Domů     10 konspiračních teorií dotýkajících se zdravotnictví: Kterým stále věříte?
10 konspiračních teorií dotýkajících se zdravotnictví: Kterým stále věříte?
20.6.2018

Konspirační teoretici mají bujnou fantazii. Zvláště pak v oborech, které v praxi vyžadují náročné a dlouhé studium. Pole medicíny je tak pro ně doslova rájem.

1. Zákeřná chemie

Je pochopitelné, že chemoterapie je tvrdý zásah do organismu. Ale že by s její pomocí lékaři schválně lidi ničili, jak se lze dočíst na různých ezoterických webech, je nesmysl hraničící s paragrafem za šíření poplašné zprávy.

Chemoterapie není všelék, ale na některé druhy nádorů jako doplňková léčba zabírá docela spolehlivě. Zvláště u dětí bývá tento postup účinný.

2. Umělý virus

HIV virus, který způsobuje AIDS, není umělý virus, jak tvrdí konspirační teorie. V době, kdy se objevil, lidstvo neumělo manipulovat s geny virů tak, aby mohl vzniknout takto agresivní a nebezpečný kmen.

Zpětná šetření navíc ukazují, že v USA se první člověk s virem HIV objevil už v roce 1969.

Hlavní příznaky AIDS jsou alespoň 20% ztráta tělesné hmotnosti, chronický průjem trvající déle než 1 měsíc, horečky trvající stále nebo přerušovaně více než 1 měsíc.
Hlavní příznaky AIDS jsou alespoň 20% ztráta tělesné hmotnosti, chronický průjem trvající déle než 1 měsíc, horečky trvající stále nebo přerušovaně více než 1 měsíc.

3. Ebola byla šířena záměrně

Zvláště někteří Afričané jsou přesvědčeni, že ebola je nástrojem genocidy, kterou na nich páchá západní svět. Nebezpečný virus ničí jak lidi, tak i hospodářská zvířata. Avšak jeho rezervoárem nejsou tajné laboratoře nýbrž netopýři.

Vzhledem k tomu, že se nešíří vzduchem, by ebola nebyla vhodná ani jako biologická zbraň.

4. Tajně vypouštěné nemoci

Farmaceutické společnosti, podobně jako jinak zaměřené společnosti, jistě nejsou žádnými svatoušky. Jedním z jejich cílů je pochopitelně generovat zisk. Ale obviňovat je, že záměrně způsobují choroby, je postavené na hlavu.

Existují přísné předpisy a každý nový lék musí být dlouhodobě testován na mnoha úrovních.

Slovo „lék“ pochází se severských jazyků.
Slovo „lék“ pochází se severských jazyků.

5. Cílené šíření antidepresiv

Spotřeba antidepresiv v západním světě raketově roste. Stres a tlak na ekonomický úspěch doženou k těmto medikamentům i silné osobnosti.

Mezi konspiračními teoretiky je oblíbené tvrzení, že antidepresiva jsou mezi lidmi šířena cíleně, aby byli poslušnější a ovladatelnější. Používání těchto léků sice do jisté míry osobnost zploští, avšak poslušnou loutku z ní neudělá.

6. Jedy z oblohy

Podle konspirátorů vlády sypou z letadel nejrůznější jedy, aby ovládly lidstvo. Důkazem mají být čáry na nebi, které letadla zanechávají. I student střední školy tuto hloupost vyvrátí.

Kondenzační stopy na bezoblačném nebi jsou důsledkem promíchávání chladného vzduchu o relativní vlhkosti pod 100 % s horkými produkty spalování leteckého benzinu.

I letecký provoz podněcuje potrhlé konspirační teorie
I letecký provoz podněcuje potrhlé konspirační teorie

7. Očkování škodí?

Vakcinace má údajně přinášet jen zisky farmaceutickým firmám a obyčejným lidem naopak škodí. Přitom právě očkování zlikvidovalo neštovice a omezilo výskyt dalších chorob, třeba dětské obrny.

Svobodné rozhodování o očkování dětí je rizikové, protože je vzhledem k možnosti rozšíření dané choroby ohroženo právo na zdraví ostatní populace. Ostatně, současná epidemie spalniček v Čechách hovoří za vše.

8. Ředění až k nule

Homeopatie používá zvláštní postupy. Pacient je léčen prakticky nulovou dávkou takové látky, jejíž požití u zdravého jedince způsobuje příznaky podobné dané chorobě.

Tak malé množství látky však nemůže mít na organismus vliv, metoda vyvolává spíše placebo efekt. Největším rizikem je fakt, že při čekání na domnělé účinky dojde k zanedbání klasické léčby.

Při užívání homeopatie hrozí, že bude zanedbána konvenční léčba
Při užívání homeopatie hrozí, že bude zanedbána konvenční léčba

9. SARS jako zbraň

Někteří konspirátoři přišli s tvrzením, že za epidemií SARS ve východní Asii stál o biologický útok USA na Čínu. Šéf Tchajwanské tajné služby prozměnu prohlásil, že za chorobou stojí samotná Čína. Vypouštění podobných koronavirů by však bylo sebevraždou.

S vysokou pravděpodobností SARS „přeskočil“ na člověka z některého ze zvířecích hostitelů.

10. Fluorem ke světovládě

Možností jak udělat z lidí poslušné otroky je přece spousta. Proč něco nepřimíchat například do vody? Třeba fluor. Je pravda, že tento prvek se do vody občas přidává. Ovšem z důvodů zcela prostých. Fluorizace má vést k nižší kazivosti zubů.

S nástupem účinnějších zubních past se od toho však upouští. U nás se fluorizace vody neprovádí již od roku 1988.

Foto: Science | HowStuffWorks, Flickr, avert, Medium
Související články
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla