Domů     Erich Priebke: Do svých vojáků nalije koňak a poté vyráží vraždit
Erich Priebke: Do svých vojáků nalije koňak a poté vyráží vraždit
20.8.2019

Čtyřiadvacátý březnový den roku 1944 se stane bolavým dnem italských dějin. Odehraje se totiž doslova peklo v Ardeatinských jeskyních kousek za Římem. O něm se zpočátku mlčí.

Až pach mrtvol nevinných Italů odhalí naprostou bezcitnost a ukrutnost, na které se podílí i esesák Erich Priebke.

Mladý Erich Priebke (1913–2013) neprožívá zrovna nejjednodušší dětství, oba rodiče mu zemřou ještě jako malému chlapci, a tak mu výchovu chtě nechtě poskytne jeho strýc.

Zda je jeho výchova autoritativní a přísná, a proto má muž později sklony k bezcitnému a chladnému jednání, nelze s jistotou říct.

Jisté je však to, že Priebke nastupuje cestu kariérního nacisty už ve svých třiadvaceti letech, v roce 1936 se nadšeně připojí k tajné státní policii – gestapu.

Priebke je za převelení do Říma rád.
Priebke je za převelení do Říma rád.

Krvavá předehra

Jeho „nejslavnější“ den se má ale odehrát ve zcela jiné funkci. V průběhu druhé světové války se Priebke stane příslušníkem jednotek SS v hodnosti kapitána a v roce 1941 je vyslán do italského Říma.

Itálie je sice za války věrným německým spojencem, avšak v roce 1943 je fašistický režim diktátora Mussoliniho (1883–1945) svržen a následně jako odveta do země vtrhnou německé jednotky.

V pohledu nacistů je italský národ, dosud prezentovaný jako potomek antické římské říše, degradován na úroveň podlidí.

Němci se v Itálii musejí potýkat s desítkami případů partyzánských záškodnických akcí. Obzvlášť jedna se vyvede dokonale.

Píše se 23. březen 1944 a po ulici Via Rasella v Římě pochoduje rota třetího praporu Bozenského pluku SS. Ve chvíli, kdy vojáci procházejí kolem nenápadného metařského vozu, mašírování ukončí obří exploze.

Nálož připravená partyzány roztrhá desítky těl esesáků na kusy. Životy dvaačtyřiceti příslušníků SS však okupanti hodlají krutě pomstít…

Shromáždit stanovený počet odsouzenců na smrt nebylo vůbec lehké.
Shromáždit stanovený počet odsouzenců na smrt nebylo vůbec lehké.

Vypalte celou čtvrť!

Vojenský velitel Říma Kurt Mälzer na místě tragédie žádá tvrdý trest – oheň a krev! Rozčilený a podnapilý generál chce podminovat celý pouliční blok a vyhodit domy nevinných občanů do povětří.

Když se o masakru dozví Adolf Hitler, nápad Mälzera se mu zdá sympatický. Jen nechce troškařit a do povětří by nejraději vyhodil ne jen jednu ulici, nýbrž celou římskou čtvrť.

K tomu by jako třešničku na dortu chtěl postřílet za každého jednoho Němce padesátku Italů. Přes možné hrozivé scénáře nakonec zvítězí jiný postoj – za jednoho zabitého Němce padne deset Italů, navíc půjde o italské vězně.

Háček nastává ve chvíli, když pohlaváři zjistí, že v celách sedí pouhých šestnáct lidí. Kde sehnat zbytek?

Nacistická bestie v podobě Kepplera je po válce dopadena.
Nacistická bestie v podobě Kepplera je po válce dopadena.

Berte všechny

Cesta k největší nacistické ohavnosti v Itálii je umetená. Šéf římského gestapa a přímý nadřízený Priebkeho Herbert Kappler (1907–1978) se s úkolem příliš nemaže.

K oné šestnátce přihodí ještě 75 Židů a několik mužů, kteří se v době atentátu nacházeli na ulici. Kandidátů na smrt je však stále málo.

Řady proto doplní „podezřelými“ italskými vojáky, příslušníky římské inteligence a dalšími nevinnými, které dodá i sám Priebke. S takto sestaveným seznamem už je Kappler spokojený.

„Kdo odmítne střílet, bude pohnán před tribunál SS,“ pohrozí svým podřízeným poté, co jim seznam s úsměvem předá. Nacisté jednají rychle a kandidáty naženou před palác Barberini rychlostí blesku.

Svou roli hraje i strach z hněvu Hitlera, který nařídil, aby msta byla vykonána do 24 hodin od partyzánského atentátu. Náklaďáky poté s nebožáky odjíždějí z Říma.

Římská ulice Rasella po pumovém atentátu, který cílil na německé vojáky.
Římská ulice Rasella po pumovém atentátu, který cílil na německé vojáky.

Koňak na zabíjení

Celá akce má proběhnout bez jakéhokoli vzbuzení pozornosti ze strany veřejnosti. Náklaďáky proto vyrazí po silnici Via Ardeatina do řídce osídlené zemědělské oblasti kousek od města. Když zastaví, esesmani zjišťují, že se přepočítali.

Podle instrukcí měli zajmout 330 lidí, z nákladních prostor se však vypotácí 335 Italů! Nyní už velitel akce Erich Priebke to sice bere na vědomí, ušetřit však oněch pět životů rozhodně nehodlá.

Priebke poručí svým poskokům, aby postupně ve skupinkách po pěti naháněli nešťastníky do útrob jeskyně. Následuje neskutečné trápení. A to nejen na straně obětí. Většina důstojníků totiž nikdy předtím nezabíjela.

Kappler to ví, a proto je na výpravu vybaví láhvemi vybraného koňaku na zklidnění nervů budoucích zabijáků!

Takto dnes vypadá místo, kde se nechutné zvěrstvo odehrálo.
Takto dnes vypadá místo, kde se nechutné zvěrstvo odehrálo.

Mdloby z mrtvol

Priebke vrahy instruuje podle předem daných pokynů. Svázané oběti musejí pokleknout zády ke střelci. Střelec musí zamířit přesně do oblasti mozečku – správně mířená rána totiž stoprocentně ukončí život vězně a na žádného se nevyplýtvá ani kulka navíc.

Zadání kalí přítomnost několika mrtvol z minula, na které poklekají nově přivezení nebožáci. Ještě před postřílením všech obětí se znovu rozhoduje, zda má o život přijít i pět přebývajících osob.

Jelikož ale převáží vůle jeskynní masakr ututlat, zastřeleni jsou i oni. Jednomu z důstojníků koňak na posilněnou nestačí a při pohledu na rostoucí kopec mrtvol omdlí.

Nepomůže tak ani s následným nashromážděním mrtvých těl na několik kup, kdy každá dosahovala výšky asi jednoho metru! Nejmladší oběti je pouhých 14 let. Přítomní ženisté ještě na závěr podminují vstupy do jeskyní.

Vzpomínkový ceremoniál před Ardeatinskou jeskyní
Vzpomínkový ceremoniál před Ardeatinskou jeskyní

Tutlání vychází

„Vše vyšlo výborně,“ libuje si Priebke. On sám prý zastřelil jen dva muže. „Ardeatinské jeskyně byly pro Židy strašné, pro mne to však byla maličkost, která se ztratila ve všem dalším – bombardování Drážďan, Hirošimě, mých mrtvých přátel, prohrané válce.

Byl jsem voják a nikdy jsem si nemyslel, že to byl zločin,“ hájí se později před soudem. Priebke se však přepočítává podruhé, střelbu z jeskyní pár lidí uslyší. Spojí si ji navíc s neuvěřitelným zápachem linoucím se později směrem od jeskyní.

Rodinám obětí bylo namlouváno, že se jejich blízkým nic nestalo. Sice všichni zmizeli, ale jistě jsou v pořádku! Už po týdnu nesnesitelného zápachu se ale do míst vydá nejprve dvojice kněží a následně i chlapci z nedaleké chudinské čtvrti.

Klepy o mrtvolách, jež kněží objeví v nedaleké jeskyni, se rychle šíří Římem. Donesou se i k esesmanům, kteří nelení a miny u vstupů do jeskyní odpálí.

Těla jsou nalezena až 4. června dvěma hasiči, kdy oblast již čistí spojenecká vojska.

Priebke před soudem nepociťuje lítost ani odpovědnost za masakr.
Priebke před soudem nepociťuje lítost ani odpovědnost za masakr.

Úspěšná kariéra

Priebke vezme nohy na ramena a za pomoci vatikánského cestovního pasu pláchne do Argentiny, kde se vypracuje na úspěšného hoteliéra. Navíc se stane ředitelem německé školy v horském resortu Bariloche.

Pohodový život si i s celou svou rodinou užívá takřka 50 let. Dopaden je s pomocí televizních reportérů až v roce 1994 a u italského soudu, kam je o rok později vydán, stane v roce 1996. To je Priebkemu už čtyřiaosmdesát let…

Nutno podotknout, že Priebke je prvně odsouzen v nepřítomnosti už v roce 1948. Rozsudek si osobně vyslechne až v roce 1997, kdy je poslán nejprve na 15 let do vězení. To vzbudí obrovskou vlnu nespokojenosti.

O rok později soud sáhne k trestu přísnějšímu, doživotí! To si však kvůli podlomenému zdraví může odpykat v pohodlí domova, tentokrát v Římě. Že ale nepůjde o úplný klid, ukážou jeho sté narozeniny.

Ty Priebke slaví v červenci 2013. Před jeho dům se nahrnou členové židovských organizací a komunit a spousta dalších rozhořčených protestantů. Při protestu nezapomenou přečíst seznam všech obětí jeskynního masakru.

Se staříkem ani tento akt nepohne, do své smrti skutečně nikdy neprojeví ani špetku lítosti za své činy. Erich Priebke umírá 11. října 2013 v Římě. Jeho právník ještě před Priebkeho smrtí prohlásí, že popel jeho klienta bude rozprášen v Argentině.

Foto: Wikimedia.org. Autor: Miroslav Horký
Související články
Historie
Britský filatelista a budoucí král Jiří V.: Jak se princ stane viceprezidentem?
Waleský princ Jiří (1865–1936) – jehož prapradědečkem není nikdo jiný, než Jiří III. – pinzetou urovnává několik vzácných známek.   Tohle nadšení ho drží již několik let a nepustí až do smrti. Roku 1893 je přes relativně nízký věk dokonce zvolen viceprezidentem Královské filatelistické společnosti v Londýně. A patří mu i jeden světový rekord. A […]
Historie
Ferdinand II. – král v boji proti české šlechtě
Evropa vře. V českých zemích se nespokojená šlechta rozhodne vyhodit z okna nehodné úředníky, a zahájí tak spletité období třicetileté války. V Nizozemí se španělská vojska snaží upevnit svou moc, ale ani slavná španělská tercie nedokáže zázraky. Polsko je ve válce s Ruskem, v Uhrách zbraněmi řinčí Osmané, Dánové se střílejí se Švédy. A to ten nejkrvavější a největší konflikt […]
Historie
Král Jiří III.: Lid mu přezdívá šílený sedlák Jirka
Vítězná sedmiletá válka a Francie na kolenou, ztráta řady amerických kolonií, ale i porážka Napoleona I. Bonaparte (1769– 1821). Jako závdavek ještě záchvaty, kvůli kterým si král Jiří III. (1738–1820) vyslouží přezdívku Šílený. To je zhruba v kostce to, co jsme zřejmě o tomto panovníkovi někdy zaslechli. A to je škoda.   Záchvaty, které jsou […]
Historie
Coringa: Proč tu jen nikdo nechce žít?
Zoufalý dobytek se snaží uniknout z bahenní zkázy a prudkého vodního živlu. Jenže tentokrát neutečou ani zvířata, ani lidé. 25. listopadu 1839 se přístavním městem Coringa v indickém Ándhrapradéši přežene již druhá ničivá cyklóna. Jenže tentokrát půjde o skutečnou apokalypsu, domy vinou 12 metrových přílivových vln padají jako by byly z karet, obhospodařovaná pole jsou […]
reklama
záhady a tajemství
Mayské lidské oběti: Hop do studny
Jako většina dávných národů i Mayové si u svých bohů snaží zajistit lepší podmínky formou obětí. V jejich případě nejčastěji shazováním do studní zvaných cenote. Mexický poloostrov Yucatán je plný jeskyní, které Mayové považují za posvátné. Jsou pro ně nejen vstupy do podsvětí, ale také místy kontaktu s bohy. Obzvláště posvátné jsou právě cenote, obrovské přírodní […]
Zoroastrismus, nejstarší náboženský systém světa?
Zoroastrismus bývá pokládán za nejstarší náboženský systém. Některými z odborníků je datován až do 6. století před naším letopočtem. Přesné datum jeho vzniku však neznáme. Mnozí badatelé jsou navíc toho názoru, že se ve skutečnosti jedná o náboženství ještě mnohem starší… Uctívání živlů Za zakladatele tohoto náboženského systému bývá považován babylonský král Zoroastra. Zoroastrismus jako […]
Krvavé rituály: 20 000 vyrvaných srdcí za týden
Aztékové věří, že krev je posvátná životní síla, že bohové svou krví živí Slunce, a že jediným adekvátním výrazem poděkování může být jen podobná oběť. Znehybněn pěti muži svírajícími jeho ruce, nohy a hlavu, leží na obětním kameni vytvarovaném tak, aby byl nejvýše jeho napnutý hrudník. Snaží se nedat najevo strach, přesto se chvěje a […]
Norimberský kostel sv. Vavřince a pověsti s ním spojené
Norimberský luterský kostel svatého Vavřince, německy Kirche St. Lorenz, gotická trojlodní bazilika z poloviny 13. století s vysokým halovým chórem z roku 1477 a dvěma věžemi v průčelí, stojí v jižní části starého města. Kostel byl vystavěn v letech 1250 až 1390 v gotickém stylu. Zazděný mnich K tomuto kostelu se váže hned několik legend […]
svět zločinu
Hrůzné týrání: Matka v alkoholovém opojení ukousne své dceři ret
V září 2015 v ruském městě Revda napadne Ludmila Spesivcevová (38) svou postiženou dceru Katyu a ukousne jí část rtu. Opilá matka nechá dítě čtyři dny bez lékařské pomoci, což vede ke zhoršení zranění. Případ odhalí závažné nedostatky v péči a přístupu k rodinám s postiženými dětmi. Ludmila je nakonec odsouzena na 4 roky v […]
Chladnokrevná vražda matky: Vrah se vymlouvá na tmu
V listopadu 2013 došlo ve Štarnově k chladnokrevné vraždě 80leté ženy, kterou zabil její syn Leopold Ťuka. Ten se před soudem obhajuje tím, že ve tmě nemohl mířit a zbraň použil omylem. Vztahy v rodině však byly dlouhodobě napjaté, což dosvědčují svědci incidentu. Soud ho uznává vinným z vraždy a nedovoleného ozbrojování a uděluje mu […]
Sexuální predátoři loví ve smečce
Dívka cítí, že jí srdce buší až v krku. Pokusí se křičet o pomoc. Čísi zpocená dlaň jí překryje ústa. Další ji chytí za stehno. Marně se snaží odrážet chtivé ruce násilníků. Rojí se kolem ní jako hejno agresivních sršní. Hrubě z ní strhávají oblečení. To nejhorší má ale teprve přijít. Znásilnění patří mezi vůbec […]
Trojice podnikavců rozjíždí marihuanový byznys
Rostliny s podivnými „javorovými“ listy si se zálibou prohlíží trojice mužů. Je to jejich chlouba. Brzy je sklidí, usuší a prodají. Mají na to přece plán! Podle něj vydělají miliony korun a budou bohatí. Ale nedávají si pozor na podezřívavé oči sousedů, které vidí všechno. Před soudem v Hradci Králové stane v září 2018 tříčlenný gang. Všichni […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz