Skip to content

Elitní francouzský agent: Kardinál de Richelieu spoléhal na smradlavého mnicha

„Čte i mé nejtajnější myšlenky. Ví o věcech, které jsem řekl jenom těm nejdůvěryhodnějším lidem!Právě to přizná zděšeně hugenotský vévoda Jindřich de la Tour d´Auvergne de Bouillon po setkání s nenápadným kapucínským mnichem.

Už je mu jasné, že se před kardinálovým agentem musí mít na pozoru.

Svoje schopnosti projeví François Leclerc du Tremblay (1577 –1638) už jako velmi mladý. Je pracovitý, učenlivý, má mimořádné diplomatické nadání a nikdy se nevzdává. Úspěšně studuje literaturu, historii a jazyky na různých francouzských akademiích.

Ve 22 letech se stává členem řádu kapucínů. Proniká do nejvyšších kruhů a vstupuje do politiky. V roce 1611 se seznamuje s francouzským kardinálem Armandem Jeanem du Plessis de Richelieu (1585–1642), šedou eminencí krále Ludvíka XIII. (1601–1643). O rok později s ním pak už udržuje čilé styky.

Kardinál Richelieu tráví svůj čas ve solečnosti koček a svého oblíbeného mnicha.

Protiklady se přitahují

Názory na vztah jsou Richelieua a Tremblaye se liší. „Někteří autoři se domnívají, že páter Josef byl kardinálovým soupeřem, jiní zase tvrdí, že byli jedno tělo, jedna duše,“ míní současný historik Jan Halada. Ve skutečnosti je to komplikovanější. V něčem se shodnou, v něčem ne, ale oba rychle pochopí, že jejich vzájemné spojenectví bude ku prospěchu věci. Hodně se od sebe liší podobou i povahami. „Pramálo pečuje o své nicotné tělo, dlouhý vous, hlava vypadala jako špatně přitesaná …nos dlouhý, křivý a ostrý jako zoban, ústa maličká a něžná jako ústa ženy, odpudivý zjev změkčovaly malé, živé slídivé oči veverky,“ popisuje Tremblaye francouzský spisovatel Robert Merle (1908–2004). Richelieu je mnichovým úplným protikladem, jeho zevnějšek musí být dokonalý.

Jeho zevnějšek sice působí trochu nevábně, ale Treblay je vanikajícím informátorem.

Mistr psychologie i přetvářky

Ve schopnosti spřádat intriky ale Tremblay kardinálovi stačí. „Slučoval ve své osobnosti dvě povahy, Metternichovu a Savonarolovu (Girolamo Savonarola byl italský náboženský a politický reformátor, který žil v letech 1452–1498 – pozn.

red.), tak podivně skloubené. A mohl tak hrát diplomatickou hru s dvojnásobkem triumfů, než je obvyklé,“ líčí anglický spisovatel Aldous Huxley (1894–1963). Tremblay se stává mistrem v psychologii vyjednávání, umí odhadnout lidi a skvěle se přetvařuje.

Když se v roce 1629 Richelieu stává královým prvním ministrem, přivede si do úřadu svoje lidi. Nejdůležitějším z jeho spolupracovníků se stává právě Tremblay, řečený páter Josef. Díky němu si Richelieu vytvoří rozsáhlou síť agentů.

Jindřich de la Tour d´Auvergne de Bouillon dobře ví, jak mnich získává svoje informace.

Ďáblův agent v akci

Páter Josef získává přezdívku „smradlavý mnich“. Údajně proto, že při svém špiclování především v řadách hugenotů je donucen vyrážet i do temných pařížských uliček nebo zastrčených krčem. Tedy do míst, která mají k příjemnému prostředí opravdu hodně daleko.

V hospodách obklopený tou nejhorší lidskou společností uplácí své špehy a získává od nich potřebné informace. Nemůže je pozvat do svého sídla, to by vzbudilo nežádoucí rozruch. Potkává se s nimi proto většinou pod rouškou noci.

Například hugenotský vévoda Jindřich de la Tour d´Auvergne de Bouillon (1555–1623) o něm říká, že „chodí pěšky, za deště, po sněhu i ledu, třeba za nejhroznějšího počasí, aniž je kdo schopen se s ním měřit.

Přísahám, že v těle toho mnicha je ďábel.“

Pro plány na další křížovou výpravu získá i papaže Urbana VI.

Touží po křížové výpravě

Tremblay po celý život touží sjednotit Evropu, která by vytáhla do nové křížové výpravy proti Turkům. Rakousko je podle něj na cestě k tomuto cíli největší překážkou. Mnich se bojí jeho moci a myslí si, že právě kvůli Habsburkům a jejich snaze ovládnout Evropu není tato koalice možná.

Se svým plánem ale zůstane osamocený. „Richelieu také naprosto opomíjel jeho blouznění o nových křížových výpravách,“ poznamenává Halada. Ačkoli se páterovi při častých cestách do Říma daří získat pro svoje myšlenky Svatého otce Urbana VIII. (1568–1644), jinde s nápadem na nové křížové tažení neuspěje. Když ale roku 1638 umírá na mrtvici, cítí kardinál de Richelieu smutek. Přichází totiž o svého nejcennějšího spolupracovníka.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Stylové představení kolekce Montblanc UltraBlack v Berlíně
iluxus.cz

Stylové představení kolekce...

Luxusní německá značka Montblanc celosvětově...
Plačící žena se dodnes marně snaží zachránit své děti
enigmaplus.cz

Plačící žena se dodnes marně...

Své děti v hněvu nad nevěrou manžela...
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...
Virtuplex pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi
epochalnisvet.cz

Virtuplex pomáhá rodinám s...

I virtuální realita může pomoci dobré věci....
Jeho posedlost stojí rodinu nemalé peníze!
nasehvezdy.cz

Jeho posedlost stojí rodinu...

Po letech společného...
Nenaplněná touha ničí její manželství
nasehvezdy.cz

Nenaplněná touha ničí její...

Eva Decastelo (42) v sobě...
Legenda jménem Sacher
panidomu.cz

Legenda jménem Sacher

Ten zaručeně pravý dostanete v hotelu...
Betonový kolos pro regeneraci těla i duše
rezidenceonline.cz

Betonový kolos pro regeneraci...

Nad stěnou lesnatého údolí zvané Sori-gol v Jižní...
VŠCHT vstoupila do světa horolezců. Na světě je nový standard pro jištění i první akreditovaná laboratoř
21stoleti.cz

VŠCHT vstoupila do světa horolezců....

Technopark Kralupy Vysoké školy...
Salát s jablky
tisicereceptu.cz

Salát s jablky

Suroviny na 4–6 porcí 400 g těstovin sůl a...
Děsivá místa: Koncentrák pro kojence
enigmaplus.cz

Děsivá místa: Koncentrák...

Děsivá místa nemusí být jen protkaná záhadnými...
Svůj život  bych mu svěřila
skutecnepribehy.cz

Svůj život bych mu svěřila

Snila jsem o tom, že až...