Domů     4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
17.5.2024

Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu.

Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze považovat za nejnebezpečnější?

Co ukrývá Ďáblova planina?

Lokalita: etiopská proláklina Danakil

Nebezpečí: extrémní teploty, solné pustiny, sopečná činnost

Danakilská proláklina je pouštní oblastí a patří mezi nejteplejší místa na světě. FOTO: Ji-Elle/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Danakilská proláklina je pouštní oblastí a patří mezi nejteplejší místa na světě. FOTO: Ji-Elle/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Existuje mnoho míst, o kterých se povídá, že ukrývají bránu do samotného pekla. Pokud bychom si však měli vsadit na jedno z nich, byla by to nejspíš nechvalně proslulá Danakilská proláklina v Etiopii.

Jde o pouštní oblast, která patří mezi neteplejší místa světa a která je k člověku ještě výrazně nepřátelštější než mnohem slavnější pouště Sahara nebo Gobi.

Letní teploty se na ní obvykle pohybují kolem děsivých 70 stupňů Celsia, v zimě pak neklesají pod čtyřicet. K tomu připočtěte velmi členitý a zrádný terén, plný jezer se silnými krustami soli na svých okrajích a kráterů vypouštějících síru.

Podobu děsivé měsíční krajiny přitom oblast dostala docela nedávno. V roce 1926 totiž došlo k mohutnému výbuchu nedaleké podmořské sopky, což celé místo zásadně změnilo.

Dostat se tam není snadné

Přežít v tomto jedovatém a zrádném prostředí nemusí být jednoduché, zvlášť když to všechno komplikuje i lidský faktor.

Oblast je totiž už dlouho proslavená skupinami banditů, kteří využívají faktu, že se zde ve velkém měřítku těží sůl a že je nejbližší městečko Berahile mnoho hodin jízdy daleko.

Naopak útočiště většinou poskytují samotní Afarové – kočovný kmen, který v oblasti dodnes sůl těží přepravuje ji na velbloudech do civilizace. Pokud se budete chtít na Ďáblovu planinu vypravit sami, bude to vyžadovat opravdu pečlivou přípravu.

Pro cestu do této oblasti je potřeba povolení, velmi doporučován je průvodce znalý tamního prostředí a naprostou nutností je velká zásoba vody a paliva pro auto.

Zajímavost

O sopečnou činnost se v oblasti starají hned dvě sopky – neaktivní Mount Ayalu, a naopak velmi aktivní Erta Ale. Ta má na svém vrcholu někdy i dvě velmi živá lávová jezera.

Díky unikátnímu prostředí tak oblast dlouhodobě studují vědci, zaměřující se na zkoumání vzniku života na jiných planetách a oběžnicích.

Když se zvířata mění v kámen

Lokalita: tanzanijské jezero Natron

Nebezpečí: extrémně vysoké pH a velký obsah soli dělají z vody téměř žíravinu

Jezero Natron je rozlehlé a přestože jsou jeho vody pro některé druhy smrtící, jiná zvířata se zde naučila žít. Například plameňáci, které můžeme najít v jeho jižní části. FOTO: Clem23/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Jezero Natron je rozlehlé a přestože jsou jeho vody pro některé druhy smrtící, jiná zvířata se zde naučila žít. Například plameňáci, které můžeme najít v jeho jižní části. FOTO: Clem23/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Už staří Egypťané věděli, že je uhličitan sodný skvělý konzervant, který se dá velmi dobře využít při mumifikaci.

V severní Tanzanii na africkém kontinentu se pak nachází jezero, které je proslavené vysokou koncentrací této přírodní sody a zároveň obrovskou koncentrací dalších minerálů a solí.

To všechno dohromady způsobuje, že pH vody dosahuje hodnot až 10,5, což z ní dělá poměrně silnou žíravinu a smrtící past pro zvířata, která na tamní podmínky nejsou zvyklá. Ta pak mohou být vážně popálena. Jejich mrtvá tělíčka pak uhličitan sodný změní tak, že připomínají zkameněliny.

Nezaplavete si

Jezero Natron najdete na okraji Velké příkopové propadliny, asi 100 kilometrů severozápadně od města Aruša. Je navíc poměrně velké – má 58 kilometrů na délku a v průměru 15 kilometrů na šířku. Hloubka je však minimální a málokdy překračuje půl metru.

Navzdory smrtícímu působení zdejší vody vznikl v okolí jezera unikátní ekosystém s mnoha vzácnými živočišnými druhy. Těm patrně vyhovuje množství minerálů v okolí jezera, za které je zodpovědná blízká sopka Ol Doinyo Lengai.

V každém případě my rozhodně doporučujeme odložit letní koupání na nějaké jiné, přívětivější místo.

Výkřik

Slaniska okolo jezera jsou přísně chráněná. Jsou mimo jiné hnízdištěm plameňáků, kterých tu žije až 2,5 milionu.

Bojíte se hadů?

Lokalita: brazilský ostrov Queimada Grande

Nebezpečí: obrovská koncentrace hadů, často těch nejjedovatějších

Na první pohled není na ostrově nic neobvyklého. Když ale na něj vstoupíte, pochopíte... FOTO: Prefeitura Municipal de Itanhaém/Creative Commons/CC BY 2.5
Na první pohled není na ostrově nic neobvyklého. Když ale na něj vstoupíte, pochopíte… FOTO: Prefeitura Municipal de Itanhaém/Creative Commons/CC BY 2.5

Pokud trpíte tzv. ofidiofobií, tedy panickým strachem z hadů, asi byste neměli číst dál. Toto místo pro vás totiž bude naprostou noční můrou. Řeč je o ostrově Queimada Grande, který je známý spíše jako Hadí ostrov.

Důvod je prostý – tento kus pevniny o velikosti pouhých 43 hektarů a nacházející se několik desítek kilometrů jižně od brazilského São Paula, je totiž doslova zaplavený hady.

Podle odhadů tady na jeden metr čtvereční připadá až pět hadů, z nichž někteří jsou skutečně jedovatí. Jde například o jedno z mála míst, kde se přirozeně vyskytuje křovinář ostrovní – jeden z nejjedovatějších hadů světa. Jeho jed dokáže člověka usmrtit do hodiny.

Cíl pašeráků

Podle expertů tento děsivý a unikátní ekosystém vznikal dlouhá tisíciletí. Už před 110 tisíci lety stoupla hladina oceánů, čímž došlo k zatopení mnoha oblastí. Z Queimady se stal ostrůvek a útočiště pro plazy z širokého okolí, což trvá dodnes.

Není divu, že o ostrově koluje spoustu legend a že se na něj dnes nedostanete bez povolení. Ostrov hlídá brazilské námořnictvo, které na něm také spravuje jediné občas obývané místo – renovovaný maják, původně postavený na začátku 20. století.

Ačkoliv to celé zní velmi děsivě, ve skutečnosti vstup na ostrov samozřejmě neznamená automaticky smrt a většina hadů se lidem vyhýbá. Ostatně moc dobře to vědí i pašeráci zvířat, kteří se neustále snaží vplížit na ostrov, aby některé vzácné hady odchytili. Právě to je také ten hlavní důvod, proč je místo tak hlídané.

Stačí chvilka nepozornosti

Lokalita: silnice Yungas Road v Bolívii

Nebezpečí: smrtelně nebezpečná cesta, kde zahynulo už velké množství lidí

Trocha toho adrenalinu na výletě neuškodí, ale Yungas Road je skutečně extrém. FOTO: Warren H/Creative Commons/CC BY 2.0
Trocha toho adrenalinu na výletě neuškodí, ale Yungas Road je skutečně extrém. FOTO: Warren H/Creative Commons/CC BY 2.0

Camino de la Muerte, Yungas Road nebo česky prostě Cesta smrti. Takové názvy si vysloužila podle všeho nejnebezpečnější a nejvíce smrtící silnice na světě.

Nachází se severovýchodně od bolivijského hlavního města La Paz, které leží ve vysoké nadmořské výšce a kolem něj vede mnoho horských silniček a stezek.

Nejhorší z nich je právě 64 kilometrů měřící Yungas Road, která směřuje do subtropického údolí Yungas a také do amazonských nížin. Že jízda po ní nebude žádná legrace, naznačuje i převýšení, které na těchto pár desítkách kilometrů činí přes tři tisíce metrů.

Tisíce mrtvých

Ostatně stačí se podívat na některé fotografie a je zřejmé, proč je toto místo tak nebezpečné. Některé části silnice jsou široké pouhé tři metry. Riziko zvyšuje spousta ostrých zatáček a v neposlední řadě také voda, stékající z malých vodopádů na skalách.

Místo bezpečnostních zábran si řidič může prohlížet tak maximálně bílé kříže, kytice a staré fotografie těch, kteří na silnici zahynuli. A že jich od roku 1935, kdy byla silnice dostavěna, byly už tisíce.

Vůbec nejhorší nehoda se stala v červenci 1983, kdy se do hlubokého kaňonu zřítil autobus s více než 100 lidmi. Neumírají tu ale jen turisté a místní, ale i lovci vzrušení a adrenalinu, kteří tu často na motorkách pokoušejí osud.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Zajímavosti
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Zajímavosti
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
reklama
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
zajímavosti
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik […]
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h