Domů     I slavní trpí! komu zničily život psychické poruchy?
I slavní trpí! komu zničily život psychické poruchy?
17.8.2023

I celebrity jsou lidé z masa a kostí, kterým se nemoci nevyhýbají. Dokonce ani ty psychické. Představujeme příběhy slavných, které se kvůli tomu dostaly až na dno.

Kurt Cobain – ADHD a maniodepresivní psychóza

Kurt Cobain trpěl různými závislostmi, ta nejtěžší byla na heroinu. FOTO: pxfuel
Kurt Cobain trpěl různými závislostmi, ta nejtěžší byla na heroinu. FOTO: pxfuel

Kurt Donald Cobain se narodil 20. února 1967 v malém americkém městě Aberdeen servírce Wendy a automechanikovi Donaldovi, který pracoval na drtičce odpadu a také působil jako trenér a rozhodčí amatérského týmu baseballu.

Manželství skončilo rozvodem, když byl Kurt malý. Chlapce, už tak trpícího hyperaktivitou a maniodepresivní psychózou, to velmi poznamenalo. Oba rodiče si našli nové partnery a Kurt se mezi nimi často přesouval, přičemž po určitou dobu bydlel také u prarodičů.

Strýc ho přivedl k hudbě skupin Led Zeppelin, Aerosmith a Black Sabbath, poté si oblíbil také punk. Už v roce 1985 založil vlastní kapelu Fecal Matter, kterou o dva roky později následovala Nirvana.

První album sice nepřineslo žádný zásadní průlom, ale hned další to napravilo. Zvláště song Smells Like Teen Spirit, který sice rádia zpočátku odmítala hrát, protože se jim text zdál nesmyslný, se stal obrovským hitem.

Pětadvacetiletý Kurt se v únoru 1992 oženil se zpěvačkou Courtney Loveovou a ještě tentýž rok se jim narodila dcera Frances Bean. Oba rodiče se opakovaně potýkali se závislostí na heroinu.

Poslední dávku si zpěvák vzal 8. dubna 1994 předtím, než spáchal sebevraždu zastřelením. Dodnes se spekuluje, zda si skutečně ublížil on sám, nebo čin spáchal někdo jiný.

Cameron Diazová – obsedantně-kompulzivní porucha

Cameron Diaz se potýká s vážnou poruchou, která znepříjemňuje život jí i jejím blízkým. FOTO: pxfuel
Cameron Diaz se potýká s vážnou poruchou, která znepříjemňuje život jí i jejím blízkým. FOTO: pxfuel

Herečka, která si získala oblibu diváků v řadě filmů, třeba Něco na té Mary je a Charlieho andílci, se narodila v srpnu 1972 v americkém San Diegu a má španělské, anglické a německé předky.

V šestnácti letech vyhrála modelingový konkurz a začala pracovat v řadě zemí světa. Už za tři roky okusila film a brzy byla obsazena do úspěšného snímku Maska.

Od té doby neměla o role nouzi, navíc svůj hlas propůjčila princezně Fioně v animovaných filmech o Shrekovi. Zapojuje se do charitativní činnosti a angažuje se v otázce ekologie.

Mezi hereččiny partnery patřil herec Matt Dillon, zpěvák Justin Timberlake i basketbalista  Alex Rodriguez. V roce 2015 se vdala za hudebníka Benjiho Maddena, s nímž má dceru Raddix.

I tahle hvězda, známá svým širokým úsměvem, má ale své problémy. Trpí totiž obsedantně-kompulzivní poruchou, která může za úzkostné představy a následné provádění různých rituálů. U Cameron se prý projevuje až chorobnou čistotností.

Elton John – bulimie

Elton John trpěl poruchou, o které se lidé domnívají, že je typická spíše pro ženy. FOTO: pxfuel
Elton John trpěl poruchou, o které se lidé domnívají, že je typická spíše pro ženy. FOTO: pxfuel

Reginald Kenneth Dwight… Že vám to jméno nic neříká? Ve skutečnosti právě pod tímto jménem přišel na svět sir Elton John, britský populární zpěvák a skladatel, kterého britská královna v roce 1998 povýšila do šlechtického stavu.

Vraťme se ale v čase do dob, kdy ho ještě neznal celý svět. Narodil se roku 1947 v Londýně a už jako náctiletý si vydělával hrou na piano.

Účast na soutěži talentů mu sice úspěch nepřinesla, nicméně se seznámil s textařem Berniem Taupinem, s nímž pak po mnoho let spolupracoval.

I on sám psal texty, a to pro jiné interprety, načež se rozhodl využít vlastní tvorbu pro sebe a na přelomu 60. a 70. vydal hned tři alba.

Díky chytlavým melodiím a písničkám, které se stávaly hity, i pestrým kostýmům se z Eltona Johna stala ikona světové hudby.

Dnes je soukromý život tohoto čtyřiasedmdesátiletého muže poklidný.

S partnerem Davidem Furnishem vychovává dvě děti, které páru porodila náhradní matka, a věnuje se své nadaci zaměřující se na boj proti AIDS. Právě na tuto nemoc mu totiž kdysi zemřel kamarád, což jím silně otřáslo.

Ostatně i on sám přiznal, že v mládí nebyl právě zodpovědný a nenakazil se jen díky štěstí. Nevyhnuly se mu nicméně potíže psychického rázu související s tím, jak si postupně uvědomoval svou – ve společnosti značně tabuizovanou – homosexuální orientaci.

Duševní rozervanost vedla k bulimii – záchvatům přejídání a následnému zvracení, a několikrát se pokusil i o sebevraždu. Cizí mu nebyly ani drogy a alkohol. Pomohli až odborníci a setkání s nynějším partnerem.

Angelina Jolieová – sebepoškozování

Angelina Jolieová trpěla vícero poruchami, o některých se však jen spekuluje. FOTO: pxfuel
Angelina Jolieová trpěla vícero poruchami, o některých se však jen spekuluje. FOTO: pxfuel

Dcera Jona Voighta – amerického držitele Oscara za nejlepší herecký výkon ve snímku Návrat domů (1978) – a herečky Marcheline Bertrandové, se narodila v Los Angeles roku 1975. Manželství jejích rodičů se kvůli otcově nevěře rozpadlo, a tak žila s maminkou a bratrem.

Před kamerou poprvé stála už jako malá a později chodila na hereckou školu, ale tu ve čtrnácti letech opustila a začala se živit jako modelka. A právě už během divokého dospívání, v němž nechyběly drogy, trpěla depresemi a sebepoškozováním. V současnosti se s jejím jménem často spojuje podezření na mentální anorexii.

Pravděpodobně se na její psychice podepsal také problematický vztah s otcem, jehož příjmení si nechala odebrat. Částečně se usmířili až po smrti Marcheline, která v roce 2007 podlehla rakovině.

Prvním manželem Angeliny Jolieové se v roce 1996 stal herec Jonny Lee Miller, ale vztah v následujícím roce skončil. Druhé ano řekla opět herci, tentokrát Billymu Bobovi Thorntonovi, nicméně po třech letech opět následoval rozvod.

V roce 2005 upoutala pozornost veřejnosti jakožto příčina rozpadu manželství oblíbeného páru Brada Pitta a Jennifer Anistonové. Vzali se po devíti letech, o pět let později se rozvedli a roky probíhal soud o děti, které herečka chtěla do výhradní péče.

Vyhrál Pitt, a tak mají o svých pět dětí (z toho dvě jsou adoptované) střídavou péči. Nejstarší syn, kterého Angelina adoptovala už v roce 2002 a Brad o čtyři roky později, je již plnoletý, proto se ho soudní tahanice netýkala.

Winona Ryderová – kleptomanie

Poruchu, kterou trpí Winona Ryderová, by u ní čekal jen málokdo. FOTO: pxfuel
Poruchu, kterou trpí Winona Ryderová, by u ní čekal jen málokdo. FOTO: pxfuel

Winona Laura Horowitzová se narodila ve městě Winona, po němž byla pojmenována, a to před padesáti lety. Budovat kariéru začala v roce 1986, tedy v pouhých čtrnácti letech, díky filmu Lucas.

O dva roky později přišla zásadní role ve snímku Beetlejuice a krátce nato ve filmech Smrtící atrakce a Věk nevinnosti.

V druhém z nich uspěla u kritiků, byla nominována na Oscara za vedlejší ženskou roli a obdržela Zlatý glóbus (opět za ztvárnění vedlejší ženské role). Nominace na Oscara se opakovala v roce 1994 za roli ve filmu Malé ženy.

I přesto, že rozhodně netrpí finanční nouzí, se v roce 2001 v médiích objevila zpráva o tom, že v jednom obchodě ukradla ponožky a šaty. O rok později její rukou zmizelo zboží v beverlyhillském butiku.

Soud jí uložil pokutu a téměř pět set hodin veřejně prospěšných prací. Později byla přistižena znovu. Na vině je kleptomanie, psychická porucha, při níž má postižený nutkání něco odcizit.

Rozhodně nejde o to danou věc získat zadarmo, ale o napětí, které je právě krádeží uvolněno. Kleptomani následně mívají výčitky svědomí a pocity hanby i strachu. Jenže právě ty opět vedou k napětí… a vše se opakuje.

Robin Williams – deprese

Robina Williamse stála jeho duševní nemoc život. FOTO: pxfuel
Robina Williamse stála jeho duševní nemoc život. FOTO: pxfuel

Komik, herec a zpěvák Robin Williams byl synem modelky Laurie McLaurinové a bohatého Roberta Fitzgeralda Williamse, jimž se narodil v červenci 1951. První filmy natočil na začátku 80. let.

Obdržel několik Zlatých globů, cen Emmy a Grammy a také Oscara za roli ve filmu Dobrý Will Hunting.

Ženatý byl herec třikrát. S první manželkou měl syna Zacharyho Pyma, s druhou dvě – dceru Zeldu Rae a syna Codyho Alana – a společně také založili nadaci na podporu charitativní činnosti řady organizací.

Roku 2010 se pár rozvedl a o rok později Robin Williams oslavil poslední svatbu.

Už v 70. a 80. letech míval problémy s drogami, konkrétně s kokainem, později zase s alkoholem. V roce 2014 šokovala svět zpráva o jeho úmrtí. Děsivá byla tím spíš, že příčinou smrti se stala sebevražda oběšením.

Podle blízkých trpěl těžkými depresemi, ke kterým se v pozdějším věku přidala demence. Podle pitvy nebyl ve chvíli spáchání zoufalého činu pod vlivem léků, drog ani alkoholu.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
reklama
Související články
Lifestyle
Život na vídeňském dvoře: Císař složil 230 hudebních skladeb
Císař Leopold I. se zaposlouchá do tónů skladby a nevnímá okolí. Sám hraje skvěle na cembalo, flétnu i další nástroje. Učí se hrát také u dvou varhaníků. „Jeho sluch byl tak ostrý, že mezi padesáti hudebníky rozeznal toho, kdo zahrál falešný tón,“ tvrdí o něm jeho životopisec Gottlieb Eucharist Rinck. Skládání hudby věnuje Leopold I. […]
Lifestyle
Osmihodinová pracovní doba? Ještě v 18. století lidé makali dvojnásobný čas
Kdy byla v Československu uzákoněna osmihodinová pracovní doba a jak dlouho pracovali lidé dříve? Kdybyste se narodili v 18. století a přišli do práce v osm ráno, ve čtyři odpoledne byste si padla rozhodně užívat nemohli. Z pohledu dějin je pracovní doba trvající osm hodin moderní vymožeností. V minulosti byla pracovní doba mnohem delší. Začátkem 18. století není výjimkou, když […]
Lifestyle
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší…   Mikroplasty jsou úlomky plastů o velikosti 100 nanometrů až 5 milimetrů, nanoplasty jsou pak menší než 20 mikrometrů. Podle posledních závěrů […]
Lifestyle
3 svatební pověry: Černá kočka se dávala jako dar!
Na který den je nejlepší naplánovat svatbu? V anglosaském folkloru je to středa, židé zase věří, že je to úterý. A pokud budeme pověrčiví, který den naopak nepadá v úvahu? Podle Angličanů je zatracovaným dnem sobota. A teď nastane zmatek: Španělé a velká část Latinské Ameriky se odmítají brát v úterý! Svateb je v tento […]
reklama
věda a technika
Slavná busta Nefertiti: Seznam nálezů usvědčil Borchardta z podvodu
Německý archeolog Ludwig Borchardt bere do ruky ušpiněný vápencový předmět. Chvíli přemýšlí. Potom dílko strčí do krabice se štukovými nálezy. V hlavě se mu rodí plán, jak si s ním trochu pohrát. Když se řekne Nefertiti (14. století př. n. l.), každý si vybaví slavnou bustu s vysokým modrým kloboukem znázorňující egyptskou královnu z doby 18. dynastie […]
Opioidová krize v USA
Spojené státy americké se od 90. let minulého století potýkají s rozsáhlou opioidovou krizí, aktuálně probíhá už její čtvrtá vlna. Podle odborníků souvisí tato krize se strukturou amerického zdravotnického systému, ve kterém je předepisování léků upřednostňováno před dražšími terapiemi.   Profesorka Judith Feinbergová z West Virginia University k tomu podotýká: „Většina pojištění, zvláště pro chudé lidi, nezaplatí v USA […]
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Zbraň proti depresím se špatnou pověstí
Říká se jim něžně houbičky a někteří lidé je vyhledávají kvůli jejich halucinogenním účinkům. Nové výzkumy ovšem ukazují, že lysohlávky v sobě skrývají zajímavé možnosti týkající se léčby duševních problémů. Ne všechny lysohlávky patří mezi halucinogenní houby, ale ty, které ano, obsahují ve velké míře dvě látky: psilocin a také psilocybin. Psilocybin je jedním z […]
historie
Mongolský vládce miloval ženy a syrové maso
Válečná vítězství si mongolský vládce užívá plnými doušky.  „Shromážděte všechny ženy z města,“ nařídí vždy po úspěšném tažení svého vojska. Mezi nimi si pak vybírá ty nejhezčí, které mu mají být po vůli. Čingischánovi nestačí, že má kromě Burtaj ještě tři další oficiální manželky. Milenky si Čingischán (1162–1227) volí především z žen a dcer vysoce postavených mužů, […]
Jak Marie Terezie pomáhala svobodným matkám?
Za porod nemanželského dítěte čeká ženy v habsburské monarchii během první poloviny 18. století smrt. Ještě v roce 1743 se mohou podle platného zákona dočkat stětí hlavy. Ovšem Marie Terezie tuto praxi změní. Ačkoliv je Marie Terezie (1717–1780) velmi silně věřící katolička a katolíci považují početí a porod nemanželského dítěte za hřích, panovnice chápe, že […]
Méšova stéla popisuje vítězství Moabitů nad Židy
Území Izraele tvoří jedno velké archeologické naleziště, téměř při každém kopnutí do země tu dostávají biblické příběhy reálné obrysy a tajemné postavy z Písma svatého se vynořují z hlubin starověku. Potvrzuje se, že skutečně existovaly. „Můžeme přečíst jedno písmeno a to B, o čemž si ostatní myslí, že by mohlo být začátkem slova Balak,“ říká například Ronald Hendel, profesor […]
Malíř Alfons Mucha v Praze čelil závisti
Nabídka, která se neodmítá. Právě tu dostává Alfons Mucha v létě 1909 v Čechách, kam se na skok vrací. Jde o malířskou výzdobu interiérů čerstvě dostavěného Reprezentačního domu hlavního města Prahy (dnešní Obecní dům). Mucha o tuto práci přitom projeví zájem už v roce 1905. Tehdy malíře Alfonse Muchu (1860–1939) navštíví starosta Prahy Vladimír Srb. (1856–1916), aby mu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dotlačila ho manželka k oltáři?
nasehvezdy.cz
Dotlačila ho manželka k oltáři?
Do svatby se herec Filip Blažek (50) z Jedné rodiny moc nehrnul. Trvalo mu dlouhých 18 let, než došel s krásnou partnerkou a matkou svých dvou dcer Jolanou (43) k oltáři. A i když už jsou to tři rok
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
enigmaplus.cz
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
Ačkoli má nyní Nizozemsko pověst velmi tolerantní země, nebylo tomu tak vždy. Hnutí reformace v 16. století způsobilo hluboký rozkol v katolické církvi a následně vznik církví protestantských. Katolic
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
enigmaplus.cz
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
Tajemných zmizení v tzv. Bermudském trojúhelníku bylo popsáno již mnoho. Některá z nich se už stala téměř legendárními. Je však rovněž znám také i případ potopené lodi, jež ale následně opět vyplula n
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
21stoleti.cz
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Pa
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
panidomu.cz
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Bylo to za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Bylo to za všechny peníze
Já to mám, a vždycky měla, tak trochu zamotané. Nevím proč se to vždycky nějak zašmodrchalo a já pak koukala, co se to děje. A za všechno platila. S Robertem jsme se poznali, když mi bylo třiatřicet. Vlastně byl stejně starý, a to se mojí mámě tenkrát nelíbilo. Prý má být chlap starší, tak jako
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
epochalnisvet.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
21stoleti.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas