Svět z ptačí perspektivy je příliš vzdálený lidským očím. Tvrdí to aspoň ve svých zápiscích legendární americký letec Charles Lindbergh.
Ale teprve díky pohledu z výšky se nejenom veřejnost, ale hlavně sami členové církve Křesťanská věda z amerického Dixonu dozvídají, v čem se to vlastně scházejí.
Dixon. Jméno, které má napříč Spojenými státy spousta měst. To, které leží ve státě Illinois je domovem zhruba 16 tisíc lidí. Přesto nejde o žádné ospalé maloměsto, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Jsou zde galerie, muzea, kina i divadlo a během roku tady pořádají řadu menších i větších slavností. Proslulý je například Petunia Festival s průvodem alegorických vozů a spoustou dalších akcí.
Je holdem záplavě pestrých petúnií, které zdobí ulice města svými teplými, zářivými barvami od jara do pozdního podzimu. Nahradily stromy, které byly koncem 50. let minulého století pokáceny ze dvou důvodů:
kvůli výstavbě nové silnice a napadení dřevin houbovou chorobou. Mezi lety 1960 a 1962 pak místní obyvatelé vysázeli na jejich místa 10 tisíc petúnií.
Nechceme nic výjimečného!
Nejen jimi je však toto město známé po celých Spojených státech. Je to také místo, kde strávil chlapecká léta 40. americký prezident Ronald Reagan (1911-2004), což dodnes připomíná muzeum, zřízené v domě, kde žil se svými rodiči.
Dixon však v celosvětovém měřítku proslavila ještě jedna věc, zdejší kostel církve Křesťanská věda. Jeho příběh začíná zcela nevinně a banálně. Duchovní hnutí potřebuje nový svatostánek a tak jeho představitelé zadávají zakázku projekční kanceláři. Chtějí obyčejný, nijak výjimečný kostel.
Podle přání zákazníka
Architekt vezme v potaz všechny požadavky svých zákazníků, jako je velké množství oken pro dostatek přirozeného světla, umístění části budovy poblíž křižovatky ulice Highland Avenue a 2nd Street a vybudování modlitebny ve východní části budovy.
Zohlední také to, že je třeba zachovat nádherný, rozložitý dub na stavebním pozemku. Předloží projekt, který se představitelům církve líbí. Také rozpočet stavby je přijatelný, takže není důvod nic odkládat. Stavební stroje brzy přijíždějí na místo a dělníci se chopí svého nářadí.
Z ptačí perspektivy
Stavba utěšeně roste. Pak však dochází k něčemu, s čím nikdo nepočítal. Ještě před svým dokončením se kostel v roce 2013 stane slavným. A není to ten druh pozornosti, které by zdejší členy církve Křesťanská věda těšil.
Na internetu začíná kolovat letecký snímek z Google Earth, ukazující kostel z ptačí perspektivy. Ten se stává nesmírně populárním. Při bližším pohledu je jasné proč. Jeho tvar totiž připomíná penis i s varlaty.
Abyste se nezbláznili!
Vtipkování a pozornost veřejnosti i médií není věřícím příjemná. „Nestavěli jsme nic, na co bychom se potřebovali dívat shora. Internet má skvělé možnosti, jak pomáhat dobrým věcem. Ale také jak šířit zlo a pomluvy,“ tvrdí zástupci dotčené církve.
Jejich rozhodnutí je jednoznačné. Urážlivé a posměšné komentáře budou přehlížet a o celé věci nehodlají s nikým diskutovat. Svůj postoj nakonec přehodnotí a naštvanou rétoriku zmírní. „Fíkový list brzy dodáme,“ slíbí tehdy. Jistě, šlo o nadsázku. Tvar kostela samozřejmě dodnes zůstává beze změny.