Skip to content

Králíci v Austrálii: Kontinent kvůli nim rozdělí vedví!

Thomas Austin žije v Austrálii, ale jednoho dne se mu zasteskne po domově na britských ostrovech. Rozhodne se si ho připomenout aspoň během vánočního lovu. Z Evropy proto v roce 1859 nechává přivézt 24 králíků, čímž nevědomky způsobí jednu z největších ekologických katastrof v dějinách lidstva.

Neuloví je totiž všechny…

Vánoční tradice jsou různé, někdo rozkrajuje jablko, jiný lije olovo. Australský farmář Thomas Austin (1815–1871) má ve zvyku oslavovat narození údajného mesiáše střílením do hloučku králíků. Na své pozemky ve Winchelsea v jihoaustralském státě Victoria si jich proto přes svého bratra v rodné Anglii nechá roku 1859 dovézt hned dva tucty.

Tím si zajistí nejen pohyblivé terče pro své krvelačné choutky, ale zároveň tím naplní i cíle Viktoriánské aklimatizační společnosti, jíž je Austin členem. „Účelem této organizace bylo ‚civilizovat‘ australskou buš. To zahrnovalo i zavádění evropských ryb – lososa, pstruha a lína – a rovněž různých rostlin,“ informuje nás spisovatel Stephen Weir. Když si to v říjnu téhož roku na půdu Austinových pozemků vyhopká první králík, začíná zkáza původního australského ekosystému.

Díky faktické absenci predátorů a příznivým podnebným podmínkám králičí populace raketově roste.

Nápad za metál Králíci se začnou rychle množit. V roce 1866 už jich lovci na Austinově panství zastřelí 1400. Sám realizátor „geniálního“ nápadu na dovoz zajícovitého savce je za své zásluhy oceněn od aklimatizační společnosti medailí.

Ale neprozřetelnost jeho rozmaru se ukáže záhy. Již ke konci 60. let jsou farmáři nuceni vyklidit přes 8000 kilometrů čtverečných půdy, neboť králíci ji celou spásali a zemědělsky je nyní nepoužitelná.

Lov králíků se stane prakticky národním sportem. Maso i kůže ale nepřijdou nazmar, zužitkují se.

Chybí přirozený predátor Do konce 19. století králíci přeskáčou poušť až do Západní Austrálie a současně i Severního teritoria (oba spolkové státy), urazit přitom musí neuvěřitelnou vzdálenost 5000 kilometrů!

Jak je něco takového možné? Králíkům hraje v migraci do karet hned několik věcí – zaprvé jim vyhovuje suchá australská krajina, zadruhé je zde ohrožuje minimum přirozených nepřátel a zatřetí se jejich populace díky vysokému reprodukčnímu potenciálu neustále obnovuje a roste.

S těmito evolučními esy jsou v podstatě nezastavitelní.

Metr vysoký plot, jenž rozdělil Austrálii na dvě půle, ochránil úrodnější pozemky na jihozápadě.

Vybíjení národní povinností Australská vláda i soukromníci zkoušejí za účelem zastavení králíků všechno možné. Králíky střílí, tráví, nahánějí je fretkami, kladou jim ocelové pasti… Zamořené oblasti pak od rána do večera brázdí povozy bořící rozsáhlé podzemní nory.

„Jde o proces, při němž jsou králíci rozsekání nebo pohřbeni zaživa. Jejich nory lidé dále odstřelovali a vykuřovali, především na rozsáhlých farmách,“ vyjmenovává americký spisovatel Michael C. Clarke.

Ve státě Nový Jižní Wales dokonce v roce 1883 schválí zákon, který každému farmáři přímo nařizuje likvidaci škůdce a pokud bude u někoho nalezen králík živý, může si viník odsedět až půl roku ve vězení!

Západoaustralská vláda zároveň dá celé západní pobřeží od severu k jihu rozdělit metr vysokým plotem. S délkou 1833 kilometrů je zábrana v roce svého dokončení (1907) vůbec nejdelší nepřerušenou stavbou svého druhu na světě!

Od druhé poloviny 20. století australské úřady zapojily do boje s králíky virologii.

Umírají stromy i zvěř Ve 40. letech 20. století už podle odhadů žije v Austrálii na 800 milionů králíků a jejich vliv na místní faunu i flóru se nedá nazvat jinak než devastující. K lokálnímu zániku odkážou možná až desítky druhů stromů.

Na vyprahlých půdách také dochází k erozím. Stejně tak králičí zamoření přivodí konec asi jedné osmině všech druhů tamních savců… Zásadní zlom přijde v 50. letech. Úřady králíky uměle infikují myxomatózou.

Nakažlivé virové onemocnění zdecimuje počet králíků až o 95 procent! Zbylých 5 procent si však vytvoří imunitu a jejich počty se do pár desetiletí téměř obnoví. Virologie se ale v honbě za vymýcením králíků jednoznačně ukáže jako nejúčinnější nástroj.

Od 90. let pak australské úřady začnou využívat kontroverzní kalcivirus, který infikované zvíře v podstatě rozloží zaživa. Odhaduje se, že dnes v Austrálii žije kolem 200 milionů králíků, což je za posledních 50 let pokles asi o 70 procent.

Foto: wikimedia
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Konflikty
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Mariánské Lázně: Město hudby, kde vám zazpívá i fontána
epochanacestach.cz

Mariánské Lázně: Město hudby,...

Ten, kdo přijede do...
Chyť si mě, jsem tvoje zlatá rybka!
nasehvezdy.cz

Chyť si mě, jsem tvoje...

Je krásná, je úspěšná, je za...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...
Dubaj bojuje s horkem a pomocí dronů vytváří déšť
enigmaplus.cz

Dubaj bojuje s horkem a pomocí...

To, co by se ještě nedávno zdálo nemožné, se stává...
Unikátní track day na Red Bull Ringu
iluxus.cz

Unikátní track day na Red...

V pátek, 20. srpna 2021, se na rakouském...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Komunikace se záhrobím: Nešťastný otec sestrojil přístroj, který to prý umí
enigmaplus.cz

Komunikace se záhrobím:...

Ztráta milované osoby dokáže s člověkem pořádně...
Vykašlal se na mě v nejhorší chvíli
skutecnepribehy.cz

Vykašlal se na mě v nejhorší...

Padouch, lotr, odporný...
Chytil se zbojník Oleksa Dovbuš do pasti?
epochalnisvet.cz

Chytil se zbojník Oleksa...

Mnoho let žije v Pečenižynu u Kolomyje (na...
Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...
Florentýnky
tisicereceptu.cz

Florentýnky

Původ mají v Itálii, příprava je rychlá a jsou...