Domů     Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
19.4.2024

„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve.

Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) a německý přírodovědec Johann Schönlein (1793–1864), který ji v roce 1839 také pojmenuje.

Není divu, že se tubera, souchotiny, kostižer nebo úbytě, jak se nemoci také říká, v 19. století stává hlavním medicínským tématem. Vždyť na ni v Evropě a Severní Americe umírá každý čtvrtý člověk.

Newyorský lékař Edward Trudeau si na vlastní kůži ověří léčebné účinky zdravého horského vzduchu. (volné dílo, commons.wikimedia)
Newyorský lékař Edward Trudeau si na vlastní kůži ověří léčebné účinky zdravého horského vzduchu. (volné dílo, commons.wikimedia)

Miliony Američanů vyrazí na Západ

Tak jako staří Řekové, nebo perský učenec Avicenna (asi 980–1037), věří i v 19. století mnozí miasmatické teorii, podle níž způsobuje onemocnění znečištěný vzduch.

Je mezi nimi i newyorský lékař Edward Trudeau (1848-1915), který se tuberkulózou nakazí v roce 1873. „Měl byste změnit klima, odejít na čerstvý vzduch,“ radí mu jeho lékař a on poslechne.

Přestěhuje se do Adirondackého pohoří, kde pod širým nebem tráví tolik času, kolik jen dokáže. A opravdu se uzdraví. V roce 1876 přestěhuje do hor celou rodinu a začne nadšeně psát o léčebném účinku čerstvého vzduchu a přírody.

Přidávají se další a Amerika reaguje tím, že se dá do pohybu. Miliony Američanů se rozhodnou opustit špinavé a páchnoucí ulice rychle rostoucích měst a vyrazí za čerstvým vzduchem.

Vydají se osídlovat západ USA, jehož rozlehlá divočina slibuje nový začátek ve zdravějším prostředí.

Symbolem romantizujícího pohledu a nejslavnější obětí tuberkulózy je bezpochyby francouzská kurtizána Marie Duplessisová (Édouard Viénot, volné dílo, commons.wikimedia)
Symbolem romantizujícího pohledu a nejslavnější obětí tuberkulózy je bezpochyby francouzská kurtizána Marie Duplessisová (Édouard Viénot, volné dílo, commons.wikimedia)

Tubera jako ideál krásy

Pokud něco v 19. století ovlivňuje módu a společenské trendy, pak je to překvapivě tuberkulóza. Vzhledem k tomu, že postupuje a zabíjí pomalu, vypadá to, jako by se její oběti vytrácely. Vinou nechutenství hubnou.

Jejich pokožka se stává stále více bledou a průsvitnou a ve tváři pak o to víc vynikají vinou zvýšené teploty rozšířené lesklé oči, rudé rty a růžové tváře.

A právě tyto symptomy jsou hlavními atributy, které se módní a kosmetické standardy snaží napodobit nebo zvýraznit.

„V letech 1780 až 1850 se zvyšuje estetizace tuberkulózy, která se postupně prolíná s ideálem ženské krásy,“ píše historička Carolyn Dayová a dodává:

„Je to dáno i tím, že tuberkulóza v podstatě zvýrazňuje to, co je už dlouho považováno za atributy ženské krásy.“ Viktoriánská éra však jde ještě dál a zromantizuje dokonce i samu nemoc.

A tak je idolem doby francouzská kurtizána Marie Duplessisová (1824–1847), která sice umírá na tuberkulózu ve věku pouhých 23 let, nesmrtelnou ji však vzápětí činí francouzský spisovatel Alexander Dumas ml.

(1824-1895) romantickým románem Dáma s kaméliemi či italský skladatel Giuseppe Verdi (1813-1901) operou La Traviata.

Toho malého prevíta jménem Mycobacterium tuberculosis, objeví v roce 1882 Robert Koch. (Volné dílo, commons.wikimedia)
Toho malého prevíta jménem Mycobacterium tuberculosis, objeví v roce 1882 Robert Koch. (Volné dílo, commons.wikimedia)

Stříhají se sukně i vousy

Znovu módní trendy ovlivní poté, co v březnu 1882 Robert Koch (1843–1910) popíše bacil Mycobacterium tuberculosis a usvědčí tuberkulózu jako infekční onemocnění. Do práce módních návrhářů se ovšem tentokrát pustí lékaři.

V rámci jedné z prvních velkých zdravotních kampaní brojí například proti dlouhým sukním a vlečkám, které „zametají“ choroboplodné zárodky a přináší tak nemoc domů.

Pod palbou kritiky jsou i tuhé kostěné korzety, které zhoršují tuberkulózu, neboť omezují pohyb plic a krevní oběh.

Do módy jdou elastické „zdravotní“ korzety, sukně se zkracují, čímž se navíc důležitou součástí dámského oblečení stávají do té doby návrháři přehlížené boty. A protože k léčbě lékaři doporučují i opalování, bere za své móda bledé kůže.

Změnám se nevyhnou ani muži. Do nemilosti se dostávají do té doby módní mohutné vousy a extravagantní kníry nebo kotlety. „Nelze ani spočítat, kolik bakterií a škodlivých mikrobů číhá v pralese vousatých tváří,“ píše americký lékař Edwin Bowers (1871-?).

Doktoři jdou sami příkladem a zanedlouho už jsou hladce oholené tváře módním trendem a předností každého skutečného muže.

Foto: commons.wikimedia Titulka: (Edvard Munch, volné dílo, commons.wikimedia)
Související články
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
věda a technika
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
reklama
záhady a tajemství
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
panidomu.cz
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně.
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,