Domů     Bitva u Dolních Věstonic: Moravané připravili císařské vojsko o 3000 mužů
Bitva u Dolních Věstonic: Moravané připravili císařské vojsko o 3000 mužů

Nasládlý pach krve z mrtvol se šíří vzduchem nad Petrovou loukou. Vztek z porážky císařští vojáci nedokážou skousnout. Netrvá dlouho a jdou si ho vybít. Jih Moravy mění ve spálenou zemi. Z vesnic zbývají ohořelé zbytky domů, jejich obyvatele zabili. 

Povstání českých stavů, které začalo pražskou defenestrací roku 1618, chce císař  Ferdinand II. Habsburský (1578–1637) zlikvidovat silou. Jejich vojska vyrážejí v čele s Jindřichem Matyášem Thurnem (1567–1640) k Vídni.

Nakonec se ale stavy pokusí o diplomatický smír. Žádají císaře, ať jim potvrdí jejich někdejší stavovské a náboženské svobody. Ferdinand II. ale zastává jiný názor.

Na jeho rozkaz se v červenci roku 1619 od jeho armády pod velením francouzského generála Karla Buquoye Bonaventury (1571–1621) odděluje 8000 vojáků, které si odvádí Jindřich Duval Dampierre (1580–1620).

Vojáci se vydávají na Moravu. Císařští bojovníci kolem sebe šíří strach. Kam přijdou, tam vraždí a loupí.

Jejich nájezd odskáče do 1. srpna 1619 na 40 jihomoravských vesnic, například Hrušovany, Litobratřice, ale také Vlasatice, přes které táhnou směrem na Mikulov. Neušetří nic, co jim stojí v cestě. Vypalují, plení a kradou.

Ferdinand II. smír nechce. Musí prosadit svou.
Ferdinand II. smír nechce. Musí prosadit svou.

Nečekaný útok z vinice

„Musíme je zastavit,“ rozhodne Thurn. Postarají se o to velitelé stavovských vojsk Fridrich z Tiefenbachu (1585–1621) a Ladislav Velen ze Žerotína (1579–1638). Jejich oddíly se rychle stáhnou k Dolním Věstonicím.

Nejsou tu sami…„Terén nám hraje do karet,“ míní císařský velitel Dampierre, který obhlíží rozsáhlé vinohrady v okolí Věstonic. „Nenápadně se k nim připlížíme a zaútočíme ve chvíli, kdy to budou nejméně očekávat,“ přichází se svojí taktikou.

Přepadení se císařským podaří. Stavovská armáda rychle opouští Dolní Věstonice. Ustupuje za řeku Dyji, ale necítí se poražená.

Zatímco Dampierrovo vojsko řádí v Dolních Věstonicích, rabuje domy a raduje se ze snadného vítězství, stavovští strhnou most přes řeku. Vojsku habsburského císaře nezbude nic jiného než se za nimi přebrodit.

Zmáchaní vojáci nadávají, ale 5. srpna 1619 už stojí v plné zbroji na takzvané Petrově louce, která se rozkládá na dohled od Dolních Věstonic.

Jindřich Matyáš Thurn se svými muži zamířil k Vídni.
Jindřich Matyáš Thurn se svými muži zamířil k Vídni.

Uvážlivé rozhodnutí

Se zhruba 8000 muži mají převahu. Tiefenbach shromáždil asi 3600 mužů o dalších 1300 je doplnil Velen, dohromady tedy mají sílu 4900 bojovníků. Stavovští si ale z téhle nerovnosti nic nedělají, dokonce ani do boje nepošlou všechny muže najednou.

„Část bojovníků ponecháme v záloze,“ prohlásí uvážlivě Tiefenbach. Prozíravé rozhodnutí se mu vyplatí.

„Poněvadž však jízda Moravanů přispěla pěchotě právě včas na pomoc, pročež teprve přišlo z obojí strany k tuhému potýkání na jakýchsi lukách, že po čtyřikrát do sebe živě vráželi, ale pokaždé museli císařští ustupovat, ne bez ztráty svých, před Moravany,“ líčí současný český historik Jaroslav Čechura průběh bitvy.

Proti sobě vyrážejí jízdy obou znepřátelených stran. Stavovští dohánějí slabší početní stav bojovým nadšením a na císařské vyvíjejí pořádný tlak.

Karel Bonaventura Buquoy vede do války šiky císařských.
Karel Bonaventura Buquoy vede do války šiky císařských.

Krvavá řež muže proti muži

„Rejtaři moravští…ačkoli nebyli nejsilnější, vrazili se rychle v jízdu Dampierrovu s takovou zmužilostí a smíchali se s ní tak hrubě, že za dlouhou chvíli svůj svého nemohl poznat nemohl pro veliký dým a prach,“ dodává Čechura.

Řežba, během které už bojovníci někdy nevědí, kdo kam patří, trvá snad šest hodin. Ke konci už na obou stranách bitevního pole dochází munice. V tu chvíli stavovští pošlou do boje svoje vojáky v záloze. Proti sobě teď už většinou stojí muž proti muži.

Stavovský voják zahodí pistoli, chybí mu olovo i střelný prach a ze zbraně se proto stává bezcenný kus kovu. Ovšem meč v ruce pořád unese. Vrhne se s ním proti nepříteli. Jednou ranou ho sekne do nechráněného krku. Z proražené tepny vytryskne gejzír krve.

Muž se kácí k zemi. Během chvilky vykrvácí. Vzápětí se ale stavovský bojovník musí sám bránit nepřátelskému útoku. Přesto mají stavovští v útoku daleko větší úspěšnost.  „Císařské tlupy ztratily přes 3000 mužů,“ uvádí kronika města Mikulova.

Ladislav Velena ze Žerotína vede do boje stavovská vojska.
Ladislav Velena ze Žerotína vede do boje stavovská vojska.

Odveta za porážku

Jazýček vah vychýlilo ve prospěch moravských nejenom obrovské bojové nasazení, s jakým se vrhli proti císařské jízdě, ale hlavně Tiefenbachovo strategické rozhodnutí ponechat zálohy na závěr bitvy.

Moravští si oprávněně užívají zadostiučinění za nepodařenou bitvu u Záblatí u Českých Budějovic, která 10. června 1619 skončila porážkou českých stavů. Císařští je vlákali do léčky a potom se stali snadnou kořistí.

„Tímto vítězstvím na jižní Moravě se do jisté míry podařilo napravit pošramocenou vojenskou reputaci stavů,“ potvrzuje Čechura. Císařští jako pomstu napáchají v zemi spoustu škod. Téměř do základů vypálí jak Dolní Věstonice, tak i nedaleký Strachotín.

„Jak špatně to u nás stojí (mají na mysli mikulovské panství -pozn. red.), bůh se nad námi smiluj, to nelze vyjádřit.

Věstonice a Strachotín jsou do základů vypáleny, mlýn a pivovar taktéž, “ popisuje neutěšenou situaci v zemi zpráva určená pro moravského kardinála.

Františkovi z Ditrichštejna (1570–1636), rádce Ferdinanda II., který samozřejmě stojí na straně císařských.

Pro stavovské povstání znamená definitivní konec bitva na Bílé hoře 8. listopadu 1620.
Pro stavovské povstání znamená definitivní konec bitva na Bílé hoře 8. listopadu 1620.

Spojení císařských armád

Dampierre se porážkou nenechá odradit a bojovnost ho neopouští. Táhne na Dolní Dunajovice, které 10. srpna podpálí. Do dalšího plenění se znovu pouští už 29. srpna 1619, tentokrát v okolí Břeclavi. Do myslí příslušníků moravských stavů se vkrádají obavy.

„Co kdyby obsadili některé větší město?,“ honí se jim znepokojeně hlavou. Nabízí se například Brno, což by stavovským způsobilo nemalé problémy.

Klidně ale mohou proniknout i hlouběji do vnitrozemí a ohrožena může být třeba i hanácká metropole Olomouc.  Naštěstí se císařští k ničemu podobnému nechystají. Naopak císařský rozkaz pro ně zní opět spojit armády v jeden celek.

Buquoy se svými muži se už v polovině září 1619 stahuje od Českých Budějovic. Nyní jeho vojsko ustupuje zpátky do Rakouska a poté míří k Břeclavi, kde se 18. října 1619 spojí s Dampierrovými jednotkami. Stavům vítězství vlije novou krev do žil.

Jindřich Matyáš Thurn dokonce znovu plánuje utkat se s Ferdinandovým vojskem u Vídně. Mistr kliček Buquoy se tomu ale chce vyhnout.

Foto: Wikimedia Commons
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz