Atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942 je jednou z nejslavnějších událostí druhé světové války na našem území. Kdo všechno v ní sehrál roli?
Jozef Gabčík a Jan Kubiš
Dvojice výsadkářů, kteří podstoupili výcvik ve Skotsku. V rámci operace Anthropoid byli shozeni na území Čech, kde 27. května 1942 zaútočili na Heydricha v jeho autě. Nenáviděný nacista zemřel po dvou dnech.
Oba výsadkáři se následně skrývali v kryptě kostela Cyrila a Metoděje v Praze, kde se v červnu 1942 urputně bránili nacistům, aby nakonec spáchali sebevraždu.
Adolf Opálka
Velitel, který organizoval významné protinacistické partyzánské akce na našem území a podílel se i na přípravě atentátu. Společně s ostatními parašutisty se ukrýval v kryptě, kde bránil proti přesile. I on nakonec, aby nepadl do zajetí, spáchal sebevraždu.
Jaroslav Švarc, Josef Valčík, Josef Bublík, Jan Hrubý
Parašutisté z několika výsadků, které se nakonec sešli v úkrytu v kryptě, kde po atentátu s napětím čekali na své kamarády Gabčíka a Kubiše. Po prozrazení skrýše se společně s ostatními přes sedm hodin bránili nacistickému útoku. Při něm také všichni do jednoho zahynuli.
Vladimír Petřek, Matěj Pavlík, Václav Čikl
Pravoslavní duchovní, kteří zajišťovali poskytnutí úkrytu parašutistům. Při bojích o kryptu byl Vladimír Petřek nucen, aby s parašutisty vyjednával. Později byl ale za svou pomoc podobně jako další dva duchovní popraven.
Matěj Pavlík byl za své působení během okupace v roce 1987 dokonce svatořečen jako Svatý Gorazd II.
Karel Čurda
Seskočil na území Čech v rámci skupiny Out distance. Později se ale od parašutistů oddělil a nakonec poskytl gestapu klíčové informace pro odhalení atentátníků ukrývajících se v kryptě. Neúspěšně se poté pokusil o sebevraždu. V květnu 1945 byl odsouzen a oběšen v Pankrácké věznici.