Domů     4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
17.5.2024

Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu.

Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze považovat za nejnebezpečnější?

Co ukrývá Ďáblova planina?

Lokalita: etiopská proláklina Danakil

Nebezpečí: extrémní teploty, solné pustiny, sopečná činnost

Danakilská proláklina je pouštní oblastí a patří mezi nejteplejší místa na světě. FOTO: Ji-Elle/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Danakilská proláklina je pouštní oblastí a patří mezi nejteplejší místa na světě. FOTO: Ji-Elle/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Existuje mnoho míst, o kterých se povídá, že ukrývají bránu do samotného pekla. Pokud bychom si však měli vsadit na jedno z nich, byla by to nejspíš nechvalně proslulá Danakilská proláklina v Etiopii.

Jde o pouštní oblast, která patří mezi neteplejší místa světa a která je k člověku ještě výrazně nepřátelštější než mnohem slavnější pouště Sahara nebo Gobi.

Letní teploty se na ní obvykle pohybují kolem děsivých 70 stupňů Celsia, v zimě pak neklesají pod čtyřicet. K tomu připočtěte velmi členitý a zrádný terén, plný jezer se silnými krustami soli na svých okrajích a kráterů vypouštějících síru.

Podobu děsivé měsíční krajiny přitom oblast dostala docela nedávno. V roce 1926 totiž došlo k mohutnému výbuchu nedaleké podmořské sopky, což celé místo zásadně změnilo.

Dostat se tam není snadné

Přežít v tomto jedovatém a zrádném prostředí nemusí být jednoduché, zvlášť když to všechno komplikuje i lidský faktor.

Oblast je totiž už dlouho proslavená skupinami banditů, kteří využívají faktu, že se zde ve velkém měřítku těží sůl a že je nejbližší městečko Berahile mnoho hodin jízdy daleko.

Naopak útočiště většinou poskytují samotní Afarové – kočovný kmen, který v oblasti dodnes sůl těží přepravuje ji na velbloudech do civilizace. Pokud se budete chtít na Ďáblovu planinu vypravit sami, bude to vyžadovat opravdu pečlivou přípravu.

Pro cestu do této oblasti je potřeba povolení, velmi doporučován je průvodce znalý tamního prostředí a naprostou nutností je velká zásoba vody a paliva pro auto.

Zajímavost

O sopečnou činnost se v oblasti starají hned dvě sopky – neaktivní Mount Ayalu, a naopak velmi aktivní Erta Ale. Ta má na svém vrcholu někdy i dvě velmi živá lávová jezera.

Díky unikátnímu prostředí tak oblast dlouhodobě studují vědci, zaměřující se na zkoumání vzniku života na jiných planetách a oběžnicích.

Když se zvířata mění v kámen

Lokalita: tanzanijské jezero Natron

Nebezpečí: extrémně vysoké pH a velký obsah soli dělají z vody téměř žíravinu

Jezero Natron je rozlehlé a přestože jsou jeho vody pro některé druhy smrtící, jiná zvířata se zde naučila žít. Například plameňáci, které můžeme najít v jeho jižní části. FOTO: Clem23/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Jezero Natron je rozlehlé a přestože jsou jeho vody pro některé druhy smrtící, jiná zvířata se zde naučila žít. Například plameňáci, které můžeme najít v jeho jižní části. FOTO: Clem23/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Už staří Egypťané věděli, že je uhličitan sodný skvělý konzervant, který se dá velmi dobře využít při mumifikaci.

V severní Tanzanii na africkém kontinentu se pak nachází jezero, které je proslavené vysokou koncentrací této přírodní sody a zároveň obrovskou koncentrací dalších minerálů a solí.

To všechno dohromady způsobuje, že pH vody dosahuje hodnot až 10,5, což z ní dělá poměrně silnou žíravinu a smrtící past pro zvířata, která na tamní podmínky nejsou zvyklá. Ta pak mohou být vážně popálena. Jejich mrtvá tělíčka pak uhličitan sodný změní tak, že připomínají zkameněliny.

Nezaplavete si

Jezero Natron najdete na okraji Velké příkopové propadliny, asi 100 kilometrů severozápadně od města Aruša. Je navíc poměrně velké – má 58 kilometrů na délku a v průměru 15 kilometrů na šířku. Hloubka je však minimální a málokdy překračuje půl metru.

Navzdory smrtícímu působení zdejší vody vznikl v okolí jezera unikátní ekosystém s mnoha vzácnými živočišnými druhy. Těm patrně vyhovuje množství minerálů v okolí jezera, za které je zodpovědná blízká sopka Ol Doinyo Lengai.

V každém případě my rozhodně doporučujeme odložit letní koupání na nějaké jiné, přívětivější místo.

Výkřik

Slaniska okolo jezera jsou přísně chráněná. Jsou mimo jiné hnízdištěm plameňáků, kterých tu žije až 2,5 milionu.

Bojíte se hadů?

Lokalita: brazilský ostrov Queimada Grande

Nebezpečí: obrovská koncentrace hadů, často těch nejjedovatějších

Na první pohled není na ostrově nic neobvyklého. Když ale na něj vstoupíte, pochopíte... FOTO: Prefeitura Municipal de Itanhaém/Creative Commons/CC BY 2.5
Na první pohled není na ostrově nic neobvyklého. Když ale na něj vstoupíte, pochopíte… FOTO: Prefeitura Municipal de Itanhaém/Creative Commons/CC BY 2.5

Pokud trpíte tzv. ofidiofobií, tedy panickým strachem z hadů, asi byste neměli číst dál. Toto místo pro vás totiž bude naprostou noční můrou. Řeč je o ostrově Queimada Grande, který je známý spíše jako Hadí ostrov.

Důvod je prostý – tento kus pevniny o velikosti pouhých 43 hektarů a nacházející se několik desítek kilometrů jižně od brazilského São Paula, je totiž doslova zaplavený hady.

Podle odhadů tady na jeden metr čtvereční připadá až pět hadů, z nichž někteří jsou skutečně jedovatí. Jde například o jedno z mála míst, kde se přirozeně vyskytuje křovinář ostrovní – jeden z nejjedovatějších hadů světa. Jeho jed dokáže člověka usmrtit do hodiny.

Cíl pašeráků

Podle expertů tento děsivý a unikátní ekosystém vznikal dlouhá tisíciletí. Už před 110 tisíci lety stoupla hladina oceánů, čímž došlo k zatopení mnoha oblastí. Z Queimady se stal ostrůvek a útočiště pro plazy z širokého okolí, což trvá dodnes.

Není divu, že o ostrově koluje spoustu legend a že se na něj dnes nedostanete bez povolení. Ostrov hlídá brazilské námořnictvo, které na něm také spravuje jediné občas obývané místo – renovovaný maják, původně postavený na začátku 20. století.

Ačkoliv to celé zní velmi děsivě, ve skutečnosti vstup na ostrov samozřejmě neznamená automaticky smrt a většina hadů se lidem vyhýbá. Ostatně moc dobře to vědí i pašeráci zvířat, kteří se neustále snaží vplížit na ostrov, aby některé vzácné hady odchytili. Právě to je také ten hlavní důvod, proč je místo tak hlídané.

Stačí chvilka nepozornosti

Lokalita: silnice Yungas Road v Bolívii

Nebezpečí: smrtelně nebezpečná cesta, kde zahynulo už velké množství lidí

Trocha toho adrenalinu na výletě neuškodí, ale Yungas Road je skutečně extrém. FOTO: Warren H/Creative Commons/CC BY 2.0
Trocha toho adrenalinu na výletě neuškodí, ale Yungas Road je skutečně extrém. FOTO: Warren H/Creative Commons/CC BY 2.0

Camino de la Muerte, Yungas Road nebo česky prostě Cesta smrti. Takové názvy si vysloužila podle všeho nejnebezpečnější a nejvíce smrtící silnice na světě.

Nachází se severovýchodně od bolivijského hlavního města La Paz, které leží ve vysoké nadmořské výšce a kolem něj vede mnoho horských silniček a stezek.

Nejhorší z nich je právě 64 kilometrů měřící Yungas Road, která směřuje do subtropického údolí Yungas a také do amazonských nížin. Že jízda po ní nebude žádná legrace, naznačuje i převýšení, které na těchto pár desítkách kilometrů činí přes tři tisíce metrů.

Tisíce mrtvých

Ostatně stačí se podívat na některé fotografie a je zřejmé, proč je toto místo tak nebezpečné. Některé části silnice jsou široké pouhé tři metry. Riziko zvyšuje spousta ostrých zatáček a v neposlední řadě také voda, stékající z malých vodopádů na skalách.

Místo bezpečnostních zábran si řidič může prohlížet tak maximálně bílé kříže, kytice a staré fotografie těch, kteří na silnici zahynuli. A že jich od roku 1935, kdy byla silnice dostavěna, byly už tisíce.

Vůbec nejhorší nehoda se stala v červenci 1983, kdy se do hlubokého kaňonu zřítil autobus s více než 100 lidmi. Neumírají tu ale jen turisté a místní, ale i lovci vzrušení a adrenalinu, kteří tu často na motorkách pokoušejí osud.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Zajímavosti
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
Zajímavosti
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
Zajímavosti
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Zajímavosti
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
reklama
věda a technika
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Pozor na ně! 3 nejjedovatější rostliny u nás
Skočec obecný (Ricinus communis) je oblíbená okrasná rostlina. Jeho semena obsahují prudký jed ricin a alkaloid ricinin. Smrtelná dávka pro dospělého člověka je 15 až 20 semen, pro dítě pouhých 3 až 5. Pokud semena sníte, zprvu budete mít příznaky podobné chřipce. Poté dojde k poškození sleziny, ledvin a jater. Zubatá vám zaklepe na dveře […]
70 stupňů pod nulou. Jak letěly Lego figurky do vesmíru?
Stavění z Lego kostiček otevírá dětem cestu ke kreativitě a fantazii bez omezení. Většina dětí někdy snila o dobrodružné výpravě do vesmíru a poznání všech pozoruhodných objektů, které se v kosmu nacházejí. Taková cesta do vesmíru nemusí být jen nesplnitelným dětským přáním – v budoucnu se totiž může stát realitou. Společnost LEGO chce dětem ukázat, že […]
svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při