Domů     Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
23.4.2024

Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi.

Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce!

Svatyně intelektuálů

Co: Kavárna Union

Zajímavost: Hašek zůstane dlužen dvě lahve vína

Dnes už bychom Kavárnu Union, které nikdo neřekl jinak než Unionka, hledali na Národní třídě marně – musela totiž ustoupit modernější zástavbě!

Kavárna? Národní památka!

Její kořeny sahají až do roku 1820, kdy je založena Vídeňská kavárna. Dům záhy kupuje český politik František August Brauner (1810-1880) a právě do této doby datujeme začátek Unionky.

Podnik připomíná bludiště, protože se skládá z několika propojených pokojů. Kdo chtěl na toaletu, musel si vyzvednout klíč v kuchyni. A vždy kolem osmé večer si vlastník podniku pustil na plné pecky svůj gramofon.

Umělcům však takové věci nevadily, jednou dokonce gramofon ucpali čokoládovým indiánkem. „Kávu jsme dělali mizernou, ale o konzumaci to nebylo,“ vzpomíná vrchní František Patera. Jen pro představu – za kávu a dva rohlíky účtují jen 24 haléřů!

Číšníci tak slýchají objednávky z úst Aloise Jiráska (1851-1930), Mikoláše Alše (1852-1913), Josefa Václava Myslbeka (1848-1922) či Jaroslava Haška (1883-1923). Autor Švejka dokonce zůstává dlužen za dvě lahve červeného vína!

Po první světové válce kavárna svůj punc neztratí, sílí však hlasy za její zrušení. „Jde o kulturní památku,“ postaví se na obranu Karel Čapek (1890-1938), mimo jiné častý návštěvník.

Zařízení vydrží až do 40. let 20. století, tehdy za ní oroduje Eduard Bass (1888-1946). Jeho hlas není vyslyšen a Unionka v roce 1941 končí, o devět let později jde k zemi celá budova.

Do proslulé Unionky často zabloudí autor Švejka – Jaroslav Hašek. (Hlávka / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Do proslulé Unionky často zabloudí autor Švejka – Jaroslav Hašek. (Hlávka / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Vítejte, pane Einsteine

Co: Café Louvre

Zajímavost: Kavárnu navštěvuje Franz Kafka

Stačí přejít ulici a zaprášenou Unionku střídá honosnější podnik. Ostatně k luxusu odkazuje i francouzský název a dostaveníčko si v Café Louvre dávají především němečtí intelektuálové.

Trnem v komunistickém oku

Píše se rok 1902 a na tehdejší Ferdinandově třídě se koná velká sláva. Své brány otevírá nová kavárna, v níž se okamžitě usídlí německý filozofický kroužek. Mezi jeho členy bychom našli studenty Franze Kafku (1883-1924) a Maxe Broda (1884-1968).

Druhý jmenovaný se ale musí v roce 1905 poroučet a Kafka svého souputníka nenechá ve štychu. Prostorné zařízení, které pojme až 150 hostů, objevují i Češi v čele s malířem Josefem Váchalem (1884-1969).

Váženého štamgasta přivítá Café Louvre v roce 1912, kdy každé úterý překračuje práh vědec Albert Einstein (1879-1955), jež působí na pražské univerzitě.

Po vzniku Československa přijede do kavárny také Tomáš Garrigue Masaryk (1850-1937), jehož oficiálně pozve Karel Čapek, který mezi tamními zdmi zakládá PEN klub. Další osudy příliš veselé nejsou, protože podnik s noblesním jménem komunisté zavřou.

Lidé ho vezmou útokem a vyhází část nábytku na ulici. Obnovy se kavárna dočká až po roce 1992.

V Louvru hostí Kafku, Broda nebo třeba Alberta Einsteina! (VitVit / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
V Louvru hostí Kafku, Broda nebo třeba Alberta Einsteina! (VitVit / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)

Důležitý podnik českých dějin

Co: Kavárna Slavia

Zajímavost: U stolečků disidenti podepisují Chartu 77

Palác Lažanských se tyčí na břehu Vltavy a dělá výtečnou společnost naproti stojícímu Národnímu divadlu. Díky tomu se Kavárna Slavia stává oblíbeným podnikem herců.

V+W na kávě

Stavba vyroste koncem roku 1863, o dvacet let později získává živnostník Václav Zoufalý koncesi k provozování kavárny. Obdrží ji dva měsíce po otevření Národního divadla. Jméno Slavia jasně vystihuje národního ducha, odkazuje totiž na slovanskou bohyni.

Luxusní podnik těží z výtečného místa, protože si na kávu odskočí herci rovnou ze šaten. Podnik se dočká ambiciózní přestavby ve stylu art-deco.

Svou tradici startují také ikonické stolky, u nichž vysedává například Jiří Voskovec (1905-1981) s Janem Werichem (1905-1980). Prvorepubliková mizí končí za zvuků výstřelů druhé světové války.

Komunisté restaurační zařízení sice znárodní, ale provoz zachovají, a tak se Slavia nadechne k další slavné kapitole. Klábosí v ní třeba Karel Höger (1909-1977), Dana Medřická (1920-1983) a Rudolf Hrušínský (1920-1994).

Svůj stůl má i Bohumil Hrabal (1914-1997) a Jaroslav Seifert (1901-1986) kavárně dokonce věnuje báseň. Podnik neopomenou ani zahraniční návštěvy, a tak tamní kávu okusí chilský literát Pablo Neruda (1904-1973).

Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy se kousek od Národního divadla podepisuje Charta 77, ostatně Václav Havel (1936-2011) je stálým hostem!

Slavia se stává známou i díky ikonickým stolečkům. (Fred Romero / wikimedia.commons.org / CC BY 2.0)
Slavia se stává známou i díky ikonickým stolečkům. (Fred Romero / wikimedia.commons.org / CC BY 2.0)
Foto: wikimedia.commons Titulka (Autor neznámý / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Související články
Lifestyle
Falco: Rakouský hudební fenomén s tragickým osudem
Tento článek popisuje životní cestu rakouského zpěváka a skladatele Falca, od jeho neobvyklého talentu v dětství, přes bouřlivou kariéru plnou hitů jako „Der Kommissar“ a „Rock Me Amadeus“, až po tragickou smrt při automobilové nehodě v roce 1998.   Falco, vlastím jménem Johann „Hans“ Hölzel (1957–1998), je rakouský hudebník, zpěvák a skladatel. Stal se jediným […]
Lifestyle
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Lifestyle
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky […]
Lifestyle
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
reklama
věda a technika
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
reklama
věda a technika
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
Modelařina z Petriho misky: Kdy zvládneme poskládat embryo?
Lítý boj o přežití, nelítostný závod, na jehož konci možná čeká nový život. Jedna ze spermií se konečně spojí s vajíčkem. Za 9 měsíců se rozkřičí modrooký novorozený andílek. Zatím má ale budoucí embryo do podoby člověka a dokonce i jakéhokoliv savce pořádně daleko. Stejně, jako novinky z laboratoří. Do jaké fáze již vědci dokážou […]
Miniroboti zrychlí a zkvalitní výrobu piva
Česko je pivní velmocí, o tom není pochyb. Ovšem s výrobou piva je spojeno nejedno úskalí, které může práci sládků zmařit. Čeští vědci proto nyní přišli s takzvanými beerboty – minirobůtky, kteří mají výrobu piva urychlit, a zároveň zabránit tomu, aby při ní bylo znehodnoceno. Jak fungují? Tradici vaření piva přinesli do Českých zemí pravděpodobně Slované během […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
panidomu.cz
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně.
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,