Skip to content
reklama

LIMITOVANÁ SÉRIE VÁZ BLUES: Pocta Roubíčkovi z dílny Moser

Mezinárodní rok skla, který byl komisí OSN vyhlášen na rok 2022, je mimo jiné i připomínkou umění českých sklářů. Pro jeho milovníky proto sklárna Moser přichystala limitovanou edici vázy Blues nestora českého sklářského designu, pedagoga a výtvarníka René Roubíčka.

Již 165 let nesou výrobky karlovarské sklárny jméno svého zakladatele rytce a obchodníka Ludwiga Mosera. Foto: Phoenix Communication, a.s.

Letos, v roce stého výročí jeho narození, byla zahájena výroba těchto váz v barevné kombinaci eldoru s oceanitem. Celá limitovaná série bude mít padesát kusů.

Bořila konvence

Tvorba Reného Roubíčka od samého počátku bořila konvence a zároveň vynikala precizností a citem pro detail. Novému pohledu na sklo učil své studenty a prostřednictvím svých děl i mezinárodní scénu. Na té po celý život sbíral ocenění především díky svým rozsáhlým skleněným plastikám prezentovaným např.

na výstavách Expo v Bruselu, Montrealu nebo Ósace.

blank
Společnost MOSER, a.s. se sídlem v Karlových Varech pokračuje v jeho stopách a tradiční ruční výrobu dále rozvíjí. Foto: Phoenix Communication, a.s.

Dílo tohoto umělce se vyznačuje velkým respektem ke sklu samotnému, optickými efekty i hrou s geometrií. Ve váze Blues se jeho umění potkává se zručností karlovarských sklářů. Výsledkem je objekt, ve kterém se snoubí krása, pohyb a energie moserovského křišťálu.

Každý jeho hranol je vybroušen do naprosté dokonalosti a jeho umístění vzhledem k ostatním umocňuje celkový dojem z něj.

Váza Blues, kterou umělec původně navrhl v roce 2013, se letos dočkala nové barevné verze u příležitosti stého výročí narození jejího autora. „René Roubíček je ve světě skla symbolem vizionářství a nadčasovosti, stejně jako rozmanitosti tvarů a barev,“ říká Jan Plecháč, nový umělecký ředitel sklárny Moser, a dodává: „Reedicí jeho výjimečné vázy Blues chceme připomenou tyto atributy jeho tvorby a zároveň je promítnout do nové tvůrčí etapy naší sklárny.“

blank
Její díla, která jsou vyráběna z kvalitního bezolovnatého křišťálu, směřují na český trh stejně jako na ten mezinárodní. Foto: Phoenix Communication, a.s.
Foto: Úvodní foto: Phoenix Communication, a.s.
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články