Skip to content

Johann Gregor Mendel: Málem zapomenutý génius!

Genetika je v současnosti uznávanou vědou, bez které se biologové či lékaři jen stěží obejdou. Samozřejmě, že i tento vědní obor má svou historii. A jeho základy položil český Němec Johann Gregor Mendel.

Nechybělo přitom málo a Mendelova práce upadla v zapomnění. Inu, občas to tak v životě bývá, že průkopníci se dočkají uznání až po své smrti.

Předmětem Mendelova výzkumu byl hrách.

Mezi Novým Jičínem a Hranicemi na Moravě se nachází obec Vrážné. Její jižní část se nazývá Hynčice. Právě zde se v rodině místních zemědělců narodil 20. července 1822 malý Johann. Na severu Moravy byl v té době německý živel velmi mohutný a Mendelova rodina do něj patřila.

On sám se ovšem později naučil velmi dobře česky a prohlašoval o sobě, že se cítí být Moravanem řeči německé.

Mendel pocházel z chudých poměrů a vše nasvědčovalo tomu, že po ukončení základního vzdělání se stane zemědělcem a svůj život spojí s rodinným statkem. Ale učitelé si nemohli nevšimnout jeho nevšedního talentu.

Doporučili ho tedy k dalšímu studiu na opavském gymnáziu.

V Opavě pro něj život nebyl žádný med, prostředků měl nedostatek a navíc jej začaly pronásledovat choroby. Přesto studium zvládl a následně absolvoval i filozofii na univerzitě v Olomouci.

Mendelův rodný dům.

V roce 1843 Mendel vstoupil do augustiniánského kláštera svatého Tomáše v Brně. Jeho přáním bylo stát se učitelem a tato cesta k jeho vybranému cíli vedla. Navíc mu pomohla vyřešit i hmotnou nouzi. V klášteře přijal jméno Gregor, a vydal se tak na církevní dráhu.

Klášter však nebyl místem, kde by se jeho obyvatelé pouze modlili. Na svou dobu byl slušným vědeckým pracovištěm. Z počátku se zde Mendel věnoval prohlubování svých znalostí. Učil se jazykům, mimo jiné i chaldejštině, syrštině a arabštině, ale zajímala jej i botanika a jiné přírodní vědy.

Později učil na znojemském gymnáziu a vzdělání si doplnil i studiem na vídeňské univerzitě.

Mendelův život byl spojený s Brnem.

Mendelova zájmu o botaniku si povšiml představený kláštera opat Cyril František Napp (1792–1867). Už tehdy se se zemědělskými plodinami obchodovalo v celosvětovém měřítku, a tak například původem ovce z Moravy spásaly trávu v jižní Austrálii.

Však také měly vynikající vlastnosti, což bylo dáno jejich šlechtěním. Napp dal Mendelovi za úkol, aby studoval dědičné vlastnosti některých zemědělských plodin.

Mendela práce zaujala. S experimenty započal roku 1858. Jako pokusnou rostlinu si vybral hrách. Odrůdy hrachu totiž není složité od sebe odlišit. Ale nepracoval pouze s hrachem, používal i fazole, kukuřici nebo pcháč.

Celkem nechal oplodnit 28 000 rostlin hrachu, u kterých sledoval sedm znaků, které si jednotlivé generace předávaly. Z vybraných experimentů poté odvodil základní zákony týkající se dědičnosti. Své pokusy ukončil v roce 1863 a o dva roky později jejich výsledky představil veřejnosti.

Stalo se tak na zasedání brněnského Přírodovědeckého spolku.

Přednáška to byla jistě zajímavá, Mendel měl pedagogické vlohy a během svých pokusů stále učil na brněnském reálném gymnáziu. Avšak nikdo z přítomných příliš nechápal, o čem Mendel vlastně hovoří. Přesto Přírodovědecký spolek vydal knihu Pokusy s rostlinnými hybridy, ve které Mendel svou vědeckou práci shrnul.

Spis byl zaslán do mnoha evropských vědeckých institucí, nesetkal se však s ohlasem. Což bylo poněkud paradoxní, evropští vědci v té době diskutovali především o Darwinově evoluční teorii, přičemž právě Mendel poodhalil mechanismy, podle kterých se evoluce řídí.

Ostatně, když se Mendel s Darwinovou teorií setkal, údajně prohlásil: „To není všechno, něco tu chybí.“

Mendel dokázal do té doby netušeným způsobem propojit teorii s praxí a byl skutečně multidisciplinární, když do botaniky zavedl fyzikální a matematické postupy. Jeho zásadním příspěvkem vědě je objev elementů dědičnosti, kterým dnes říkáme geny.

Mendelova práce otevřela dveře poznání genetiky.

V roce 1867 zemřel opat Napp a Mendel byl o rok později zvolen jeho nástupcem. Už tak vytíženému Mendelovi přibyla spousta nových povinností, takže věda musela jít stranou. Přesto alespoň občas zkoušel experimenty s jeřábníkem, při kterých používal mikroskop.

Oči však trpěly a Mendel musel těchto pokusů zanechat.

A tak se alespoň věnoval meteorologii nebo astronomii. Jeho práce o dědičnosti však upadala do zapomnění. Mendelův zdravotní stav se zhoršoval, trápila ho vleklá choroba ledvin a zemřel 6. ledna 1884, šest dní poté, co provedl své poslední meteorologické měření.

Když se jeho kniha Pokusy s rostlinnými hybridy nesetkala s přílišným pochopením ve vědeckých kruzích, Mendel nevěšel hlavu: „Můj čas přijde,“ říkával.

A skutečně přišel, byť autor zásadních objevů už spočíval na věčnosti. Až v roce 1900 botanici při svých výzkumech znovu objevili Mendelovy zákonitosti. Nyní si jich už svět konečně všiml. A přes desetiletí, která od objevení zákonů dědičnosti uplynula, lze konstatovat, že Mendelovy teorie vydržely do dnešních dnů.

A on sám je společně s Darwinem právem považován za největšího vědce 19. století.

Foto: wikipedia, Johnny's Selected Seeds, Bioethics, Mendelmuseum
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Děsivá místa: Alej mrtvých
enigmaplus.cz

Děsivá místa: Alej mrtvých

Bitva u Chlumu nebo také u Hradce...
8 tipů, co se skvrnami od deodorantu
panidomu.cz

8 tipů, co se skvrnami od...

Bez deodorantu to nejde, ale s ním… Ano,...
Chřipková sezóna letos takřka neproběhla
epochalnisvet.cz

Chřipková sezóna letos...

Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů...
Proč je jejich vztah odsouzen ke smutnému konci?
nasehvezdy.cz

Proč je jejich vztah...

Svou lásku vystavují na odiv...
Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Chilli con carne Mexico
tisicereceptu.cz

Chilli con carne Mexico

Suroviny na 4 porce 1 červená paprika 150 g...
Letiště v Denveru prý obývají duchové z indiánského pohřebiště
enigmaplus.cz

Letiště v Denveru prý obývají...

K mezinárodnímu letišti v Denveru v Coloradu,...
Uteče krásné Lucii její další koloušek?
nasehvezdy.cz

Uteče krásné Lucii její...

Půvabná moderátorka Lucie...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Maminku do ústavu nedám
skutecnepribehy.cz

Maminku do ústavu nedám

Moje maminka byla úžasná a já...