Domů     Krásná císařovna Theodora: Zachránila trůn pro svého manžela!
Krásná císařovna Theodora: Zachránila trůn pro svého manžela!

V Konstantinopoli kolem roku 520 n. l. předvádí pantomimu mladá žena Theodora. Je téměř nahá a v roli antické Lédy-labutě svými půvaby svádí Boha Dia. Přihlížející muži hltají očima její vlnící se smyslné tělo a dívka toho jaksepatří využívá.

Krása a schopnosti jí pomohou vystoupat po společenském žebříčku až na samotný vrchol…

Erotické kouzlo kyperského děvčete Theodory (500–548) upoutá i mladého Petra Sabbatia (483 – 565), kterého jeho strýc byzantský císař Justinus I. (450 – 527) nedávno adoptoval a prohlásil svým nástupcem.

Láska na první pohled Petra zasáhne jako šíp. „Tu dívku musím mít,“ zašeptá po představení a odvede si ji do svého paláce. „Nevadí ti, že můj původ není urozený?“ ptá se ho žena při milostných hrách. Zamilovaný mladík jenom krátce zavrtí hlavou.

Vždyť co na tom, že má jeho vyvolená pochybnou pověst herečky… Klidně si ji roku 252 vezme a změní kvůli tomu zákony. Čerstvě korunovaná císařovna Theodora je schopná intrikánka, která svoji moc umí jaksepatří vychutnat.

Manžel se postupně bez jejích mazaných rad neobejde. Její pomoc ale nejvíc ocení na počátku roku 532, kdy to v Konstantinopoli doslova vře nespokojeností… V každém byzantském městě se obyvatelé dělí na dvě skupiny:

Modré a Zelené podle barev, které oblékají na závody koňských spřežení v hippodromu. Oba tábory jsou na sportovním kolbišti nesmiřitelnými nepřáteli, jak popisuje historik Prokopios z Kaisareie (500 – 565):

„..kvůli jménům a místům v hledišti hippodromu utrácejí peníze, těla vydávají nejbolestivějšímu týrání a nehrozí se ani nejpotupnější smrti, jíž musí zemřít.“ Nejlepší místo k podívané je takovým lákadlem, že se muži zuřivě vrhají na nepřátele jiné barvy, i když to jsou třeba jejich příbuzní.

Chrám Hagia Sofia. Postaven byl po povstání Niká na místě někdejší svatyně, kde si Theodora vzala Justiniána.
Chrám Hagia Sofia. Postaven byl po povstání Niká na místě někdejší svatyně, kde si Theodora vzala Justiniána.

Nepřátelé se spojují

Poslední kapkou, než pohár přeteče, se stávají další nepokoje mezi Modrými a Zelenými. Několik Zelených umírá, a ti si kvůli tomu stěžují mandatorovi (císařský zplnomocněnec – pozn. red.). „Všichni patříte do vězení a zahynete bídnou smrtí!

Táhněte, odkud jste přišli a zavřete své hnusné huby!“ nadává jim mandator. „Pryč s Justiniánem!“ zareagují Zelení po svém. Městský prefekt (správce města – poz.

red.) Eudaimon po dalších bitkách v hippodromu zatkne sedm nejagresivnějších bojovníků a tři z nich odsoudí k smrti ukřižováním. Při popravách u dvou odsouzenců praskne dřevěný kříž a nezdaří se ani další pokus, při němž je chce poslat na smrt.

Modří se Zelenými, dříve protivníci na život a na smrt, mají teď společný zájem: milost pro vězně své barvy (odsouzení pocházejí z obou táborů) a spojí se.

Císař Justinián I. nechce vyjednávat. Jeho manželka mu v mnohém poradí.
Císař Justinián I. nechce vyjednávat. Jeho manželka mu v mnohém poradí.

Neměl v tom prsty panovník?

Na dalších závodech o tři dny později požadují Zelení i Modří propuštění obou bojovníků. Císař ale mlčí. Nechce s nimi vyjednávat, i když ví, že to bude mít následky v podobě dalších bitek v ulicích.

Současný německý historik Mischa Meier proto podezřívá Justiniána, že svým postojem vzpouru podpořil.

„Vznikají tak pochyby, zda krátce nato vypuknuvší povstání opravdu vycházelo od lidu… Hledal císař eskalaci (růst napětí – pozn. red.) záměrně?“ Odpověď davu na panovníkovo mlčení je jednoznačná.

Lidé se ženou z hippodromu rovnou k sídlu městského prefekta, které zapálí. „Nika, nika! (Vítězství, vítězství!)“ ozývá se konstantinopolskými ulicemi heslo vzbouřenců.

Památník povstání Niká v Konstantinopoli. Kdysi se tu nacházel hipppodrom.
Památník povstání Niká v Konstantinopoli. Kdysi se tu nacházel hipppodrom.

Splněný požadavek

Císař s Theodorou a hrstkou věrných se zavírá ve svém paláci. Druhý den ale opět vyráží na závody spřežení. „Ať odstoupí Ioannes, Tribonianos a Eudaimon!“ požadují rozběsnění obyvatelé po vládci. Ten jejich požadavek kupodivu splní.

„Je podivné, že Justinián nepočkal, zda propuštění úředníků náladu nezklidní, a místo toho vyslal Belisaria s oddílem věrných vojáků do ulic, ačkoli každý věděl, že pouliční boje nebylo možné v Konstantinopoli vyhrát a způsobovaly jenom další násilnosti,“ pokračuje ve své teorii Meier.

Rozvášněné hordy chtějí nového vládce říše, dorazí proto až k domu Proba, synovce mrtvého císaře Anastasia (vládl v letech 491 – 518), a provolají ho novým panovníkem. Probos ale mezitím raději ze strachu uteče. Zklamaní povstalci alespoň zapálí jeho dům.

Theodora je sice prostého původu, ale na trůně se dokáže prosadit.
Theodora je sice prostého původu, ale na trůně se dokáže prosadit.

Do hry vstupuje císařovna

Popelem lehnou i další konstantinopolské budovy: Chrám moudrosti, Augustaion a Zeuxipovy lázně. V císařském paláci se mezitím radí, co dělat. Justinián je pro útěk. „Vždyť je tam celé město,“ zděsí se mas lidí, když vykoukne z okna paláce.

Do debaty vstupuje Theodora: „Podle mého mínění nynější situace nedovoluje zkoumat, zda smí žena mezi muži jednat odvážně a před váhavými vyslovovat smělá slova, ať už je správné to, či něco jiného…“ Muže shromážděné kolem Justiniána její řeč nepřekvapí.

Vědí, že císaři mnohdy přispěla při rozhodování užitečným nápadem. „Tam, kde se octl stát v krajním nebezpečí, nezbývá jiná možnost, než učinit ve svízelné situaci to nejlepší opatření,“ říká císařovna a manžel jí visí na rtech.

V Konstantinopoli je velice známý, mnohem známější než Probos, proto císařovi věrní správně předpokládají, že sotva vyjde ven, lidé ho okamžitě prohlásí panovníkem.

Dobře vymyšlená past jim vyjde a nový vládce Hypatios hned zve davy do hippodromu na svoji korunovaci. Nikdo ale netuší, že jde o léčku. Na shromáždění zaútočí vojska v čele s vojevůdci Belisariem a Mundem a v nastalém zmatku pobijí asi 30 000 – 35 000 lidí.

Všude teče spousta krve a obyvatelé Konstantinopole si na další protesty proti Justiniánovi nechají na dlouhou dobu zajít chuť. Skutečným vítězem povstání je krásná Theodora. Nebýt jí, možná by císař už byl po smrti…

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Zánik východního impéria. Komunismus se hroutil za zvuku kladiv a krumpáčů
Na počátku stály lákavé ideje o svobodě, rovnosti a sociální spravedlnosti. Jenže záhy se tyto myšlenky přeměnily v jedno z nejděsivějších impérií, jaké historie pamatuje. Sovětský svaz byl po desítky let postrachem pro svobodný svět a jeho dějiny lemovaly miliony mrtvých vlastních občanů i příslušníků jiných států. Tyto dějiny se začaly psát v Petrohradě 7. […]
Historie
Krásná a cílevědomá Livia Drusilla: Fíky na věčnost?
Jednu znalkyni jedů nepřímo pošle na věčnost, další si vezme za manželku. První císař římské říše, zakladatel julsko-klaudijské dynastie a původně také spojenec Marca Antonia, Oktavián (63 př. n . l. – 14 n. l.), sice není Caesarovým potomkem, ale antický velikán ho adoptuje.   Když ambiciózní Oktavián narazí na krásnou a neméně cílevědomou Livii […]
Historie
Velké otřesy v Číně: Životy braly hladomory i zemětřesení
Přírodní katastrofa je zpravidla sama o sobě tragédií. Když se k ní ale přidají neúspěšné a necitlivé reformy v zemi, kde udeří, je zaděláno na skutečnou hrůzu. Právě to se stalo v roce 1976 v čínském Tchang-šanu. V roce 1949 měli čínští komunisté volné pole působnosti. Japonský militarismus byl na kolenou a jejich největší vnitřní nepřítel Čankajšek se se svou […]
Historie
Atentát na Františka Ferdinanda d’Este: Přelomový moment historie
To, co se odehrálo v první polovině 20. století, do té doby svět nikdy nepoznal. Čtyřicet let ohraničených první a druhou světovou válkou přepsalo geopolitickou mapu způsobem, jaký nemá v historii obdoby. Který moment obou válek dnes považují historici za klíčový? Atentát na Františka Ferdinanda d’Este: Čtyři roky utrpení, na jehož konci budou miliony mrtvých, […]
reklama
historie
Vzestupy a pády nejstarších civilizací: Harappská kultura
Pokud něco zásadním způsobem formovalo další vývoj života a uspořádání na naší planetě, byly to vzestupy a pády starověkých civilizací. Většina z nich zásadním způsobem nasměrovala vývoj lidstva a předurčila naši kulturu, geografické rozložení či technologický a náboženský vývoj. Které starověké kultury to byly? Kdy: druhá polovina 4. tisíciletí př. n. l.– polovina 2. tisíciletí př. […]
Když voda brala životy. Tsunami usmrtila na 230 tisíc lidí!
Před jednadvaceti lety zasáhlo jihovýchodní Asii jedno z nejsilnějších zemětřesení v historii lidstva, po kterém následovala nepředstavitelná tragédie. Zemětřesení na dně oceánu totiž vyvolalo tsunami – obří vlna se na některých místech zvedala až do výšky třiatřiceti metrů a na pobřeží Indického za sebou nechala desítky tisíc mrtvých. Je osm ráno 26. prosince 2004 a […]
2. světová válka: Bitvy u Verdunu a na Sommě
V době, kdy nikdo netušil, že hrůzy první světové války zažije svět znovu a ve větším měřítku jen o čtvrt století později, jsou bitvy u Verdunu a na Sommě dávány za strašlivý příklad toho, kam až může zajít lidská touha po moci. U Verdunu se bojuje od února 1916 až do prosince. Němci svážejí jednotky až […]
Martin Luther King: Za práva Afroameričanů
Martin Luther King je bezesporu nejvýznamnější osobností boje za práva Afroameričanů. Jeho slavný projev „I Have a Dream“, který pronese během takzvaného pochodu na Washington, se pro miliony černošských Američanů stane symbolem jejich boje za rasovou rovnoprávnost. V roce 1946 obdrží Nobelovu cenu za mír a stane se významnou postavou celonárodní americké politické scény. Jeho život […]
reklama
historie
Proč se v rakouské monarchii směl stát učitelem jedině muž?
Rakouská panovnice Marie Terezie ví, že školní docházku nestačí jenom nařídit. Aby její reformy fungovaly, musí mít podporu státu. Proto v Praze v roce 1775 zakládá c. k. sklad školních knih, který má na starosti vydávání učebnic. Marie Terezie (1717–1780) nezapomíná na přípravu budoucích učitelů. Kdo si chce stoupnout za katedru, musí se nechat zapsat […]
Smrt v divadle: Atentát na prezidenta Abrahama Lincolna
Je 15. dubna 1865 a ve Fordově divadle ve Washingtonu právě americký prezident Abraham Lincoln sleduje v čestné loži představení Náš americký bratranec. Je to přitom pouhých šest dní poté, co byla podepsána mírová smlouva, která ukončila americkou občanskou válku. Vojska Unie v ní porazila jižanské státy Konfederace a kromě jiného zrušila v těchto státech otroctví, které bylo doposud […]
Ruská revoluce a anabáze československých legionářů
Revoluční události však otřásaly nejen těmito třemi státními útvary. V roce 1917 se revoluce vzedmula i v Rusku a svrhla carský režim, který zde existoval ve své podstatě už od počátků Kyjevské Rusi v 9. století. První revoluci vyvolala v únoru nespokojenost se zkostnatělým režimem, který po celou dobu války nedokázal efektivně mobilizovat své síly. Výsledkem byla vojenská i […]
1962: Svět na pokraji jaderné apokalypsy
Zřejmě nikdy svět nebyl tak blízko ke kompletnímu zničení jako na podzim roku 1962. Druhá polovina října byla skutečně horká, jaderné střely již byly odjištěny a připraveny zasáhnout svůj cíl… V říjnu 1962 si americký prezident John F. Kennedy v Oválné pracovně Bílého domu prohlíží fotografie. Ovšem nejsou to snímky z nějakého rodinného alba, nýbrž […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz