Domů     Znáte největší bazény světa?
Znáte největší bazény světa?

Blíží se léto a s ním i horké dny strávené u bazénu. Česko patří k bazénovým velmocem, na zahradě ho má každý třetí Čech. Většinou se v nich však dá udělat jen pár temp, i když i ta v letním vedru osvěží.

V největších bazénech světa můžete nejen plavat, ale také jezdit na kajaku či windsurfu. Kde byste je měli hledat?

1. Citystars Sharm El Sheikh (Egypt)

plocha: 96 800 m2

provozované sporty: plavání, plachtění, jízda na kajaku a další

vznik: 2015

voda: slaná

Sharm El Sheikh je hojně navštěvované turistické letovisko ležící na jižním cípu Sinajského poloostrova.

Nyní v jeho okolí vyrůstá rezort Citystars Sharm El Sheik, který bude na ploše 7,5 milionu m2 nabízet vedle luxusního ubytování také 1,2 milionu m2 průzračných vod ve 12 propojených umělých lagunách obklopených 22 kilometry pláže s bílým pískem.

Jedna z lagun s uznanou plochou 96 800 m2 (inzerovanou až 125 000 m2) již byla postavena společností Crystal Lagoons v roce 2015 a hned se stala největší člověkem vytvořenou vodní plochou na světě.

Kde se bere voda na obří bazén uprostřed pouště? Je čerpána z podzemních studní, které by jinak byly nevyužívané.
Kde se bere voda na obří bazén uprostřed pouště? Je čerpána z podzemních studní, které by jinak byly nevyužívané.

2. San Alfonso del Mar (Chile)

plocha: 81 000 m2

provozované sporty: vodní sporty (plachetnice, surfing), potápění, plavání

vznik: 2006

voda: mořská s teplotou 26 °C

San Alfonso del Mar je soukromý rezort v chilském městě Algarrobo, asi 100 km západně od hlavního města Santiago de Chile. Nachází se v něm druhý největší bazén na světě, který je asi 1 kilometr dlouhý a jeho největší hloubka je 3,5 metru.

Obsahuje 250 milionů litrů vody, která se získává z blízkého Tichého oceánu, filtruje a upravuje se. Přístup k bazénu mají jen návštěvníci rezortu ubytovaní ve zdejších apartmánech.

Když byl rezort v prosinci 2006 otevřen, byl zdejší bazén zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako největší bazén světa co do plochy.
Když byl rezort v prosinci 2006 otevřen, byl zdejší bazén zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako největší bazén světa co do plochy.

3. MahaSamutr (Thajsko)

plocha: 72 000 m2

provozované sporty: plavání, jízda na kajaku či paddleboardu, windsurfing

vznik: 2014

voda: mořská

Rezort MahaSamutr se nachází v distriktu Hua Hin v severní části Malajského poloostrova, v Thajsku. V překladu znamená „Oceán“ a nabízí ubytování v 80 luxusní vilkách, které spolu s exkluzivním country clubem obklopují největší asijskou lagunu.

Ta je 800 metrů dlouhá s maximální hloubkou 2,5 metru. V jejím středu se nachází ostrov s dalšími vilkami, který je s pevninou spojen chodníkem.

Laguna potřebuje na svůj provoz jen 50 % vody než vodní park stejné velikosti.
Laguna potřebuje na svůj provoz jen 50 % vody než vodní park stejné velikosti.

4. Las Brisas (Chile)

plocha: 22 000 m2

provozované sporty: potápění, jízda na kajaku a plachetnici, veslování, plavání

vznik: 2010

voda: mořská o teplotě 27 °C

Bazén pojmenovaný „Vánek“ leží u chilského pobřeží, poblíž města Santo Domingo v regionu Valparaíso. Byl vybudován, protože Tichý oceán je v této oblasti drsný a studený.

Stavba laguny o délce 400 metrů a šířce 70 metrů znamenala výzvu, protože musela být zbudována na písčitém podloží a hotová do 4 měsíců od započetí výstavby.

Hloubka dna bazénu se pohybuje mezi 1,6-3 metry.
Hloubka dna bazénu se pohybuje mezi 1,6-3 metry.

5. Freibad Weyermannshaus (Švýcarsko)

plocha: 16 700 m2

provozované sporty: plavání, doplněn dětskými bazény, krytým bazénem a kluzištěm, stoly na ping-pong a sportovním hřištěm

vznik: 1908

voda: sladká

Historický venkovní bazén Weyemannshaus se nachází ve švýcarském Bernu. V roce 1908 byl na místě původního panství založen lázeňský dům s přírodním bazénem, který vznikl z rybníku.

Až v 50. letech 20. století byl přetvořen ve venkovní městský bazén a jeho kraje vybetonovány. Bazén je svojí plochou největším ve Švýcarsku, objemem 25 000 m3 vody pak největším v západní Evropě. Po obvodu měří 460 metrů a je obklopený 32 000 m2  trávníku.

V bazénu je oddělená plocha s osmi 50metrovými drahami, v jeho středu se nalézá ostrov na pilířích označovaný jako Inseli.

Vstup do bazénu je zdarma, otevřený je od května do září.
Vstup do bazénu je zdarma, otevřený je od května do září.

6. Laguna Bahia (Chile)

plocha: 14 000 m2

provozované sporty: plavání, jízda na kajaku, windsurfing, brouzdaliště pro děti

vznik: 2015

voda: mořská

V chilském městě Algarrobo se vedle rezortu San Alonso del Mar nachází ještě další velké bazény, například ten v Laguna Bahia. Náleží k apartmánovému komplexu, ve kterém si můžete pronajmout pokoj za cenu kolem 3 000 korun za noc.

Rozměry bazénu umožňují provozování vodních sportů. Přístup do bazénu je možný jen pro obyvatele apartmánů. Ovšem pozor, bazén je v době chilské zimy, tedy od června do září, zavřený. Dalším obřím bazénem v oblasti je pak Laguna Vista s plochou 6 800 m2.

V bazénu se provozuje mnoho vodních sportů.
V bazénu se provozuje mnoho vodních sportů.

7. Dreamworld Fun Lagoon (Pákistán)

plocha: 9000 m2

provozované sporty: ring pro vodní wrestling, veslovací čluny, houpačky, gigantické nafukovací skluzavky, jízda na kánoích, plavání

vznik: 2008

voda: sladká studniční

Dreamworld je odpočinkový resort vybudovaný v největším pákistánském městě Karáčí. Vedle 18jamkového golfového hřiště nabízí ještě vodní zábavní park.

V něm se nacházejí nejrůznější atrakce, například jezero pro loďky (vhodné jak pro veslice, tak pro šlapadla), nejrůznější skluzavky a vodní houpačky. V areálu lze nalézt také Fun Lagoon – největší bazén na světě, který obsahuje studniční vodu.

V Dreamworldu se nachází obří vodní park.
V Dreamworldu se nachází obří vodní park.

8. Piscine Alfred Nakache (Francie)

plocha: 7 500 m2

provozované sporty: plavání

vznik: 1931

voda: sladká

Alfred Nakache (19151983) byl francouzský plavec a hráč vodního póla židovského původu. Reprezentoval Francii na olympiádě v Berlíně (1936), kde skončil čtvrtý. V lednu 1944 by spolu se svou ženou a dcerkou zatčen a deportován do Osvětimi.

Cestu přežil pouze on. Ke konci války byl přemístěn do Buchenwaldu. Po jeho osvobození v sobě našel sílu vrátit se k plavání, a tak reprezentoval Francii na první poválečné olympiádě v Londýně (1948). Právě po něm je pojmenován venkovní bazén v Toulouse s rozměry 150 x 50 metrů.

Bazén je pojmenován po francouzském plavci Alfredu Nakacheovi,
Bazén je pojmenován po francouzském plavci Alfredu Nakacheovi,

9. Hayman Island Resort Pool (u pobřeží Austrálie)

plocha: 7200 m2

provozované sporty: plavání

vznik: 1985

voda: mořská i sladká

Ostrov Hayman je nejsevernější z Whitsundayských ostrovů, nacházejících se u pobřeží centrálního Queenslandu (Austrálie). Je to soukromý ostrov proslulý luxusním dovolenkovým resortem, který postavil v 50. letech milionář Reg Ansett.

Jeho součástí je i netradiční bazén, jeden z největších na jižní polokouli. Jsou to vlastně dva bazény v jednom.

Ten větší, se slanou vodou a obklopený vilkami, má ve svém středu kruhovitý bar, uprostřed kterého se nachází menší bazén s vyhřívanou sladkou vodou. Ostrov je aktuálně zavřený kvůli škodám způsobeným řáděním tropického cyklonu Debbie. Hosty znovu uvítá v červenci letošního roku.

Bazén se skládá ze dvou spojených vodních ploch.
Bazén se skládá ze dvou spojených vodních ploch.
Foto: Shutterstock.com
reklama
Související články
Lifestyle
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Lifestyle
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Lifestyle
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
reklama
lifestyle
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
Móda určená nohám: Co má sabotáž společného s botami?
„Znám vás jako své boty,“ říká se. A opravdu, boty o nás prozradí mnohé, a tak je tomu už od pradávna. Někdo klidně chodí bosky, jiný si potrpí na dlouhé špičky, kterými dává svému okolí na vědomí, že je Pan Někdo a užívá si vysoké společenské postavení. Makedonský král Alexandr Veliký (356 př. n. l. […]
Jako ryby. Mořští lidé u Bornea tráví život ve vodě
Nadechněte se, zadržte dech a ponořte hlavu do umyvadla napuštěného vodou. Jak dlouho vydržíte? 50 sekund? Minutu? To odpovídá průměrné délce, po kterou dokáže netrénovaný člověk zadržet dech. V jihovýchodní Asii ale žijí lidé, kteří dokážou zadržet dech až na neuvěřitelných 13 minut. Tito mořští lidé, jak se jim říká, jsou spjati s vodou po […]
Pevná obuv: První pohorky nosil pračlověk, boty římských legionářů vydržely cestu 1500 km
Soudíme-li lidi podle bot, můžeme se dočkat nejednoho překvapení. Vezměte si třeba takové známé rčení: „Kouká mu sláma z bot.“ Majitel bot vystlaných senem však rozhodně není buran. Naopak. Vyniká zdravým selským rozumem – vystýlka totiž dokonale izoluje jeho nohy proti zimě! Jaký byl nejstarší materiál pro výrobu bot? Odpovíte-li kůže, mýlíte se. První boty na […]
reklama
zajímavosti
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
epochanacestach.cz
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na
Šest prstů? Celkem běžná věc!
epochalnisvet.cz
Šest prstů? Celkem běžná věc!
Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc. &
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
enigmaplus.cz
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
Nedaleko majestátní zříceniny hradu Chojnik na polské straně Krkonoš najdeme místo zvané Pekelné údolí. Dnes již nikdo přesně neví, který z jeho pánů chtěl kdysi postavit kamenný most, spojující hrad
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jeho děti se s ní nebaví
nasehvezdy.cz
Jeho děti se s ní nebaví
S překvapivým přiznáním přišla zpěvačka Dara Rolins (50)! Ačkoli s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (51) randí už více než dva roky, ještě nepoznala jeho děti. Ivana s Pavlem už jsou dospělí a 
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
21stoleti.cz
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat neku
Finty pro pěkné obočí
panidomu.cz
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
enigmaplus.cz
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
Paranormální jev, ve kterém se v lidských příbytcích zdánlivě samovolně pohybují, rozbíjejí se či dokonce vybuchují předměty. Selhává elektronika, svědci slyší zvláštní neidentifikovatelné zvuky, jako
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
skutecnepribehy.cz
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
iluxus.cz
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
Kristiána Hynka není třeba milovníkům horské cyklistiky dlouze představovat. Vicemistr světa v maratonu na horských kolech vyměnil závodní kariéru za nespočet aktivit v cyklo branži. Jak sám říká, jde
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
21stoleti.cz
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nov