Domů     Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
25.4.2024

Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané.

Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v první dvacítce z celkem 137 zemí.

Dá se vůbec štěstí měřit? Určité ukazatele existují! FOTO: pxfuel
Dá se vůbec štěstí měřit? Určité ukazatele existují! FOTO: pxfuel

Chcete-li být dobrým politikem, dejte stranou finance a vsaďte na štěstí. Ze studií, zabývajících se štěstím obyvatel jednotlivých států, světa vyplývá, že jejich spokojenost je sice spojená s penězi, ale mnohem zásadnější jsou další roviny života.

Dokonce se v posledních letech ukázalo, že covid-19 či válka na Ukrajině nepřinesly do našich životů neštěstí. Naopak.

Celý svět mění hodnoty, do popředí se dostává zájem o blízké a štěstí roste s tím, jak si dokážeme vzájemně pomáhat a věnujeme se dobročinnosti.

Dejme štěstí na první místo

Pojďme se zaměřit na pohodu a štěstí. Udělejme z nich obecně přijímaný vzorec myšlení, vyzývá Organizace spojených národů (OSN), která za tímto účelem zřídila organizaci SDSN (v překladu Síť řešení pro udržitelný rozvoj).

Přišla s tím už v roce 2011. O rok později zasedání OSN s tímto tématem předsedali generální tajemník OSN Ban Ki-moon a premiér Jigmi Thinley z Bhútánu. Právě Bhútán totiž přišel s myšlenkou hrubého národního štěstí!

To vnímá jako hlavní ukazatel rozvoje, na rozdíl od hrubého domácího produktu, který uznává zbytek světa. Od té doby vychází každoročně Světová zpráva o štěstí. Od roku 2016 vždy 20. března, který je Mezinárodním dnem štěstí OSN.

Délka života i korupce

Informace o míře štěstí se dozvídáme díky obrovským celosvětovým průzkumům od lidí ve více než 150 zemích! Oslovení obyvatelé hodnotí svůj život v uplynulých třech letech (aktuálně 2020 až 2022).

Pro výsledky je důležitá také průměrná délka života v zemi či hrubý domácí produkt. Sleduje se míra korupce v institucích, poskytovaná sociální podpora i to, jak svobodně se lidé cítí při důležitých životních rozhodnutích.

Nejšťastnější ze všech jsou Finové

Země: Finsko

Místo: 1.

Počet bodů: 7,8

Polární záře nad Finskem. No nechtěli byste tam žít? Byli byste podle všeho nejšťastnější! FOTO: pxfuel
Polární záře nad Finskem. No nechtěli byste tam žít? Byli byste podle všeho nejšťastnější! FOTO: pxfuel

První dvacítku zemí, kde se lidé cítí šťastní, tvoří převážně Evropské státy. Přední příčky pravidelně obsazují severské země v čele s Finskem. Následuje je Dánsko, třetí je Island, Švédsko šesté a za ním spěchá Norsko. Jak to?

Tyhle země už roky sází na blahobytný život. Razí myšlenku sociálního státu, kde sice lidé platí obrovské daně, ovšem úřady, doprava, studium – to vše funguje pro občany velmi hladce a srozumitelně.

Jediným šrámem na kráse může být fakt, že tyto státy roky čelily vysoké míře sebevražednosti.

Například právě Finsko je celosvětově na 24. pozici, Švédsko na 29. Při globální průměrné hodnotě 9 se tu stále odehraje kolem patnácti sebevražd na 100 tisíc obyvatel ročně, a to je dost.

Vysvětlením jsou dlouhé zimní dny, zahalené tmou, které přispívají k rozvoji depresí. Nicméně i v této oblasti udělaly státy severu Evropy pokrok – základem změny tu je dostupnost odborné péče.

Česko neustále stoupá

Země: Česká republika

Místo: 18.

Bodů: 6,8

Z devětatřicátého místa v roce 2013 se Česko letos dostalo na 18. příčku. V první dvacítce se přitom drží už pátým rokem.

Ještě v roce 2018 bylo jedenadvacáté, o rok později se už ale dostalo na 20. pozici, v roce 2020 se zařadilo za Německo a Spojené státy na devatenácté místo. Osmnáctou pozici si drží druhým rokem. Přitom v roce 2021 vyskočilo na šestnácté místo ve světě!

Jsme na tom také nejlépe mezi zeměmi střední a východní Evropy a například jen o dvě místa níž než sousední ekonomická velmoc Německo. Když už jsme u sousedů: Slovensko se umístilo na 29. místě, Polsko na 39. a jejich soused Maďarsko až na 51. pozici.

Jak můžeme být šťastní po roce plném krizí?

Česko mezi první dvacítku šťastných států vynáší silný relativní hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele a dobře fungující sociální podpora. Je tu také jedno překvapivé zjištění: Vzpomeňme si, o čem byl pro nás minulý rok.

„2022 byl rokem krizí včetně pokračující pandemie covid-19, války na Ukrajině, celosvětové inflace a řady mimořádných klimatických událostí,“ upozorňují autoři zprávy.

K denní úrovni stresu přispíval i klesající reálný příjem domácností a kupní síla, dlouhé čekací doby u lékařů a obavy z ruské hrozby. Jak to, že to tedy vypadá, že celkově jsme šťastnější? Důležitou roli v tom hrají solidarita a dobročinnost.

Nejprve pandemie covid-19 a poté ruská invaze na Ukrajinu způsobily, že lidé byli spokojenější. Se štědrostí, laskavostí a péčí o druhé roste pocit štěstí!

Šťastná Litva se rychle dere kupředu

Země: Litva

Místo: 20.

Bodů: 6,7

Litva se na žebříčku světového štěstí posouvá kupředu a už šlape Česku na paty! FOTO: pxfuel
Litva se na žebříčku světového štěstí posouvá kupředu a už šlape Česku na paty! FOTO: pxfuel

V roce 2017 byli na 52. místě, letos Litevci dobyli první dvacítku. A vytlačili z ní Francii. Litevci ve světovém žebříčku neustále stoupají, v patách mají Estonsko (letos 31.) a Lotyšsko (letos 41.). Podle autorů zprávy následují cestu států jako je Česko.

Stabilizují se po revolučních změnách začátku devadesátých let minulého století, nacházejí novou identitu a lidem se tu lépe žije. Litva ovšem drží celosvětově šesté místo, a v Evropě dokonce první místo v počtu sebevražd.

Jejich míra tu je 20,2 na sto tisíc obyvatel (rok 2019). Podle odborníků za tím stojí propad ekonomiky, alkoholismus, nedostatek tolerance ve společnosti a bující šikana. Litva je také jednou z nejvíce introvertních populací.

Sebevražedný odchod ze světa tu často volí nevzdělaní venkovští muži. Od roku 1995 se ovšem tento celospolečenský problém daří usměrňovat.

Válka? Ukrajinci vnímají své životy lépe než v roce 2014

Země: Rusko

Místo: 70.

Bodů: 5,6

Země: Ukrajina

Místo: 92.

Bodů: 5,0

 

Velkým překvapením jsou pro výzkumníky výsledky z Ukrajiny. „Navzdory utrpení a škodám bylo posouzení kvality života loni lepší než v roce 2014, kdy Rusko anektovalo ukrajinský Krym,“ píše se ve zprávě.

Ukrajinci se v posledních letech cítí být součástí národa, který má společný cíl. Vzrostla jejich důvěra ve vládu, stejně jako v sousedním Rusku. Na Ukrajině ale mnohem silněji. Na celosvětovém žebříčku štěstí je ale Rusko nad Ukrajinou.

Patří mu 70. příčka, Ukrajina je na 92. místě. Vloni bylo Rusko 80., Ukrajina 98. „Ničivý dopad války je zřejmý všem, a proto také zjišťujeme, že blahobyt na Ukrajině utrpěl skutečný zásah,“ komentuje zpráva.

V rámci úvah nad pocitem štěstí a spokojeností s vlastním životem tu však můžeme pozorovat úžasné zjištění. Země je sužována válkou, poklesl tu blahobyt, a přesto se lidé cítí být šťastnější. Proč? Mezi Ukrajinci neskutečně vzrostl pocit sounáležitosti.

Lidé si váží pomoci a možnosti pomáhat, jsou k sobě laskaví. „Jak zachycují údaje o pomoci cizím lidem a darech – ruská invaze vytvořila z Ukrajinců národ,“ uvádí zpráva.

Nejnešťastnější země světa? Afghánistán a Libanon

Země: Afghánistán

Místo: 137.

Body: 1,7

Země: Libanon

Místo: 136.

Body: 2,3

Afghánistán je zničený válkou. Není překvapením, že se umístil na posledním místě. FOTO: pxfuel
Afghánistán je zničený válkou. Není překvapením, že se umístil na posledním místě. FOTO: pxfuel

Šest bodů rozdílu na desetistupňové škále stojí mezi nejšťastnější a nejvíce nešťastnou zemí světa. Úplně dole na seznamu, na 137. místě, je válkou zničený Afghánistán. Úroveň zdejšího štěstí je na 1,8 bodu oproti Finským 7,8 bodu!

Libanon je o příčku výš, na 136. místě s 2,3 bodu. Jedno však mají Afghánistán a Finsko společné – lidé tu mají pocit, že jsou si blízko. Finové životem ve štěstí, Afghánci tím, že jsou všichni velmi nešťastní.

Obyvatelé tu tedy nevnímají zásadní rozdíly v tom, jak se mají lidé z okrajových částí populace. Nejbohatší i ti nejchudší se mají stejně. Nejsou šťastní. Třeba v Libérii je to opačně – obyvatelé mezi sebou mají obrovskou propast.

Nejchudší žijí velmi nešťastné životy ve srovnání s nejbohatšími, kteří jsou vysoce šťastní. Z desetibodové škály tomuto rozdílu dali místní 6,8 bodu.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
lifestyle
Kobe Bryant: Tragický konec legendy na palubě helikoptéry
Dne 26. ledna 2020 svět ztratil nejen basketbalovou ikonu, ale i milovaného otce. Smrt Kobeho Bryanta a jeho dcery Gianny při pádu privátního vrtulníku Sikorsky S-76 otřásla fanoušky po celém světě. Jak tragédie postihla nejen sportovní svět, ale i miliony lidí, kteří obdivovali Kobeovu kariéru a lásku k jeho dceři.           […]
Bezpečně na jízdním kole!
Češi jsou národem rekreačních cyklistů. Pravidelně se ve volném čase věnuje jízdě na kole až 36 % obyvatel, zatímco jako dopravní prostředek k jízdě do práce, školy či obchodu ho využívá jen 4–8 % lidí. Častěji se u nás cyklistice věnují muži než ženy, i tak jde o nejoblíbenější sport, který Češi aktivně provozují. Jaká rizika […]
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká […]
Hvězdná kariéra Whitney Houston: Cesta k slávě
Whitney Elizabeth Houston, jedna z největších pěveckých hvězd vůbec, si svým hlasem a talentem získala srdce milionů fanoušků po celém světě. Její cesta k vrcholu byla plná úspěchů, ocenění a rekordů. V tomto článku se podíváme na klíčové momenty její zářivé kariéry, která ji katapultovala mezi nesmrtelné legendy hudebního světa. Horká koupel plná bublinek je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h