Domů     Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
14.5.2024

Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli….

Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod.

Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté Adam s Evou pokusí zakrýt nahotu! Stejně tak to ale mohlo být hroznové víno, cedrata či dokonce pšenice.

Rozšířený mýtus údajně vznikl kvůli nepřesnému překladu. Když svatý Jeroným (asi 342-420) převádí Bibli do latiny, použije slovo „malum“. Což může znamenat „zlý“, „plod“, ale také „jablko“!

Mýtus č. 2

Nosorožčí roh funguje jako afrodiziakum

Nosorožci jsou na pokraji vyhynutí – pytláci je loví kvůli rohu, který je cenným zbožím! Rozemletý prášek ho čínská medicína používá ke snižování horečky, proti krvácení, při hadím uštknutí, zimnici, úplavici, artritidě a možná i proti posedlosti ďáblem.

Pokud se však roh dostane k Evropanům, vrhají se po něm v domnění, že jde o účinné afrodiziakum!

Je to ovšem mýtus, nosorožčí roh nemá na zvýšení libida žádný vliv. Mylnou informaci rozšířili autoři, kteří čínskou medicínu příliš neznali, a možná se i dopustili špatného překladu.

Prášek z nosorožčího roku pomůže na ledacos. Na zvýšení libida však nikoliv! Foto: Kaffeesüchtig / Pixabay.
Prášek z nosorožčího roku pomůže na ledacos. Na zvýšení libida však nikoliv! Foto: Kaffeesüchtig / Pixabay.

Mýtus č. 3

Mozek se vyvíjí jen do 25 let

Pokud jste se nestihli něco naučit do 25 let, máte smůlu! Protože právě v tomto věku se růst a vývoj mozku zastaví! Aspoň se to tak obecně traduje a ti starší raději rovnou odkládají učebnice…

Zbytečně! Jde o mýtus, který vznikne ve druhé polovině 20. století, kvůli jedné vědecké studii s nepřesným výsledkem. Více než 50 % testovaných při ní prokáže po věku 25 let plnou mozkovou zralost a půlkulaté číslo se všichni zapamatují!

Později však vědci potvrdí, že mozek se vyvíjí po celý život. A i když je tedy učení v dospělosti skutečně složitější než v dětství, s 25. narozeninami rozhodně nic nekončí!

Mýtus č. 4

Stříháním vlasy rostou rychleji

Chcete mít krásné dlouhé vlasy? Musíte je pravidelně stříhat, porostou pak rychleji! Poněkud nelogickou radu slýcháme už odedávna, je to ale nesmysl!

Vlasy rostou od kořínků, proto nezáleží na tom, zda jsou konečky právě zastřižené. Vždy vám přibude maximálně 1 až 1,5 cm za měsíc. Podobným mýtem je i to, že chloupky po těle dorostou po oholení žiletkou silnější a tmavší. Budou pořád stejné! V obou případech jde jen o optický klam.

Rostou pořád stejně, ať je stříháme, nebo ne! Foto: AdinaVoicu / Pixabay.
Rostou pořád stejně, ať je stříháme, nebo ne! Foto: AdinaVoicu / Pixabay.

Mýtus č. 5

Ve středověku lidé věřili, že je Země placatá

Kulatost planety prý prokáže až Fernão de Magalhães (1480-1521), když uskuteční plavbu kolem světa. Do té doby žili lidé v bludu…

Tak to rozhodně pravda není! Že je Země kulatá, tuší už řecký matematik Pythagoras (asi 570 – 500 př. n. l.). Eratosthenés z Kyrény (asi 276-194 př. n.l) pak podle pohybu stínu dokonce spočítá, jaký má Země obvod!

Žádný vzdělaný člověk v západní civilizaci od 3 stol. př. n. l. nevěřil, že Země je placatá,“ píše v roce 1997 historik Jeffrey Burton Russell (1934-2023).

Za vznik mýtu o středověké neznalosti asi může spisovatel Washington Irving (1783-1859). V jeho knize Život a cesty Kryštofa Kolumba mají totiž mořeplavci „konečně vyvrátil názor o zemské placatosti“!

Mýtus č. 6

Sezením blízko obrazovky si zkazíme oči

Nemůžete se dívat na děti, které mají oči takřka přilepené na obrazovce či monitoru počítače? Klid, není třeba hrozit jim brýlemi, škodlivost tohoto zvyku už byla dávno vědci vyvrácena!

Děti zaostřují obraz jinak než dospělí a dívat se více zblízka je pro ně přirozené.

Stejně tak žádný výzkum nikdy nepotvrdil, že si zrak zkazíte čtením při špatném světle! I když platí, že se vaše oči takto brzy unaví.

„Sedněte si od té televize dál zkazíte si oči!“ Klid, zas tak horké to není… Foto: Vika_Glitter / Pixabay.
„Sedněte si od té televize dál zkazíte si oči!“ Klid, zas tak horké to není… Foto: Vika_Glitter / Pixabay.

Mýtus č. 7

Poslech Mozarta zvyšuje inteligenci

V roce 1993 dostane skupina vysokoškoláků na 10 minut na uši sluchátka. Třetina v nich neslyší nic, třetina neutrální relaxační hudbu a třetina Mozartovu symfonii!

Když poté vyplňují test inteligence, tak ti, co poslouchali Mozarta, dosáhnout o 9 IQ bodů více než ostatní!

Přestože je „zvýšení inteligence“ jen chvilkové a týká se jen úkolů o prostorové představivosti, o vše se postarají senzační titulky v novinách: „Díky poslechu Mozarta budete chytřejší!“

Díla geniálního skladatele se začnou hrát ve školkách, v porodnicích, pouští je i matky ještě nenarozeným dětem! Nic nezmění ani to, že při dalších výzkumech se již zázračný efekt nepotvrdí.

Mýtus č. 8

Býky rozdráždí červená barva

Matador zamává červeným šátkem, býk se rozzuří a zápas může začít! Červená barva je odedávna považovaná za tu, kterou si před býkem rozhodně oblékat nemáme. Žádná logika v tom však není.

Býci vnímají barvy jinak než my a jako typicky barvoslepí živočichové například nerozeznají červenou od zelené. Před zápasem v aréně je tedy nedráždí barva ale pohyb šátku zvaného muleta. A proč ty se tedy ve Španělku tradičně dělají červené? Aby nebyla vidět krev zvířete a nepobouřilo to publikum!

Červené se býk ani nevšimne, reaguje na pohyb. Foto: caropat / Pixabay.
Červené se býk ani nevšimne, reaguje na pohyb. Foto: caropat / Pixabay.

Mýtus č. 9

Lidé mají 5 smyslů

Zrak, sluch, hmat, čich a chuť. O počtu lidských smyslů většina z nás nemá pochyb. Až na to, že všichni, kteří jich vyjmenují pět, se mýlí!

Lidských smyslů mají lidé mezi 14 a 20 a rozhodně nemůžeme říci, že třeba propriocepce (vnímání polohy těla), nocicepce (vnímání bolesti), chronocepce (vnímání času) termocepce (vnímání teploty) či smysl pro vnímání sytosti jsou méně důležité než nejznámější pětice.

Právě tu ale stanoví již řecký filozof Aristoteles (384-322 př. n. l.), zdůrazní katolický myslitel Tomáš Akvinský (1225-1274)…, a nakonec se výčet natolik vžije, že nám přijde jako definitivní!

Foto: úvodní foto: Pexels / Pixabay 1 – 4: Pxabay
Související články
Zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Zajímavosti
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Zajímavosti
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
reklama
zajímavosti
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
reklama
věda a technika
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
panidomu.cz
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně.
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,