Pouhé místo odpočinku vyzdobené výjevy z egyptské mytologie, nebo prokleté pohřebiště, které trestá vykradače hrobek? Egyptské legendy se přiklání spíše k té druhé verzi. Kam až sahá lidská fantazie a je možné, že se někde kříží s realitou?
Jestli vás čeká poznávací dovolená, Egypt rozhodně patří mezi země s nejdelší historií. Tu totiž lze vysledovat až do 6. – 4. tisíciletí př. n. l.
Na západním břehu řeky Nil, nedaleko města Luxor, se nachází přes 60 hrobek faraonů a mocných šlechticů. Místo je známé jako Údolí králů a do povědomí veřejnosti se dostalo především díky objevu Tutanchamonovy hrobky. Později se zařadilo i na seznam památek UNESCO.
Postupné rozkrádání bohatství i mumií
Faraoni byli částečně pokládáni za potomky bohů. I proto mohli být uloženi na věčný pokoj v rámci egyptského chrámového rituálu.
Nechávali se ale pohřbívat s bohatstvím, což lákalo vykradače hrobů, kteří mumie drze zbavovali obinadel, aby se dostali ke šperkům. A právě odtud pramení legendy o mumiích, které zloděje trestaly smrtí.
Drancování hrobek nenechalo prakticky žádnou z nich bez újmy. Vypleněny totiž byly v podstatě všechny, jejichž poloha byla známá. Nekalé praktiky tehdejších lupičů lze vyčíst z dochovaných papyrů.
Náhoda, nebo krutá pomsta rozzuřených panovníků?
Právě kvůli zlodějům se obyvatelé Egypta rozhodli mumie přesunout.
Krátce před tím se ale odehrála série podivných a nešťastných náhod, které místní přikládali hněvu panovníků. Spojitost mezi tragédiemi a pomstou faraonů viděli například v zablokování Suezského průplavu, srážce vlaků nebo požáru u nádraží ve městě Zagazig.
V každém scénáři totiž zemřelo několik lidí a začaly tím spekulace, že vládci seslali na egyptský národ trest.
Nápis na hrobce jako výstraha pro návštěvníky
Především na sociálních sítích se poté strhla diskuse, odkud vlastně kletba pochází. Autoři příspěvků odkazují na text na hrobce panovníka Tutanchamona.
„Smrt přijde na rychlých křídlech pro ty, kteří narušují královský klid,“ zaznívá vytesané do kamene a vyvstává tím na povrch otázka – existuje v tom nějaká spojitost?
I přes obavy byly nakonec mumie převezeny. Průvod zvaný „Královský odchod“ se s velkolepou parádou uskutečnil doprovázen vojenskou hudbou a hlídkami na koních.
Pod drobnohledem veřejnosti i televize se tak mumie povedlo převézt z Náměstí Osvobození do expozice Národního muzea v Egyptě.
Většina hrobek již není otevřena pro veřejnost a zřídkakdy jsou přístupné všechny najednou. Zejména kvůli velkému zájmu lidí byl vstup do nich zpoplatněn.
Uvnitř se navíc dlouho neohřejete – průvodcům totiž nejsou povoleny dlouhé výklady, a to za účelem minimalizování času stráveného uvnitř. Opatření fungují jako prevence před poničením výzdoby, která by se kvůli davům turistů mohla znehodnotit.
Tak co myslíte? Jedná se o pouhou legendu, která má případné lupiče odradit, nebo mezi sérií nešťastných náhod a narušením klidu faraonů existuje spojitost? To se s jistotou patrně nikdy nedozvíme. Můžeme ale věřit každý své ideální pravdě, která nám přijde nejzajímavější.
A nebo si naplánujte dovolenou v Egyptě a expozici zažijte na vlastní kůži.
Foto: Pixabay