Skip to content

Jak postupovat při dopravní nehodě

Tento článek je reklamním sdělením

Účastníkem dopravní nehody se může stát kdokoli, kdo se pochybuje na pozemních komunikacích.

Stát se přímým účastníkem dopravní nehody není nikdy příjemné. Nikdy však z místa nehody neodjíždějte, vše se snažte vyřešit na místě. Ať už jste poškozená osoba nebo viník nehody, máte vždy svá práva, která nemůže nikdo narušovat, pokud se vám tedy bude zdát, že s druhou osobou při sepisování protokolu nesouhlasíte, raději zavolejte Policii ČR, která protokol sepíše, vše nafotí a vyřeší. Postup při dopravní nehodě je velice důležité dodržet.

Jak postupovat při dopravní nehodě

1. Označit místo nehody – po vozovce se nikdy nepohybujte bez reflexní vesty, která je součástí povinné výbavy. Vyndejte z vozu výstražný trojúhelník, který umístíte v dostatečné vzdálenosti, podle dané situace, za havarovaná vozidla. Zavolejte také na svoji pojišťovnu a sdělte jim, co se stalo.

2. Nafotit – fotodokumentace je nezbytnou součástí záznamu o dopravní nehodě. Je však dobré, aby si důkazy pořídil jak viník, tak i poškozená osoba. Nenechávejte focení na jednom zúčastněném, jestliže dojde k pozdějším sporům, nebudete mít žádný důkaz. Dopravní nehodu foťte vždy komplexně, ideálně tak, aby bylo poznat, kdo situaci zavinil. Musí být vidět celá vozidla, která se střetla, lokalita, kde k dopravní nehodě, a také samotné poškození vozidel.

3. Záznam o dopravní nehodě – jestliže při dopravní nehodě došlo ke zranění, škodě větší jak 100 000 Kč, škodě třetí osoby nebo podezření na užití návykových látek jednoho z řidičů, neprodleně volejte Policii ČR. Stejně tak volejte v případě, že viník nehody odjel z místa činu nebo jedna z přítomných stran odmítne podepsat záznam. Jestliže ke zmiňovaným situacím nedošlo, ale i přesto chcete raději odborníka, protože si nevíte rady, jak postupovat při zápisu, máte na to plné právo.

4. Nahlášení nehody – vyplněný záznam o dopravní nehodě předáte společně s fotodokumentací vaší pojišťovně, která se postará o zbytek. Pojišťovny oddělují dva druhy hlášení – Pojistná událost z vašeho povinného ručení – jste viník nehody a pojistná událost z povinného ručení klienta pojišťovny – jste poškozený. Ať už se jedná o jakoukoli pojistnou událost, nezbytnou součástí je povinné ručení a havarijní pojištění.

Jak postupovat po nahlášení dopravní nehodě

Schůzka s likvidátorem – po nahlášení pojistné události se vám ozve likvidátor, který s vámi celou situaci bude řešit. Likvidátor může požadovat vidět vaše vozidlo, aby si udělal úplný záznam. Zjistí, co vše je poškozené, zda se jedná o pouhé promáčkliny nebo o vnitřní poškození součástek. Poté likvidátor odhadne cenu opravy vozidla, kterou poté pojišťovny vyplatí. Jestliže je vozidlo zničené celé, může být prohlášeno za „totálku“, kdy pojišťovna vyplatí plnou částku vozidla, podle odhadu ceny vozidla před nehodou. Totální škoda nastává v případě, že cena opravy by převýšila cenu vozidla. Pojišťovny jsou povinny veškeré šetření uskutečnit do 3 měsíců od nahlášení pojistné události.

Příjem peněz – pojišťovny se většinou snaží peníze vyplatit, co nejdříve, nejčastěji na bankovní účet poškozené, který uvedete. Do doby 3 měsíců, které jsou zákonem dané pro šetření pojistné události, musí pojišťovna vyplatit i finance. Pakliže do této doby pojišťovna nic nevyplatí, ani neuvede důvod zpoždění, okamžitě naskakují úroky z prodlení, které jsou pro vás plusové peníze navíc.

Viník odjel / vozidlo nebylo pojištěné – jestliže viník dopravní nehody z místa odjel nebo vás naboural vůz, který nemá platné povinné ručení, můžete se o škody přihlásit na Českou kancelář pojistitelů. Peníze budou poškozenému vyplaceny z Garančního fondu.

Spoluúčast – odhadovaná částka je ponížena o vámi nastavenou spoluúčast, kterou si musíte doplatit.

Foto: Archiv, Wikimedia
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Dostal facku, že mě bránil
skutecnepribehy.cz

Dostal facku, že mě bránil

Bylo mi šestnáct let. Tatínek...
Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....
Konec nejobávanějších kočovníků: Zabila Bič Boží jeho vlastní manželka?
enigmaplus.cz

Konec nejobávanějších kočovníků:...

V polovině pátého století celou střední a...
Skrývá před veřejností své těhotenství?
nasehvezdy.cz

Skrývá před veřejností své...

Herečka JITKA ČVANČAROVÁ...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Má za hokejistu náhradu?
nasehvezdy.cz

Má za hokejistu náhradu?

Vypadá lépe než kdy...
Severokorejské lodě duchů: Kdo je zastaví?
enigmaplus.cz

Severokorejské lodě duchů:...

Na vlnách Japonského moře se pohupuje přízračná loď. Na...
Šviháním k rychlosti
21stoleti.cz

Šviháním k rychlosti

Nedávná studie, při které vědci využili...
Nejslavnější filmové automobily. Znáte je všechny?
epochalnisvet.cz

Nejslavnější filmové...

Hrdinové akčních filmů jsou sekáči...