Domů     Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
25.4.2024

Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané.

Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v první dvacítce z celkem 137 zemí.

Dá se vůbec štěstí měřit? Určité ukazatele existují! FOTO: pxfuel
Dá se vůbec štěstí měřit? Určité ukazatele existují! FOTO: pxfuel

Chcete-li být dobrým politikem, dejte stranou finance a vsaďte na štěstí. Ze studií, zabývajících se štěstím obyvatel jednotlivých států, světa vyplývá, že jejich spokojenost je sice spojená s penězi, ale mnohem zásadnější jsou další roviny života.

Dokonce se v posledních letech ukázalo, že covid-19 či válka na Ukrajině nepřinesly do našich životů neštěstí. Naopak.

Celý svět mění hodnoty, do popředí se dostává zájem o blízké a štěstí roste s tím, jak si dokážeme vzájemně pomáhat a věnujeme se dobročinnosti.

Dejme štěstí na první místo

Pojďme se zaměřit na pohodu a štěstí. Udělejme z nich obecně přijímaný vzorec myšlení, vyzývá Organizace spojených národů (OSN), která za tímto účelem zřídila organizaci SDSN (v překladu Síť řešení pro udržitelný rozvoj).

Přišla s tím už v roce 2011. O rok později zasedání OSN s tímto tématem předsedali generální tajemník OSN Ban Ki-moon a premiér Jigmi Thinley z Bhútánu. Právě Bhútán totiž přišel s myšlenkou hrubého národního štěstí!

To vnímá jako hlavní ukazatel rozvoje, na rozdíl od hrubého domácího produktu, který uznává zbytek světa. Od té doby vychází každoročně Světová zpráva o štěstí. Od roku 2016 vždy 20. března, který je Mezinárodním dnem štěstí OSN.

Délka života i korupce

Informace o míře štěstí se dozvídáme díky obrovským celosvětovým průzkumům od lidí ve více než 150 zemích! Oslovení obyvatelé hodnotí svůj život v uplynulých třech letech (aktuálně 2020 až 2022).

Pro výsledky je důležitá také průměrná délka života v zemi či hrubý domácí produkt. Sleduje se míra korupce v institucích, poskytovaná sociální podpora i to, jak svobodně se lidé cítí při důležitých životních rozhodnutích.

Nejšťastnější ze všech jsou Finové

Země: Finsko

Místo: 1.

Počet bodů: 7,8

Polární záře nad Finskem. No nechtěli byste tam žít? Byli byste podle všeho nejšťastnější! FOTO: pxfuel
Polární záře nad Finskem. No nechtěli byste tam žít? Byli byste podle všeho nejšťastnější! FOTO: pxfuel

První dvacítku zemí, kde se lidé cítí šťastní, tvoří převážně Evropské státy. Přední příčky pravidelně obsazují severské země v čele s Finskem. Následuje je Dánsko, třetí je Island, Švédsko šesté a za ním spěchá Norsko. Jak to?

Tyhle země už roky sází na blahobytný život. Razí myšlenku sociálního státu, kde sice lidé platí obrovské daně, ovšem úřady, doprava, studium – to vše funguje pro občany velmi hladce a srozumitelně.

Jediným šrámem na kráse může být fakt, že tyto státy roky čelily vysoké míře sebevražednosti.

Například právě Finsko je celosvětově na 24. pozici, Švédsko na 29. Při globální průměrné hodnotě 9 se tu stále odehraje kolem patnácti sebevražd na 100 tisíc obyvatel ročně, a to je dost.

Vysvětlením jsou dlouhé zimní dny, zahalené tmou, které přispívají k rozvoji depresí. Nicméně i v této oblasti udělaly státy severu Evropy pokrok – základem změny tu je dostupnost odborné péče.

Česko neustále stoupá

Země: Česká republika

Místo: 18.

Bodů: 6,8

Z devětatřicátého místa v roce 2013 se Česko letos dostalo na 18. příčku. V první dvacítce se přitom drží už pátým rokem.

Ještě v roce 2018 bylo jedenadvacáté, o rok později se už ale dostalo na 20. pozici, v roce 2020 se zařadilo za Německo a Spojené státy na devatenácté místo. Osmnáctou pozici si drží druhým rokem. Přitom v roce 2021 vyskočilo na šestnácté místo ve světě!

Jsme na tom také nejlépe mezi zeměmi střední a východní Evropy a například jen o dvě místa níž než sousední ekonomická velmoc Německo. Když už jsme u sousedů: Slovensko se umístilo na 29. místě, Polsko na 39. a jejich soused Maďarsko až na 51. pozici.

Jak můžeme být šťastní po roce plném krizí?

Česko mezi první dvacítku šťastných států vynáší silný relativní hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele a dobře fungující sociální podpora. Je tu také jedno překvapivé zjištění: Vzpomeňme si, o čem byl pro nás minulý rok.

„2022 byl rokem krizí včetně pokračující pandemie covid-19, války na Ukrajině, celosvětové inflace a řady mimořádných klimatických událostí,“ upozorňují autoři zprávy.

K denní úrovni stresu přispíval i klesající reálný příjem domácností a kupní síla, dlouhé čekací doby u lékařů a obavy z ruské hrozby. Jak to, že to tedy vypadá, že celkově jsme šťastnější? Důležitou roli v tom hrají solidarita a dobročinnost.

Nejprve pandemie covid-19 a poté ruská invaze na Ukrajinu způsobily, že lidé byli spokojenější. Se štědrostí, laskavostí a péčí o druhé roste pocit štěstí!

Šťastná Litva se rychle dere kupředu

Země: Litva

Místo: 20.

Bodů: 6,7

Litva se na žebříčku světového štěstí posouvá kupředu a už šlape Česku na paty! FOTO: pxfuel
Litva se na žebříčku světového štěstí posouvá kupředu a už šlape Česku na paty! FOTO: pxfuel

V roce 2017 byli na 52. místě, letos Litevci dobyli první dvacítku. A vytlačili z ní Francii. Litevci ve světovém žebříčku neustále stoupají, v patách mají Estonsko (letos 31.) a Lotyšsko (letos 41.). Podle autorů zprávy následují cestu států jako je Česko.

Stabilizují se po revolučních změnách začátku devadesátých let minulého století, nacházejí novou identitu a lidem se tu lépe žije. Litva ovšem drží celosvětově šesté místo, a v Evropě dokonce první místo v počtu sebevražd.

Jejich míra tu je 20,2 na sto tisíc obyvatel (rok 2019). Podle odborníků za tím stojí propad ekonomiky, alkoholismus, nedostatek tolerance ve společnosti a bující šikana. Litva je také jednou z nejvíce introvertních populací.

Sebevražedný odchod ze světa tu často volí nevzdělaní venkovští muži. Od roku 1995 se ovšem tento celospolečenský problém daří usměrňovat.

Válka? Ukrajinci vnímají své životy lépe než v roce 2014

Země: Rusko

Místo: 70.

Bodů: 5,6

Země: Ukrajina

Místo: 92.

Bodů: 5,0

 

Velkým překvapením jsou pro výzkumníky výsledky z Ukrajiny. „Navzdory utrpení a škodám bylo posouzení kvality života loni lepší než v roce 2014, kdy Rusko anektovalo ukrajinský Krym,“ píše se ve zprávě.

Ukrajinci se v posledních letech cítí být součástí národa, který má společný cíl. Vzrostla jejich důvěra ve vládu, stejně jako v sousedním Rusku. Na Ukrajině ale mnohem silněji. Na celosvětovém žebříčku štěstí je ale Rusko nad Ukrajinou.

Patří mu 70. příčka, Ukrajina je na 92. místě. Vloni bylo Rusko 80., Ukrajina 98. „Ničivý dopad války je zřejmý všem, a proto také zjišťujeme, že blahobyt na Ukrajině utrpěl skutečný zásah,“ komentuje zpráva.

V rámci úvah nad pocitem štěstí a spokojeností s vlastním životem tu však můžeme pozorovat úžasné zjištění. Země je sužována válkou, poklesl tu blahobyt, a přesto se lidé cítí být šťastnější. Proč? Mezi Ukrajinci neskutečně vzrostl pocit sounáležitosti.

Lidé si váží pomoci a možnosti pomáhat, jsou k sobě laskaví. „Jak zachycují údaje o pomoci cizím lidem a darech – ruská invaze vytvořila z Ukrajinců národ,“ uvádí zpráva.

Nejnešťastnější země světa? Afghánistán a Libanon

Země: Afghánistán

Místo: 137.

Body: 1,7

Země: Libanon

Místo: 136.

Body: 2,3

Afghánistán je zničený válkou. Není překvapením, že se umístil na posledním místě. FOTO: pxfuel
Afghánistán je zničený válkou. Není překvapením, že se umístil na posledním místě. FOTO: pxfuel

Šest bodů rozdílu na desetistupňové škále stojí mezi nejšťastnější a nejvíce nešťastnou zemí světa. Úplně dole na seznamu, na 137. místě, je válkou zničený Afghánistán. Úroveň zdejšího štěstí je na 1,8 bodu oproti Finským 7,8 bodu!

Libanon je o příčku výš, na 136. místě s 2,3 bodu. Jedno však mají Afghánistán a Finsko společné – lidé tu mají pocit, že jsou si blízko. Finové životem ve štěstí, Afghánci tím, že jsou všichni velmi nešťastní.

Obyvatelé tu tedy nevnímají zásadní rozdíly v tom, jak se mají lidé z okrajových částí populace. Nejbohatší i ti nejchudší se mají stejně. Nejsou šťastní. Třeba v Libérii je to opačně – obyvatelé mezi sebou mají obrovskou propast.

Nejchudší žijí velmi nešťastné životy ve srovnání s nejbohatšími, kteří jsou vysoce šťastní. Z desetibodové škály tomuto rozdílu dali místní 6,8 bodu.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Lifestyle
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Lifestyle
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Lifestyle
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
Paul Walker, milovník rychlých aut a hvězda série Rychle a zběsile, tragicky zahynul při autonehodě v roce 2013. Jeho život byl plný adrenalinu, filmových úspěchů i charitativní činnosti.   Hvězda série filmů Rychle a zběsile umírá dne 30. listopadu 2013. Se svým známým, automobilovým závodníkem Rogerem Rodasem, opouští akci pořádanou Walkerovou charitou na pomoc obětem […]
Lifestyle
Iveta Bartošová: Dostali ji na dno osudoví muži?
Bartošová spáchala sebevraždu tím nejdrastičtějším způsobem. V Uhříněvsi u Prahy skočila pod vlak. Svému manželovi Josefu Rychtářovi a jedinému synovi Arturovi nechala dopisy na rozloučenou. Ani oni ji nemohli zachránit? Iveta Bartošová (1966–2014) byla talentovaná, ale naivní a trochu prostá. Tak vzpomínají Ivetini známí na její začátky. A jak je vidět, od doby, kdy Bartošová […]
reklama
zajímavosti
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo zavraždil krásnou letušku? Neznámý ruský vrah „řezník“
Televizní seriály se točí v každé zemi a diváci dobře znají jejich hvězdy. V Rusku mezi takové patří Konstantin Kordo-Sysojev (*1971), který podobně jako v populárním krimiseriálu Litějnyj často ztvárňuje policisty a detektivy. Znají ho i filmoví diváci třeba ze snímku Rasputin s Gérardem Depardieuem nebo z vesmírného trikového trháku Saljut-7. Na jaře roku 2016 […]
Petr Muk: Rozervaná duše, kterou nešlo zachránit
Zpívá v několika úspěšných kapelách, rádia celá desetiletí hrají jeho populární písničky a dvakrát se umisťuje na druhém místě ankety Zlatý slavík. Přesto není šťastný, nebo alespoň ne úplně. Deprese, velikášství i nadměrná sebekritika umělce ničí a stahují na dno. Když má pocit, že mu už prášky nepomáhají, sahá k alkoholu. Chodí na terapie a […]
Od zločinu k slávě: Příběh tanečníka a herce Jana Révaie
Jan Révai začínal jako talentovaný tanečník, ale život ho zavál do vězení za loupežné přepadení benzínové stanice. Během pobytu za mřížemi se zdokonalil ve svém umění a po propuštění se vydal cestou úspěšného muzikálového herce a tanečníka. Jeho příběh je o druhých šancích, odvaze překonávat chyby a proměně z rebela ve vzor. I přes svou […]
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
panidomu.cz
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř