Domů     Johann Gregor Mendel: Málem zapomenutý génius!
Johann Gregor Mendel: Málem zapomenutý génius!
19.10.2017

Genetika je v současnosti uznávanou vědou, bez které se biologové či lékaři jen stěží obejdou. Samozřejmě, že i tento vědní obor má svou historii. A jeho základy položil český Němec Johann Gregor Mendel.

Nechybělo přitom málo a Mendelova práce upadla v zapomnění. Inu, občas to tak v životě bývá, že průkopníci se dočkají uznání až po své smrti.

Předmětem Mendelova výzkumu byl hrách.
Předmětem Mendelova výzkumu byl hrách.

Mezi Novým Jičínem a Hranicemi na Moravě se nachází obec Vrážné. Její jižní část se nazývá Hynčice. Právě zde se v rodině místních zemědělců narodil 20. července 1822 malý Johann.

Na severu Moravy byl v té době německý živel velmi mohutný a Mendelova rodina do něj patřila. On sám se ovšem později naučil velmi dobře česky a prohlašoval o sobě, že se cítí být Moravanem řeči německé.

Mendel pocházel z chudých poměrů a vše nasvědčovalo tomu, že po ukončení základního vzdělání se stane zemědělcem a svůj život spojí s rodinným statkem. Ale učitelé si nemohli nevšimnout jeho nevšedního talentu. Doporučili ho tedy k dalšímu studiu na opavském gymnáziu.

V Opavě pro něj život nebyl žádný med, prostředků měl nedostatek a navíc jej začaly pronásledovat choroby. Přesto studium zvládl a následně absolvoval i filozofii na univerzitě v Olomouci.

Mendelův rodný dům.
Mendelův rodný dům.

V roce 1843 Mendel vstoupil do augustiniánského kláštera svatého Tomáše v Brně. Jeho přáním bylo stát se učitelem a tato cesta k jeho vybranému cíli vedla. Navíc mu pomohla vyřešit i hmotnou nouzi. V klášteře přijal jméno Gregor, a vydal se tak na církevní dráhu.

Klášter však nebyl místem, kde by se jeho obyvatelé pouze modlili. Na svou dobu byl slušným vědeckým pracovištěm. Z počátku se zde Mendel věnoval prohlubování svých znalostí.

Učil se jazykům, mimo jiné i chaldejštině, syrštině a arabštině, ale zajímala jej i botanika a jiné přírodní vědy. Později učil na znojemském gymnáziu a vzdělání si doplnil i studiem na vídeňské univerzitě.

Mendelův život byl spojený s Brnem.
Mendelův život byl spojený s Brnem.

Mendelova zájmu o botaniku si povšiml představený kláštera opat Cyril František Napp (1792–1867). Už tehdy se se zemědělskými plodinami obchodovalo v celosvětovém měřítku, a tak například původem ovce z Moravy spásaly trávu v jižní Austrálii.

Však také měly vynikající vlastnosti, což bylo dáno jejich šlechtěním. Napp dal Mendelovi za úkol, aby studoval dědičné vlastnosti některých zemědělských plodin.

Mendela práce zaujala. S experimenty započal roku 1858. Jako pokusnou rostlinu si vybral hrách. Odrůdy hrachu totiž není složité od sebe odlišit. Ale nepracoval pouze s hrachem, používal i fazole, kukuřici nebo pcháč.

Celkem nechal oplodnit 28 000 rostlin hrachu, u kterých sledoval sedm znaků, které si jednotlivé generace předávaly. Z vybraných experimentů poté odvodil základní zákony týkající se dědičnosti.

Své pokusy ukončil v roce 1863 a o dva roky později jejich výsledky představil veřejnosti. Stalo se tak na zasedání brněnského Přírodovědeckého spolku.

Přednáška to byla jistě zajímavá, Mendel měl pedagogické vlohy a během svých pokusů stále učil na brněnském reálném gymnáziu. Avšak nikdo z přítomných příliš nechápal, o čem Mendel vlastně hovoří.

Přesto Přírodovědecký spolek vydal knihu Pokusy s rostlinnými hybridy, ve které Mendel svou vědeckou práci shrnul. Spis byl zaslán do mnoha evropských vědeckých institucí, nesetkal se však s ohlasem.

Což bylo poněkud paradoxní, evropští vědci v té době diskutovali především o Darwinově evoluční teorii, přičemž právě Mendel poodhalil mechanismy, podle kterých se evoluce řídí. Ostatně, když se Mendel s Darwinovou teorií setkal, údajně prohlásil: „To není všechno, něco tu chybí.“

Mendel dokázal do té doby netušeným způsobem propojit teorii s praxí a byl skutečně multidisciplinární, když do botaniky zavedl fyzikální a matematické postupy. Jeho zásadním příspěvkem vědě je objev elementů dědičnosti, kterým dnes říkáme geny.

Mendelova práce otevřela dveře poznání genetiky.
Mendelova práce otevřela dveře poznání genetiky.

V roce 1867 zemřel opat Napp a Mendel byl o rok později zvolen jeho nástupcem. Už tak vytíženému Mendelovi přibyla spousta nových povinností, takže věda musela jít stranou. Přesto alespoň občas zkoušel experimenty s jeřábníkem, při kterých používal mikroskop. Oči však trpěly a Mendel musel těchto pokusů zanechat.

A tak se alespoň věnoval meteorologii nebo astronomii. Jeho práce o dědičnosti však upadala do zapomnění.

Mendelův zdravotní stav se zhoršoval, trápila ho vleklá choroba ledvin a zemřel 6. ledna 1884, šest dní poté, co provedl své poslední meteorologické měření.

Když se jeho kniha Pokusy s rostlinnými hybridy nesetkala s přílišným pochopením ve vědeckých kruzích, Mendel nevěšel hlavu: „Můj čas přijde,“ říkával.

A skutečně přišel, byť autor zásadních objevů už spočíval na věčnosti. Až v roce 1900 botanici při svých výzkumech znovu objevili Mendelovy zákonitosti. Nyní si jich už svět konečně všiml.

A přes desetiletí, která od objevení zákonů dědičnosti uplynula, lze konstatovat, že Mendelovy teorie vydržely do dnešních dnů. A on sám je společně s Darwinem právem považován za největšího vědce 19. století.

Foto: wikipedia, Johnny's Selected Seeds, Bioethics, Mendelmuseum
Související články
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
reklama
zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
panidomu.cz
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
skutecnepribehy.cz
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o
Harry a Meghan se vrátí, ale…
nasehvezdy.cz
Harry a Meghan se vrátí, ale…
Usmířit se s královskou rodinou? To má Meghan Markle (42), manželka prince Harryho (39), už nějaký čas v plánu, klade si však podmínky. A ty musí královská rodina splnit do puntíku – naapříklad, aby
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
epochalnisvet.cz
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
historyplus.cz
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
Začátkem 19. století se v novoanglickém Nantucketu jeden plavčík doslechne o nalezení ostrova Pitcairn, na němž se usadili vzbouřenci z lodi Bounty. Netrvá dlouho, a onen mladík jménem Samuel Comstock začne dávat dohromady vlastní plány na ovládnutí jednoho z tichomořských ostrovů.   Poté, co mladý Samuel Comstock (1802–1824) okusí svou první plavbu přes oceán, ví,
Senná rýma je k poražení!
nejsemsama.cz
Senná rýma je k poražení!
Trápí vás kýchání, rýma, pálení očí a škrábání v krku? Cítíte se unavená? Příznaky senné rýmy vás mohou trápit i dlouhé týdny, ale můžete se jim bránit. Jak? Pokud jste se rozhodla bojovat proti sezonní alergii, máte velkou šanci zvládnout to bez antihistaminik. Zdánlivě banální rady vám život se sennou rýmou znatelně ulehčí. Zavřete pečlivě okna Sledujte pylové
Krtkovy řezy
tisicereceptu.cz
Krtkovy řezy
Drobivé těsto bude po upečení krásně křupavé. Tento koláč můžete připravit i do kulaté formy. Budete tak mít vyšší vrstvu těsta, ale chutnat bude stejně výtečně. Ingredience Na těsto 400 g hl
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
enigmaplus.cz
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
Britská televizní a divadelní herečka Maureen Diane Lipman (*1946) si prohlíží svůj mobil. Objeví přitom zprávu od svého muže Jacka Rosenthala (1931–2004): „Náš chlapec si vede dobře.“ Výraz v jejím o
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
iluxus.cz
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
V centru Prahy otevírá hotel s 382 pokoji The Cloud One Prague. V pěší vzdálenosti od Masaryčky i Hlavního nádraží je nejnovějším příspěvkem k urbanistickému rozvoji Hybernské ulice. Hosty láká na skv
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
21stoleti.cz
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dale