Domů     Chytré vrány: V testech předčí i šimpanze!
Chytré vrány: V testech předčí i šimpanze!
10.10.2023

Které tvory na Zemi můžeme označit za nejchytřejší? Samozřejmě, vyšší primáty včetně nás, lidí. A kdo dál? Delfíni? Mravenci? Chobotnice? Nejinteligentnějšími ptáky jsou bezesporu krkavcovití.

Řada vědců se však překvapivě shoduje, že může jít o nejinteligentnějšími tvory hned po primátech – a většinu z nich dokonce strčí do kapsy.

Její drsně znějící krááá si jen těžko spletete s jiným ptákem. Umí ale i relativně tiše „zpívat“. Do své múzické tvorby občas zařadí zvuky jiných zvířat. A někdy dokonce lidskou řeč.

Pokud u nás žijící vráně černé (Corvus corone) z čeledi krkavcovitých věnujete dostatek pozornosti, může se naučit i několik slov. Vrány jsou monogamní. V době dospělosti, která začíná třetím rokem, si najdou partnera a zůstávají s ním celý život.

A jak poznáte vránu od havrana polního (Corvus frugilegus)? Pokud se na ni podíváte v letu, má na rozdíl od něj rovný ocas.

Co dokáže naše vrána?

Vrána černá se dožívá až 19 let. Zní to jako úctyhodná délka, ale třeba vrána havajská (Corvus hawaiiensis) by oslavila ještě desatery narozeniny navíc. Pokud chtějí „naše“ vrány poobědvat třeba ořech, snaží se k jádru dostat rafinovanými způsoby.

Třeba tak, že vyletí do výšky a pouští jej na tvrdý povrch. Ovšem havajské nebo americké (Corvus brachyrhynchos) vrány jdou ještě dál. Když se jim nedaří dostat k potravě v podobě červíků, vyloví je za pomoci vhodného nástroje.

Královnami mezi vraními konstruktéry a fyziky jsou ovšem vrány novokaledonské (Corvus moneduloides). Setkat se s nimi můžete jen v pacifické Nové Kaledonii na ostrovech Grande Terre a Maré.

Vědcům vyráží již několik let dech jejich schopnost kombinatoriky i pochopení fyzikálních jevů.

Vrány zvládají výrobu sofistikovaných nástrojů. Foto: Loz (L. B. Tettenborn) / CC BY-SA 3.0
Vrány zvládají výrobu sofistikovaných nástrojů. Foto: Loz (L. B. Tettenborn) / CC BY-SA 3.0

V zrcadle se nepozná, ale vyrobí hák

Lidé se začínají v zrcadle rozpoznávat zhruba od 18 měsíců a výš. V zrcadle se identifikují ale i třeba delfín skákavý (Tursiops truncatus), straka obecná (Pica pica) nebo holubi (Columba). A co slavné novokaledonské okřídlené krasavice?

Zřejmě nejinteligentnější pták světa bohužel ne. Naopak – odraz v zrcadle soustavně napadá coby konkurenci. Zato dokáže řadu věcí, které nesvede ani šimpanz (Pan). Aby se dostala k potravě, změní se v konstruktéra.

Vyrobí si hák a jde z těžko dostupných hloubek tlejících pralesních kmenů lovit tučné červy. Pokud se výrobek obzvlášť vydaří, schová si ho.

Většina vran má tak po ostrovech v různých schovávačkách za kůrou nebo třeba pod kořenem poschovanou řadu užitečných nástrojů. A světe div se, mají i schopnost, kterou by jim mohla většina lidí závidět: pamatují si, kde je který nástroj uložený.

Zkouška z fyziky? Za jedna!

Kolik to váží? Jakou to má hustotu? Tyhle otázky si pokládáme až na základní škole. Pokud jim v rámci experimentu podrobíme šimpanze, neuspějeme. Zato novokaledonské vrány vědce zaskočí.

Fyzikální pokusy, díky kterým mohou získat laskominy za odměnu, řeší lépe, než leckterý šesťák. V některých případech dokonce jako vůbec první zástupce říše zvířat! Vědci na ostrovech odchytí 12 vran.

Jejich pobyt pod vědeckým dohledem připomíná stipendium na prestižní univerzitě. Vrány se rozdělí do dvou studijních skupin o šesti jedincích. Cvičení z fyziky začíná. Chce-li vrána zákusek, musí do úzké nádoby hodit předmět těžší, než voda.

Druhá skupina má úkol přesně opačný. Může něco tak sofistikovaného fungovat? Překvapivě ano!

Show před ventilátorem

Výjev chvílemi připomíná absurdní komedii, jde ale o pře vratný pokus. Ventilátor si pohrává s kusem lepenky. Vrány na ten výjev zírají. Brzy pochopí, že různé materiály mají odlišné vlastnosti.

Z pohybu věcí ve větru vydedukují, které unesou a které naopak ne. A dokonce i to, co je vhodné hodit do nádoby s vodou, aby dostaly pamlsek. Když vrány pochopí zadání – různé pro každou ze skupin, vybírají převážně vhodné předměty.

Jedna skupina těžké, druhá lehké. Jak se pozná, že jde o cílenou aktivitu? Pokud byly do pokusu zařazeny věci, které ptáci neviděli poletovat před ventilátorem, berou do zobáku materiály zcela náhodně.

Kdo bude bez oběda?

Vědci z Oxfordské univerzity a Společnosti Maxe Plancka zastřešující německý výzkum dají hlavy dohromady a objeví další unikátní schopnost vran. Pokud se k potravě nedostanou pomocí jediného nástroje, dokážou jich zkombinovat hned několik.

Vyrobí si tak neotřelou pomůcku. Tohle zvládnou mimo novokalendonských vran jen někteří primáti. A jako u lidí i zvířat, také u vran je vidět rozdíl v inteligenci.

Když dostane 8 pokusných vran krabici s jídlem, které se dá vydolovat jen větvičkou, nezaváhá jediná. Napodruhé ale lstiví výzkumníci jídlo v krabici posunou tak, aby na ně krátká větvička nedosáhla. Řešení? Ptáci musí větvičku zkombinovat s jiným materiálem. Tady už poobědvá jen půlka vran.

Vrány mají úžasnou paměť. Foto: Pixabay
Vrány mají úžasnou paměť. Foto: Pixabay

Mango Einsteinová

Jmenuje se Mango – nebo jí tak alespoň vědci říkají. Mezi osmi náhodně vybranými novokaledonskými vránami je za génia. Když ostatní vrány marně strkají věci do známé nádoby, ona jediná zkombinuje dokonce tři předměty a dostane se k laskominám.

Spíše pro forma udělá anglicko-německý tým ještě další kolo. Primadona Mango opět exceluje. Bez problému kombinuje vhodným způsobem i čtyři předměty.

Vědci tak tuší, že některé novokalendonské vrány mohou mít v určitém ohledu inteligenci srovnatelnou až s pětiletým dítětem.

A když si vezmeme, že v první třídě základní školy občas i nějaké pětileté dítko najdeme, jde o průlomové poznání o inteligenci konkrétních druhů fauny.

EPOCHAplus.cz ve víru evoluce:

„Nemáme tušení, jak to dělají. Alespoň zatím ne.

Možná využívají nějakou formu virtuální simulace problému a vybírají pak z různých scénářů, které shledají použitelnými,“ rozebírá pozoruhodnou mysl novokaledonských vran zoolog se specializací na evoluční biologii, oxfordský profesor Alex Kacelnik.

Zkoumání inteligence vran má přesah i pro člověka. Může nám ukázat, jak probíhala naše vlastní evoluce.

Mnozí evoluční biologové se domnívají, že schopnost kombinace více nástrojů souvisela i s vývojem řeči a dohromady posunuli člověka na další příčku inteligence.

Foto: Pixabay, ikonka: Armin Kübelbeck / CC BY-SA 3.0
Související články
Zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Zajímavosti
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Zajímavosti
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Zajímavosti
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
reklama
svět zločinu
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
Vrah Ladislav Hojer: Monstrum si oblíbilo slavného kriminalistu
Mnozí policisté jen mrkají překvapením, když ze sebe maniak sype obhroublé vtípky a výrazy typu: „Ubral jsem jí kyslík!“ Rád přihodí i své motto, které zní: „Když se ocas postaví, mozek se mi zastaví.“ Přitom na první pohled ten chlap vypadá, že neumí do pěti počítat. Se ženami mu to moc nejde. Kámen úrazu pro […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Václav Mrázek: Postrach ze severních Čech se ukájel střelbou z pistole
Rozhodně se nenarodí se stříbrnou lžičkou v puse. Někdo by řekl, že když se sudičky sešly 22. října 1925 u kolébky Václava Mrázka, předurčily mu naprosto opačný start do života. Navzdory rozšířené představě o blahobytu první republiky, Mrázkova rodina živoří v chudobě. Hoch má celkem 11 sourozenců. Uživit tolik krků není snadné za žádných okolností. V […]
reklama
zajímavosti
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn