Skip to content

Zapřela královská rodina nemocného syna?

Ostrý hlas krále George V. se nese Buckinghamským palácem. Komorná, která uklízela v jeho pokoji, si dovolila přerovnat některé věci. Ne, on má rád svůj zavedený pořádek. K nepříčetnosti rozzuřený panovník přivádí do místnosti vyděšeného fotografa, aby zdokumentoval uspořádání pokoje.

Napříště už služebnictvo bude podle snímků vědět, kam co patří!

„Otec měl příšerně výbušnou povahu. S matkou zacházel sprostě a krutě,“ vzpomíná na George V. (1865–1936) jeho nejstarší syn Edward (1894–1972; budoucí Edward VIII.). Historikové královy nečekané výbuchy vzteku přičítají jeho chronickým zažívacím potížím.

Kromě služebnictva jimi nejvíce trpí jeho děti, hlavně dva nejstarší synové – Edward a Albert (1895–1952; budoucí George VI. a otec současné britské královny Alžběty II.). „George dospěl k závěru, že zplodil dva nenapravitelné pitomce,“ vysvětluje americký autor Donald Spoto. Kromě nich má se svou ženou May (1867–1953) jedinou dceru Mary (1897–1965), kterou si naopak hýčká. Po ní ještě přicházejí na svět další tři synové – Henry (1900–1974), George (1902–1942) a nejmladší John (1905–1919).

Britský král George V. se doma chová jako despota.

Nepřijatelná ostuda „Zvláště nejmladší princové jsou okouzlující a zábavní,“ píše domů do Ruska carevna-vdova Marie Fjodorovna (1847–1928) ze své návštěvy Londýna. Věčně pobledlý John je ale nezvykle klidné a tiché dítě.

Historikové se dnes shodují, že chlapec musel trpět jistou formou autismu. Ve čtyřech letech John šokuje rodinu záchvatem. Lékaři u něj diagnostikují epilepsii. „Slušní lidé tehdy pokládali epileptika za nepřijatelnou ostudu rodiny, za znamení hanby a doklad mentální a genetické nedostatečnosti, jehož je třeba co nejrychleji odstranit z dohledu,“ uvádí Spoto. Královská rodina se zachová ve stejném duchu.

Nemoc prince Johna rodina vnímá jako vlastní zostuzení.

John je, prý pro své blaho, přestěhován z Londýna do Sandringhamu na východě Anglie. Ovšem ne do královského sídla, ale do domku, jenž se nachází na zdejších pozemcích. K ruce mu bude několik služebníků, jeho výchova je svěřena osvědčené chůvě Charlotte „Lale“ Billové (1875–1964). Právě ona zahrne nemocné dítě mateřskou láskou, které se John nikdy od své biologické matky nedočká. May, od roku 1910 královna Mary, alespoň souhlasí, aby chlapce navštěvovaly děti z okolí.

Královna Mary o nejmladšího syna projevuje málo zájmu.

Stará se babička Starší sourozenci mají nejmladšího Johna rádi. Úzkostlivě se však dbá na to, aby se náhodou nestali svědky jeho záchvatů. Těch je s přibývajícími roky čím dál víc. Nesmí být ani na korunovaci rodičů.

Domácí učitelé už vzdali všechny snahy o chlapcovo vzdělávání. „Patrně se nedožije dospělosti,“ sdělují královské rodině smutnou zprávu lékaři. Nejhůře ji nese chlapcova babička, královna-vdova Alexandra (1844–1925). Po smrti svého chotě Edwarda VII. (1841–1910) věnuje všechny své city vnoučatům. Johna jako jediná z rodiny v Sandringhamu pravidelně navštěvuje. Vozí mu hračky, předčítá mu, zařizuje tu zahradu jen pro něj…

Tím, kdo se nemocnému dítěti věnuje, je babička Alexandra.

Nelidské chování Štědrý den roku 1918 John stráví se svými rodiči a sourozenci. Ještě v noci po oslavě je ale opět převezen do svého „vyhnanství“. V polovině ledna následujícího roku se jeho zdravotní stav prudce zhoršuje.

Umírá 18. ledna 1919 při dalším silném záchvatu. „Ta strašná zpráva mě velice ranila, i když pro ubohého chlapečka a jeho týranou duši musela být smrt vysvobozením,“ zapisuje si tehdy do deníku Johnova matka.

Zprávu o úmrtí královského syna, na něhož veřejnost již dočista zapomněla, 20. ledna přinášejí noviny Daily Mirror. Teprve teď se britská společnost dozvídá, že pravou příčinou izolace Johna byla epilepsie, a královská rodina se dočká řady odsudků.

Prý se vůči princi chovala skandálně, nelidsky.

Foto: wikipedia.org, dailytelegraph.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Návrat designu ke kořenům
rezidenceonline.cz

Návrat designu ke kořenům

S prvky modernismu zpátky k podstatě...
Manžel udělal dvě chyby
skutecnepribehy.cz

Manžel udělal dvě chyby

Naše studentské manželství...
Proč vzdala šanci na lásku?
nasehvezdy.cz

Proč vzdala šanci na lásku?

O Martině Randové (49) se ví,...
Nakupování budoucnosti se inspiruje od Průmyslu 4.0
21stoleti.cz

Nakupování budoucnosti se...

V poslední době jsme se mohli seznámit s výsledky...
Zůstává s manželem jenom pro peníze?
nasehvezdy.cz

Zůstává s manželem jenom pro...

O tom, že jim manželství...
UFO při cestě na Zemi využívá mimozemskou dálnici
enigmaplus.cz

UFO při cestě na Zemi...

37. severní rovnoběžka laikovi nic moc...
Přestat si dělat starosti je umění
panidomu.cz

Přestat si dělat starosti je...

Určitě to stojí za to, naučit se nedělat si...
Norsko, to jsou tuhé zimy, lososi a záhadná světla v Hessdalen
enigmaplus.cz

Norsko, to jsou tuhé zimy,...

Norská víska Hessdalen, kde žije pouhých...
Dietní okurkový koktejl
tisicereceptu.cz

Dietní okurkový koktejl

Okurkový koktejl je mezi doma vyrobenými...
Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Stále divoký svědek historie: Boubínský prales
epochanacestach.cz

Stále divoký svědek historie:...

Před 12 000 lety končila...
Strašidelný Kehoe dům: Přenocujete v americkém hotelu duchů?
epochalnisvet.cz

Strašidelný Kehoe dům:...

Strašidelný dům zvaný Kehoe v americkém...