Skip to content

Japonské Kobe: Steak na jedničku s kytičkou

Před 150 lety ještě v Japonsku masu příliš neholdují, tehdy ale jistý anglický obchodník okusí steak z místního plemene a učiní z něj okamžitě senzaci. Dnes se sotva dá najít lepší hovězí. Čistý rodokmen, horská voda a speciální dieta krav z jejich masa učiní vrcholný zážitek nejmlsnějších gurmánů.

Rozplývá se na jazyku Na flákotu z Kobe zapomeňte. Má tak bohatou a máslovou chuť, že vychutnávat si jej jinak než po malých porcích by bylo jako jíst kostku másla. Že se rozplývá na jazyku, není jen prázdné klišé.

Když během sérií hodnocení na jatkách odřízne inspektor proužek tuku, rozpustí se mu na dlani jako kostka ledu – jeho teplota tání je nižší než teplota lidského těla. Právě příznačné mramorování, které má tuk na svědomí, je jeho poznávacím znamením a nositelem chuti.

Maso je tak lahodné, že na sebe nabaluje moderní legendy.

Každé Kobe je Wagyu, ovšem ne každé Wagyu je Kobe.

Veselá kráva?

Krávy se prý mají lépe než v hinduistické svatyni. Jsou napájeny pivem a saké a po dni na pastvinách dostanou olejovou masáž. „Jsou to jen povídačky,“ říká znalec Larry Olmsted. Aby maso mohlo být ohodnoceno ochrannou známkou Kobe a označkováno japonskou chryzantémou, musí totiž projít mnohem náročnějším a zdlouhavějším procesem.

Nejluxusnějším masem planety se nestane jen tak ledajaká kráva. Žádné jiné hovězí než ty nejlepší kousky černých krav plemene Tajima-gyu, které stráví celý svůj život na ostrově Honšú v japonské prefektuře Hjógo, se nemůže tímto označením honosit.

Plemeno Tajima-guy japonských krav Wagyu. Jen ty nejkvalitnější kusy získají certifikaci a typickou chryzantému.

Cesta na stůl

Proces, který z obyčejné krávy učiní Kobe, začíná už generace před jejím samotným narozením – je třeba totiž prokázat čistý rodokmen plemene Tajima-gyu. A zde list předepsaných požadavků teprve začíná.

Uchazeč o chryzantému se musí narodit, být odchován i poražen pouze v prefektuře Hjógo na japonském ostrovu Honšú. Musí být krmen speciální dietou sestávající jen z místních plodin a horské vody a v době porážky být starý mezi 28 a 60 měsíci.

Poté nastává druhá část – na jatkách se hodnotí mramorování masa, jeho barva, pevnost a struktura, lesk a kvalita. Jen maso s nejvyšším skóre dostane certifikaci a právo být označeno Kobe.

Pravé Kobe musí pocházet výhradně z Japonska. Je proto třeba rozlišovat mezi extrémně drahým originálem a levnějšími napodobeninami.
Foto: setouchitrip.com bemyguest.com.sg livingnomads.com si.wsj.net
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …