Domů     Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
8.5.2024

Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří?

Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic!

Mýtus č. 1:

Chameleoni mění barvy podle prostředí

Na listech zelený, na větvi hnědý… Také jste si mysleli, že chameleon mění barvu podle prostředí, ve kterém se zrovna nachází?

Je to o dost složitější! Záleží na jejich psychickém stavu, na teplotě, na světle či na komunikaci s ostatní barvoměnivými kolegy.

Chameleoni mohou mít mnoho různých odstínů, podle toho, jak se zrovna zvětší barevné buňky chromacyty pod vrchní průsvitnou vrstvou kůže. Samci jsou nejpestřejší v souboji nebo páření, samice tehdy, když chtějí nalákat partnera.

Podle barvy chameleona poznáš, jakou má náladu! Foto: Pixel-mixer / Pixabay.
Podle barvy chameleona poznáš, jakou má náladu! Foto: Pixel-mixer / Pixabay.

Mýtus č. 2:

Nejvíc tepla se ztrácí od hlavy

Nechoď ven bez čepice, nastydneš,“ varovali nás vždy rodiče s tím, že právě hlavou přeci z těla uniká největší množství tepla. Dávné tvrzení se pokusí prověřit řada vědeckých studií, žádná to však nepotvrdí!

Vždy se ukáže, že „hlavou“ ztratíme asi 7 až 10 % tepla, což jen odpovídá poměru hlavy ke zbytku těla.

Mýtus mohl vzniknout v polovině 20. století, kdy americká armáda provádí experimenty v mrazivých teplotách. Chybně tehdy dojdou k závěru, že vojáci bez pokrývky hlavy se ochladí o 45 % rychleji než ti s čepicí.

Mýtus č. 3:

Jeden rok v životě psa je sedm lidských

Když je psovi 10 let, je to jako našich 70! Dodnes známé přepočítávání psích let na lidské však nedává nesmysl.

Mnozí například namítají, že pes je v jednom roce plodný, zatímco člověk v sedmi nikoliv, a tak francouzský veterinář Albert Lebeau v polovině 20. století navrhuje počítat jeden psí rok jako 15 lidských.

Jenže když se pes dožije třeba 15 let, u člověka by to bylo 225!

Různé tabulky dnes nabízejí jakýsi kompromis. První rok života psa je jako 15 lidských, dva roky jako 24 lidských, a pak už každý roku přibudou jen čtyři. Přesněji to však pro každou rasu platí jinak!

Jak rychle stárne pes? Záleží na rase. Foto: Alexas_Fotos / Pixabay.
Jak rychle stárne pes? Záleží na rase. Foto: Alexas_Fotos / Pixabay.

Mýtus č. 4:

Slunečnice se otáčí za sluncem

Něco na tom bude, jinak by přeci neměla takové jméno! Představujete si tedy velké žluté květy, jak se celý den natáčejí za sluncem? To jste na omylu!

Z rostliny se otáčejí pouze listy či nevykvetlá poupata. Ráno míří k východu, během dne stíhají slunce tak, aby měly co nejvíce světla nutného pro fotosyntézu, večer ukazují zhruba na západ. A do rána se vrátí zpět.

Jakmile však poupě rozkvete ve „skutečnou“ slunečnici, otáčení je konec! Květ směřuje celý den k východu a listy k jihu.

Mýtus č. 5:

Po cukru jsou děti hyperaktivní

Nedávejte dětem sladké, bude to s nimi k nevydržení!“ Za dodnes rozšířený mýtus údajně může kniha amerického pediatra Bena Feingolda (1899-1982) Proč je vaše dítě hyperaktivní z roku 1975. Za viníka problému v ní označí právě velké množství cukru!

A protože se tehdy na zklidnění dětí běžně používají silné léky, rodiče jen uvítají šetrnější řešení a moudro o vynechání sladkostí nadšeně předávají dál.

Důkazy jsou ale nepodložené a již studie britských vědců z roku 1994 vše vyvrátí! Děti, které při experimentu dostávají cukr, se chovají úplně stejně jako ty, které mají jen placebo.

Žádné oříšky, jsou to typické luštěniny z lusků! Foto: Couleur / Pixabay.
Žádné oříšky, jsou to typické luštěniny z lusků! Foto: Couleur / Pixabay.

Mýtus č. 6:

Arašídy jsou ořechy

Dáte si oříšky?“ pokud před návštěvu po této otázce postavíte misku arašídů, řekli jste pěknou hloupost! Arašídy žádné oříšky nejsou, i když tak vypadají, chutnají a i v obchodě je najdeme v regálu mezi lískovými, pekanovými či kešu.

Zatímco jiné ořechy ale rostou na stromě, arašídy vylupujeme z lusků jihoamerické rostliny podzemnice olejné. Jedná se o luštěninu a blíže než třeba k vlašským ořechům mají k hrachu!

Mýtus č. 7:

Po kávě jsme dehydratovaní

Káva se do pitného režimu nepočítá, protože dehydratuje! Ke kávě je třeba vypít aspoň malou sklenici vody! Vypil jsem kávu, proto teď musím běžet na záchod! Ve spojitost oblíbeného nápoje s odvodňovacími účinky stále věří mnoho lidí. A zabývá se tím i řada vědeckých studií.

Co zatím zjistily? Pokud vypijete kávy opravdu hodně a nejste na kofein zvyklí, pak by mohly ledviny skutečně vylučovat o malinko více tekutiny. Běžný šálek kávy však zavodní tělo úplně stejně jako totožné množství vody!

Pokud chcete vidět čínskou zeď, zůstaňte raději na Zemi. Foto: panayota / Pixabay.
Pokud chcete vidět čínskou zeď, zůstaňte raději na Zemi. Foto: panayota / Pixabay.

Mýtus č. 8:

Velká čínská věž je vidět z vesmíru

Konečně se přesvědčím na vlastní oči,“ těší se první čínský astronaut Jang Li-Wej (*1965) v roce 2003 a z okénka kosmické lodi Šen-čou 5 vyhlíží Velkou čínskou zeď. Nic ale nespatří!

Tvrzení, že gigantická stavba je jediným lidským objektem viditelným z vesmíru, tedy pravdivé není!

Záleží však na tom, odkud vesmír počítáme. Z Mezinárodní vesmírné stanice, která planetu obíhá ve výšce okolo 350 km, ji běžným pohledem nespatříme. Z tzv. nízké oběžné dráhy okolo 200 km nad Zemí už ano.

Pak ovšem jediná rozhodně nebude – rozpoznáme i egyptské pyramidy, dálnice, letiště či velké mosty.

Mýtus č. 9:

Moč je sterilní

Řada internetových příruček doporučuje použití moči jako dezinfekčního prostředku. A i její sterilitě jsou dlouho přesvědčeni i lékaři!

Díky skvělé práci ledvin by měla být čerstvá moč zbavena všech mikroorganismů – nové se do ní dostanou až poté, co opustí tělo.

Když ale roku 2012 vědci v Chicagu odeberou moč zcela zdravým ženám, ukáže se, že je to jinak! Ve vzorcích jsou nekultivovatelné bakterie, které nemohou vyrůst v laboratorních podmínkách. A objeví se i při odebrání moči přímo z močového měchýře. Sterilní moč je tedy jen mýtem!

Foto: úvodní foto: artellliii72 / Pixabay 1 – 4: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Zajímavosti
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
reklama
svět zločinu
Pedofil se ve věznici nedožil rána
Je to všemi milovaný a usměvavý chlapec. Má ale tu smůlu, že onoho dne narazí na lidskou zrůdu. Ta ho vezme k sobě domů. Jakmile se za nimi zaklapnou dveře, chlapce znásilní a ubodá bajonetem. Případ, který dodnes lidem z města Ostrov u Karlových Varů vhání slzy do očí. Sexuální deviant a pedofil tam podle […]
Tim Lambesis: Prosím, zabijte moji ženu!
Kromě skutečných fajnšmekrů se běžní milovníci tvrdé hudby někdy tak úplně nevyznají v jejích druzích. Zasvěceným je však jasné, že žánr zvaný metalcore spojuje prvky punku a metalu. A také moc dobře vědí, o kom je řeč, když se vysloví jméno kapely As I Lay Dying a jejího frontmana, zpěváka Tima Lambesise (*1980). Kapela se […]
Shelley Malil: Žárlivec s kuchyňským nožem
Jak velká je pravděpodobnost, že se hollywoodská hvězda stane z chudého chlapce z rybářské osady kdesi v jižní Indii? Malý Shelley Malil (*1964) se nemůže vynadívat na obrazovku jediné televize, kterou ve vesnici mají, a zapřísahá se, že se stane slavným hercem. Podaří se mu to, ale jednou se proslaví ještě něčím jiným. Mezi lékaři […]
Brutální mordy ve vesničce Klučov: Trojnásobného vraha chytili po letech díky DNA
Nevypadá  jako protřelý kriminálník. Připomíná spíš zmateného pijana po dlouhém flámu. Rozhodně nejde o žádného verbálního sprintera. Vyjadřuje se pomalu, zdlouhavě. Často se dívá kamsi do prázdna. Přesto čelí obvinění z brutální trojnásobné vraždy. Jaro roku 1990 je v plném proudu. Plnými doušky si ho užívají i obyvatelé malé obce Klučov na Kolínsku. Ve stavení […]
reklama
věda a technika
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Přírodní antibiotika z našich zahrádek
Stále více lidí se zajímá o nejrůznější alternativy v léčení. Nechtějí se spoléhat jen na uměle vyrobené léky, které sice slibují úlevu a pomoc při celé řadě zdravotních obtíží, ale představují i chemickou zátěž pro náš organismus. Zcela jistě existují i situace, kdy lze zdravotní problémy řešit přírodní cestou. V takových případech není hned nutné […]
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
panidomu.cz
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř