Domů     Kolibřík: Na jeden zátah zvládne uletět 800 km!
Kolibřík: Na jeden zátah zvládne uletět 800 km!
30.4.2018

Ti nejmenší jsou o trochu větší než čmelák, stokrát víc frenetičtí a krásní jako květy, z kterých sají nektar. Kolibřík denně spotřebuje ohromné množství energie, odpovídající půl kostce cukru (8 kalorií).

Mají 10krát větší nároky kyslíku na gram svalové hmoty než atleti, ale oni šťávu potřebují, protože jim srdce bije v klidu 20krát za vteřinu! Jsou to okřídlené diamanty světa…

V ptačí říši neexistuje žádný podobný druh, který by byl tak všestranně unikátní jako kolibříci. Biologové by je nejraději přiřadili k hmyzu, protože mají nejrychlejší metabolismus ze všech obratlovců.

Ti nejmenší kolibříci váží něco kolem 2 gramů, vlastnostmi letu zcela vybočují mimo rámec, jsou to nejmenší ptáci planety i nejmenší teplokrevní obratlovci.

Kolibřík přibitý ve vzduchu

Průměrný kolibřík je lenoch. Udivuje aviatickými schopnostmi hlavně tehdy, když má hlad a shání potravu, a ten má jen 15 procent dne. Jinak odpočívá.

Průměrný kolibřík přesto denně vypije dvakrát tolik sladkého nektaru z rostlin, co sám váží, a při migraci uletí bez přestávky i 800 kilometrů.

Průměrný kolibřík je machr, létající svaly tvoří asi třetinu hmotnosti a jeho srdce představuje neuvěřitelně výkonnou pumpu.

Těm nejmenším druhům rodu kalypta bije srdce frekvencí až 20 tepů za vteřinu (tedy 1 200 tepů za minutu, zatím nejvyšší změřená srdeční frekvence je 1 260 úderů/minutu) a za stejnou dobu kmitnou křidélky 80krát.

Kolibříkům se říká „létající drahokamy“ kvůli velikosti a pestrobarevnosti. Jejich váha by se spíš měla počítat v karátech než gramech.
Kolibříkům se říká „létající drahokamy“ kvůli velikosti a pestrobarevnosti. Jejich váha by se spíš měla počítat v karátech než gramech.

„Nos“ na sladké

Kdysi žili po celém světě, dnes osidlují jenom americký kontinent. Podle neurčitých paleontologických nálezů je tu důvod domnívat se, že kolibříci se vyvinuli někdy před 30 miliony lety.

Měli tak dost času, aby se těch 330 jednotlivých druhů přizpůsobilo různým specifickým prostředím. A taky měli čas připravit tělo na zimu.

Jako nejmenší teplokrevní živočichové s nejrychlejším metabolismem je pro ně udržení energetické hladiny zásadní, takže když sají nektar, vyhledávají jen ten, který má minimálně 10 procent cukru (k tomu ještě požírají drobný hmyz).

Jenže k této dovednosti museli uzpůsobit další schopnosti – jde o to, že za vnímání sladkého je u obratlovců zodpovědný konkrétně jeden kousek DNA, který ale ptáci nemají. Jak tedy kolibříci vědí, že sladký nektar je dostatečně sladký?

Po letech výzkumů na to vědci přišli – kolibříci si chuť sladkého přeměnili na jinou.

Kdyby měl kolibřík velikost člověka, potřeboval by tolik energie, kolik spálí 10 maratonských běžců?
Kdyby měl kolibřík velikost člověka, potřeboval by tolik energie, kolik spálí 10 maratonských běžců?

Božské spalování

Kolibříci cukry opravdu potřebují, protože přes den ztrácejí enormní množství energie. Kolibříci jsou rychlí (až 54 km/h) a čilí. Navíc vyhřát malé tělo stojí velké zásoby, takže chladné noci je mohou zabít. Proto si vyvinuli „režim spánku“.

Kolibříci jsou jedni z mála obratlovců, kteří dokážou na několik hodin „ustrnout“, vypnout všechny neživotně důležité orgány, snížit metabolismus až o 95 procent a spotřebovat o 50 procent méně energie.

Je to forma hibernace, ale jen na noc… Kolibříci mají vůbec jedinečnou adaptaci mezi obratlovci, protože mohou spalovat stejně efektivně jak glukózu, tak i fruktózu. To lidé nedokážou!

I když nemají geny vnímání sladkého, sají pouze nektar, který obsahuje 10 procent cukru.
I když nemají geny vnímání sladkého, sají pouze nektar, který obsahuje 10 procent cukru.

Všechno na nich je unikátní

Výzkumníci ze Stanfordovy univerzity zkusili porovnat 12 druhů kolibříků s jedním z nejmenších dronů na světě. Black Hornet Nano je vojenská neozbrojená mikrověcička s vrtulkou o velikosti 10 x 2,5 cm a váze 16 gramů včetně baterií.

Podle všeho by měl být mnohem flexibilnější než ptáci, avšak většina z těch 12 druhů kolibříků byla minimálně stejně efektivní. „Jeden druh kolibříků byl ale někde úplně jinde.

Kolibřík stříbrný (Calypte anna) prokázal, že jeho křídla byla o 22 procent efektivnější než rotor dronu,“ říkají vědci.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Věda a technika
Slavná busta Nefertiti: Seznam nálezů usvědčil Borchardta z podvodu
Německý archeolog Ludwig Borchardt bere do ruky ušpiněný vápencový předmět. Chvíli přemýšlí. Potom dílko strčí do krabice se štukovými nálezy. V hlavě se mu rodí plán, jak si s ním trochu pohrát. Když se řekne Nefertiti (14. století př. n. l.), každý si vybaví slavnou bustu s vysokým modrým kloboukem znázorňující egyptskou královnu z doby 18. dynastie […]
Věda a technika
Opioidová krize v USA
Spojené státy americké se od 90. let minulého století potýkají s rozsáhlou opioidovou krizí, aktuálně probíhá už její čtvrtá vlna. Podle odborníků souvisí tato krize se strukturou amerického zdravotnického systému, ve kterém je předepisování léků upřednostňováno před dražšími terapiemi.   Profesorka Judith Feinbergová z West Virginia University k tomu podotýká: „Většina pojištění, zvláště pro chudé lidi, nezaplatí v USA […]
Věda a technika
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Věda a technika
Zbraň proti depresím se špatnou pověstí
Říká se jim něžně houbičky a někteří lidé je vyhledávají kvůli jejich halucinogenním účinkům. Nové výzkumy ovšem ukazují, že lysohlávky v sobě skrývají zajímavé možnosti týkající se léčby duševních problémů. Ne všechny lysohlávky patří mezi halucinogenní houby, ale ty, které ano, obsahují ve velké míře dvě látky: psilocin a také psilocybin. Psilocybin je jedním z […]
reklama
zajímavosti
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Kult známého světce: Komunistům se svatý Václav nelíbil
Už od konce 10. století se v českých zemích začíná šířit kult svatého Václava (asi 907–935). Nejdříve se český kníže stal symbolem panovnické dynastie a poté i patronem národa. Velký význam získává svatováclavský svátek za první republiky, ale nejde to jednoduše. První republika se totiž hodně orientuje směrem na husitské tradice a svatý Václav tak zůstává […]
Proč se říká: Svině a perly, roh hojnosti a máj podzimu
V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly. Pýcha se nevyplácí, to je známá věc. Podíváme se, co se může stát lidem, kteří nosí nos nahoru. Zjistíme i to, odkud […]
záhady a tajemství
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu. […]
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
Záhady Velikonočního ostrova: Umíme hýbat sochami, víme, jak dostaly čepice, ale co písmo?
Velikonoční ostrov je stále plný záhad, a proto se téměř nepřetržitě ocitá v ohnisku zájmu vědců. Ti se snaží odpovědět na spoustu otázek. Některé už se jim povedlo odhalit, jiné na svoje rozluštění dosud trpělivě čekají. Kdo byli dávní stavitelé majestátních soch? Tento oříšek rozlouskl současný švédský genetik Pontus Skoglund, když zkoumal DNA potomků původních ostrovanů […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
enigmaplus.cz
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
Vyrazit za středověkou atmosférou je v České republice poměrně snadné. Není však moc hradů a jejich zřícenin, které by člověka vtáhly do minulosti takovým způsobem, jako to umí východočeská Lichnice.
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je