Skip to content

Nikoli Photoshop, nýbrž nanismus

Žirafy dosahují obvykle průměrné výšky kolem 4,8 metru, což z nich činí nejvyšší savce na Zemi. Fotografie „trpasličích žiraf“ tak vyvolávaly v lidech nedůvěru, domnívali se, že jsou snímky zfalšované, avšak opak byl pravdou, v roce 2015 v ugandském národním parku Murchisonovy vodopády vědci světu představili žirafu núbijskou, měřící pouhých 2,8 metru.

Ve volné přírodě dochází u zvířat k výskytu skeletální dysplazie velmi ojediněle, častěji se nemoc objevuje u lidí, psů, koček prasat nebo u krav. Foto: Anderas / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Zprvu jsem tomu nevěřil. Myslel jsem, že to bylo upraveno ve photoshopu, abych byl upřímný,“ přiznal svou prvotní reakci David O’Connor z organizace Zachraňte teď žirafy a Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN).

Žirafu skutečně trpasličích rozměrů objevil vědec Michael Brown z Nadace pro zachování žiraf (GCF) a Smithsonova institutu pro zachování druhů (SCBI) spolu s dalšími kolegy. Zvíře sice mělo charakteristický žirafí hlavu a krk, avšak jeho nohy byly krátké, jako kdyby horní část žirafího těla byla posazena na spodní část koňského těla, i proto tomuto samci žirafy núbijské (Giraffa camelopardalis camelopardalis) vědci dali příznačné jméno Gimli po trpaslíkovy ze slavné fantasy ságy Pán prstenů.

blank
U některých zvířat, chovaných ve zcela nevyhovujících podmínkách, se projevují různé domestikační změny. Foto: Ltshears / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0

Ve dvou se to táhne lépe

Nález v ugandském národním parku nebyl jediným úkazem takto atypického druhu žirafy, o tři roky později, v roce 2018, byl na soukromé farmě v Namibii objeven samec žirafy angolské (Giraffa camelopardalis angolensis), jenž dostal jméno Nigel a který měřil zhruba jen 2,4 metru.

Vědci oba případy miniaturního vrůstu podrobili výzkumu, z něhož jim vzešel výsledek, že se jedná o tzv. nanismus neboli poruchu tvorby růstového hormonu, jež způsobuje malý vzrůst.

Nepřiměřený nanismus

Za jejích malý vzrůst podle odborníků zřejmě nese zodpovědnost tzv. skeletární dysplazie. Ve studii uveřejněné v časopise BMC Research Notes se píše, že skeletální dysplazie obecně odkazují na chrupavčité nebo kosterní poruchy, jež mohou vést k abnormalitám ve vývoji kostí.

Tyto vývojové aberace (odchylky) jsou někdy charakterizovány zkrácenou a nepravidelně proporcionální anatomií končetin, což má za následek to, co je lidově popsáno jako nepřiměřený nanismus. Příčina dysplazie zůstává nejasná.

Za normálních okolností bývá připisována křížení v rámci příbuzenstva a nízké genetické rozmanitosti.

blank
Z těch velmi častých bývají změny velikosti těla, mezi které patří i nanismus. U živočichů chovaných na malém prostoru je zaznamenán nedostatek růstového hormonu. Foto: Finavon / Creative Commons / PD Iran

Život bez výhod

Michael Brown se zaměřil na analýzu fotografií žiraf, na základě nichž udal přibližné rozměry jejich končetin a krků v porovnání s jinými žirafami. U jednoho ze samců byly zpozorovány tzv. metakarpy, tedy kosti, které tvoří dolní část předních končetin, dlouhé pouze zhruba 58 % obvyklé délky.

Oba zástupci „trpasličích žiraf“ měli také kratší dlouhé kosti v horní části nohy. Je jen s podivem, jak se živočichům v divočině podařilo přežít tak dlouho, oba zástupci mají už více než jeden rok života za sebou, přičemž právě doba prvního roku života bývá kritická, protože hrozí nebezpečí ze stran různých predátorů.

Navíc krátké nohy jim v útěku příliš nepomohou.

blank
Obvyklými příklady jsou klecové chovy nebo se tak děje u laboratorně chovaných zvířat. Foto: Vijayanrajapuram / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Dlouhé nohy jsou pro žirafy obvykle poměrně důležité, protože běh a kopání jsou dvě z jejich nejúčinnějších taktik proti dravcům,“ vysvětlil biolog Brown. To, že Gimli i Nigel přežili, značí, že jejich schopnost přežít nebyla kvůli špatné kondici snížena.

Jak se bude žirafám dařit v budoucnu, to se teprve ukáže. V červenci 2020 byl během jednoho průzkumu spatřen Nigel, oproti tomu Gimliho nikdo neviděl od března 2017.

Foto: Úvodní foto: Korall / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Příroda
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Letecké hodinky Laco s povrchovou patinou
iluxus.cz

Letecké hodinky Laco s...

Pražský hodinářský ateliér Chronoshop proslul...
I baculkám to může ve slavnostním slušet
panidomu.cz

I baculkám to může ve...

Jde o jediné: Zakrýt problematické partie a...
Ve víru moderny i tradice
rezidenceonline.cz

Ve víru moderny i tradice

Bydlení, kterému vládne lehkost, svěžest,...
Moravské tradice, ty lákají velice
epochanacestach.cz

Moravské tradice, ty lákají...

Jen těžko byste hledali...
Penzionem bloudil nebohý chlapec
skutecnepribehy.cz

Penzionem bloudil nebohý...

Při cestě na Slovensko...
Pomýlený Jurský park: Dinosauří vražedné kýchnutí?
enigmaplus.cz

Pomýlený Jurský park: Dinosauří...

Jedním z dinosaurů, který nebyl ušetřen historických...
Monstrum z Bowmanského lesa: Uprchlý šílenec, nebo podivný kříženec člověka?
enigmaplus.cz

Monstrum z Bowmanského lesa:...

V březnu 1907 poblíž městě Buena Vista v Kentucky...
Rozdělí je mladý milenec?
nasehvezdy.cz

Rozdělí je mladý milenec?

Herečka Marika Šoposká (31)...
Dala herečka sbohem svému zajíčkovi?
nasehvezdy.cz

Dala herečka sbohem svému...

Svoje soukromí si...
Zemřel profesor František Sehnal, významný český entomolog
21stoleti.cz

Zemřel profesor František...

V pátek 26. listopadu 2021 zemřel ve...
Brokolicový krém s krutony
tisicereceptu.cz

Brokolicový krém s krutony

Jemný brokolicový krém s brambory a...
Klíč k apokalypse: Existuje červené tlačítko?
epochalnisvet.cz

Klíč k apokalypse: Existuje...

Dramatická hudba hraje na plné pecky. Diváci v...