Domů     100 let španělské chřipky: Masová vražedkyně si oběti nevybírala!
100 let španělské chřipky: Masová vražedkyně si oběti nevybírala!

Rok 1918 se nese v duchu prolité krve. Světem už čtvrtý rok cloumá nelítostná válka, když se o slovo začne hlásit záhadný bacil, který vojáky poutá na lůžko bez ohledu na fyzický stav nebo stranu barikády.

Tehdy ještě nikdo netuší, že jde o bestii, která semele mnohonásobně víc lidí než samotná válka.

Lidé chodící s bílou ochrannou maskou přes ústa jsou neuvěřitelným protipólem k umírajícím s modrými rty. Masové hroby jsou všude, kam jen oko dohlédne.

Z chřipkové virózy se stane epidemie, ta přeroste v pandemii – smrtelná, geneticky vylepšená verze sebe sama ničí každého, kdo jí přijde do cesty.

Přišla odnikud

Ani po 100 letech nikdo přesně neví, odkud se vzala, a už vůbec, kdy se poprvé přilepila na člověka a začala se masově šířit.

Zatímco v letech 1889–1890 svět válcuje ruská chřipka, v roce 1914 hlásí ve Štrasburku zvýšený výskyt případů těžké formy chřipky, které s postupem let jen narůstají. Stejně jako je v mlze skryt časový původ, podobně v temnotách zůstává i samotné epicentrum.

Ačkoliv se chřipka pyšní přídomkem španělská, s touto nespoutanou zemí má kromě vysokého počtu obětí pramálo společného. Podle některých se virus zrodí v Číně, kde je pozorován prakticky celý rok. Další svalují vinu na Francii nebo Rusko. Odkud však zlo vzejde, se dodnes nepodaří spolehlivě určit.

Nezáleží jí na místě a čase, jakmile se někde objeví je zle. Jejími oběťmi jsou nejčastěji mladí, dobře stavění muži. Nemocnice se proto plní nezměrnou rychlostí.
Nezáleží jí na místě a čase, jakmile se někde objeví je zle. Jejími oběťmi jsou nejčastěji mladí, dobře stavění muži. Nemocnice se proto plní nezměrnou rychlostí.

Ti méně šťastní

Nekomplikované případy připomínají sezonní chřipku doprovázenou vysokými horečkami, zimnicí a silnými bolestmi hlavy či kloubů.

Zatímco první dva dny jsou hotovým peklem, kdy se tělo zmítá v ukrutných bolestech, od třetího dne příznaky ustupují, aby se mohly v další vlně opět vrátit. Méně šťastné jedince postihne pneumonie (zápal plic) následovaná selháním srdce a krevního oběhu.

Význačným rysem je také zvýšená krvácivost. A to nejen z nosu. Krvácení může postihnout kterýkoliv orgán. Jednou z největších zvláštností je skutečnost, že epidemie postihuje zejména zdatné a dobře živené mladé lidi ve věku od 15 do 40 let.

Nejčastěji tedy jde o ty, kteří zakusili dril a životní lekci během 1. světové války.

Jedna vlna za druhou

Než aby udeřila naplno, přichází epidemie postupně, a to hned v několika vlnách. Lidé proto mají pocit, že vlekoucí se mizérie nikdy neskončí. Každá další je silnější než ta předchozí.

První, relativně příznivá vlna postihující Evropu a USA je spojována s jarem a létem roku 1918. Tehdy je úmrtnost ještě zanedbatelná, i samotný průběh nemoci není tak drastický.

Rekordní hodnoty však začne španělská chřipka lámat v říjnu roku 1918. V té době těžko najít kout světa, který by jí nebyl skrz naskrz prolezlý. V Evropě počty obětí stoupají do desítek, nakonec až stovek tisíc.

Jen v Barceloně přijde o život 1597 lidí během jednoho týdne! Celkově se jí podaří připravit o život na 50 až 100 milionů osob!

Jako prevence jednu dobu slouží ochranné šátky a častá hygiena. Ani ty však přenosu nezabrání.
Jako prevence jednu dobu slouží ochranné šátky a častá hygiena. Ani ty však přenosu nezabrání.

Informační embargo

Zatímco v zemích vedoucích válku vládne přísná cenzura, v neutrálním Španělsku si o epidemii píší bez zábran.

A právě proto a právě odtud pochází onen zakořeněný přídomek „španělská“, mnozí se totiž o zákeřném viru dozvídají šeptandou z Pyrenejského poloostrova. Proti tomu, že by měla nemoc původ právě tady, se Španělé dodnes ostře ohrazují.

Důležité informace se však kvůli nekompromisnímu embargu nedostanou k těm, kteří je nejvíce potřebují a nákazu dál šíří.

Ach, ta prevence!

Když už všechny poznatky konečně vyplují na povrch, všichni pochopí, že nemoc je naprosto neúprosná. Mezi lékaři se proto čím dál častěji začíná skloňovat slovo prevence.

Ochranné očkování v té době ale neexistuje, lidové léčitelství na stále sílící nákazu nezabírá. K obecným doporučením patří klidový režim a dostatečný přísun jídla i tekutin. Ze všech sloupů a výloh křičí na obyvatele přísné dodržování hygienických návyků.

Do hostinců a kaváren si lidé nosí vlastní příbory a sklenice, pozdravy se omezují jen na pokývnutí nebo mírný úklon. Doporučováno je také pravidelné vyplachování úst. I přes všechna možná opatření se však nákaza šíří dál. Nebezpečí v sobě skrývá i kontakt s papírovými penězi.

Zatímco ve Španělsku mohou o ničivém démonu psát jak se jim zlíbí, v zemích sužovaných válkou vládne cenzura.
Zatímco ve Španělsku mohou o ničivém démonu psát jak se jim zlíbí, v zemích sužovaných válkou vládne cenzura.
Foto: wikipedie
Související články
Historie
Trocha historie: Vonné tyčinky – S námi už odedávna, od rituálů k léčbě
Historie vykuřovadel je stejně stará jako civilizace sama. Už před 6000 lety se používaly v Mezopotámii nebo ve starověkém Egyptě, kde sloužily kněžím k vykuřování hrobek a obětních míst. Jejich použití nebylo jen praktické, ale především hluboce symbolické, spojovalo se s rituály, léčebnými postupy a zaháněním zla. Od pyramid po chrámy a kláštery, vonné látky […]
Historie
4 čeští rodáci, kteří promluvili do dějin tisku: Posloužil jim kámen i světlo
Od přelomu 18. a 19. století se čile rozvíjí tiskové techniky. Až dosud vládne knihtisk, ilustrace vznikají pomocí dřevořezů, dřevorytů nebo leptaných štočků. Jenže doba si postupně žádá víc – přesnější obraz, rychlejší práci, nové možnosti. A tak se objevují nové techniky, které všechno mění. A prim v nich hrají Češi. V roce 1796 přichází […]
Historie
Smrt Viléma I. Oranžského: První vražda hlavy státu malou ruční zbraní
Atentát je naplánován. Do princova domu pronikne Gérard 10. července 1584. Právě se tu chystá hostina. Guyon, což je Gérardovo falešné jméno, čeká přede dveřmi v chodbě. Vilémova choť Louisa de Coligny ale něco tuší. „Nelíbí se mi,“ poznamená Louisa de Coligny (1555‒1620) na adresu údajného kalvinisty Balthasara Gérarda (asi 1557‒1584) alias Francise Guyona údajně po […]
Historie
Magdaleniny prádelny: Temná kapitola irské historie, kde „padlé ženy“ žily peklo na Zemi
Moderní historie Irska skrývá děsivou pravdu o takzvaných Magdaleniných prádelnách. Téměř po celé 20. století byly tyto instituce, provozované katolickými řeholními řády, domovem pro desetitisíce žen a dívek, které byly irskou společností označeny za „problémové“ nebo „padlé“. Tyto ženy byly nuceny žít v otřesných podmínkách, podrobeny nucené práci bez nároku na mzdu, zbaveny identity a […]
reklama
záhady a tajemství
Marilyn Monroe: Spiknutí s Kennedym? Odhalujeme nejtemnější teorie kolem její smrti
Smrt Marilyn Monroe vyvolala ihned bouři spekulací, které se točí kolem jedné z nejmocnějších rodin Ameriky – Kennedyových. Měla snad hollywoodská diva příliš mnoho informací o jejich tajných poměrech, které ji stály život? Ponořte se s námi do temných teorií, které naznačují možné spiknutí, a prozkoumejte nejasné důkazy a rozporuplná svědectví, jež udržují tuto záhadu […]
Starověký Egypt: Kolébka civilizace plná nezodpovězených otázek
Starý Egypt je fenoménem, který nepřestává fascinovat a udivovat. Je nejstarším a nejdéle fungujícím státním útvarem v lidských dějinách, impériem, které po sobě zanechalo nejen monumentální památky, ale také nespočet tajemství a nezodpovězených otázek. Od záhadného původu jeho prvních obyvatel až po překvapivou kontinuitu, která se táhla přes tři tisíciletí, Starý Egypt je neustálým zdrojem […]
Jihomoravské hradní pověsti: Strom svázaný s osudem stavby a vodník z Boskovic
Starý poutník putoval krajem, když najednou spatřil spoustu lidí, kteří cosi kutili na skále. „Co to děláte?“ zeptal se jich. „Budujeme hrad,“ zazněla odpověď. Muž v šoku kroutil hlavou. „To spíš z mojí poutnické holi vyroste strom, než by se vám podařilo na té holé skále něco takového postavit,“ prohlásil a na důkaz zapíchl svoji starou sukovici […]
Tutanchamonova kletba: Fakta, mýty a smrtící tajemství faraonovy hrobky
Objev hrobky faraona Tutanchamona v roce 1922 britským egyptologem Howardem Carterem se stal jedním z největších archeologických triumfů v dějinách. Avšak sláva tohoto objevu byla brzy zastíněna sérií podivných úmrtí, které postihly členy expedice. Zrodila se legenda o „Tutanchamonově kletbě“ – prastarém prokletí, které mělo postihnout každého, kdo naruší faraonův věčný spánek. Je tato kletba […]
záhady a tajemství
Na hraně zkázy: Hrozba jaderné války a hodiny posledního soudu
Lidstvo, přes veškerý svůj technologický pokrok, stále balancuje na tenké hraně sebezničení. Jaderné zbraně představují nejtemnější odraz naší neschopnosti dospět a hrozba globálního konfliktu, byť krajně nepravděpodobná, zůstává hrozivou připomínkou naší křehkosti. Jak blízko jsme jaderné katastrofě a co symbolizují Hodiny posledního soudu? Přečtěte si, proč je tato hrozba stále aktuální, i když její realizace […]
Mamutí jeskyně: Nejdelší podzemní labyrint světa a duchovní místo indiánů
V srdci Kentucky, ve Spojených státech, se rozprostírá gigantický podzemní svět, který se svou délkou vymyká veškerým představám. Mamutí jeskyně, pyšnící se titulem nejdelšího jeskynního systému na světě, je nejen geologickým divem, ale i místem opředeným dávnými legendami a historickými událostmi. Pojďme se ponořit do jejích chodeb, kde se snoubí přírodní krása s prastarými tajemstvími […]
Když řádí bouřka: Fascinující síla přírody a její tajemné jevy
Bouřky odjakživa budily v lidech úžas i hluboký respekt. Představte si sílu, která dokáže spálit orgány za zlomek vteřiny, a přesto je opředena tajemnými jevy, jež dodnes fascinují vědce. Ponořte se do světa blesků, kulových blesků a Eliášových ohňů, a zjistěte, jak se dávné obavy proměňovaly v moderní poznání tohoto dechberoucího fenoménu. Fenomén Blesk spálí […]
Když se stroje vzbouří: Hrozba umělé inteligence a scénáře konce světa
Roboti, kteří si uvědomí sebe sama a vzbouří se proti svým lidským pánům – oblíbený motiv sci-fi příběhů, který se s rychlým rozvojem umělé inteligence stává čím dál realističtější. Přední vědci a technologičtí magnáti varují před nekontrolovatelným vývojem AI, který by mohl znamenat konec lidské dominance. Je umělá inteligence naší záchranou, nebo zkázou? Roboti, kteří […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz