Domů     Studentská legie v roce 1648: Prahu bránil dvoumetrový jezuita
Studentská legie v roce 1648: Prahu bránil dvoumetrový jezuita

Obrovské vyčerpání cítí po bojích studenti zrána 1. listopadu 1648. Choulí se zimou u pražského mostu. Po probuzení vyslechnou od posla nečekanou zprávu. Byl podepsán mír. Konečně si oddechnou. Už je nebude pronásledovat neutuchající švédské palba.

Zklamaný nesplněným slibem velitelské funkce a peněz se bývalý císařský podplukovník Arnošt z Ottowaldu stává zrádcem. Přidává se ke Švédům, kteří na bojištích třicetileté války (1618‒1648) drancují Evropu.

Spojí se s generálem Hansem Christoffem Königsmarckem (1605‒1663), který chce dobýt Prahu. Nabídne mu pomoc, město zná jako svoje boty. „Útok povedu sám, neztratíte jediného muže,“ slíbí mu.

Díky němu Švédové 26. července 1648 v půl třetí ráno obsadí Hradčany a Malou Stranu. Ve městě se právě slaví císařův druhý sňatek a pozornost stráží odpovídá množství vypitého alkoholu. Švédové pronikají do města a rabují.

Pražské posádce velí hrabě Rudolf Colloredo (1585–1657). Když Švédové obsazují levý vltavský břeh, nečeká a na obranu pravého břehu sestavuje měšťanské sbory o síle asi 4000 mužů.

Hodí se i 1200 vojáků pluku Maxmiliána z Valdštejna (1598‒1655), kteří tu pobývají. Na pomoc se šikuje také legie z univerzitních studentů a jejich profesorů, která v bojích sehraje dost zásadní roli.

Pražanům velí hrabě Rudolf Colloredo. FOTO: zámek Sklokloster/Creative Commons/Public Domain
Pražanům velí hrabě Rudolf Colloredo. FOTO: zámek Sklokloster/Creative Commons/Public Domain

Přečnívá spolubojovníky

„K dispozici bylo rovněž studentstvo, které obnovilo svou legii (existovala už v roce 1639 – pozn. red.) a vytvořilo kompanii čítající 745 mužů, nicméně při švédském útoku jich už tolik nebylo – utekli stejně jako šlechta, zůstalo jen něco přes tři sta mladých mužů,“ popisuje situaci historik Václav Líva (1884‒1952).

Má pravdu. Ze začátku jsou studenti ještě plní elánu, když se nepřítele nedaří hned zdolat, zůstává už jenom 308 nejodhodlanějších. Velení legie přebírá právník Jan Kaufem, ovšem pozornost si zjednává výraznější postava měřící skoro dva metry.

„Se studentskou legií bojovali i jezuité, mj. proslulý Jiří Plachý,“ píše současný bohemista Jan Linka. Profesor z Klementina Jiří Plachý (1606‒1664) svojí výškou o hlavu přečnívá spolubojovníky.

V hlídkách sledujících, jestli Švédové nehodlají zaútočit z Malé Strany, nikdy nechybí. „Blíží se dlouhý páter,“ šeptají si nepřátelé. Stává se jejich postrachem.

Švédský generál Hans Christoff Königsmarck chce dobýt českou metropoli. FOTO: Matthäus Merian/Creative Commons/Public domain
Švédský generál Hans Christoff Königsmarck chce dobýt českou metropoli. FOTO: Matthäus Merian/Creative Commons/Public domain

Střeží přístup na most

Jedinou přístupovou cestu do Starého a Nového Města pražského tvoří Staroměstská mostecká věž u dnešního Karlova mostu. Nejtužší boje probíhají na mostě a v jeho nejbližším okolí. Právě tady se angažuje činorodý Plachý a naštěstí má pomocníky.

Bez dobré organizace by se obrana rozpadla. „Iniciativy se chopil primas Turek, zalarmoval místní mužstvo a studenty, velitelé rozdělili místa a celé úseky k obraně. Studenti shodou okolností bránili úsek kolem tzv.

Rejdiště, což je v místech, kde dnes stojí Filozofická fakulta Univerzity Karlovy,“ píše současný historik Jan Županič. Generál Koenigsmarci od 27. července 1648 čile ostřeluje Staré Město, ale srdnaté studentské obránce to neskosí. Na mostě vybudují barikádu.

Jiří Plachého Švédové označí za čaroděje. FOTO: Řídí a vydává Josef. Hladký, Praha - Vinohrady 234/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Jiří Plachého Švédové označí za čaroděje. FOTO: Řídí a vydává Josef. Hladký, Praha – Vinohrady 234/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Musí stačit jedno dělo

Výzbroj ovšem pokulhává. Na švédskou palbu odpovídají z jednoho děla, které rychle přesouvají na věž, aby zasáhli víc nepřátel.

Když 31. července 1648 dorazí se svojí armádou švédský generál Arvid Wittenberg (1606‒1657) na pomoc Königsmarckovi a útočí s ním na Staré Město, studenti tvrdě brání město.

Koncem srpna 1648, má legie 8 družstev, každé z nich má 30-46 mužů, k nim připadají poddůstojníci a štáb. Nepřítele se nedaří odrazit, navzdory tomu, že Wittenbergovi zemřela manželka, a proto od Prahy odjíždí na jih.

Švédové spatřují svoji naději v mladé krvi Karla Gustava Falckého (1622‒1680), budoucího švédského krále Karla X. Gustava. Ambiciózní muž si chce dobýt ostruhy slávy a k Praze přijíždí 4. října 1648 společně s vracejícím se Witttenbergem.

Jejich vojsko tvoří 8000 mužů. Plán útoku nasměrují mezi Horskou (stála zhruba na území současné křižovatky U Bulhara na konci ulice Na Poříčí) a Koňskou (na konci Václavského náměstí) bránu.

Útočí hlavně na Horskou bránu, proto se tam přesouvají obranné jednotky včetně studentů. Čelí tu několikadenní palbě, ale přesto život ve městě pulzuje dál.

O město se svádějí tuhé boje. FOTO: zámek Sklokloster/Creative Commons/Public Domain
O město se svádějí tuhé boje. FOTO: zámek Sklokloster/Creative Commons/Public Domain

Lístečky nesmrtelnosti

Obránci z legie se navzdory tvrdému sevření Švédů stihnou i bavit. 7. října 1648 začíná u Apolináře vinobraní. Obránci popíjejí víno i pivo, dokonce si při narozeninách jednoho představeného dopřejí dvojitou dávku. Legie se statečně brání. „Je to čaroděj.

Není možné, jak se pořád vyhýbá kulím,“ nadávají svorně Švédové, kdykoli zahlédnou vysokou postavu jezuity Plachého.

Když se Pražanům podaří na svoji stranu získat jednoho švédského zajatce, vypovídá, že prý se u nich o páterovi říká, že „umí čarovat a těm svým studentům dává sníst nějaké lístečky, které jim v boji zajistí nesmrtelnost.“  Švédové 13. října 1648 prolomí zeď mezi Horskou a Koňskou bránou.

„V těchto těžkých bojích, kdy řídil obranu generál polní strážmistr hrabě Conti, se zvláště vyznamenaly oddíly pražských studentů,“ píše současný historik Zdeněk Munzar.

Nepřátelé se sice nakrátko zmocní Horské brány, ale po několika hodinách se ji daří vybojovat zpět. Tentokrát dojde i na Plachého, je zraněn. Z Koňské brány vyrážejí studenti s dalšími obránci na výpad, daří se jim zapálit několik švédských ležení.

Další den se švédští dělostřelci opět pokoušejí dobýt Horskou bránu. Tvrdé boje pokračují dál. Švédům se 22. a 23. října 1648 provede proniknout do srubu, který kryje Horskou bránu. Praha má namále…

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Petri Krohn/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Související články
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
reklama
svět zločinu
Spartakiádní vrah znásilňoval, vraždil, okrádal
Čeká na příležitost. Když už je zjevné, že se žena blíží k domu, kde bydlí, „lov“ začíná. Napadne ji zezadu a odtáhne ji za oplachtovanou dodávku. Provazem ji škrtí tak dlouho, dokud jeho oběť neztratí vědomí. Nelíbí se mu, a tak se spokojí s jejími věcmi. Během totalitní historie Československa se tělovýchovná slavnost nazývaná spartakiáda stala pomyslnou […]
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
reklama
svět zločinu
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno