Domů     Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
4.5.2024

Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo.

Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí do české stověžaté metropole. Vždyť doma v Breznu nad Hronom těžko nějak „prorazí“. Ne s otcem metařem, který si tyká s bídou i nouzí.

I když je rok 1933 a nad Evropou se stahuje temný stín nacistického teroru, ona má jiné starosti. Snad najde v Praze dobrou práci. A možná ještě lepšího manžela.

Život v rodném Breznu na Hronom Otýlii nelákal. FOTO: Fortepan / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 DEED
Život v rodném Breznu na Hronom Otýlii nelákal. FOTO: Fortepan / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 DEED

Štěstí prý hledá u rotmistra

Nedá se o ní ovšem říct, že by byla vzorem mravnosti. To vidí i její provdaná sestra Mária, která ji v Praze vezme pod svá křídla. Ani trochu se jí to nelíbí. Otýlie na to nedbá. Vzdát se příjemných večerů v pánské společnosti odmítá.

Spor mezi ženami dojde tak daleko, že si Otýlie musí sbalit svých pět švestek a jít o dům dál. S kamarádkou Boženou si najdou jiné útočiště. Jenže nová bytná se na obě dívky pořádně dopálí. Boženu bez velkých cavyků „vykopne“.

Otýlie dostane ještě jednu šanci. Stálejší „přístav“ možná hledá u rozvedeného rotmistra Josefa Pěkného. Seznámí se v létě 1933. „Tvrdila, že jde o vážnou známost,“ prohlásí po čase Božena. Ovšem ani tenhle vztah nebude jednoduchý. Vstoupí do něj totiž třetí osoba.

Kdo půjde z kola ven?

Na konci srpna pracuje dívka jako servírka. Sní v té době o vyzvánění svatebních zvonů? Těžko říct. Jisté je, že 31. srpna se s Pěkným sejde. Problém je, že do pasáže Koruna nedorazí sám.

Je s ním Antonie Koklesová, další Slovenka, se kterou se Otýlie zná. Ani Koklesová není právě mravnost sama. Po 90 letech lze jen těžko rekonstruovat, co přesně se mezi členy milostného trojúhelníku odehraje a jaká slova zazní. Dá se ovšem očekávat, že někdo půjde takříkajíc z kola ven.

V tomto domě byla Otýlie Vranská viděna naposledy. FOTO: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 DEED
V tomto domě byla Otýlie Vranská viděna naposledy. FOTO: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 DEED

Alkohol a jablko

A ten někdo je podle všeho nakonec Otýlie. Dost možná skřípe zuby. Navenek se ale může zdát, že to nijak zvlášť neřeší. O něco později je spatřena v dalším podniku ve společnosti kudrnatého blondýna. Že by náplast na zraněné city? Nebo jen jakási odplata?

„Tančili spolu a pili víno,“ uvedou svědci po čase. Alkohol ovšem není jediné, co dívka toho večera pozře. Neznámý jí koupí také jablko. Hodiny ukazují půl dvanácté.

Hlavu uloží mezi stehna

Pár se poté rozdělí. Otýlie je znovu sama. Někdy po půlnoci se krátce objeví ještě v jedné restauraci. Tak lze podle dostupných informací zmapovat její poslední pohyb. Poté je zavražděna. Kde? To je nejasné. Kdy?

Podle stupně natrávení jablka v jejím žaludku bude soudní lékař odhadovat čas smrti na zhruba jednu hodinu v noci. Co se děje potom? Vrah rozřeže ženino tělo. Umístí jej do dvou kufrů. Do prvního uloží dolní končetiny.

Jsou naříznuté v kolenou tak, aby se daly maximálně ohnout. Mezi stehny je uložena odříznutá hlava. Fotografie této hrůzné „stylizace“ se stane jednou z nejznámějších v historii české kriminalistiky.

Jeden z kufrů, v kterém se našlo tělo. FOTO: Albert Horáček / Creative Commons / CC BY 4.0 DEED
Jeden z kufrů, v kterém se našlo tělo. FOTO: Albert Horáček / Creative Commons / CC BY 4.0 DEED

Vlaky jedou na Slovensko

Ve druhém zavazadle skončí trup s horními končetinami. Oba kufry se pořádně pronesou. Váží nějakých třicet kilo. Manipulace s nimi nebude jednoduchá. Přesto se pachateli podaří dostat je do dvou vlaků na různých nádražích, aniž by vzbudil nějakou pozornost.

Od mordu uběhne tou dobou necelých 24 hodin. Dne 1. září v deset večer odjíždí první souprava z Masarykova nádraží. Zhruba o hodinu později se dává do pohybu lokomotiva na nádraží Wilsonově, dnešním hlavním. Oba noční spoje míří na Slovensko.

Šok pro železničáře

Po osmé ráno je na bratislavské železniční stanici pořádný rozruch. Koho by ale napadlo, že se takový mumraj strhl kvůli obyčejnému tmavohnědému kufru? Ten zůstal ve vagonu i poté, co všichni cestující odešli.

Železničáři jej pak otevřeli, aby mohli dohledat jeho majitele. Když odstranili papír a prostěradlo, zůstali zírat na oddělenou hlavu v „klíně“ mezi stehny.

Tělo bylo v kufru převázáno motouzem. FOTO: Albert Horáček / Creative Commons / CC BY 4.0 DEED
Tělo bylo v kufru převázáno motouzem. FOTO: Albert Horáček / Creative Commons / CC BY 4.0 DEED

Předají případ do Prahy

Druhý vlak dojede o poznání dál, do Košic. Právě tady nahmatá aktivní zaměstnanec drah „maso“ uvnitř zavazadla. Kriminalisté nepotřebují doktorát, aby si trup s bodnými ranami v oblasti levého ňadra spojili s podobně děsivým nálezem v Bratislavě.

Je jasné, že ostatky patří jedné osobě. A s největší pravděpodobností přijely už z Prahy. Soudní lékař mrtvolu prohlédne. Všimne si udržovaných nehtů na rukou. Že by šlo o dámu z vyšší třídy?

Slovenští kriminalisté jsou nejspíš rádi, že tuhle hádanku řešit nemusejí. Promptně ji postoupí svým kolegům z matičky všech evropských měst.

Chodidla versus nehty

Tým kriminalistů vedený zkušeným policejním radou Josefem Vaňáskem se okamžitě pustí do práce, stejně jako patolog. Vyjde najevo, že mrtvá žena má zanedbaná chodidla. To trochu kontrastuje s pěstěnými nehty na rukou.

Policisté usuzují, že pocházela z chudších poměrů, avšak v prostředí, v němž se před smrtí pohybovala, chtěla dělat dobrý dojem.

Kufry s tělem byly zajištěny těmito řemeny. FOTO: Albert Horáček / Creative Commons / CC BY 4.0 DEED
Kufry s tělem byly zajištěny těmito řemeny. FOTO: Albert Horáček / Creative Commons / CC BY 4.0 DEED

Postupoval s určitou dovedností

Operativní pátrání se logicky zaměří i na nádraží, odkud vlaky s morbidním nákladem odjely. Kupodivu ale nepřinese valný výsledek. Zásadní budou závěry pitvy. K sedmi ranám do hrudníku došlo až posmrtně.

Vznikne teorie, že vrah k ženě přistoupil zezadu a bez varování jí podřízl krk. Pokud jde o rozřezání těla, postupoval pachatel s určitou dovedností. Svědčí o tom naříznuté kolenní klouby i místa, kde došlo k oddělení dolních končetin – totiž také v kloubech.

Využije zájmu veřejnosti

Kriminalisté tedy získali odpovědi, které jim mohla poskytnout sama oběť. Stále ale netuší, o koho jde, notabene kdo ji zamordoval. Tou dobou se o hrůzném zločinu hodně píše. Tisk se předhání v senzačnějších titulcích. Vaňásek se tohoto zájmu rozhodne využít.

Nechá ostatky vyfotografovat a snímky i s inkriminovanými kufry dá na policejním ředitelství veřejnosti k „nahlédnutí“. Zájem je obrovský. Lidé vezmou budovu takřka útokem. Kdekdo chce tu hrůzu vidět.

Útržek časopisu z kufru s částí těla Otýlie Vranské. FOTO: Albert Horáček / Creative Commons / CC BY 4.0 DEED
Útržek časopisu z kufru s částí těla Otýlie Vranské. FOTO: Albert Horáček / Creative Commons / CC BY 4.0 DEED

Hledají blondýna, podezřívají pasáka

Identifikace se zdaří 6. září. Výrazně s ní pomůže Otýliina sestra Mária. V tomto směru je tedy jasno. Detektivové se začnou vrtat v dívčině životě. Zjišťují, s kým se stýkala a kde se před smrtí pohybovala.

Pátrají třeba po blondýnovi, s nímž byla osudného večera viděna. Chvíli krouží kolem jistého pasáka. Že by ale Otýlii zavraždil, nakonec zavrhnou. Další pátrání jim znesnadňuje obrovský a na tu dobu nezvyklý mediální humbuk. Zvědaví lidé je zaplavují informacemi a spíš jim ztěžují práci.

K odhalení jsou prý blízko

Z mordu se nakonec stává pomníček, který pošramotí pověst „neomylného“ rady Vaňáska. Co je ovšem podstatnější než profesní vizitka jednoho kriminalisty, je fakt, že bezcitný vrah za svůj zločin nikdy nepyká.

Dnes už by mělo uzavření případu jen jakousi symbolickou hodnotu. Odborníci přesto pracují na tom, aby pachatele i po dlouhých 90 letech odhalili. A údajně k tomu mají velmi blízko.

Vraha hledal vládní policejní rada Josef Vaňásek, ale nenašel. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Vraha hledal vládní policejní rada Josef Vaňásek, ale nenašel. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Případ stále neobjasněn

Měla by jim i po takové době pomoci analýza DNA. Její výsledky však stále nebyly oficiálně oznámeny. Hlavními podezřelými jsou v každém případě Pěkný s Koklesovou.

Podle Radka Galaše z Muzea Policie ČR mohla Vranská v době od okamžiku, kdy byla naposledy spatřena, až po předpokládaný čas smrti, dojít do rotmistrova bytu.

Bez zajímavosti není ani to, že tento byt disponoval vanou, což tehdy nebylo úplně standardní. Že by Pěkný s Koklesovou vraždili, ale s jistotou říct nelze. Stejně jako to, co se mezi nimi a obětí případně odehrálo.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: Albert Horáček / CC BY 4.0 DEED
Související články
Svět zločinu
Pedofil se ve věznici nedožil rána
Je to všemi milovaný a usměvavý chlapec. Má ale tu smůlu, že onoho dne narazí na lidskou zrůdu. Ta ho vezme k sobě domů. Jakmile se za nimi zaklapnou dveře, chlapce znásilní a ubodá bajonetem. Případ, který dodnes lidem z města Ostrov u Karlových Varů vhání slzy do očí. Sexuální deviant a pedofil tam podle […]
Svět zločinu
Tim Lambesis: Prosím, zabijte moji ženu!
Kromě skutečných fajnšmekrů se běžní milovníci tvrdé hudby někdy tak úplně nevyznají v jejích druzích. Zasvěceným je však jasné, že žánr zvaný metalcore spojuje prvky punku a metalu. A také moc dobře vědí, o kom je řeč, když se vysloví jméno kapely As I Lay Dying a jejího frontmana, zpěváka Tima Lambesise (*1980). Kapela se […]
Svět zločinu
Shelley Malil: Žárlivec s kuchyňským nožem
Jak velká je pravděpodobnost, že se hollywoodská hvězda stane z chudého chlapce z rybářské osady kdesi v jižní Indii? Malý Shelley Malil (*1964) se nemůže vynadívat na obrazovku jediné televize, kterou ve vesnici mají, a zapřísahá se, že se stane slavným hercem. Podaří se mu to, ale jednou se proslaví ještě něčím jiným. Mezi lékaři […]
Svět zločinu
Brutální mordy ve vesničce Klučov: Trojnásobného vraha chytili po letech díky DNA
Nevypadá  jako protřelý kriminálník. Připomíná spíš zmateného pijana po dlouhém flámu. Rozhodně nejde o žádného verbálního sprintera. Vyjadřuje se pomalu, zdlouhavě. Často se dívá kamsi do prázdna. Přesto čelí obvinění z brutální trojnásobné vraždy. Jaro roku 1990 je v plném proudu. Plnými doušky si ho užívají i obyvatelé malé obce Klučov na Kolínsku. Ve stavení […]
reklama
zajímavosti
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
reklama
lifestyle
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
Paul Walker, milovník rychlých aut a hvězda série Rychle a zběsile, tragicky zahynul při autonehodě v roce 2013. Jeho život byl plný adrenalinu, filmových úspěchů i charitativní činnosti.   Hvězda série filmů Rychle a zběsile umírá dne 30. listopadu 2013. Se svým známým, automobilovým závodníkem Rogerem Rodasem, opouští akci pořádanou Walkerovou charitou na pomoc obětem […]
Iveta Bartošová: Dostali ji na dno osudoví muži?
Bartošová spáchala sebevraždu tím nejdrastičtějším způsobem. V Uhříněvsi u Prahy skočila pod vlak. Svému manželovi Josefu Rychtářovi a jedinému synovi Arturovi nechala dopisy na rozloučenou. Ani oni ji nemohli zachránit? Iveta Bartošová (1966–2014) byla talentovaná, ale naivní a trochu prostá. Tak vzpomínají Ivetini známí na její začátky. A jak je vidět, od doby, kdy Bartošová […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
panidomu.cz
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř