Domů     Václav Mrázek: Postrach ze severních Čech se ukájel střelbou z pistole
Václav Mrázek: Postrach ze severních Čech se ukájel střelbou z pistole
15.5.2024
Vraždil pistolí značky Walther, možná byla podobná této. FOTO: Bruce C. Cooper / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Rozhodně se nenarodí se stříbrnou lžičkou v puse. Někdo by řekl, že když se sudičky sešly 22. října 1925 u kolébky Václava Mrázka, předurčily mu naprosto opačný start do života.

Navzdory rozšířené představě o blahobytu první republiky, Mrázkova rodina živoří v chudobě. Hoch má celkem 11 sourozenců.

Uživit tolik krků není snadné za žádných okolností. V případě, že člověk tře bídu s nouzí, je to prakticky nemožné.

Míří na zahraniční misi

Inteligencí Václav příliš neoplývá. Se školní lavicí se rozloučí poté, co proleze pátou třídou. Touží sevřít v ruce zbraň. Jenže dostat se k armádě nebo k policii je pro něj vyloučené – ať pro jeho nízkou inteligenci, nebo malou výšku.

Šance se mu naskytne po konci 2. světové války. Přihlásí se k doprovodu humanitárních zásilek UNRRA, směřujících do Rumunska a Bulharska. Nábor k téhle ozbrojené složce zřejmě nesvazují příliš velké požadavky a nároky. Jisté je, že Mrázek se do týmu dostane.

Poválečná pomoc Československu i dalším zemím byla zneužívána i pochybnými lidmi. FOTO: Jundaev / Creative Commons / CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication
Poválečná pomoc Československu i dalším zemím byla zneužívána i pochybnými lidmi. FOTO: Jundaev / Creative Commons / CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication

O slovo se hlásí deviace

Členové jeho jednotky si ale humanitární pomoc vykládají po svém. Zásoby si rozeberou a následně stanoví vlastní taxu. Nepožadují přitom pouze peníze.

Při pohledu na to, jak se zoufalé ženy účastní orgií za nějaké to sousto do žaludku, se začíná formovat Mrázkovo nové já. Postupně v sobě objevuje sexuální choutky, které se probíjejí na povrch. Později objeví pornografii s mučením i sadistickými praktikami.

Mladík z chudé rodiny se rychle přetváří. Časem se u něj hlásí o slovo celá škála deviací včetně nekrofilie, zoofilie i pedofilie. Jeho vysněná žena vlastně ani nepotřebuje hlavu!

Vloupe se do márnice

Jenže po návratu do vlasti už nemá tu moc jako předtím. Nějaký čas žije normálním životem. Po nástupu komunismu najde „útočiště“ v chomutovských Válcovnách trub Gustava Klimenta. Dotáhne to až na pozici mistra. Okolí ho vnímá v zásadě pozitivně.

Vidí v něm samotářského podivína, který ale umí vzít za práci a chová se slušně. Navíc nekouří, nepije a neholduje hazardu. Jenže za fasádou tichého, servilního chlapíka se rozpíná sexuální predátor, který propadá úplně jiným závislostem.

Lomcují s ním stále bizarnější představy. Aby se ukojil, pokusí se dokonce vloupat do márnice. Živé oběti však představují sladší lákadlo. Prahne po znehybňování vyděšených, bezbranných žen.

Kdo by se bál malého mužíčka?

Zatímco se prochází nebo projíždí na kole okolím Chomutova, chapadla bestie v jeho nitru jej omotávají víc a víc. Při pohledu na ladné křivky něžného pohlaví se ho zmocňuje silné vzrušení.

„Cítil jsem návaly krve do hlavy, která mě pak strašně bolela,“ bude později vzpomínat. Navenek však nic z toho není vidět. Kdo by se bál nenápadného mužíčka, který rozhodně neoplývá výraznými fyzickými dispozicemi? Svoji první vraždu spáchá Mrázek 21. srpna 1951 u obce Drahonice.

Kulisami první vraždy byla vesnička Drahonice. FOTO: Gortyna / CC BY-SA 3.0
Kulisami první vraždy byla vesnička Drahonice. FOTO: Gortyna / CC BY-SA 3.0

Poprvé útočí s klackem

Když se nevrátí domů teprve 15letá Hana, její rodiče trnou hrůzou. Rozhodně neměla pást krávy až do noci. Otec se vydá na louku za vsí. Snaží se dceru najít. Ten nejhorší scénář, který si vůbec může představit, se stal skutečností.

Nemůže tušit, že Mrázek dívku přepadl s klackem v rukou. Třikrát ji tvrdě udeřil. Z nehybného těla strhal šaty a zneužil ho. Dívka nestihla před smrtí ani hlesnout.

Střelný prach exploduje

Již v neděli 16. září udeří podruhé. Tehdy se 32letá Bronislava vrací z návštěvy manžela v nemocnici. Sleduje, jak poslední autobus mizí v nejbližší zatáčce. Musí se ale dostat domů. Nezbývá jí než si pořádně protáhnout nohy. Ráznými kroky odměřuje metr za metrem ze své cesty.

Náhle se proti ní vyloupne postava menšího muže. Nevypadá právě nebezpečně – ovšem jen do chvíle, než se v jeho ruce objeví pistole. Bronislava dobře ví, co projektily z takové smrtící „hračky“ dokážou. Nedostane však příležitost k jakékoli reakci. Střelný prach exploduje celkem třikrát.

Vraždil pistolí značky Walther, možná byla podobná této. FOTO: Bruce C. Cooper / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Vraždil pistolí značky Walther, možná byla podobná této. FOTO: Bruce C. Cooper / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Místo přítele se dočká vraha

Maniak je z prožitých mordů v sedmém nebi. Nejvíc ho naplnil pohled na hroutící se tělo po zásahu projektilem. Další mord spáchá v červnu 1952. V obci Hořenec se koná taneční zábava.

Krátce po půlnoci se ze sálu ztratí Marie, jedna z nejobletovanějších holek ve vsi. Vyhlíží svého přítele za řídítky motorky. Aby si ukrátila čas, vyrazí k místu zvanému Na Seníku. Tam narazí na chladnokrevného kata. Práskne výstřel.

Tělo odtáhne k transformátoru

Mrázek chvíli čeká, jestli štěkot pistole nepřivolal nežádoucí pozornost. Naslouchá zvukům noci. Když usoudí, že vzduch je čistý, odtáhne bezvládné tělo k transformátoru. Rozpárá dívčiny šaty. Ji samotnou při tom pořeže na břiše. Sexuálně se ukojí.

Nakonec položí na hlavu oběti rozřezané oblečení a uprchne. Na bicyklu se bezcílně toulá krajinou a křižuje vesnice, než zahodí Mariinu sukni.

Tak kampak, slečno?

Následující dva roky se Mrázek spokojí se sexuálními útoky na nezletilé dívky. Čtvrtou vraždu přidá v červenci 1954. Sotva 16letá Jiřina míří do lesa nedaleko Chomutova. Má tu dostaveníčko se svým přítelem.

Ještě předtím ale musí nasekat trávu. Vykračuje si zlehka, nadnáší ji bezstarostné mládí i bezmezná víra ve šťastnou budoucnost. Cestou mine cyklistu. Příliš si ho nevšímá. Pořádně ho vezme na vědomí, až když se ten člověk vrátí a prohodí:

„Tak kampak, slečno?“ Odpověď jí odumře na jazyku. I kdyby stačila něco říct, přehlušil by její slova výstřel z pistole.

Jen se měli rádi, jako důvod k vraždě to stačilo. FOTO: Freepik
Jen se měli rádi, jako důvod k vraždě to stačilo. FOTO: Freepik

Vraždí i ze závisti

Policisté si vytipují množství podezřelých se sexuálními úchylkami. Spolupracují také s odborníky přes lidskou duši. Důkladným sítem projdou desítky tisíc osob. Skutečný pachatel v něm ale neuvízne.

V srpnu 1955 si dá v lese mezi Chomutovem a Březencem schůzku páreček dvou mladých lidí. Pošťačku Libuši (19) to táhne k o sedm let staršímu úředníku Karlovi.

Jejich vzájemná náklonnost je ale trnem v oku Mrázkovi, který dvojici náhodou načapá v intimní chvíli. „Když jsem viděl, jak se objímají, pocítil jsem lítost, že se prostě mají rádi a že mi to není dopřáno,“ přizná deviant kriminalistům.

Sáhne po svém osvědčeném pomocníkovi. A oba zavraždí.

Čapne ho horník

Po tomto útoku ze severu Čech odejde. Nové působiště najde na Kladensku. Tady spáchá svou poslední vraždu – začátkem listopadu 1956 při loupeži zamorduje 57letou Alžbětu. V  březnu roku 1957 je odhalen, když se motá v šatně horníků.

Jeho dopadením se vysvětlí drobné krádeže, které horníky trápí už nějaký ten pátek. Jenže jak vyjde najevo v průběhu vyšetřování, tenhle nenápadný chmaták toho má na svědomí mnohem víc. Prozradí to pistole, jež je nalezena během domovní prohlídky.

Mrázek skončil na šibenici. FOTO: Pixabay
Mrázek skončil na šibenici. FOTO: Pixabay

Cesta do „podsvětí“

Už v listopadu 1957 si Václav Mrázek vyslechne nekompromisní ortel. Na jeho konci visí konopná oprátka. Shodou okolností dojde k potvrzení verdiktu zhruba o měsíc později, konkrétně 5. prosince.

Jedná se skutečně o symbolické datum – vždyť ten den odnášejí čerti všechny hříšníky do pekla. Snad proto, že Mrázek není zlobivé dítě, ale surový násilník a vrah, musí si na svou cestu do pomyslného podsvětí ještě pár dní počkat.

Dne 30. prosince 1957 vyměří kat v pankrácké věznici správnou délku provazu. Drobné maniakovo tělo se na něm lehce zhoupne. Nového roku už se nedožije.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: Bruce C. Cooper / CC BY-SA 4.0
Související články
Svět zločinu
Heparinový vrah poslal na onen svět sedm pacientů!
Pacient v bezvědomí tiše oddechuje. Nevnímá, že k němu právě přišel zdravotník a do kapačky mu cosi píchl. Je to heparin, snižující srážlivost krve. Brzy nato je na oddělení poplach. Muž silně krvácí. To už ale vrah leží doma s nohama na gauči.  Jen málokdo v České republice nezná jméno Petr Zelenka. Pokud si někdo […]
Svět zločinu
Charles Manson: Psychopatický vůdce sekty
Charles Manson byl charismatický, ale psychopatický vůdce sekty „Rodina“, která v 60. letech 20. století terorizovala Kalifornii. Manson byl zodpovědný za vraždu Sharon Tate a dalších devíti lidí a jeho zločiny dodnes šokují a fascinují svět. Mansonův život Charles Manson se narodil v roce 1934 v Cincinnati ve státě Ohio. Jeho matka byla prostitutka a […]
Svět zločinu
Pedofil Marc Dutroux: Osamělý muž toužil po náklonnosti dětí
Odhalení belgického pedofila, únosce a vraha Marka Dutrouxe patřilo ve své době k největším šokům v Evropě. Jeho případ je nejen odpudivým příběhem brutálního násilí, ale odhaluje i mnoho pochybení při vyšetřování. Belgický chlapec Marc Dutroux má od narození všechny podmínky k tomu, aby z něj vyrostl slušný člověk. Pochází z učitelské rodiny, kam se […]
Svět zločinu
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
reklama
zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
reklama
záhady a tajemství
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
panidomu.cz
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně.
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,