Války a nemoci si v historii lidstva vyžádaly miliony lidských životů, ani příroda však v těchto statistikách nezaostává. Přírodní katastrofy se děly, dějí a dít budou. Jaké jsou ty nejhorší?
Zemětřesení v Šan-si
Jedno z těch nejničivějších zemětřesní udeřilo v roce 1556 v Číně a zasáhlo deset čínských provincií v oblasti o rozloze 850 kilometrů čtverečních. Zemětřesení změnilo trasu toku několika řek, vytvořily se nové hory a údolí.
Odhadem v oblasti zahynulo 60 % populace, což odpovídá asi 830 tisícům lidí. Většina lidí v té době žila v zemních obydlích vyhloubených v sprašových svazích. Mnohá z těchto obydlí se během katastrofy sesula.
Čínské povodně v roce 1931
Povodně v Číně v roce 1931 na řece Jang-c’-ťiang zahrnovaly celou sérii ničivých povodních, které patří k nejhorším přírodním katastrofám 20. století.
Počet obětí se různí, oficiální čínské údaje hovoří o cca 145 tisících, většina světových médií však udává, že mrtvých mohlo být více než 4 miliony. Tisíce lidí zemřelo utonutím a další v důsledku hladomoru z odříznutých území.
Zemětřesení na Haiti
V roce 2010 zasáhlo ostrov Haiti silné zemětřesení o síle 7,01 momentové škály, epicentrum se nacházelo přibližně 15 kilometrů od hlavního města Port-au-Prince.
Následkem zemětřesení byla zničena většina tamních pamětihodností a počet obětí přesáhl 300 tisíc lidí. Podle síly a polohy zemětřesení však mohly být podle člena americké vědeckovýzkumné vládní agentury (USGS) zasaženy asi tři miliony lidí.
Tsunami v Indickém moři
V roce 2004 jen několik desítek kilometrů od západního pobřeží Sumatry došlo k obřímu zemětřesení, které podle seismologů dosáhlo až 9,3 stupně momentové škály.
Toto zemětřesení vyvolalo ničivou vlnu tsunami, která prudce narazila do pobřeží, vlny údajně dosahovaly výšky až 30 metrů. Podle odhadů přišlo o život 230 tisíc až 270 tisíc lidí.
Jednalo se o druhé nejsilnější a zároveň nejdelší zemětřesení, jaké kdy bylo zaznamenáno.
Zemětřesení v Tchang-šanu
Tchangšanské zemětřesení se událo v roce 1976 v Čínské lidové republice a je považováno z hlediska počtu obětí za nejhorší zemětřesení 20. století. Udávané počty obětí se různí, původně se hovořilo o 665 tisících mrtvých, později se udávalo „jen“ 255 tisíc.
Velký počet obětí byl pravděpodobně z velké části způsoben noční hodinou a charakterem staveb v oblasti.
Tajfun Bhola
V roce 1970 ve východním Pákistánu se ústím řeky Gangy prohnal zatím nejničivější tajfun v moderní historii lidstva. Hlavní příčinou vysokého počtu obětí byla zvednutá vodní hladina, která potopila většinu ostrovů v deltě řeky.
Cyklón se zformoval ve střední části Bengálského zálivu. Odkud postupoval směrem na sever a nepřetržitě sílil. Nejvyšší rychlost větru dosahovala 185 km/h, počet obětí se odhaduje na více než půl milionu lidí. Nejvíce zasáhl město Tazumuddin, zemřela v něm téměř polovina obyvatel.
Zemětřesení v Messině
V roce 1908 postihlo zemětřesní italské přístavní město Messinu, které je z historického hlediska to nevíce smrtící na evropské kontinentě. Celkový počet obětí se odhaduje mezi 75 tisíci a 200 tisíci.
Po katastrofě následovaly četné požáry i vlna násilností a rabování, k jejímuž potlačení byla povolána armáda. Zemětřesení dosáhlo stupně 7,5 momentové škály následovaly vlny tsunami vysoké až 13 metrů a rozsáhlé sesuvy půdy.
Haiphongský tajfun
Na přelomu září a října roku 1881 zasáhla Vietnam a Filipíny tropická cyklóna, která si nakonec vyžádal přes 300 tisíc mrtvých, čímž se zařadila mezi nejhorší přírodní katastrofy ve zdokumentované historii lidstva.
Obzvláště těžce bylo poškozeno vietnamské město Haiphong s okolím.
Zemětřesení v Lisabonu
Závěrem roku 1755 nastalo v hlavním městě Portugalska Lisabonu jedno z nejničivějších zemětřesení v Evropě. Bývá také považováno za jedno z nejvíce smrtících, zahynulo při něm cca 60 tisíc tamních obyvatel.
Většinu životů má na svědomí ničivé tsunami a následné požáry, kterě zemětřesení vyvolaly.
Cyklón Nargis
V roce 2008 mohutná cyklóna tvrdě udeřila na dnešní Myanmar a vysloužila si přezdívku – nejhorší tropická cyklóna v oblasti bengálského zálivu od roku 1970, kdy cyklón Bhola zpustošil Bangladéš a Západní Bengálsko.
Zemřelo okolo 150 tisíc lidí, zejména v oblastech okolo ústí řeky Iravádí.