Skip to content
reklama

Kterak Pobaltí k nezávislosti přišlo a zase ji ztratilo?

Pobaltské země Estonsko, Lotyšsko a Litva na svou nezávislost čekaly po staletí. Dočkaly se až po skončení první světové války, kdy se jim podařilo vymanit z osidel ruského impéria. Rusko se však s tímto stavem nehodlalo smířit.

Východní pobřeží Baltu bylo pro velmoci vždy lákavé. Po staletí zde na sebe narážely mocenské zájmy Německa, Ruska, Dánska, Polska a Švédska. Od dob Petra Velikého pak tato oblast z větší části patřila carskému Rusku, které ji roku 1721 získalo v tzv.

Severní válce, kterou Rusko vedlo proti Švédsku.

Dům Černohlavců v centru Rigy.

První světová válka a následné revoluce v Rusku situaci změnily. Národnostní menšiny žijící v Rusku se snažily o vybudování vlastního státnosti. Některé úspěšně, jiným to bolševický režim nedovolil. Mezi ty první, úspěšnější, se řadí Litva, Lotyšsko, Estonsko a Finsko.

Svou nezávislost obnovilo také Polsko. Jiné země, jako například Ukrajina nebo Arménie, přes veškerou snahu takové štěstí po 1. světové válce neměly.

Nezávislost pobaltských zemí netrvala dlouho. V Rusku si během meziválečného období moc upevnili komunisté a vyhlásili Svaz sovětských socialistických republik. Tento stát všem svým v něm žijícím národnostem na papíře dopřával rovnost, ve skutečnosti se nejednalo o nic jiného, než o pokračování ruské imperiální politiky.

blank
Podpis sovětsko-německé smlouvy v roce 1939.

Koncem 30. let vládl v SSSR svou tvrdou rukou Stalin. V polovině roku 1939 začalo sbližování mezi komunistickým Sovětským svazem a nacistickým Německem. To v té době již okupovalo Rakousko a také české země.

V srpnu oba státy podepsaly smlouvu o neútočení, kterou o měsíc později, kdy už německá a sovětská vojska společně drtila Polsko, následovala smlouva o přátelství, spolupráci a vymezení demarkační linie.

Tak mimo jiné de facto SSSR uznal okupaci českých zemí, ostatně, v prosinci 1939 uzavřel československou ambasádu v Moskvě. V rámci tajných protokolů Německo dalo souhlas s tím, že SSSR má v Pobaltí volnou ruku.

blank
Setkání sovětských a německých vojáků v Polsku.

Osud pobaltských republik se naplnil již v roce 1940. Stalin jim nejprve vnutil spojenecké a pro ně nevýhodné smlouvy. Na jejich základě mohla Moskva budovat v Litvě, Lotyšsku a Estonsku své vojenské základny, přičemž počet sovětských vojáků byl vyšší než počet příslušníků domácích armád.

Ve všech třech zemích získávali stále větší pozice komunisté, které Kreml skrytě i otevřeně podporoval. V polovině června Kreml předal všem třem republikám nóty, ve kterém je obvinil z porušování těchto smluv a následně zahájil vojenskou akci.

Nezávislost malých pobaltských republik definitivně zadupaly do země tři armády, osm střeleckých, dva jezdecké a jeden mechanizovaný sbor, 28 střeleckých, dvě motostřelecké a pět jezdeckých divizí, 12 tankových, jednu střelecko-kulometnou, jednu jezdeckou a tři vzdušné výsadkové brigády, 476 043 vojáků, 6563 děl a minometů, 2873 tanků, 570 obrněných automobilů, 21 237 aut a 1914 letounů.

A ihned byly zahájeny represe. V hlášení lidového komisariátu státní bezpečnosti SSSR ze 17. června 1941 stálo: „V Litvě bylo zatčeno 5664 osob, vysídleno 10 187, celkem podniknuta represívní opatření proti 15 851 osobám.

V Lotyšsku bylo zatčeno 5625 osob, vysídleno 9546, celkem podniknuta represívní opatření proti 15 171 osobám. V Estonsku bylo zatčeno 3178 osob, vysídleno 5978, celkem podniknuta represívní opatření proti 9156 osobám.

“ Tato čísla ovšem nebyla konečná…

blank
Vjezd sovětských jednotek do Rigy.

Když v roce 1941 vpadli do Pobaltí Němci, mnozí místní obyvatelé je po zkušenostech se Sověty vítali jako osvoboditele. To otevřelo dveře kolaboraci, která vyvrcholila vytvořením lotyšských a estonských jednotek SS. Smutnou kapitolou v dějin pobaltských národů je i účast jejich příslušníků na vyvražďování Židů.

Po porážce nacistů SSSR oblast znovu anektoval, opět zde proběhly kruté represe a Litva s Lotyšskem a Estonskem se nezávislosti dočkala až začátkem 90. let.

Významnou postavou meziválečné doby byl i lotyšský politik Karlis Ulmanis. V době bojů za nezávislost byl předsedou vlády. Později, v roce 1934, rozpustil lotyšský parlament a všechnu moc delegoval na sebe.

Ulmanisův režim však nebyl kdovíjak tvrdý a země celkem slušně prosperovala. Když se SSSR v roce 1940 chystal obsadit Pobaltí, Ulmanis na svou funkci rezignoval. Po svém odstoupení pak zmizel, na svědomí ho měla tajná sovětská policie NKVD.

Žádné zprávy pak o něm dlouhá desetiletí nebyly. Informace o něm byly nalezeny až v roce 1993 v psychiatrické léčebně v Krasnovodsku v dnešním Turkmenistánu, kde zemřel v roce 1942. V jeho diagnóze bylo napsáno „Tvrdil, že je lotyšským prezidentem“.

Foto: Wikipedia, RHP, jamestown
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
21stoleti.cz

V soutěži o největší počet...

Astronomové objevili dvanáct dosud neznámých měsíců...
Byly jsme kamarádky, až děti nás rozeštvaly
skutecnepribehy.cz

Byly jsme kamarádky, až děti...

Dnes si to nedokážu vysvětlit. Jak nás...
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz

Realizace koupelny 2023: V módě...

Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem...
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz

Za divočinou nemusíte...

Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je...
Thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz

Thajská polévka s kokosovým...

Suroviny 3 cm zázvoru menší hrst stonků...
Navzdory těžkému dětství a mládí se z Terezy Brodské stala sebevědomá dáma
nasehvezdy.cz

Navzdory těžkému dětství a...

Talentovaná a...
Opary: Hlavní sezónu mají v létě, ale potrápit mohou kdykoliv
panidomu.cz

Opary: Hlavní sezónu mají v...

Příčinou je vyšší intenzita UV záření a...
Hledání Golgoty a Ježíšova hrobu: Kde leží místo spjaté s Kristovou smrtí?
enigmaplus.cz

Hledání Golgoty a Ježíšova...

Horu, na kterou Ježíš z Nazaretu musel během svých...
Plačící madona z Argentiny: Krvavé slzy léčí těžce nemocné!
enigmaplus.cz

Plačící madona z Argentiny:...

V roce 2017 začíná sošky Panny Marie v...
Opustí nakonec Filip Blažek svou manželku kvůli jiné?
nasehvezdy.cz

Opustí nakonec Filip Blažek...

Po pracovní stránce se...
Sjezdařská klasika na Lipně
epochanacestach.cz

Sjezdařská klasika na Lipně

Ze všech skiareálů je...
Blahodárné účinky saunování
rezidenceonline.cz

Blahodárné účinky saunování

Pořídit si v dnešní době privátní saunu není vůbec...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha