Domů     Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin

Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států.

Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům této země.

XIII.

Francouzské panovníky sem nejprve přitahuje možnost zábavy. Král Ludvík XIII. (1601-1643) skoupí pozemky okolo Versailles, postaví menší zámeček a jezdí tam na lovecké výpravy.

Ale teprve jeho nástupce Ludvík XIV. (1638-1715) zařídí radikální proměnu tohoto místa. Během jeho dlouhé vlády na místě původního zámečku vyroste palác s dalšími budovami.

2300

Dnes v paláci najdete 2300 místností rozložených na 63 154 m2.

60 000

Sbírky zdejšího muzea zahrnují více než 60 000 děl, především obrazy a sochy.

Takto zachytil podobu paláce asi v roce 1668 francouzský malíř Pierre Patel (1605-1676).(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Takto zachytil podobu paláce asi v roce 1668 francouzský malíř Pierre Patel (1605-1676).(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

67

Ve Versailles je celkem 67 schodišť.

2113

Z tolika oken je možné se podívat ze zámku do okolí.

73

Zrcadlový sál má rozlohu 73 m2, obsahuje 357 zrcadel a 30 barevných kompozic na klenutém stropě.

V roce 1919 je zde podepsána smlouva, ukončující 1. světovou válku (takzvaná Versailleská smlouva), která na Německo uvalí povinnost placení válečných reparací.

Jednou z nejznámějších vodních atrakcí parku je Apollónova fontána.(Foto: Aurélien Maillet / Pixabay)
Jednou z nejznámějších vodních atrakcí parku je Apollónova fontána.(Foto: Aurélien Maillet / Pixabay)

815

Park okolo zámku má dnes 815 hektarů. Na jeho území se nacházejí zahrady ve francouzském i anglickém stylu, zámky Velký a Malý Trianon a řada dalších staveb, fontán a soch.

Původně je jeho rozloha větší, ale během revoluce jsou některé jeho části rozprodány.

221

Park je také galerií pod širým nebem, kde je ke shlédnutí 221 soch.

30

Hlavními atrakcemi parku jsou bazény a fontány. Pod parkem vede zhruba 30 kilometrů trubek, které je zásobují vodou.

Zrcadlový sál má působivou atmosféru.(Foto: Myrabella / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Zrcadlový sál má působivou atmosféru.(Foto: Myrabella / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

1,8

Největší nádrží v parku je Velký kanál ve tvaru kříže, jehož délka je 1,8 km. Od roku 1669 se na ní objevovala plavila „královské flotily“, zahrnující jachty, galéry, malá plavila, válečné lodě i gondoly, dodané z Benátek.

4

V centrální ose parku, před Velkým kanálem, mohou návštěvníci obdivovat fascinující Apollónovu fontánu. Král Ludvík XIV., přezdívaný „Král Slunce“, ji nechal vyrobit v duchu své přezdívky.

Vůz boha Apollóna, tažený čtyřmi koňmi, se vynořuje z vody, kolem něj jsou další menší sochy. Celé sousoší je potaženo silnou vrstvou zlata.

1

Prvním velkým projektem ve Versailles je královský zvěřinec. Práce začínají v roce 1633 a stane se domovem mnoha vzácných zvířat. Také v parku se volně procházejí rozmanité druhy zvěře.

Když chtěl mít panovník soukromí, odebral se do zámečku Velký Trianon.(Foto: JC Allin / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Když chtěl mít panovník soukromí, odebral se do zámečku Velký Trianon.(Foto: JC Allin / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

300

Ale zvířata nejsou jen ve zvěřinci: ve stájích je za různých panovníků od stovek do více než 2000 koní a ve velkých kotcích 300 loveckých psů. V královské domácnosti se to hemží desítkami domácích mazlíčků, jde hlavně o kočky, menší psy nebo papoušky.

13

Tolik let stráví v královském zvěřinci slonice, kterou dostane Ludvík XIV. darem od portugalského krále. Je to jediný slon africký, zaznamenaný v Evropě mezi lety 1483 a 1862. Denně dostává kromě chleba, polévky a trávy také několik litrů vína.

1/3

Pro klid a soukromí Ludvíka XIV. je v zahradách postaven i zámeček Velký Trianon. V roce 1920 se v něm konají jednání, která vyvrcholí podpisem Trianonské smlouvy.

Ta ponechá Maďarsku méně než jednu třetinu rozlohy, kterou měla země před 1. světovou válkou. V 60. letech 18. století přibude Malý Trianon.

Je určen pro krále Ludvíka XV. (1710-1774) a jeho milenky, ale po nástupu Ludvíka XVI. (1754-1793) na trůn zámeček získá jeho manželka, královna Marie Antoinetta (1755-1793).

3000

V roce 1768 král Ludvík XV. zahájí stavbu královské opery. Už během zahajovacího představení je spáleno 3000 svíček a kvůli jejich vysoké ceně se budova používá jen zřídka.

400

I když je Versailles místem extravagance a zábavy, sehraje rovněž důležitou roli ve vědeckém výzkumu. Jak Ludvík XV., tak i Ludvík XVI. se zajímají o vědu a sbírají nástroje, které se používají při různých experimentech.

Učenci mohou pitvat zvířata, uhynulé ve zvěřinci, a ta jim pomohou získat nové znalosti. Zahrada také kdysi zahrnuje okolo 400 druhů rostlin z celého světa a dochází díky tomu k pokrokům v oblasti botaniky i zemědělství.

100 000

Luxusní život královských párů je trnem v oku prostému lidu. Francouzská revoluční vláda nařídí demontovat přední bránu, která je zcela pokrytá zlatem. V letech 2005 až 2008 je postavena nová brána z 15 tun železa, pokrytá 100 000 zlatými plátky.

150

Zdejší oranžerie je obrovská budova: střední galerie je dlouhá přes 150 metrů s klenutým stropem o výšce 13 metrů. Od doby panování Ludvíka XIV. se zde pěstovaly pomerančovníky i další citrusy a jiné tropické a subtropické ovoce.

Versailleská oranžerie se mohla chlubit největší sbírkou těchto rostlin v Evropě.

32

Právě tolik mramorových sloupů s hlavou nymfy na klenbách tvoří zdejší kolonádu.

10 000 000

Každoročně se přijde podívat na palác a zahrady ve Versailles okolo 10 000 000 návštěvníků.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Cthomas5 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Související články
Historie
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Historie
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
V roce 375 našeho letopočtu se před Evropou objevila hrozivá síla – Hunové, kteří svou zuřivostí a brutálností otřásli civilizací a vyvolali strach v srdcích lidí mnoha národů. Vpád Hunů byl jedním z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších vojenských událostí v historii starověkého světa. Útok Hunů na Evropu je jednou z velkých hádanek v historii západní civilizace. […]
Historie
Vražda Johna Lennona: Nejdřív si přišel pro podpis, pak na něj namířil zbraň!
Jedna z největších legend hudebního nebe se stala obětí chladnokrevné vraždy. Hudebníka a spoluzakladatele skupiny The Beatles Johna Lennona zastřelil jeho fanatický fanoušek Mark David Chapman. Dne 24. srpna 1981 za to byl odsouzen k doživotnímu vězení. Co ho vedlo k hrůznému činu? Osmého prosince 1980 má přes sebou John Lennon náročný den. V jeho newyorském bytě ve slavném […]
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
reklama
lifestyle
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
Paul Walker, milovník rychlých aut a hvězda série Rychle a zběsile, tragicky zahynul při autonehodě v roce 2013. Jeho život byl plný adrenalinu, filmových úspěchů i charitativní činnosti.   Hvězda série filmů Rychle a zběsile umírá dne 30. listopadu 2013. Se svým známým, automobilovým závodníkem Rogerem Rodasem, opouští akci pořádanou Walkerovou charitou na pomoc obětem […]
Iveta Bartošová: Dostali ji na dno osudoví muži?
Bartošová spáchala sebevraždu tím nejdrastičtějším způsobem. V Uhříněvsi u Prahy skočila pod vlak. Svému manželovi Josefu Rychtářovi a jedinému synovi Arturovi nechala dopisy na rozloučenou. Ani oni ji nemohli zachránit? Iveta Bartošová (1966–2014) byla talentovaná, ale naivní a trochu prostá. Tak vzpomínají Ivetini známí na její začátky. A jak je vidět, od doby, kdy Bartošová […]
Falco: Rakouský hudební fenomén s tragickým osudem
Tento článek popisuje životní cestu rakouského zpěváka a skladatele Falca, od jeho neobvyklého talentu v dětství, přes bouřlivou kariéru plnou hitů jako „Der Kommissar“ a „Rock Me Amadeus“, až po tragickou smrt při automobilové nehodě v roce 1998.   Falco, vlastím jménem Johann „Hans“ Hölzel (1957–1998), je rakouský hudebník, zpěvák a skladatel. Stal se jediným […]
reklama
zajímavosti
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
panidomu.cz
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř