Domů     Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
16.5.2024

Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní.

Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo.

Tulák, který dobyl svět

Kdo: Emmett Kelly

Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu

Poprvé do cirkusu vkročí v létě 1909 a to mu změní celý život. Emmett Kelly (1898-1979) se totiž stává klaunem na plný úvazek!

Ztrápený chudák Willie

Rodiče sice chvíli uvažují nad tím, že by Emmett jednou mohl vést farmu, ale umělecké vlohy z něj doslova prýští. Líčidlo si poprvé nanese na obličej v červenci 1921 a hned vyzkouší tak trochu jiného klauna.

Jeho Unavený Willie připomíná tuláka a lidé si ho hned zamilují. Kellyho popularita raketově roste, vidle mu do ní hodí až ekonomická krize ve 30. letech 20. století.

Na tuláckého klauna si znovu vzpomenou před druhou světovou válkou, tehdy ho dotáhnou rovnou na Broadway. Ve volném čase vystupuje v zakouřených barech, následně se vrací také do cirkusového šapito.

Jedna štace ho čeká ve městečku Hartford… „Zrovna jsem se líčil, když někdo proběhl kolem šatny a řval, že hoří,“ vzpomíná Kelly na tragédii z 6. července 1944.

Důchod? Nikdy!

Tehdy i on bere do ruky kbelík s vodou, ale katastrofě, která si vyžádá 168 obětí, už nezabrání. Osud mu však přihraje nabídku, která se neodmítá – chtějí ho v Hollywoodu.

Stíhá ještě koketovat v cirkusech, jenže v roce 1955 pověsí červený nos na hřebík a přestává vystupovat. To se brzy změní, protože Kellymu začne smích a potlesk chybět.

Nejdříve se stává maskotem baseballového týmu Brooklyn Dodgers, poté pravidelně účinkuje po zábavních parcích a kasinech. Odmítá odejít do důchodu, a tak si na něj dáma s kosou počíhá před domem. Kellyho postihuje masivní infarkt.

Tulácký klaun postupně dobývá Hollywood. (Bel Telephone Systém / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Tulácký klaun postupně dobývá Hollywood. (Bel Telephone Systém / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Co se skrývá za úsměvem?

Kdo: Klaun Pogo

Zajímavost: Zavraždí více než 30 chlapců

Chodí od domu k domu, v ruce třímá balonky a odevšad je slyšet řehot. John Wayne Gacy (1942-1994) vystupuje jako klaun Pogo, málokdo tuší, jaké skrývá tajemství.

Temná minulost se hlásí o slovo

Seš budižkničemu,“ slýchá od svého alkoholem nasáklého otce. Matka ale malého Johna opatruje, protože trpí zdravotními problémy – k tomu je ještě sexuálně zneužíván jedním z příbuzných.

Po vystudování se živí jako prodavač, nabrkne si manželku, s níž zplodí dvě děti. Dotáhne to dokonce až na manažera několika restaurací KFC, tehdy se začne drát na povrch jeho temná minulost. Gacy totiž zneužije několik chlapců, a tak míří do chládku.

Manželka žádá o rozvod a spořádaný život je tatam. Po propuštění se stěhuje do Chicaga, kde chce začít znovu. A scénář je podobný, má novou ženu, práci a všichni v okolí ho mají rádi. Ve volném čase dokonce objíždí různé akce jako klaun Pogo.

Gacy dokonce vymyslí druhé alter-ego, jež pojmenuje Patches. Jde o zasmušilého a vážnějšího šaška. Nikdo by ale milého chlapíka nepodezíral z toho, že zabíjí mladé chlapce. V té době už jich má několik na svědomí.

Má osvědčenou taktiku, naláká je k sobě domů, omámí, sváže, znásilní, mučí a zabije. V roce 1978 se mu na stopu dostávají policisté, když pátrají po patnáctiletém hochovi. Když u Gacyho udělají prohlídku, nestačí se divit.

Ve sklepě objeví asi třicítku lidských ostatků! Vraha, jehož noviny překřtí na Klauna Zabijáka, odsoudí k trestu smrti – ten je vykonán v roce 1994.

Přes den klaun, po nocích bestiální zabiják – to je klaun Pogo. (Martin Zielinski / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Přes den klaun, po nocích bestiální zabiják – to je klaun Pogo. (Martin Zielinski / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Ve jménu Mekáče

Kdo: Ronald McDonald

Zajímavost: Věnuje se také charitě

Stále sílící společnost McDonald´s potřebuje maskota jako sůl. Volba nakonec padá na klauna Ronalda McDonalda a ten firmě vydrží dodnes!

Známá tvář

Píše se rok 1963, v televizi končí seriál klauna Boza a herec Willard Scott (1934-2021) nabízí své služby právě McDonald´s. Tehdy připomíná spíš strašáka do pole, firma ho raději vyzkouší ve třech regionálních spotech.

Na celostátní úroveň nového maskota vysílá až v roce 1965, kdy Ronaldovu image přepracuje Michael Polakovs (1923-2009). Žlutočervený obleček, rudou kštici a široký úsměv zná podle průzkumů 96 % amerických teenagerů.

Díky tomu je Ronald McDonald druhou nejznámější postavou, hned po Santa Clausovi. Jiní lidé mu ale nemohou přijít na jméno, protože ho viní z dětské obezity, a tak mu navrhují důchod. Společnost nic takového v plánu nemá.

Tatam jsou sice časy, kdy firma zaměstnávala na 300 různých herců, nicméně skrze klauna McDonald´s zakládá neziskovou organizaci, která pomáhá dětem.

Někoho Ronald děsí, jiný v něm spatřuje blízkého přítele. (A1C Brooke Beers / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Někoho Ronald děsí, jiný v něm spatřuje blízkého přítele. (A1C Brooke Beers / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Foto: wikimedia.commons Titulka (National Library of Scotland / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Související články
Historie
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Historie
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
V roce 375 našeho letopočtu se před Evropou objevila hrozivá síla – Hunové, kteří svou zuřivostí a brutálností otřásli civilizací a vyvolali strach v srdcích lidí mnoha národů. Vpád Hunů byl jedním z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších vojenských událostí v historii starověkého světa. Útok Hunů na Evropu je jednou z velkých hádanek v historii západní civilizace. […]
Historie
Vražda Johna Lennona: Nejdřív si přišel pro podpis, pak na něj namířil zbraň!
Jedna z největších legend hudebního nebe se stala obětí chladnokrevné vraždy. Hudebníka a spoluzakladatele skupiny The Beatles Johna Lennona zastřelil jeho fanatický fanoušek Mark David Chapman. Dne 24. srpna 1981 za to byl odsouzen k doživotnímu vězení. Co ho vedlo k hrůznému činu? Osmého prosince 1980 má přes sebou John Lennon náročný den. V jeho newyorském bytě ve slavném […]
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
reklama
historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
reklama
historie
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
panidomu.cz
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř