Domů     Český cestovatel Enrique Stanko Vráz neváhá kvůli reklamě lhát
Český cestovatel Enrique Stanko Vráz neváhá kvůli reklamě lhát

První záhadou je už narození Enriqua Stanka Vráze.

Sám píše, že přišel na svět 18. dubna 1860 v bulharském městě Veliký Tarnov, kde se jeho rodiče (otec byl údajně diplomat českého nebo ruského původu) museli kvůli nemoci zastavit při cestě z ruského Krymu do tureckého Instanbulu.

Tajemnou osobou zůstává i matka Enriqua Stanka Vráze (1860 – 1932). Někteří historikové si myslí, že byla Češka, jiní z toho, že uměl výborně španělsky a obdivoval Španělky, usuzují, že mohla mít španělský původ.

On sám nám pátrání neusnadnil. „Mluvím-li o svém mládí, lžu!“ tvrdí v jednom ze svých dopisů.  

Vrázova výprava pod českou vlajkou ve Venezuele.
Vrázova výprava pod českou vlajkou ve Venezuele.

Pábení o rodině 

Někdy říká, že se narodil ve městech Caracas nebo Maturin ve Venezuele, jindy že v Chicagu. O svém původu prohlašuje: Bylo to míchané, ale české krve v tom bylo sakramentsky málo.“ Když žádá o svůj první cestovní pas, kolonky pro jména rodičů proškrtne.

Na úřadech o sobě uvádí různé údaje, všechny nejspíš falešné. Pravdu netuší ani jeho rodina.

Když si v roce 1897 chce vzít za manželku Američanku Vlastu Geringerovou (*1875), její otec, chicagský nakladatel, touží poznat rodinu svého budoucího zetě. „Ať vás, ani vašeho tatínka nenapadne, že bych vám někdy řekl své pravé jméno!

Já nejsem žádný všední člověk, který když jednou za dvacetiletých bouří zkameněl a na něčem se ustanovil, aby je láska k ženě neb slze přemluvily atd. přiměly k rozplynutí jako máslo. Kdo mě chce, nechť vezme mne, jak jsem!“ píše Enrique Vlastě. 

Na cestách fotí domorodce.
Na cestách fotí domorodce.

Pátrání po ztraceném synovi 

Literární historik Ferdinand Strejček (1878 – 1963) si myslí, že Vráz a český básník Karel Illichman (*1857), který zmizel po dostudování obchodní akademie v roce 1877, jsou jedna osoba.

Tehdy IIIichman napsal dopis, že si mění jméno a odchází do misií a nechce, aby po něm kdokoli pátral. Když Enrique Stanko Vráz přijíždí v roce 1894 do Čech, pozná ho prý IIIichmanova matka a prohlašuje, že je její ztracený syn. Vráz to popírá.  Po cestovatelově smrti se vyrojí spousta teorií o jeho původu.

Některé sahají i do šlechtických kruhů. Podle jedné z nich pocházel z hraběcího rodu Kolowratů. Jasno nepřineslo ani pátrání v archívech, ale protože Vráz dokonale mluvil a psal česky, musel zřejmě alespoň jeden z rodičů být Čech.

Záhady kolem jeho původu ovšem byly vynikající reklamou pro jeho cestovatelské přednášky. 

Dostane se i do Japonska.
Dostane se i do Japonska.

Nepravý Arab 

V roce 1880 se přestrojuje za Araba nebo chudého Žida a vydává se do severní Afriky. Přes ostrov Tenerife doputuje do Bathurstu (dnešní Banjul v Gambii). Cestou sbírá přírodniny, které prodává místním Evropanům nebo přímo posílá do Evropy.

Uprostřed práce se ale v roce 1883 nakazí malárií. „Zase nic nevidím,“ zoufá si jednoho dne, protože při záchvatech nemoci několikrát oslepne. Z nemoci se vzpamatuje teprve po dvou letech. Přistává na Zlatém pobřeží v dnešní Ghaně a v pevnosti Christiansborg (nyní součást města Akkra) se doléčuje. Stává se zajatcem zdejšího kmene Ašantů, ale podaří se mu uniknout. Do roku 1888 nasbírá asi 15 000 kusů hmyzu, 2000 ptáků nebo jiných zvířat a 3000 dalších přírodnin. Všechno posílá do Prahy buď do obchodu Václava Friče, nebo daruje Národnímu muzeu.  

Enrique Stanko Vráz přijde při potopení lodi o velkou část sbírek.
Enrique Stanko Vráz přijde při potopení lodi o velkou část sbírek.

Sbírky skončí pod vodou 

Dostává se i na Kanárské ostrovy, kde se setkává se svým přítelem Jaroslavem Brázdou (1861 – 1918), který je otrávený z poměrů v Rakousko-Uhersku. Enrique mu proto nabídne místo svého asistenta. V červenci 1889 vyrážejí do Venezuely.

Vráz získává venezuelské občanství a začíná podnikat. Od venezuelských Indiánů se naučí využívat mízu z balatového stromu, náhražku za tzv. gutaperču, surovinu na výrobu podmořských kabelů.

Peníze z obchodování chtějí použít na cestu po řekách napříč Amerikou. Se dvěma loděmi Praga a Tucuso vyplouvají v roce 1892. Situace se ale komplikuje.

Tucuso se potápí a odvážný cestovatel přichází o polovinu svých sbírek, Brázda je navíc přepaden a okraden o peníze. V Manaosu na brazilské řece Amazonce nezbývá než prodat zbylou loď.  

Vojtěch Náprstek Vráze přemluví k přednáškám o jeho cestách.
Vojtěch Náprstek Vráze přemluví k přednáškám o jeho cestách.

Sklípkani v centru Prahy 

V roce 1894 se Enrique vrací zpátky do Evropy. V Praze navštěvuje národopisce Vojtěcha Náprstka (1826 – 1894). Povězte veřejnosti, co jste všechno viděl a zažil,“ přemlouvá ho Náprstek.

Cestovatel souhlasí a 26. listopadu 1894 proběhne na pražském Žofíně první přednáška. Mluví spatra a všechny posluchače nadchne. Už předtím připraví se Spolkem pro zbudování zoologické zahrady v Praze i výstavu živých zvířat.

Koná se v domě na rohu Perštýna a Bartolomějské ulice od 9 hodin ráno 7. července 1894. Vystavuje se „5 živých ochočených lenochodů, jedna potkanová vačice, dvě menší vačice s mláďaty, dva maličtí medvídkové a hokko (kuna).

Kromě toho i sůva – brýlovec a dvě veliké slípky neurčeného dosud rodu a jména, třinácte pak obrovských pavouků sklípkanů.“  Natrvalo se do Čech vrací až v roce 1921. Pořád víc a víc ho ale zrazuje zdraví. Je prolezlý nemocemi, trpí cukrovkou, astmatem i psychickými problémy a kvůli rakovině mu amputují ruku.  

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
Autor Kroniky české, arcibiskupský písař, správce školy. O jeho osobnosti toho mnoho nevíme. Snad proto kolem něj vznikaly různé dohady. O co vlastně jde? Pojďme se na jeho Přibíka Pulkavu a jeho dílo podívat. Tajemství zahaluje Příbíka Pulkavu z Radenína (†asi 1378/1380), který v Kronice české, podle některých pramenů nazývané také Kronika nejjasnějšího knížete Karla, krále českého […]
Historie
Stavitel plaského kláštera Santini-Aichel: Úspěšný lobbista, který šifroval dlužní úpisy
V roce 1707 vezme stavitel Santini-Aichel velkou zakázku pro cisterciácký klášter Plasy na Plzeňsku. Celý jeho návrh kameníci nakonec nepostaví, ale i to, co se podaří zrealizovat, budí úžas. Troufne si na netradiční řešení zdejšího barokního konventu. Neodradí ho nestabilní podloží. Pro jeho zpevnění nechá Jan Blažej Santini-Aichel (1677–1723) zapíchnout do země 5000 dubových klád, na které […]
Historie
Fenomén Trabant: Malý, levný, lidový symbol socialistického světa
Trabant se stal víc než jen automobilem; byl to symbol éry, touhy a každodenního života v socialistickém bloku. Tento minimalistický vůz, na který se čekalo i deset let, představoval pro mnohé splněný sen o vlastním autě. Přes své technické nedostatky se zapsal do srdcí milionů a jeho kultovní status přetrvává dodnes. Ponořte se s námi […]
Historie
Okřídlení jezdci přinášejí smrt: Takhle jedou husaři!
Takhle jedou dámy, takhle jedou páni, takhle jedou husaři! Kdo by si nechtěl s dětmi užít oblíbenou hru. Ale pak přijde ona záludná otázka, které se leckdo bojí: A kdo to je ten husar? Vysvětlit to může být husarský kousek. Linie švédských mušketýrů se lehce zachvěje. Z písečných dun naproti nim vyjíždí obrovská masa jezdců. Je jich […]
reklama
záhady a tajemství
Zakódoval známý budovatel do svých děl místo, kde se skrývá templářský poklad?
Do svých staveb architekt Jan Blažej Santini-Aichel vtěloval i kabalistické symboly, kterým rozumí jenom zasvěcení a také varování budoucím generacím. Existují proto teorie, že náležel ke členům jakési tajné společnosti, patrně ke svobodným zednářům. Údajně Jan Blažej Santini-Aichel (1677–1723) kamsi zakódoval návod, kde se nalézá templářský poklad. Skutečně stavitel patřil k jádru tajného spolku? Prý pomocí […]
Tajemné hory a spící vojsko: My máme Blaník, Slováci Sitno, Němci a Rakušané Untersberg
Blaník je naší uctívanou horou. Tajemno kolem ní ještě více přiživí romantismus 19. století. V hoře se prý ztrácejí lidé! Po určité době z ní znovu vystoupí na povrch zemský s přesvědčením, že uvnitř strávili pár hodin. Ve skutečnosti ale zatím uplyne několik let, protože prý pouhý den strávený uvnitř hory rovná celému pozemskému roku. Podivnou a diskutovanou […]
Předloha pro Frankensteina: Alchymista Dippel a jeho temné experimenty
Román Frankenstein, dílo, které otřáslo světem literatury, má možná mnohem konkrétnější inspiraci, než se zdá. Podle jedné z teorií stál za postavou šíleného vědce Viktora Frankensteina německý teolog, lékař, alchymista a okultista Johann Conrad Dippel. Tento kontroverzní muž se narodil na hradě Frankenstein a proslul svými krutými experimenty a rituály. Ponořme se do života a […]
Záhady kolem hradu Buchlov: Tajemství jeho založení a nepotrestaná vražda
Sluhové najdou za svitu pochodní mrtvé tělo svého pána. Někdo ho probodl jeho vlastním rapírem. Podezřelý je nasnadě, jenže nic se nakonec neprokáže. Záhada vraždy staré téměř 450 let zůstává dodnes neobjasněna… Markomanská královna Fritigilda už ve 4. či 5. století měla nechat ve zdejších hlubokých hvozdech postavit hrad – dnešní Buchlov. Jiný příběh vypráví, že […]
reklama
svět zločinu
Nejslavnější útěky z vězení: Od irské vzpoury po vrtulníkové lety
Útěk z Alcatrazu sice patří k nejznámějším, ale svět historie vězeňských útěků je plný ještě mnoha dalších, stejně neuvěřitelných příběhů. Od hromadných vzpour teroristů v Irsku, přes nepolapitelného britského krále útěků, až po dramatické úniky vrtulníkem. Projděte si s námi ty nejslavnější případy, které dokazují, že lidská touha po svobodě nezná hranic a lidská vynalézavost […]
Geniální plán útěku z Alcatrazu: Jak se z vysavače stala vrtačka a z pláštěnek člun
Útěk z Alcatrazu nebyl jen o odvaze, ale především o neuvěřitelné vynalézavosti a precizním plánování. Představte si, jak se z příborů a vysavače stala vrtačka, a z obyčejných pláštěnek plnohodnotný člun. Tento článek vás provede zákulisím příprav na legendární únik, ukáže, jak vězni překonávali zdánlivě nepřekonatelné překážky a jak jim k tomu pomohl dokonce i […]
Alcatraz: Nepochopitelný únik, který otřásl nejslavnější věznicí
Věznice Alcatraz, symbol nepřekonatelné bezpečnosti, byla v roce 1962 svědkem jednoho z nejpozoruhodnějších útěků v historii. Frank Morris a bratři Anglinovi, vyzbrojení důmyslným plánem a neobyčejnou vynalézavostí, zmizeli bez stopy. Přežili mrazivé vody Sanfranciského zálivu, nebo je oceán pohltil navždy? Pojďme se podívat na detaily tohoto šokujícího útěku, který dodnes dráždí fantazii. Je úterý 12. […]
Anežka Hrůzová: Vražda, která otřásla Vysočinou a rozpoutala hilsneriádu
Před 125 lety změnila tragická událost na Vysočině osud mladé švadleny a celé země. Vražda Anežky Hrůzové se stala rozbuškou protižidovské hysterie, která vstoupila do dějin jako hilsneriáda. Přes obvinění a odsouzení Leopolda Hilsnera zůstává případ dodnes obestřen tajemstvím a mnoha nesrovnalostmi. Kdo doopravdy zabil Anežku Hrůzovou a co se vlastně stalo onoho aprílového dne […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz