Domů     Zničil český vynálezce Josef Božek ze zoufalství svůj vůz?
Zničil český vynálezce Josef Božek ze zoufalství svůj vůz?

V pražské Stromovce se odpoledne 1. června 1817 tísní davy lidí. Čekají, až jim konstruktér Josef Božek předvede jízdu parního vozu a na Vltavě plavbu parní lodi. Podívaná začíná v půl páté a nebe je bez mráčku.

Jenže o půl hodiny později se zničehonic strhne bouřka s lijákem. Všichni prchají a ve zmatku někdo ukradne pokladnu s vybraným vstupným.

Josef Božek (1782 – 1835), syn mlynáře Mikuláše Božka v Bierech (dnešní Polsko), už na gymnáziu v Těšíně pořádá výstavu svých vynálezů – kol a hřídelí vyřezaných ze dřeva. V roce 1804 odchází studovat do Prahy.

Jde pěšky, protože na cestu koňským dostavníkem nemá peníze. Jeho syn Romuald později píše:

„Na zádech měl přístroj na postřihování sukna, v ruce doporučující list a v kapse osm grošů.“ V Praze tráví dny spravováním hodinek, aby si vydělal peníze, v noci čte knihy. Pražským hodinářům se to ale nelíbí. „Jak to, že spravuje hodinky?

Není vyučený, zakážeme mu to!“, rozhodnou se.

Model stroje na stříhání sukna ale zaujme Františka Josefa Gerstnera (1756 – 1832), ředitele nově založené pražské polytechniky (dnešní České vysoké učení technické, kde se začíná učit v roce 1806), který mu nabídne místo mechanika.

Josef Božek pořádá už na gymnáziu výstavu svých vynálezů.
Josef Božek pořádá už na gymnáziu výstavu svých vynálezů.

Zvládne umělé nohy i parní stroj

Božek sice pro školu vytváří spoustu modelů přístrojů, ale pověst člověka, schopného cokoli sestrojit a spravit, získá hlavně díky umělým končetinám.

Řecký kníže Alexander Ypsilanti (1792 – 1828) přijde v bitvě u Drážďan (1813) o pravou ruku a Božek mu vytvoří umělou, jenž po zvednutí lokte udrží pero i sklenici.

Ruský důstojník Danilovský ve stejné bitvě ztratí obě nohy a dostane takové, s nimiž může chodit bez hole i do schodů.

V roce 1810 přiváží francouzský hrabě Jiří Buquoy (1781 – 1851) z Anglie do Prahy parní stroj, který vytvořil britský vynálezce Richard Trevithick (1771 – 1833).

Zařízení je uložené v krabicích, rozebrané do několika litinových dílů, a nikdo neví, co s ním. „Sestavím ho a uvedu do provozu,“ přihlásí se Božek odvážně. Plány sice nejsou k dispozici, ale Josef přesto stroj úspěšně smontuje.

Ředitel pražské polytechniky František Gerstner nabídne Božkovi místo.
Ředitel pražské polytechniky František Gerstner nabídne Božkovi místo.

Odvážná hraběnka

„Budoucnost je v parním pohonu,“ uvědomuje si nadšeně a dál kutí v laboratořích pražské techniky. V letech 1810 – 1814 sestavuje pohon pro různé modely strojů včetně parního kotle vytápěného lihovým kahanem.

Ředitel Gerstner předvádí zařízení při každé příležitosti a s oblibou zdůrazňuje „obecně prospěšné účinky vodní páry.“ Božka navnadí zájem lidí a rozhodne se zkonstruovat skutečný parní vůz.

Předvede ho v pražské Královské oboře 17. září 1815. Představení je úspěšné, účastní se ho i hrabata Kaunic, Nostic a Kolowrat. Někteří dokonce seberou odvahu a do vozu si sednou, včetně hraběnky Kaunicové. Noviny Prager Zeitung nešetří chválou:

„Napříště očekáváme od tohoto umělce ještě důležitější doklad jeho vynalézavosti v mechanice, k němuž jsou již dány základy, a který spočívá v lodi parním strojem poháněné, která by se dovedla pohybovat i proti proudu.“ Konstruktér se pouští do budování parní lodi.

Řecký hrabě Alexander Ypsilanti dostane naprosto funkční umělou pravou ruku.
Řecký hrabě Alexander Ypsilanti dostane naprosto funkční umělou pravou ruku.

Ze zoufalství všechno zničí

V roce 1817 osobně zve Pražany na další produkci:

„S vysokým povolením bude v neděli 1. června 1817 (bude-li tomu přát počasí) podepsaný ve Stromovce u Bubenče míti čest, vysoké šlechtě a ctěnému obecenstvu veřejně předvésti 7 sáhů dlouhou a 9 stop širokou loď parní na rameni vltavském při mlýně císařském a svůj umělý vůz na rybničné hrázi.“ Gerstner ale nechce dovolit, aby se parostroj veřejně předváděl.

Tvrdí, že Božek stroj daroval technickému ústavu! Pro Josefa je teď oporou jeho manželka Josefina, dcera pražského sládka Langa.

Jiří Buquoy přiveze do Čech parní stroj, ovšem v rozloženém stavu.
Jiří Buquoy přiveze do Čech parní stroj, ovšem v rozloženém stavu.

Společně ředitele přesvědčují tak dlouho, až povolí a mají spolu dva syny Františka a Romualda, kteří podědí tátův technický talent. Krátce po zahájení plavby předvádění ale začíná hustě pršet. Mezi lidmi vzniká zmatek a utíkají.

Neznámý zloděj si přibere pokladnu s vybraným vstupným. Vynálezce ale všechno platil ze své vlastní kapsy! Dostává se proto do obrovských dluhů. Věřitelé, kteří mu dodali součástky, se neúprosně hlásí. „Taková smůla, co jenom budu dělat?“ ptá se Božek sám sebe.

V největším zoufalství bere do ruky kladivo a vzteky rozmlátí stroje. Z parního vozu zůstanou jenom čtyři kola a parní válce.

Foto: wikipedia.org
Související články
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
historyplus.cz
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
Plameny stravují dřevěné trámoví. Obyvatelé vyděšeně zírají, jak v oblaku dýmu mizí jejich domovy. Dnes přespí pod širým nebem, ale hradiště ve Valech u Mikulčic nezanikne. Vrhnou se do práce a brzy tu bude stát nové.   Karavana kupců dorazí k dřevěnému mostu přes řeku Moravu. Po krátkém uvítání následuje hostina, poté pozvání do baziliky, pýchy
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
iluxus.cz
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
Při koupi motorky jsou klíčové testovací jízdy. Společnost Invelt, která se řadí mezi první dealery BMW v Čechách, připravila pro milovníky a nadšence motorek den pro zákazníky s dispozicí jedenácti z
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
skutecnepribehy.cz
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
Kolem zapáleného ohně se nás sešlo devět. Myslely jsme si, že to bude jenom zábava, naše kouzlení ale začalo působit. Proutěná koštátka čarovala a plnila naše přání. Na tento svátek se vždycky těšíme. Dodnes hledáme se sestrou Madlou, kam bychom vyrazily a pořádně si filipojakubskou noc neboli čarodějnice užily. Jednou v mládí jsme vzaly i naše dvě kamarádky Soňu
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
enigmaplus.cz
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
Kanadský lovec Melvin Georgekish zažije v srpnu roku 2013 šok. V lese v kanadské provincii Québec totiž spatří dva páry červených očí, které na něj upřeně zírají. V mechu navíc později nalezne záhadné
Ekologická domácnost se vyplatí
panidomu.cz
Ekologická domácnost se vyplatí
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Křupavá kachna v těstíčku
tisicereceptu.cz
Křupavá kachna v těstíčku
Suroviny 2 kachní prsa 3 kuličky celého pepře 2 lžíce rýžového vína 2 lžíce sójové omáčky 1 celá skořice 1 bobkový list 1 lžička soli Na těstíčko 100 g hladké mouky 1 dcl ledové vody
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
nasehvezdy.cz
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
Herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice život dětí obvykle nekomentuje, tentokrát však zřejmě nemá na vybranou! Její nejstarší dcera Rozálie Prachařová (20) se totiž při natáčení seriálu Lež na pl
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
21stoleti.cz
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 19
Portugalsko je rajský kout – Evropa
nejsemsama.cz
Portugalsko je rajský kout – Evropa
Na Pyrenejském poloostrově se vedle Španělska nachází barevné Portugalsko, jehož pobřeží ohraničuje Atlantský oceán. Proč je skvělou volbou pro jarní prodloužený víkend i letní dovolenou? Země mořeplavců nabídne nejen chuť Pastéis de Nata – jednoho z nejlepších dezertů na světě. Můžete tu degustovat portská vína u legendární řeky Douro v Portu, objevovat krásnou architekturu i přírodu. Vybere si tu zkrátka každý! Z hospůdek
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř