Domů     Díky moderním technologiím lze bez obav odstranit oční vady již ve 20 letech
Díky moderním technologiím lze bez obav odstranit oční vady již ve 20 letech
20.5.2022

Nová generace femtosekundových laserů způsobila v oftalmologii revoluci. Krátkozrakosti, dalekozrakosti i astigmatismu je díky nim možné se dnes zbavit mnohem dříve, než tomu bylo v minulosti. Už kolem 20 let lze zahodit brýle i kontaktní čočky.

Bez doživotní záruky totiž mohou následné operace konečnou cenu laserové korekce zraku navýšit. Foto: Pixabay
Bez doživotní záruky totiž mohou následné operace konečnou cenu laserové korekce zraku navýšit. Foto: Pixabay

Spousta mladých lidí, které trápí refrakční oční vady, podléhá mýtu, že je lepší s odstraněním dioptrií vyčkat, až se vada „ustálí“. Pak se ale zbytečně trápí a kvůli nutnosti nošení kontaktních čoček či brýlí omezují své aktivity.

Odborníci ovšem v současné době uvádějí jako ideální dobu, kdy si nechat odstranit dioptrickou vadu, čerstvou dospělost, nejlépe ve věku kolem 20 let. Moderní technologie totiž přinášejí nové možnosti.

Laserovou operaci díky nim lze v případě potřeby v budoucnu doplnit, a to i několik let po prvním zákroku. Je proto vhodné zvolit zákrok s doživotní zárukou.

Již máme dlouholeté zkušenosti, že i výsledky tohoto doplnění bývají výborné a pacienti si užívají dobrý zrak dlouhodobě.

Na naší klinice dokonce takovýto zákrok provádíme bezplatně v rámci garance původní laserové operace dioptrií – tím vyjadřujeme také to, že věříme své práci, a že těchto doplňujících operací je velmi malé množství,“ uvádí MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha.

Pro pacienty to znamená, že už nemusejí vyčkávat, ale mohou se zbavit brýlí a čoček už po završení plnoletosti.

Odhodlával jsem se tak dlouho, až mě sestra objednala na kliniku…

Ideální čas k operaci dioptrií laserem je mladá dospělost, jelikož vada už je z větší části ustálená, a protože si výsledek operace člověk užije celý život a zlepšení zraku pro něj má dlouhodobý efekt,“ argumentuje Valešová, proč je pro mladé lidi výhodné se zbavit oční vady včas.

Přesto však mnoho mladých lidí zákrok odkládá a trvá jim, než se odhodlají udělat první krok. Patřil mezi ně i sedmadvacetiletý kajakář Adam Satke, který nosil brýle od 5. třídy.

Protože mu však dioptrická skla na nose překážela v jeho sportovních aktivitách, přesedlal přibližně v patnácti letech na čočky. Ani ty ale pro něj nebyly ideálním řešením. „Nosil jsem je častěji, než je zdravé, a oči mě pak pálily.

Několikrát mi dokonce čočka vypadla při tréninku, když jsem zajel do vodního válce,“ přiznává mistr České republiky v dlouhém sjezdu.

Mnoho žen se setkává s mýtem, že je lepší vyčkat s odstraněním dioptrií až po porodu. Foto: Pixabay
Mnoho žen se setkává s mýtem, že je lepší vyčkat s odstraněním dioptrií až po porodu. Foto: Pixabay

Neustálé komplikace spojené s oční vadou mu vadily natolik, že začal uvažovat o laserové operaci. Dlouho se však nemohl odhodlat, až jej k akci nakonec popostrčila sestra.

Jako dárek k narozeninám svému bratrovi zařídila operaci na Oční klinice NeoVize a oznámila mu, že je vše domluvené. Byl postavený před hotovou věc a už mu bylo hloupé couvnout.

Události nabraly rychlý spád a koncem roku 2020 podstoupil zákrok, při kterém mu odstranili dioptrie na obou očích. „Je to nádherné, protože člověk najednou nemá žádné starosti. První měsíc nebo dva jsem si každý den uvědomoval, jak je to krásné.

Teď už jsem si natolik zvykl, že už si jen občas vzpomenu, jaké to bylo dřív,“ dodává úspěšný sportovec.

Péče o brýle či kontaktní čočky může celkově zabrat i 60 hodin ročně

Každodenní péče o brýle a zejména o kontaktní čočky zabere čas. Brýle je nutné denně čistit, často opakovaně. Jejich nositelé potvrdí, že jim tato údržba zabere minimálně 5–10 minut denně.

Neméně času strávíte i péčí o kontaktní čočky a jejich aplikací – vyndání z fyziologického roztoku, nandání, pak opětovné vyndání, vyčištění a uložení do pouzdra s čistým roztokem…

Pokaždé je samozřejmě nutné důkladně umýt mýdlem a teplou vodou i ruce, abyste si do oka nezanesli nečistoty. I zkušený „čočkař“ procedurou stráví pět minut ráno a pět minut večer. Dohromady to dělá 3650 minut ročně, tedy přes 60 hodin.

Místo toho můžete například přečíst 12 tenčích knih (když počítáme, že v průměru strávíte 5 hodin u každé z nich), jet na 5 celodenních výletů nebo zhlédnout všechny díly seriálu Hra o trůny.

A to nepočítáme návštěvy optiky, řešení rozbitých brýlí a další záležitosti spojené s nošením korekčních pomůcek.

Stačí několik sekund: Doba působení laseru se nyní zkrátí o více než polovinu

Samotná laserová operace očí je oproti tomu velmi krátká, na sále stráví pacient obvykle kolem 20 minut. Ostrý zrak lze získat rychleji, než by vám dorazila objednávka pizzy nebo jste zhlédli jeden díl sitcomu.

Už druhý den se můžete radovat z nového pohledu na svět. „Laser udělá třímilimetrový vstupní řez, aniž by se chirurg skalpelem musel dotknout oka.

V hloubce odstraní tenkou vrstvičku tkáně a operatér tímto malým otvůrkem tuto takzvanou lentikulu vyjme z oka ven. Odstraněním tkáně dojde ke změně tvaru rohovky a tím k odstranění dioptrií.

Povrch rohovky přitom zůstává celistvý a během zákroku nedochází k narušení její stability a pevnosti,“ vysvětluje princip operace MUDr. Lucie Valešová.

Podle dosavadních studií provedených ve Velké Británii, Německu, Francii a Dánsku dosáhne pacient zrakové ostrosti do dvou hodin po výkonu. Foto: Pixabay
Podle dosavadních studií provedených ve Velké Británii, Německu, Francii a Dánsku dosáhne pacient zrakové ostrosti do dvou hodin po výkonu. Foto: Pixabay

Na očních klinikách NeoVize v Praze a v Brně mají navíc jako první zařízení v České republice k dispozici nejmodernější femtosekundový laser nové generace, který dokáže zkrátit působení laseru o více než 60 %.

Vytvoření rohovkové lamely s jeho pomocí trvá jen 5 sekund při standardní operaci femtoLASIK a vytvoření rohovkové lentikuly při operaci zvané Smile trvá 10 sekund.

„Výrazně se tím zkrátí čas takzvané sukce, tedy přisátí laseru, která je důležitá na spolupráci pacienta. Pacienti se před výkonem často strachují, zda dokážou v určité části výkonu zafixovat svůj pohled do jednoho místa a dobře spolupracovat.

Díky dobré komunikaci s operatérem to nakonec nebývá problém. Každopádně výrazně zkrácená doba sukce přispěje k tomu, že tato obava už bude zcela irelevantní,“ uvádí doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno.  

Investice se vrátí nejpozději do deseti let

Podstoupit laserovou operaci v nižším věku se vyplatí i z finančních důvodů. Nákup brýlí, čoček a roztoků totiž v dlouhodobém horizontu znamená neustálé náklady. Uvědomila si to i sedmadvacetiletá učitelka Markéta Stará z Vlašimi.

Přešla na jednodenní čočky, které si ráno vzala a večer vyhodila. Tím pádem ušetřila za roztok, do něhož se čočky ukládají, nicméně pořizovací cena těchto čoček je vyšší. „Kupovala jsem si plato na 3 měsíce, což mě vyšlo asi na 1000 korun,“ přiznává.

To dělá 4000 Kč za rok jen za čočky, další náklady padly na brýle. Čočky nenosila stále, aby si oči odpočinuly, ale při sportovních aktivitách se jim nevyhnula.

Někdy si je brala pouze na dvě hodiny, když šla hrát volejbal – a tyto dvě hodiny se potom prodražily… I to byl důvod, proč začala uvažovat o laserovém odstranění dioptrií a poohlížet se po klinikách, kde by ji oční vady zbavily.

Laserové odstranění dioptrií s doživotní zárukou stojí od 21 000 Kč za jedno oko včetně předoperačního vyšetření a pooperační péče.

Již večer po zákroku může většina pacientů sledovat televizi a po týdnu, kdy se vidění stabilizuje, se lze věnovat sportovním aktivitám. Foto: Pixabay
Již večer po zákroku může většina pacientů sledovat televizi a po týdnu, kdy se vidění stabilizuje, se lze věnovat sportovním aktivitám. Foto: Pixabay

„Doporučuju jít do toho! Cena je sice vyšší, ale do lepšího zraku se vyplatí investovat. Navíc se dá operace platit i na splátky. A nebudu si muset kupovat nové brýle a čočky, takže se mi to v průběhu let vrátí,“ vysvětluje Markéta Stará.

Když jde na operaci mladý člověk okolo 20 let, už v 27,5 letech se mu investice vrátí (za předpokladu, že nosí pravidelně kontaktní čočky a k tomu za 7,5 roku pořídí dvoje brýle v hodnotě 6000 Kč).

A každoročně ušetřené 4000 korun pak může využít na řadu užitečných věcí.

To nejdůležitější však je, že mu odpadnou starosti s brýlemi a čočkami při sportu, koupání, cestování, studiu, zamlžování skel při nošení respirátoru či vaření, komplikace při výběru slunečních brýlích i během mnoha dalších každodenních situací.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Související články
Věda a technika
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
reklama
historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
reklama
věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno