Domů     5x bizarní nehody: Zabíjí pivo, melasa i nafukovací atrakce
5x bizarní nehody: Zabíjí pivo, melasa i nafukovací atrakce

Když Ivo Ferreira přinese domů od bratra neznámý prášek, jeho šestiletá dcera Leide je jeho září tak fascinovaná, že si ho nanáší na tělo a přitom posype i sendvič, který právě jí. Umírá o měsíc později a je uložena do země ve speciální rakvi.

Přesto její pohřeb vyvolá vzpouru místních obyvatel, kteří tvrdí, že tělo otráví okolní půdu.

Každý den se dějí podivné nehody na různých místech světa. Vidíme je ve zprávách i na internetu, ale některé z nejkurióznějších událostí tohoto druhu se dají dohledat také v historických dokumentech. Jiné se pro změnu odehrály v nedávné minulosti…

Smutný konec taškařice

Francouzská královna Isabela Bavorská (?1370-1435) pořádá 28. ledna 1393 v Paříži divokou veselici u příležitosti svatby své oblíbené dvorní dámy.

Součástí je vystoupení šestice tanečníků, přičemž jedním z nich je sám král Karel VI. Francouzský (1368-1422), převlečených za démonická stvoření z lidových bájí. Jsou oblečeni v kostýmech z koudele a peří, lepící hmotou je pryskyřice.

Masky, vyrobené ze stejných materiálů, zakrývají tváře mužů a skrývají jejich identitu před publikem. Ti na závěr svého divoké křepčení vyzvou přítomné, aby uhodli, kdo se pod maskami skrývá.

Dva z hostů, notně posilněných alkoholem, přistoupí k tanečníkům a posvítí si na ně zblízka pochodní, aby určili jejich totožnost.

Přitom dojde k zapálení kostýmu jednoho z „divochů“ a od něj plameny rychle přeskočí i na ostatní, takže je celá skupina náhle v jednom plameni.

Jediný král stojí šťastnou náhodou opodál a jedna z přítomných šlechtičen na něm rychle uhasí oheň svou objemnou sukní, takže se mu nic zásadního nestane. Ostatní aristokraté vyjma jednoho, kterému se podaří skočit do kádě s vínem, už na tom tak dobře nejsou. Jeden umírá na místě, další zemřou během 3 dnů po tragédii.

Bujaré dovádění se zvrhlo v tragédii.
Bujaré dovádění se zvrhlo v tragédii.

Pivní potopa

V jednom z největších londýnských pivovarů počátku 19. století s názvem Horse Shoe Brewery dochází 17. října 1814 okolo půl šesté večer k prasknutí obřího tanku s pivem.

Přitom je poškozena celá řada dalších nádrží a obrovská vlna piva prorazí zeď budovy, aby se jako nekontrolovatelná povodeň řítila čtvrtí, obývanou především chudými vrstvami obyvatel. Na své zničující cestě si vybírá oběti.

V jednom z domů se přitom rodina a blízcí příbuzní právě sešli na smuteční slavnosti po pohřbu dvouletého chlapce. Jeho matka a 4 další lidé včetně malého dítěte jsou usmrceni.

Celkem si pivní povodeň vyžádá 8 životů, z toho jsou 3 děti do 5 let. V pivovaru přežijí všichni, ačkoliv některé zaměstnance je třeba vytáhnout z trosek. A spravedlnost?

Zatímco pivovar je parlamentem osvobozen od daní za množství piva, o které při události přišel, chudí lidé, kteří ztratili své blízké, nedostanou nic ani od vlády, ani od majitelů pivovaru a na pohřby obětí neštěstí jsou konány veřejné sbírky. Proč? Podle úřadů se jednalo o „akt Boží vůle“.

Melasa zničila v Bostonu vše, co jí stálo v cestě.
Melasa zničila v Bostonu vše, co jí stálo v cestě.

Lepkavé hnědé peklo

Po 105 letech od londýnské pivní potopy se za „velkou louží“ odehraje podobná katastrofa. V Bostonu (americký stát Massachusetts) se 15. ledna 1919 roztrhne skladovací nádrž s melasou (tekutá cukrová hmota).

Proud hnědé, mazlavé a husté tekutiny se řítí bostonskými ulicemi rychlostí přibližně 56 km/h. Ničí budovy, železniční trať a zabíjí. Z lepkavé hmoty není úniku. Běh v ní je nemožný, kašlat nelze, většina ze zasažených umírá zadušením.

Tragédie si nakonec vezme životy 21 lidí, zemře i mnoho zvířat, hlavně koní a zraněno je více než 150 osob. Čistící práce ve městě vykonává více než 300 lidí po dva týdny.

Vzduch v té části Bostonu, kudy se smrtící vlna prohnala, podle mnoha obyvatel ještě po desetiletí v horkých letních dnech voněl po melase.

Modré světlo

Poté, co se soukromé zdravotnické zařízení pro radioterapii v brazilském městě Goiânia stěhuje do nových prostor, zanechá po sobě na původním místě zařízení na bázi cesia 137. To se stane předmětem zájmu dvojice místních zlodějíčků, kteří 13. září 1987 vstoupí do opuštěné budovy a zařízení rozeberou.

Části, o kterých si myslí, že by mohly mít nějakou cenu, odvezou do domu jednoho z nich. Tam nakonec prorazí šroubovákem otvor do kapsle, odkud začne vycházet modré světlo. Další den prodají věci majiteli nedaleké skládky.

Toho zaujme zářící kapsle a vezme ji domů, kam v následujících dnech zve širokou rodinu a přátele, aby se podívali na nevšední věc. Když se mu podaří uvolnit pár kousků svítícího materiálu, rozdělí se o ně s dalšími zájemci, kteří si je odnesou do svých domovů.

Většina zúčastněných začne mít brzy zdravotní problémy. V místní nemocnici je identifikována nebezpečná látka a lékaři uvědomí úřady, které začnou okamžitě jednat.

Proběhne rozsáhlá kontrola okolo 120 000 lidí a nakonec je významná kontaminace prokázána u více než 250 lidí, z nichž se u dvacítky vyvine nemoc z ozáření. Na její následky zemřou 4 osoby včetně 6leté dívky.

Kvůli otevřenému zdroji záření obdrží další tisíce lidí v regionu dávku o hodně vyšší, než jakou by za běžných okolností získali z okolního prostředí, nicméně nejsou ohroženi na životě.

Následné čištění celé oblasti je extrémně náročné, musí být zbořeno několik domů a odstraněna půda z určitých oblastí.

Čistící práce ve městě Goiânia byly velmi náročné.
Čistící práce ve městě Goiânia byly velmi náročné.

Nečekaný let

Umělecké dílo o velikosti poloviny fotbalového hřiště přiláká do místního parku ve městě Chester-le-Street na severovýchodě Anglie spoustu návštěvníků.

Ti putují tunely mezi jednotlivými místnostmi v nafukovací atrakci s názvem Dreamspace z dílny renomovaného umělce Maurice Agise (1931-2009), která byla v předchozích letech s úspěchem předvedena v mnoha zemích světa.

Druhý den po instalaci a zahájení akce, 23. července 2006, dochází k šokující události. Po přetržení lan, která celou atrakci přidržují ukotvenou k zemi, se Dreamspace i s návštěvníky vznese do vzduchu a vystoupá až do výšky.

Při této cestě z ní vypadávají lidé, ke zraněním dochází také po dopadu na zem. Sanitky rozvážejí lidi do nemocnic po celém regionu, avšak umírají 2 ženy ve věku 38 a 68 let.

Vleklé soudní tahanice, kdy je Maurice Agis dokonce obviněn ze zabití z nedbalosti, se podepíšou na jeho zdraví a zemře v říjnu 2009, krátce poté, co je řízení proti němu definitivně zastaveno.

Že by se nafukovací atrakce odpoutala od kotevních lan a vznesla se, to nikdo nečekal…
Že by se nafukovací atrakce odpoutala od kotevních lan a vznesla se, to nikdo nečekal…
Foto: https://en.wikipedia.org, www.history.com, https://heritagecalling.com, http://overthenet.blogspot.com, www.amusingplanet.com
Související články
Zajímavosti
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Zajímavosti
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
Zajímavosti
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
Zajímavosti
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
reklama
věda a technika
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
Jak se měří inteligence: Dá se spočítat genialita?
Inteligence je základem pro myšlení, učení i přizpůsobivost a určuje, jak jsme v tomto ohledu výkonní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že něco takového je obtížně měřitelné, lidstvo se o to už nějakou dobu se střídavými úspěchy pokouší. V druhé polovině 19. století psychologové věřili, že existuje přímá souvislost mezi velikostí lebky a inteligencí. To zpopularizovalo kraniometrii, […]
Biospehere 2: Lidský skleník skončí fiaskem!
Slunce pomalu prostupuje skleněnými tabulkami. Výzkumníci jako každé ráno vstanou a zkontrolují hodnoty, jenže dnes je něco jinak. Prostorem zazní hlas jejich šéfa, poté jsou konečně volní. Po dvou letech vyjdou na čerstvý vzduch! Uprostřed arizonské pouště stojí několik futuristicky vyhlížejících staveb, které by se hodily do filmu z daleké budoucnosti. Jde však o pomník nepovedeného […]
historie
Zápasníka Milona z Krotonu roztrhali hladoví vlci
Filozof a matematik Pythagoras (asi 570–495 př. n. l.) se mezi lety 540–530 př. n. l. usazuje v Krotonu v jihoitalské Kalábrii a shromažďuje tu okruh svých žáků. Patří mezi ně i atlet Milon z Krotonu. „Čerpal od Pythagora nejenom filozofická poučení, ale i vědecká zdůvodnění tréninkových zásad a zápasnických chvatů,“ uvádí sportovní novinář Václav […]
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
Husitský král či král dvojího lidu. Tyto přezdívky si vyslouží jediný český král, který nepochází z panovnické dynastie, ale z domácí šlechty. Jiří z Kunštátu a Poděbrad, kališník, který se po celou dobu své vlády snaží o pokojné soužití kališnické většiny s katolickou menšinou. Proč se mu to nedaří? Zikmund Lucemburský (1368–1437) po sobě nezanechává žádného mužského potomka. […]
Vzdorokrál Karel Albrecht s podporou Čechů usiloval o trůn
Jako „zimní král“ se do historie českých zemí zapisuje Fridrich Falcký. Málokdo však ví, že Čechy mají i svého druhého „zimního krále“. Je jím Karel Albrecht, který se nechává prohlásit českým vzdorokrálem Karlem III., ačkoliv trůn právoplatně patří Marii Terezii… Roku 1713 se Karel VI. (1685–1740), císař Svaté říše římské a král španělský, český a uherský, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Couplii… a žili spolu šťastně až do smrti
panidomu.cz
Couplii… a žili spolu šťastně až do smrti
Trvalý vztah, v němž překonáme všechny krize a spokojeně spolu zestárneme, představuje stále jednu z nejvyšších životních hodnot. Nehledě na to, kolik nám je a v jak technologicky vyspělé době žijeme, pořád věříme, že nejlepší konec příběhu dvou zamilovaných lidí je „a žili spolu šťastně až do smrti“. Ve skutečnosti se téměř každé druhé české manželství
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává