Domů     I slavní trpí! komu zničily život psychické poruchy?
I slavní trpí! komu zničily život psychické poruchy?
17.8.2023

I celebrity jsou lidé z masa a kostí, kterým se nemoci nevyhýbají. Dokonce ani ty psychické. Představujeme příběhy slavných, které se kvůli tomu dostaly až na dno.

Kurt Cobain – ADHD a maniodepresivní psychóza

Kurt Cobain trpěl různými závislostmi, ta nejtěžší byla na heroinu. FOTO: pxfuel
Kurt Cobain trpěl různými závislostmi, ta nejtěžší byla na heroinu. FOTO: pxfuel

Kurt Donald Cobain se narodil 20. února 1967 v malém americkém městě Aberdeen servírce Wendy a automechanikovi Donaldovi, který pracoval na drtičce odpadu a také působil jako trenér a rozhodčí amatérského týmu baseballu.

Manželství skončilo rozvodem, když byl Kurt malý. Chlapce, už tak trpícího hyperaktivitou a maniodepresivní psychózou, to velmi poznamenalo. Oba rodiče si našli nové partnery a Kurt se mezi nimi často přesouval, přičemž po určitou dobu bydlel také u prarodičů.

Strýc ho přivedl k hudbě skupin Led Zeppelin, Aerosmith a Black Sabbath, poté si oblíbil také punk. Už v roce 1985 založil vlastní kapelu Fecal Matter, kterou o dva roky později následovala Nirvana.

První album sice nepřineslo žádný zásadní průlom, ale hned další to napravilo. Zvláště song Smells Like Teen Spirit, který sice rádia zpočátku odmítala hrát, protože se jim text zdál nesmyslný, se stal obrovským hitem.

Pětadvacetiletý Kurt se v únoru 1992 oženil se zpěvačkou Courtney Loveovou a ještě tentýž rok se jim narodila dcera Frances Bean. Oba rodiče se opakovaně potýkali se závislostí na heroinu.

Poslední dávku si zpěvák vzal 8. dubna 1994 předtím, než spáchal sebevraždu zastřelením. Dodnes se spekuluje, zda si skutečně ublížil on sám, nebo čin spáchal někdo jiný.

Cameron Diazová – obsedantně-kompulzivní porucha

Cameron Diaz se potýká s vážnou poruchou, která znepříjemňuje život jí i jejím blízkým. FOTO: pxfuel
Cameron Diaz se potýká s vážnou poruchou, která znepříjemňuje život jí i jejím blízkým. FOTO: pxfuel

Herečka, která si získala oblibu diváků v řadě filmů, třeba Něco na té Mary je a Charlieho andílci, se narodila v srpnu 1972 v americkém San Diegu a má španělské, anglické a německé předky.

V šestnácti letech vyhrála modelingový konkurz a začala pracovat v řadě zemí světa. Už za tři roky okusila film a brzy byla obsazena do úspěšného snímku Maska.

Od té doby neměla o role nouzi, navíc svůj hlas propůjčila princezně Fioně v animovaných filmech o Shrekovi. Zapojuje se do charitativní činnosti a angažuje se v otázce ekologie.

Mezi hereččiny partnery patřil herec Matt Dillon, zpěvák Justin Timberlake i basketbalista  Alex Rodriguez. V roce 2015 se vdala za hudebníka Benjiho Maddena, s nímž má dceru Raddix.

I tahle hvězda, známá svým širokým úsměvem, má ale své problémy. Trpí totiž obsedantně-kompulzivní poruchou, která může za úzkostné představy a následné provádění různých rituálů. U Cameron se prý projevuje až chorobnou čistotností.

Elton John – bulimie

Elton John trpěl poruchou, o které se lidé domnívají, že je typická spíše pro ženy. FOTO: pxfuel
Elton John trpěl poruchou, o které se lidé domnívají, že je typická spíše pro ženy. FOTO: pxfuel

Reginald Kenneth Dwight… Že vám to jméno nic neříká? Ve skutečnosti právě pod tímto jménem přišel na svět sir Elton John, britský populární zpěvák a skladatel, kterého britská královna v roce 1998 povýšila do šlechtického stavu.

Vraťme se ale v čase do dob, kdy ho ještě neznal celý svět. Narodil se roku 1947 v Londýně a už jako náctiletý si vydělával hrou na piano.

Účast na soutěži talentů mu sice úspěch nepřinesla, nicméně se seznámil s textařem Berniem Taupinem, s nímž pak po mnoho let spolupracoval.

I on sám psal texty, a to pro jiné interprety, načež se rozhodl využít vlastní tvorbu pro sebe a na přelomu 60. a 70. vydal hned tři alba.

Díky chytlavým melodiím a písničkám, které se stávaly hity, i pestrým kostýmům se z Eltona Johna stala ikona světové hudby.

Dnes je soukromý život tohoto čtyřiasedmdesátiletého muže poklidný.

S partnerem Davidem Furnishem vychovává dvě děti, které páru porodila náhradní matka, a věnuje se své nadaci zaměřující se na boj proti AIDS. Právě na tuto nemoc mu totiž kdysi zemřel kamarád, což jím silně otřáslo.

Ostatně i on sám přiznal, že v mládí nebyl právě zodpovědný a nenakazil se jen díky štěstí. Nevyhnuly se mu nicméně potíže psychického rázu související s tím, jak si postupně uvědomoval svou – ve společnosti značně tabuizovanou – homosexuální orientaci.

Duševní rozervanost vedla k bulimii – záchvatům přejídání a následnému zvracení, a několikrát se pokusil i o sebevraždu. Cizí mu nebyly ani drogy a alkohol. Pomohli až odborníci a setkání s nynějším partnerem.

Angelina Jolieová – sebepoškozování

Angelina Jolieová trpěla vícero poruchami, o některých se však jen spekuluje. FOTO: pxfuel
Angelina Jolieová trpěla vícero poruchami, o některých se však jen spekuluje. FOTO: pxfuel

Dcera Jona Voighta – amerického držitele Oscara za nejlepší herecký výkon ve snímku Návrat domů (1978) – a herečky Marcheline Bertrandové, se narodila v Los Angeles roku 1975. Manželství jejích rodičů se kvůli otcově nevěře rozpadlo, a tak žila s maminkou a bratrem.

Před kamerou poprvé stála už jako malá a později chodila na hereckou školu, ale tu ve čtrnácti letech opustila a začala se živit jako modelka. A právě už během divokého dospívání, v němž nechyběly drogy, trpěla depresemi a sebepoškozováním. V současnosti se s jejím jménem často spojuje podezření na mentální anorexii.

Pravděpodobně se na její psychice podepsal také problematický vztah s otcem, jehož příjmení si nechala odebrat. Částečně se usmířili až po smrti Marcheline, která v roce 2007 podlehla rakovině.

Prvním manželem Angeliny Jolieové se v roce 1996 stal herec Jonny Lee Miller, ale vztah v následujícím roce skončil. Druhé ano řekla opět herci, tentokrát Billymu Bobovi Thorntonovi, nicméně po třech letech opět následoval rozvod.

V roce 2005 upoutala pozornost veřejnosti jakožto příčina rozpadu manželství oblíbeného páru Brada Pitta a Jennifer Anistonové. Vzali se po devíti letech, o pět let později se rozvedli a roky probíhal soud o děti, které herečka chtěla do výhradní péče.

Vyhrál Pitt, a tak mají o svých pět dětí (z toho dvě jsou adoptované) střídavou péči. Nejstarší syn, kterého Angelina adoptovala už v roce 2002 a Brad o čtyři roky později, je již plnoletý, proto se ho soudní tahanice netýkala.

Winona Ryderová – kleptomanie

Poruchu, kterou trpí Winona Ryderová, by u ní čekal jen málokdo. FOTO: pxfuel
Poruchu, kterou trpí Winona Ryderová, by u ní čekal jen málokdo. FOTO: pxfuel

Winona Laura Horowitzová se narodila ve městě Winona, po němž byla pojmenována, a to před padesáti lety. Budovat kariéru začala v roce 1986, tedy v pouhých čtrnácti letech, díky filmu Lucas.

O dva roky později přišla zásadní role ve snímku Beetlejuice a krátce nato ve filmech Smrtící atrakce a Věk nevinnosti.

V druhém z nich uspěla u kritiků, byla nominována na Oscara za vedlejší ženskou roli a obdržela Zlatý glóbus (opět za ztvárnění vedlejší ženské role). Nominace na Oscara se opakovala v roce 1994 za roli ve filmu Malé ženy.

I přesto, že rozhodně netrpí finanční nouzí, se v roce 2001 v médiích objevila zpráva o tom, že v jednom obchodě ukradla ponožky a šaty. O rok později její rukou zmizelo zboží v beverlyhillském butiku.

Soud jí uložil pokutu a téměř pět set hodin veřejně prospěšných prací. Později byla přistižena znovu. Na vině je kleptomanie, psychická porucha, při níž má postižený nutkání něco odcizit.

Rozhodně nejde o to danou věc získat zadarmo, ale o napětí, které je právě krádeží uvolněno. Kleptomani následně mívají výčitky svědomí a pocity hanby i strachu. Jenže právě ty opět vedou k napětí… a vše se opakuje.

Robin Williams – deprese

Robina Williamse stála jeho duševní nemoc život. FOTO: pxfuel
Robina Williamse stála jeho duševní nemoc život. FOTO: pxfuel

Komik, herec a zpěvák Robin Williams byl synem modelky Laurie McLaurinové a bohatého Roberta Fitzgeralda Williamse, jimž se narodil v červenci 1951. První filmy natočil na začátku 80. let.

Obdržel několik Zlatých globů, cen Emmy a Grammy a také Oscara za roli ve filmu Dobrý Will Hunting.

Ženatý byl herec třikrát. S první manželkou měl syna Zacharyho Pyma, s druhou dvě – dceru Zeldu Rae a syna Codyho Alana – a společně také založili nadaci na podporu charitativní činnosti řady organizací.

Roku 2010 se pár rozvedl a o rok později Robin Williams oslavil poslední svatbu.

Už v 70. a 80. letech míval problémy s drogami, konkrétně s kokainem, později zase s alkoholem. V roce 2014 šokovala svět zpráva o jeho úmrtí. Děsivá byla tím spíš, že příčinou smrti se stala sebevražda oběšením.

Podle blízkých trpěl těžkými depresemi, ke kterým se v pozdějším věku přidala demence. Podle pitvy nebyl ve chvíli spáchání zoufalého činu pod vlivem léků, drog ani alkoholu.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Lifestyle
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Lifestyle
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
Lifestyle
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
reklama
svět zločinu
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
reklama
historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se