Domů     Z ulice až do kosmu: Jaký osud čekal Lajku i další psy?
Z ulice až do kosmu: Jaký osud čekal Lajku i další psy?
17.8.2023

První lety do vesmíru připadly zvířatům, na nichž odborníci testovali, zda jsou schopna přežít. U velké části se sice ukázalo, že ano, přesto na experimenty doplatili životem, a to včetně slavné Lajky.

14. červen 1949. Do kosmu míří první savec, makak Albert II. FOTO: Air Research and Development Command - Smithsonian National Air and Space Museum/Creative Commons/Public Domain
14. červen 1949. Do kosmu míří první savec, makak Albert II. FOTO: Air Research and Development Command – Smithsonian National Air and Space Museum/Creative Commons/Public Domain

Fenka Lajka se stala nejznámějším zvířetem vyslaným do kosmu, přitom však nebyla úplným průkopníkem. Ještě před ní se totiž astronauty staly octomilky, myši a opice.

Mezi nimi byl například makak Albert II., který roku 1949 vyletěl asi 133 kilometry vysoko, ale při přistání zemřel.

A Lajka nebyla dokonce ani prvním psem ve vesmíru. Dvojice Dezik a Cygan odletěla 15. srpna 1951 a dotkla se prahu vesmíru, což znamená výšku přibližně 110 kilometrů. Oba cestu přežili.

Dezik později uhynul během návratu z jiného letu, Cygana si vzal domů vědec Anatolij Blagonravov, takže mohl v klidu dožít, a dokonce se dočkal potomků.

Lajka jako náhradní plán

Lajčin let proběhl pro uspokojení tehdejších kremelských vládců, protože po úspěšném vypuštění Sputniku 1 požadoval Nikita Chruščov start dalšího kosmického stroje ke 40. výročí bolševické Říjnové revoluce.

Termín byl hraniční a rozpracovaná družice, která měla mít lepší technologické vybavení, tak nemohla být hotová včas. Nahradila ji tedy ta s Lajkou na palubě.

Lajka byla obětována pro vesmírný výzkum, stala se tak nedobrovolnou hrdinkou Sovětského svazu. FOTO: Posta Romana - 1959/Creative Commons/Public Domain
Lajka byla obětována pro vesmírný výzkum, stala se tak nedobrovolnou hrdinkou Sovětského svazu. FOTO: Posta Romana – 1959/Creative Commons/Public Domain

Odsouzena k smrti

Spolu s dalšími dvěma psy, Albinou a Muškou, prošla Lajka náročným výcvikem, kdy si například musela zvykat na hluk, přetížení, kašovitou stravu a stísněný prostor, ve kterém mohla jen sedět, stát nebo ležet.

Původně toulající se kříženec z Moskvy, později nejslavnější psí astronautka Lajka, odletěla 3. listopadu 1957 v družici Sputnik 2. A drží důležité prvenství – jako první živý tvor se skutečně dostala na oběžnou dráhu.

Odborníci nepočítali s tím, že by misi přežila, technologie na bezpečný návrat nebyla připravená. Proto měla být zhruba po týdnu usmrcena, zřejmě naprogramovanou injekcí.

Jenže systém pro regulaci teploty nebyl plně funkční a kabina se začala zahřívat až na 40 stupňů Celsia.

Lajka byla dle snímaného tepu vystresovaná a až po třech hodinách se její pulz zklidnil z cca 240 na 102 tepy za minutu. Sice se najedla, ale i tak byla po celou dobu velice nervózní.

V rozmezí pěti až sedmi hodin trvání letu zemřela, nejspíš na přehřátí a psychické vyčerpání. Informace o její smrti byly dlouhou dobu po události nejasné a zmatené.

Další už se měli vrátit

Lajka tak sice potvrdila, že živý organismus může ve vesmíru přežít, jenže na to doplatila vlastním životem. Západní ochránci práv zvířat se bouřili, a přesto byli v 60. letech do kosmu vysíláni další psi.

Ti se sice měli bezpečně vrátit, ale u mnohých tento cíl splněn nebyl. Lisicki a Racek i Pčoľka a Muška zahynuli, Zulka a Žemčužina přežily jen zázrakem.

Ve Sputniku 5 cestovalo do vesmíru hned několik zvířat. FOTO: Pretenderrs/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Ve Sputniku 5 cestovalo do vesmíru hned několik zvířat. FOTO: Pretenderrs/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Na palubě Sputniku 5 se v srpnu 1960 do výšin vydaly Bělka a Strelka. S nimi cestovala i další zvířata včetně much, potkanů a králíka. Vrátili se všichni a obě fenky dál žily.

Strelka dokonce měla štěňata, z nichž jedno, jménem Pušinka, dostala od Nikity Chruščova Caroline Kennedyová, dcera tehdejšího amerického prezidenta Johna F. Kennedyho.

Posledními psy na palubě vesmírného plavidla byli Věterok a Ugoljok 22. února 1966. Psími rekordmany se stali v délce pobytu, který trval tři týdny.

Kočičí astronauti

Francouzští vědci začali s vesmírnými misemi za pomoci potkana Hectora v roce 1961. O dva roky později si pro své pokusy vybrali kočky. Než jedna z nich – s označením C 341 – odletěla, prošla spolu s dalšími třinácti náročným několikaměsíčním výcvikem.

Ten kočky absolvovaly s elektrodami přímo v hlavě pro zkoumání činnosti jejich mozků. Každý den byla zvířata zavírána do krabice, zatímco kolem nich rachotil zvuk rakety, a dostala se i do odstředivek pro otestování a zvykání na přetížení.

Ve Francii posílali do kosmu kočky, smutný osud čekal Félicette (ilustrační obrázek). FOTO: pxfuel
Ve Francii posílali do kosmu kočky, smutný osud čekal Félicette (ilustrační obrázek). FOTO: pxfuel

C 341, později pojmenovaná Félicette, se původně toulala a rozhodně můžeme říct, že se na ulici měla lépe.

Její návrat sice znamenal vědecký úspěch, ale ani po fyzicky i psychicky náročném výcviku a krátkém vystoupání do vesmíru kočku nečekal život plný péče, jak bychom možná očekávali. Jen o pár měsíců později byla totiž utracena kvůli pitvě mozku.

A podobně dopadly i ostatní kočky, které byly v rámci projektu trénovány. Jedna z nich se také vydala na misi, ale havarovala a zahynula.

Minimálně devět bylo utraceno a pravděpodobně pouze jediná měla štěstí žít déle, byť se zdravotními potížemi, které jí způsobily elektrody v hlavě.

První primáti

Roku 1961 vyslaly Spojené státy americké prvního primáta, šimpanze jménem Ham. Oblečen mu byl speciální skafandr, v němž v kosmu pobyl okolo šestnácti minut. Ještě dva roky po svém návratu patřil do vesmírného programu.

Po vyřazení nakonec našel domov v zoologické zahradě města Washington a zemřel až v roce 1980.

Šimpanz Ham před svým zkušebním letem. FOTO: NASA/Creative Commons/Public Domain
Šimpanz Ham před svým zkušebním letem. FOTO: NASA/Creative Commons/Public Domain

Další šimpanz – Enos – vzlétl v listopadu 1961 a dostal se dál než jeho předchůdce, protože je prvním a zároveň jediným zástupcem svého druhu, který byl na oběžné dráze. Zemi obletěl za necelou hodinu a půl. Jeho život o rok později ukončila nemoc, která nesouvisela s cestou do vesmíru.

Kolem Měsíce a zase zpátky

Kosmickou loď Zond 5 vyslal Sovětský svaz 14. září 1968. Za jeden týden obletěla Měsíc a v pořádku se vrátila na Zemi.

Prvními pozemšťany blízko tohoto vesmírného tělesa tak byly dvě želvy stepní, letěli s nimi i mouční červi a octomilky, které se na palubě Zondu 5 nacházely. Želvy přitom pouze pohubly, ale jinak byly zdravé a měly chuť k jídlu.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Věda a technika
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Věda a technika
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Věda a technika
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Věda a technika
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
reklama
svět zločinu
Pedofil Marc Dutroux: Osamělý muž toužil po náklonnosti dětí
Odhalení belgického pedofila, únosce a vraha Marka Dutrouxe patřilo ve své době k největším šokům v Evropě. Jeho případ je nejen odpudivým příběhem brutálního násilí, ale odhaluje i mnoho pochybení při vyšetřování. Belgický chlapec Marc Dutroux má od narození všechny podmínky k tomu, aby z něj vyrostl slušný člověk. Pochází z učitelské rodiny, kam se […]
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
Vrah Ladislav Hojer: Monstrum si oblíbilo slavného kriminalistu
Mnozí policisté jen mrkají překvapením, když ze sebe maniak sype obhroublé vtípky a výrazy typu: „Ubral jsem jí kyslík!“ Rád přihodí i své motto, které zní: „Když se ocas postaví, mozek se mi zastaví.“ Přitom na první pohled ten chlap vypadá, že neumí do pěti počítat. Se ženami mu to moc nejde. Kámen úrazu pro […]
Václav Mrázek: Postrach ze severních Čech se ukájel střelbou z pistole
Rozhodně se nenarodí se stříbrnou lžičkou v puse. Někdo by řekl, že když se sudičky sešly 22. října 1925 u kolébky Václava Mrázka, předurčily mu naprosto opačný start do života. Navzdory rozšířené představě o blahobytu první republiky, Mrázkova rodina živoří v chudobě. Hoch má celkem 11 sourozenců. Uživit tolik krků není snadné za žádných okolností. V […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn