Domů     „Bože, ono to mluví!“ aneb příběh utrženého sluchátka
„Bože, ono to mluví!“ aneb příběh utrženého sluchátka
22.6.2018

Lze si představit současnou civilizaci bez mobilů? Asi těžko. Telefony mohou zachraňovat životy. Předávají se přes ně důležité informace. Mohou sloužit i k bezbřehému tlachání. A i jejich příběh je docela zajímavý.

Vynalezl telefon skutečně Alexandr Graham Bell (1847–1922) nebo někdo jiný? Jedna legenda bere za své. Vynálezce telefonu totiž není slavný Američan, nýbrž italský vynálezce Antonio Meucci (1808–1889).

Ten totiž přišel s objevem telefonu již v roce 1849, tedy o 37 let dříve, než si jej nechal patentovat Bell. Jenže právě Bell se ukázal jako mnohem zdatnější obchodník. Až v roce 2002 uznal Meucciovo prvenství i Kongres Spojených států.

Antonio Meucci.
Antonio Meucci.

Rok 1876 vešel do historie několika zajímavými událostmi. V bitvě u Little Big Hornu dostali bílí Američané od Indiánů na frak. Srbsko a Turecko vstoupily do válečného konfliktu.

A Alexander Bell přihlašuje patent na telefon.14. června toho roku přišel Bell se svým vynálezem na patentový úřad. O pouhé dvě hodiny po něm dorazil na to samé místo s tím samým vynálezem chicagský technik Elisha Grey.

„Teď tu byl!” jistě zvolal úředník přijímající nové patenty. Vše mělo dohru u soudního dvora, odtud vyšel vítězně původem Brit Bell.

Patent USA č. 174 465, vůbec nejvýnosnější, jaký kdy byl podán, získal on a telefon nastartoval svou vítěznou cestu světem. Když byl nový vynález představen na světové výstavě ve Philadelphii brazilského císaři, tak monarcha se zmohl jen na výkřik úžasu: „Bože, ono to mluví!”

Deset let po Bellově patentu se z telefonování stává byznys, když společnost AT&T začíná nabízet soukromé telefonní stanice. O rok později ceny telefonních hovorů začínají být účtovány ve dvojí sazbě, tedy v denní a noční.

Roku 1892 pak byla v USA uvedena do provozu první automatická ústředna pro 99 účastníků.

Dnes už telefonní budky pomalu z ulic mizí, ale bývaly časy a není to až tak dávno, kdy mnohdy byly spásou. První veřejný telefon byl instalován v Hartfordu v roce 1889. O sedm let později se objevil i první aparát s vytáčením.

Rok 1906 je pak rokem, kdy si telefonní účastník může zalistovat seznamem. Tento luxus si mohli dopřát obyvatelé Detroitu. V roce 1882 byl také zahájen telefonní provoz v Praze. Telefonní síť měla tehdy 11 účastníků.

Američtí prezidenti mohou ze své kanceláře telefonovat od časů Herberta Hoovera.
Američtí prezidenti mohou ze své kanceláře telefonovat od časů Herberta Hoovera.

Telefon postupně pronikal i do politických sfér. Americký prezident Herbert Hoover (1874–1964) byl prvním státníkem, který se ve své pracovně mohl kochat pohledem na funkční aparát.

Horká linka, tedy přímé spojení mezi Washingtonem a Moskvou bylo zřízeno v roce 1963. V tom samém roce si svět poprvé mohl prohlédnout tlačítkový telefon.

V roce 1962 fenomén telefonu vstupuje i do vesmíru. Rok po Gagarinovi se do kosmu podíval i první telekomunikační satelit Telstar. Tato družice je již dávno nefunkční, nicméně nad hlavami pozemšťanům stále létá.

V současnosti jsou na orbitě desítky telekomunikační satelitů zajišťujících telefonické spojení mezi celým světem.

Postupem času se začaly rozvíjet i satelitní telefony. Ty jsou připojeny do různých satelitních sítí tvořených buď nízko letícími družicemi, nebo satelity na geostacionárních drahách.

Nejstarší geostacionární sítí, na které je přímo z námořních předpisů SOLAS závislá námořní přeprava je síť Inmarsat. Bez vybavení Inmarsatu by třeba žádná loď o výtlaku větším než 300 tun nesměla přeplout oceán.

Mezníkem v telefonických technologiích se stal i rok 1975. Tehdy americká armáda začala k přenosu dat a komunikaci používat první optická vlákna.

Telekomunikační družice Telstar.
Telekomunikační družice Telstar.

„Dobrý den, asi bychom od vás potřebovali pomoc. Po Manhattanu chodí nějaký divný člověk, drží cihlu u ucha a mluví do ní.” Takové hovory mohli 3. dubna 1973 přijímat pracovníci linky psychiatrické léčebny v New Yorku.

Oním podivínem s nezvyklým předmětem u ucha byl vedoucí divize komunikačních systémů firmy Motorola Martin Cooper a ona cihla byla ve skutečnosti prototypem mobilního telefonu.

Náhodní kolemjdoucí tak byli svědky vůbec prvního hovoru vedeného z tohoto druhu zařízení.

„Jak jsem tak kráčel po ulici a přitom mluvil do telefonu, Newyorčané se při pohledu na někoho, kdo při chůzi telefonuje, rozestupovali,” vzpomínal ještě po letech Cooper na pozdvižení, jež tehdy vyvolal.

První osobou, s níž se Cooper z mobilu spojil, byl Joel Engel, který tehdy vedl výzkumné laboratoře firmy Bell.

Z Cooperovy strany v tom byla jistá dávka škodolibosti, neboť společnost Bell byla v té době největším konkurentem Motoroly v oblasti vývoje mobilní telefonie.

V roce 1983 se mobilní telefon poprvé objevuje na běžném trhu. Pod označením Motorola DynaTAC 8000X si jej mohli zájemci pořídit za 3995 dolarů, což by dnes odpovídalo zhruba 80 000 korunám.

Stále se jednalo o pořádnou cihlu, přístroj vážil 800 gramů a na výšku měl přes 30 centimetrů.

I když byl takto rozměrný, tak proti autotelefonům, které dominovaly mobilní hlasové komunikaci od 40. let, to byl drobek. Jeho výdrž ovšem byla z dnešního hlediska mizerná, bez dobití zvládl pouze 20 minut hovoru.

Zatímco videotelefony se příliš neujaly, první z nich byl představen v roce 1992, mobilní telefony zcela ovládly svět.

Podle odhadů používá v současnosti některou z forem mobilní komunikace více než tři miliardy lidí a ročně se prodá téměř dvě miliardy nových telefonních přístrojů.

O prvenství vynálezu k jednotlivým částem vynálezu bylo vedeno mnoho soudních sporů.
O prvenství vynálezu k jednotlivým částem vynálezu bylo vedeno mnoho soudních sporů.

Sebelepší telefon by byl k ničemu, kdyby neexistovaly příslušné mobilní sítě. První generace sítí, které začaly ve vyspělých zemích vyrůstat počátkem 80. let, byla ještě analogová.

V Evropě šlo zejména o systém nazvaný Nordic Mobile Telephony, zkráceně NMT. Jak už název napovídá, měla tato technologie kořeny ve Skandinávii, velmi rychle se však rozšířila i do dalších evropských zemí, včetně někdejšího Československa.

Češi a Slováci si mohli z mobilu poprvé zavolat 12. září 1991, kdy byla v tuzemsku oficiálně spuštěna síť společnosti EuroTel. Vlastnictví mobilního telefonu bylo v té době viditelným symbolem bohatství. Při pohledu do dobových ceníků není divu;

aktivace služby stála 29 000 Kčs, měsíční paušál vyšel na dva a půl tisíce korun a za minutu hovoru, včetně příchozího, si EuroTel účtoval 15 Kčs.

Průměrná mzda v Československu přitom v té době dosahovala 3800 korun. Dodnes si leckdo vzpomíná na namyšlené podnikatele ve fialových sakách a bílých ponožkách, kteří jako symbol svého úspěchu používali právě mobilní telefon.

A možná od té doby se táhne neveselá tradice, kdy mobilní operátoři dávají peněženkám svých českých zákazníků solidně zabrat.

Druhá generace mobilních sítí, reprezentovaná dodnes rozšířeným standardem GSM, přišla počátkem 90. let. Na rozdíl od předchozí generace byla digitální a kromě hlasových služeb nabízela již i prakticky využitelné datové přenosy.

Další skok ve vývoji telefonů pak přinesly tzv. chytré telefony nebo též smarthphony. To jsou aparáty, které využívají pokročilý operační systém a aplikační rozhraní, které umožní instalaci nebo úpravy programů.

Chytré telefony také umožňují snadný přístup na internet, což je jejich výhoda i riziko zároveň. Telefon se pomalu proměnil z přístroje na telefonování v malý kapesní minipočítač.

Foto: Pexels, Gizmodo, thefamouspeople
Související články
Věda a technika
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění […]
Věda a technika
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Věda a technika
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
reklama
zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
reklama
svět zločinu
Děsivý případ Ivana Roubala: Krmil prasata lidským masem?
Na okraji šumavské obce Čachrov se nachází polorozpadlý statek. Obestírá jej mnoho legend. Říká se, že kdo se sem nastěhuje, brzy zemře, anebo se alespoň zblázní. Ale ani jedna z takových historek se nevyrovná příběhu sériového zabijáka, který zde započne své řádění. Hodný statkář. Strýc odvedle. Monstrum bez zábran. Ivan Roubal (*1951) má mnoho tváří. […]
Spartakiádní vrah znásilňoval, vraždil, okrádal
Čeká na příležitost. Když už je zjevné, že se žena blíží k domu, kde bydlí, „lov“ začíná. Napadne ji zezadu a odtáhne ji za oplachtovanou dodávku. Provazem ji škrtí tak dlouho, dokud jeho oběť neztratí vědomí. Nelíbí se mu, a tak se spokojí s jejími věcmi. Během totalitní historie Československa se tělovýchovná slavnost nazývaná spartakiáda stala pomyslnou […]
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.