ulicemi heslo vzbouřenců.

Památník povstání Niká v Konstantinopoli. Kdysi se tu nacházel hipppodrom.
Památník povstání Niká v Konstantinopoli. Kdysi se tu nacházel hipppodrom.

Splněný požadavek

Císař s Theodorou a hrstkou věrných se zavírá ve svém paláci. Druhý den ale opět vyráží na závody spřežení. „Ať odstoupí Ioannes, Tribonianos a Eudaimon!“ požadují rozběsnění obyvatelé po vládci. Ten jejich požadavek kupodivu splní.

„Je podivné, že Justinián nepočkal, zda propuštění úředníků náladu nezklidní, a místo toho vyslal Belisaria s oddílem věrných vojáků do ulic, ačkoli každý věděl, že pouliční boje nebylo možné v Konstantinopoli vyhrát a způsobovaly jenom další násilnosti,“ pokračuje ve své teorii Meier.

Rozvášněné hordy chtějí nového vládce říše, dorazí proto až k domu Proba, synovce mrtvého císaře Anastasia (vládl v letech 491 – 518), a provolají ho novým panovníkem. Probos ale mezitím raději ze strachu uteče. Zklamaní povstalci alespoň zapálí jeho dům.

Theodora je sice prostého původu, ale na trůně se dokáže prosadit.
Theodora je sice prostého původu, ale na trůně se dokáže prosadit.

Do hry vstupuje císařovna

Popelem lehnou i další konstantinopolské budovy: Chrám moudrosti, Augustaion a Zeuxipovy lázně. V císařském paláci se mezitím radí, co dělat. Justinián je pro útěk. „Vždyť je tam celé město,“ zděsí se mas lidí, když vykoukne z okna paláce.

Do debaty vstupuje Theodora: „Podle mého mínění nynější situace nedovoluje zkoumat, zda smí žena mezi muži jednat odvážně a před váhavými vyslovovat smělá slova, ať už je správné to, či něco jiného…“ Muže shromážděné kolem Justiniána její řeč nepřekvapí.

Vědí, že císaři mnohdy přispěla při rozhodování užitečným nápadem. „Tam, kde se octl stát v krajním nebezpečí, nezbývá jiná možnost, než učinit ve svízelné situaci to nejlepší opatření,“ říká císařovna a manžel jí visí na rtech.

V Konstantinopoli je velice známý, mnohem známější než Probos, proto císařovi věrní správně předpokládají, že sotva vyjde ven, lidé ho okamžitě prohlásí panovníkem.

Dobře vymyšlená past jim vyjde a nový vládce Hypatios hned zve davy do hippodromu na svoji korunovaci. Nikdo ale netuší, že jde o léčku. Na shromáždění zaútočí vojska v čele s vojevůdci Belisariem a Mundem a v nastalém zmatku pobijí asi 30 000 – 35 000 lidí.

Všude teče spousta krve a obyvatelé Konstantinopole si na další protesty proti Justiniánovi nechají na dlouhou dobu zajít chuť. Skutečným vítězem povstání je krásná Theodora. Nebýt jí, možná by císař už byl po smrti…

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Historie
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Historie
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
reklama
historie
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a […]
Valeria Messalina: Krásná nestoudná krvelačná bestie
Její tělo se zachvěje v posledním návalu rozkoše. Po chvíli vstane a zahalí se do bohatě zdobené tuniky. Pošle odpočívajícímu milenci škádlivý vzdušný polibek a když odchází kývne. Ze stínu se vynoří mohutný voják a než se milenec v loži vzpamatuje, podřízne mu hrdlo. Je krásná. Štíhlá a pružná jako proutek. Oči má černé jako uhel, jemnou […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
reklama
věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív