Domů     Studentská legie v roce 1648: Prahu bránil dvoumetrový jezuita
Studentská legie v roce 1648: Prahu bránil dvoumetrový jezuita

Obrovské vyčerpání cítí po bojích studenti zrána 1. listopadu 1648. Choulí se zimou u pražského mostu. Po probuzení vyslechnou od posla nečekanou zprávu. Byl podepsán mír. Konečně si oddechnou. Už je nebude pronásledovat neutuchající švédské palba.

Zklamaný nesplněným slibem velitelské funkce a peněz se bývalý císařský podplukovník Arnošt z Ottowaldu stává zrádcem. Přidává se ke Švédům, kteří na bojištích třicetileté války (1618‒1648) drancují Evropu.

Spojí se s generálem Hansem Christoffem Königsmarckem (1605‒1663), který chce dobýt Prahu. Nabídne mu pomoc, město zná jako svoje boty. „Útok povedu sám, neztratíte jediného muže,“ slíbí mu.

Díky němu Švédové 26. července 1648 v půl třetí ráno obsadí Hradčany a Malou Stranu. Ve městě se právě slaví císařův druhý sňatek a pozornost stráží odpovídá množství vypitého alkoholu. Švédové pronikají do města a rabují.

Pražské posádce velí hrabě Rudolf Colloredo (1585–1657). Když Švédové obsazují levý vltavský břeh, nečeká a na obranu pravého břehu sestavuje měšťanské sbory o síle asi 4000 mužů.

Hodí se i 1200 vojáků pluku Maxmiliána z Valdštejna (1598‒1655), kteří tu pobývají. Na pomoc se šikuje také legie z univerzitních studentů a jejich profesorů, která v bojích sehraje dost zásadní roli.

Pražanům velí hrabě Rudolf Colloredo. FOTO: zámek Sklokloster/Creative Commons/Public Domain
Pražanům velí hrabě Rudolf Colloredo. FOTO: zámek Sklokloster/Creative Commons/Public Domain

Přečnívá spolubojovníky

„K dispozici bylo rovněž studentstvo, které obnovilo svou legii (existovala už v roce 1639 – pozn. red.) a vytvořilo kompanii čítající 745 mužů, nicméně při švédském útoku jich už tolik nebylo – utekli stejně jako šlechta, zůstalo jen něco přes tři sta mladých mužů,“ popisuje situaci historik Václav Líva (1884‒1952).

Má pravdu. Ze začátku jsou studenti ještě plní elánu, když se nepřítele nedaří hned zdolat, zůstává už jenom 308 nejodhodlanějších. Velení legie přebírá právník Jan Kaufem, ovšem pozornost si zjednává výraznější postava měřící skoro dva metry.

„Se studentskou legií bojovali i jezuité, mj. proslulý Jiří Plachý,“ píše současný bohemista Jan Linka. Profesor z Klementina Jiří Plachý (1606‒1664) svojí výškou o hlavu přečnívá spolubojovníky.

V hlídkách sledujících, jestli Švédové nehodlají zaútočit z Malé Strany, nikdy nechybí. „Blíží se dlouhý páter,“ šeptají si nepřátelé. Stává se jejich postrachem.

Švédský generál Hans Christoff Königsmarck chce dobýt českou metropoli. FOTO: Matthäus Merian/Creative Commons/Public domain
Švédský generál Hans Christoff Königsmarck chce dobýt českou metropoli. FOTO: Matthäus Merian/Creative Commons/Public domain

Střeží přístup na most

Jedinou přístupovou cestu do Starého a Nového Města pražského tvoří Staroměstská mostecká věž u dnešního Karlova mostu. Nejtužší boje probíhají na mostě a v jeho nejbližším okolí. Právě tady se angažuje činorodý Plachý a naštěstí má pomocníky.

Bez dobré organizace by se obrana rozpadla. „Iniciativy se chopil primas Turek, zalarmoval místní mužstvo a studenty, velitelé rozdělili místa a celé úseky k obraně. Studenti shodou okolností bránili úsek kolem tzv.

Rejdiště, což je v místech, kde dnes stojí Filozofická fakulta Univerzity Karlovy,“ píše současný historik Jan Županič. Generál Koenigsmarci od 27. července 1648 čile ostřeluje Staré Město, ale srdnaté studentské obránce to neskosí. Na mostě vybudují barikádu.

Jiří Plachého Švédové označí za čaroděje. FOTO: Řídí a vydává Josef. Hladký, Praha - Vinohrady 234/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Jiří Plachého Švédové označí za čaroděje. FOTO: Řídí a vydává Josef. Hladký, Praha – Vinohrady 234/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Musí stačit jedno dělo

Výzbroj ovšem pokulhává. Na švédskou palbu odpovídají z jednoho děla, které rychle přesouvají na věž, aby zasáhli víc nepřátel.

Když 31. července 1648 dorazí se svojí armádou švédský generál Arvid Wittenberg (1606‒1657) na pomoc Königsmarckovi a útočí s ním na Staré Město, studenti tvrdě brání město.

Koncem srpna 1648, má legie 8 družstev, každé z nich má 30-46 mužů, k nim připadají poddůstojníci a štáb. Nepřítele se nedaří odrazit, navzdory tomu, že Wittenbergovi zemřela manželka, a proto od Prahy odjíždí na jih.

Švédové spatřují svoji naději v mladé krvi Karla Gustava Falckého (1622‒1680), budoucího švédského krále Karla X. Gustava. Ambiciózní muž si chce dobýt ostruhy slávy a k Praze přijíždí 4. října 1648 společně s vracejícím se Witttenbergem.

Jejich vojsko tvoří 8000 mužů. Plán útoku nasměrují mezi Horskou (stála zhruba na území současné křižovatky U Bulhara na konci ulice Na Poříčí) a Koňskou (na konci Václavského náměstí) bránu.

Útočí hlavně na Horskou bránu, proto se tam přesouvají obranné jednotky včetně studentů. Čelí tu několikadenní palbě, ale přesto život ve městě pulzuje dál.

O město se svádějí tuhé boje. FOTO: zámek Sklokloster/Creative Commons/Public Domain
O město se svádějí tuhé boje. FOTO: zámek Sklokloster/Creative Commons/Public Domain

Lístečky nesmrtelnosti

Obránci z legie se navzdory tvrdému sevření Švédů stihnou i bavit. 7. října 1648 začíná u Apolináře vinobraní. Obránci popíjejí víno i pivo, dokonce si při narozeninách jednoho představeného dopřejí dvojitou dávku. Legie se statečně brání. „Je to čaroděj.

Není možné, jak se pořád vyhýbá kulím,“ nadávají svorně Švédové, kdykoli zahlédnou vysokou postavu jezuity Plachého.

Když se Pražanům podaří na svoji stranu získat jednoho švédského zajatce, vypovídá, že prý se u nich o páterovi říká, že „umí čarovat a těm svým studentům dává sníst nějaké lístečky, které jim v boji zajistí nesmrtelnost.“  Švédové 13. října 1648 prolomí zeď mezi Horskou a Koňskou bránou.

„V těchto těžkých bojích, kdy řídil obranu generál polní strážmistr hrabě Conti, se zvláště vyznamenaly oddíly pražských studentů,“ píše současný historik Zdeněk Munzar.

Nepřátelé se sice nakrátko zmocní Horské brány, ale po několika hodinách se ji daří vybojovat zpět. Tentokrát dojde i na Plachého, je zraněn. Z Koňské brány vyrážejí studenti s dalšími obránci na výpad, daří se jim zapálit několik švédských ležení.

Další den se švédští dělostřelci opět pokoušejí dobýt Horskou bránu. Tvrdé boje pokračují dál. Švédům se 22. a 23. října 1648 provede proniknout do srubu, který kryje Horskou bránu. Praha má namále…

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Petri Krohn/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Související články
Historie
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba.   Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V […]
Historie
Volant patří první dámě Haně Benešové
„Řídit budu já,“ prohlásí sebevědomě emancipovaná první dáma Hana Benešová a její manžel Edvard Beneš poslušně usedne na místo spolujezdce. Nezávislá žena Hana Benešová (1885–1974), která je ale zároveň pro svého muže prezidenta Edvarda Beneše (1884–1948) obrovskou oporou, si řidičský průkaz sice udělala až ve svých 50 letech, ale autům zcela propadá. V roce 1937 […]
Historie
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
Historie
Benešovy dekrety: Ostře sledované zákony
Ač se to tak ze zpráv v tisku může zdát, Benešovy dekrety nejsou o vyhánění Němců, nejsou legalizací pomsty a už vůbec nejsou dílem jednoho muže. Prezidentské dekrety, označované jako Benešovy, jsou právní normy vydávané exilovou vládou během druhé světové války a krátce po jejím skončení. Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, stále budí […]
reklama
svět zločinu
Osud Kevina Spacey a jejho šance na očištění
Na začátku letošního dubna se právník filmového producenta Harveyho Weinsteina odvolává proti odsouzení svého klienta. Ne, to není žádný apríl. Soudci prý závažně pochybili a upřeli nejviditelnější tváři celosvětové kauzy MeToo právo na spravedlivý proces.   Dle mnohých předem prohranou „válku“ se producent snaží zvrátit drobnými vítěznými bitvami. Jeho pověst už je ale dávno zničená. […]
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
zajímavosti
Jak Austrálie prohrála válku s ptáky emu
Ve 30. letech minulého století vytáhla australská armáda proti nečekanému nepříteli. Tím byli ptáci emu, kteří spásali farmářům obilí. Výsledek? Emuové vyhráli a pověst vlády utrpěla zdrcující porážku. Jak se kuriózní příběh odehrál? Skupina tří vojáků pod velením majora Mereditha, jeden dokumentarista, dva lehké kulomety Lewis, deset tisíc nábojů a několik nákladních aut. Tuto sílu vyslal […]
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
panidomu.cz
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky.