Domů     Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
14.5.2024

Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli….

Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod.

Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté Adam s Evou pokusí zakrýt nahotu! Stejně tak to ale mohlo být hroznové víno, cedrata či dokonce pšenice.

Rozšířený mýtus údajně vznikl kvůli nepřesnému překladu. Když svatý Jeroným (asi 342-420) převádí Bibli do latiny, použije slovo „malum“. Což může znamenat „zlý“, „plod“, ale také „jablko“!

Mýtus č. 2

Nosorožčí roh funguje jako afrodiziakum

Nosorožci jsou na pokraji vyhynutí – pytláci je loví kvůli rohu, který je cenným zbožím! Rozemletý prášek ho čínská medicína používá ke snižování horečky, proti krvácení, při hadím uštknutí, zimnici, úplavici, artritidě a možná i proti posedlosti ďáblem.

Pokud se však roh dostane k Evropanům, vrhají se po něm v domnění, že jde o účinné afrodiziakum!

Je to ovšem mýtus, nosorožčí roh nemá na zvýšení libida žádný vliv. Mylnou informaci rozšířili autoři, kteří čínskou medicínu příliš neznali, a možná se i dopustili špatného překladu.

Prášek z nosorožčího roku pomůže na ledacos. Na zvýšení libida však nikoliv! Foto: Kaffeesüchtig / Pixabay.
Prášek z nosorožčího roku pomůže na ledacos. Na zvýšení libida však nikoliv! Foto: Kaffeesüchtig / Pixabay.

Mýtus č. 3

Mozek se vyvíjí jen do 25 let

Pokud jste se nestihli něco naučit do 25 let, máte smůlu! Protože právě v tomto věku se růst a vývoj mozku zastaví! Aspoň se to tak obecně traduje a ti starší raději rovnou odkládají učebnice…

Zbytečně! Jde o mýtus, který vznikne ve druhé polovině 20. století, kvůli jedné vědecké studii s nepřesným výsledkem. Více než 50 % testovaných při ní prokáže po věku 25 let plnou mozkovou zralost a půlkulaté číslo se všichni zapamatují!

Později však vědci potvrdí, že mozek se vyvíjí po celý život. A i když je tedy učení v dospělosti skutečně složitější než v dětství, s 25. narozeninami rozhodně nic nekončí!

Mýtus č. 4

Stříháním vlasy rostou rychleji

Chcete mít krásné dlouhé vlasy? Musíte je pravidelně stříhat, porostou pak rychleji! Poněkud nelogickou radu slýcháme už odedávna, je to ale nesmysl!

Vlasy rostou od kořínků, proto nezáleží na tom, zda jsou konečky právě zastřižené. Vždy vám přibude maximálně 1 až 1,5 cm za měsíc. Podobným mýtem je i to, že chloupky po těle dorostou po oholení žiletkou silnější a tmavší. Budou pořád stejné! V obou případech jde jen o optický klam.

Rostou pořád stejně, ať je stříháme, nebo ne! Foto: AdinaVoicu / Pixabay.
Rostou pořád stejně, ať je stříháme, nebo ne! Foto: AdinaVoicu / Pixabay.

Mýtus č. 5

Ve středověku lidé věřili, že je Země placatá

Kulatost planety prý prokáže až Fernão de Magalhães (1480-1521), když uskuteční plavbu kolem světa. Do té doby žili lidé v bludu…

Tak to rozhodně pravda není! Že je Země kulatá, tuší už řecký matematik Pythagoras (asi 570 – 500 př. n. l.). Eratosthenés z Kyrény (asi 276-194 př. n.l) pak podle pohybu stínu dokonce spočítá, jaký má Země obvod!

Žádný vzdělaný člověk v západní civilizaci od 3 stol. př. n. l. nevěřil, že Země je placatá,“ píše v roce 1997 historik Jeffrey Burton Russell (1934-2023).

Za vznik mýtu o středověké neznalosti asi může spisovatel Washington Irving (1783-1859). V jeho knize Život a cesty Kryštofa Kolumba mají totiž mořeplavci „konečně vyvrátil názor o zemské placatosti“!

Mýtus č. 6

Sezením blízko obrazovky si zkazíme oči

Nemůžete se dívat na děti, které mají oči takřka přilepené na obrazovce či monitoru počítače? Klid, není třeba hrozit jim brýlemi, škodlivost tohoto zvyku už byla dávno vědci vyvrácena!

Děti zaostřují obraz jinak než dospělí a dívat se více zblízka je pro ně přirozené.

Stejně tak žádný výzkum nikdy nepotvrdil, že si zrak zkazíte čtením při špatném světle! I když platí, že se vaše oči takto brzy unaví.

„Sedněte si od té televize dál zkazíte si oči!“ Klid, zas tak horké to není… Foto: Vika_Glitter / Pixabay.
„Sedněte si od té televize dál zkazíte si oči!“ Klid, zas tak horké to není… Foto: Vika_Glitter / Pixabay.

Mýtus č. 7

Poslech Mozarta zvyšuje inteligenci

V roce 1993 dostane skupina vysokoškoláků na 10 minut na uši sluchátka. Třetina v nich neslyší nic, třetina neutrální relaxační hudbu a třetina Mozartovu symfonii!

Když poté vyplňují test inteligence, tak ti, co poslouchali Mozarta, dosáhnout o 9 IQ bodů více než ostatní!

Přestože je „zvýšení inteligence“ jen chvilkové a týká se jen úkolů o prostorové představivosti, o vše se postarají senzační titulky v novinách: „Díky poslechu Mozarta budete chytřejší!“

Díla geniálního skladatele se začnou hrát ve školkách, v porodnicích, pouští je i matky ještě nenarozeným dětem! Nic nezmění ani to, že při dalších výzkumech se již zázračný efekt nepotvrdí.

Mýtus č. 8

Býky rozdráždí červená barva

Matador zamává červeným šátkem, býk se rozzuří a zápas může začít! Červená barva je odedávna považovaná za tu, kterou si před býkem rozhodně oblékat nemáme. Žádná logika v tom však není.

Býci vnímají barvy jinak než my a jako typicky barvoslepí živočichové například nerozeznají červenou od zelené. Před zápasem v aréně je tedy nedráždí barva ale pohyb šátku zvaného muleta. A proč ty se tedy ve Španělku tradičně dělají červené? Aby nebyla vidět krev zvířete a nepobouřilo to publikum!

Červené se býk ani nevšimne, reaguje na pohyb. Foto: caropat / Pixabay.
Červené se býk ani nevšimne, reaguje na pohyb. Foto: caropat / Pixabay.

Mýtus č. 9

Lidé mají 5 smyslů

Zrak, sluch, hmat, čich a chuť. O počtu lidských smyslů většina z nás nemá pochyb. Až na to, že všichni, kteří jich vyjmenují pět, se mýlí!

Lidských smyslů mají lidé mezi 14 a 20 a rozhodně nemůžeme říci, že třeba propriocepce (vnímání polohy těla), nocicepce (vnímání bolesti), chronocepce (vnímání času) termocepce (vnímání teploty) či smysl pro vnímání sytosti jsou méně důležité než nejznámější pětice.

Právě tu ale stanoví již řecký filozof Aristoteles (384-322 př. n. l.), zdůrazní katolický myslitel Tomáš Akvinský (1225-1274)…, a nakonec se výčet natolik vžije, že nám přijde jako definitivní!

Foto: úvodní foto: Pexels / Pixabay 1 – 4: Pxabay
Související články
Zajímavosti
Věděli jste, že…? Zajímavosti, které vás ohromí
Konečně pátek! Pojďte si jej zpříjemnit výběrem zajímavostí z vědy, který jsme pro vás připravili. Týkají se běžného života nás všech. Proč je nejlepší spát za úplné tmy? Světelné podmínky při spánku jsou velice důležité pro jeho kvalitu. Čím větší tmu si totiž zajistíte, tím více hormonu s názvem melatonin vaše tělo vyplaví. A není […]
Zajímavosti
Ledňáček, létající drahokam
Ledňáček říční, který je jen o něco málo větší než vrabec, dostal svůj český název zřejmě pod vlivem jeho německého pojmenování „Eisvogel“, tedy v překladu do českého jazyka doslova „ledový pták“. Jeho pojmenování velice pravděpodobně souvisí rovněž i se skutečností, že ledňáčci kladou vejce ještě za velice chladného počasí. Létající drahokam Vzhledem ke svému výraznému […]
Zajímavosti
Z historie čokolády: Božský nápoj nad zlato
Kakaovník divoce rostl již před čtyřmi tisíci lety v tropickém deštném pralese na povodí Amazonky a Orinoka. S jeho cíleným pěstováním začali Mayové. Jak dokazují archeologické výzkumy, Mayové skladovaly kakaové boby v hliněných nádobách. Je libo jasmín či vanilku? Indiáni míchali usušené nebo upražené a rozemleté boby s vodou a takto vzniklý hořký nápoj dochucovali […]
Zajímavosti
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes. Lidové pohádky bývaly lechtivých motivů, vulgarit a jadrného humoru plné. Vyprávěli si je totiž hlavně dospělí, třeba pro zpestření dlouhých zimních večerů. K proměně těchto často velice nekompromisních a temných […]
reklama
záhady a tajemství
Hrůza i ochrana, to je tajemná postava z tureckého folkloru…
Gûlyabâni, v turecké mytologii legendární bytost, která se objevuje v celé řadě příběhů a mýtů, zobrazuje obě strany jedné mince. Symbolizuje totiž údajně jak strach, tak i ochranu… Fyzicky je Gûlyabâni popisován jako obrovský ghúl s dlouhým plnovousem, který se po nocích toulá krajinou a děsí lidi, zejména pak prý noční cestovatele. Některé varianty příběhu […]
Perchta z Rožmberka: Její duch střeží rodový majetek
„Vysvoboď mne od těchto zlých lidí a budeš míti zásluhu, jako bys duši z očistce vysvobodil,“ žádá Perchta jednoho ze svých bratrů. Ubohá žena netuší, že nenalezne svůj klid ani po smrti. Rodové hrady a zámky obchází její duch! „Ne!“ vykřikne Perchta, dcera Oldřicha II. z Rožmberka, když ji v roce 1449 chtějí provdat za […]
Ukrývá v sobě Velká sfinga v Gíze tajné tunely?
Protáhne se malým otvorem a zužující se chodbou pokračuje s petrolejkou dál, do hlouby sochy. Klesá níž, pod úroveň země, kde si může vybrat směr. Dá se tím, který vypadá, že povede nejdál…   Musí odstranit několik kamenů závalu a pak se tisíciletí zapomenutou chodbou dostane až do útrob Velké neboli Chufuovy pyramidy! Najde se […]
Novozélandský poukai: Lovil i Maory?
Uprostřed maorské vesnice stojí dřevěný dům, který připomíná střechu. Zdobí ho mistrovská řezbařina zvaná marae. Právě před ním nervózně postává několik spoře oděných tetovaných mužů zahalených do hrubých lněných plášťů. Mezi nimi leží na nosítkách mrtvé tělo jednoho z nejlepších lovců.   „Napadl ho poukai,“ shodnou se, když zrakem přejedou hluboké krvavé rány. Poukai je […]
reklama
lifestyle
Modré zóny dlouhověkosti: Skutečně existují?
Na poloostrově Nicoya na Kostarice je průměrná délka dožití 85 let, jedna z nejvyšších na světě. Zčásti to lze přičítat i tamnímu životnímu stylu, nicméně výzkumy jasně ukázaly, že zdejší lidé mají mnohem delší telomery, než jak je tomu u jiných lidí. Tato oblast se proto řadí mezi tak zvané modré zóny.   Ty označují oblasti […]
Sladký zabiják: Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v […]
Rozvod Jeffa Bezose: Měla dostat MacKenzie ještě víc?
Poznají se v práci. Časem dají výpověď a bok po boku rozjedou vlastní byznys. V maličkých kancelářích, kde je každý „holka pro všechno“.   „Měli jsme brigádníka, seděla jsem s ním v kumbálku, co fungoval jako kuchyňka a hlídala účetnictví. Když bylo hotovo, šla jsem balit objednávky,“ vzpomíná na rok 1996 většinou nepříliš sdílná MacKenzie […]
Tom Hanks a Rita Wilsonová: Hollywoodská pohádka
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz