Domů     Z dětské hvězdičky superhvězdou
Z dětské hvězdičky superhvězdou
19.12.2023

Nikdo nemá tak krátkou životnost jako dětské filmové hvězdičky. Zazáří v jednom nebo dvou filmech, chvíli se hřejí v záři reflektorů i slávy, a pak zmizí. Existují však výjimky.

Některé děti před kamerou jen zazáří a prolétnou filmovou oblohou jako komety. Jiné se na ní sice udrží, ale poblikávají tam sotva na hranici viditelnosti. Jen některým se daří vyrůst v jasně zářící a nepřehlédnutelné superhvězdy.

Patnáctiletá Elizabeth Taylorová s rodiči. (Phil Burchman, volné dílo, commons.wikimedia)
Patnáctiletá Elizabeth Taylorová s rodiči. (Phil Burchman, volné dílo, commons.wikimedia)

1) Elizabeth Taylorová

Kleopatra s kolií

S nadsázkou lze říci, že Elizabeth Taylorová (1932-2011) vděčí za slávu Hitlerovi.

Jak totiž vrchní nácek rozjíždí v Evropě válečný konflikt, sbalí v roce 1939 její rodiče kufry i děti a prchnou z Londýna do USA. Usadí se v Beverly Hills, kde její matka Sara Sothernová (1895–1994) každou chvíli slyší jak je ta její maličká šikovná a měla by jít k filmu.

A ty její oči, prostě úchvatné,“ rozplývají se všichni nad jejíma očima modrýma tak, že se až zdají fialové. Začne s ní tedy obrážet studia a konkursy.

Je jí 11 let, když se objeví v malé roli filmu Lassie se vrací a po několika štěcích získá hlavní roli dívky, která chce vyhrát dostihový závod. Film O velkou cenu se stává vánočním hitem roku 1944 a na filmovém nebi zazáří nová hvězda.

Sláva znamená konec dětství

Není dne, aby se neobjevila někde v tisku, na dračku jdou její papírové panenky i omalovánky. „Dětství mi tehdy skončilo, protože studio začalo ovládat celý můj život,“ vzpomíná Taylorová.

Když není ve škole nebo netočí, musí na hodiny tance a zpěvu, na focení nebo dávat rozhovory novinářům. Objevuje se na titulních stránkách, píše se o ní jako o zázraku.

Status hollywoodské legendy si v následujících desetiletích jistí nejen rolemi v takových hitech jako je Kleopatra (1963) nebo Zkrocení zlé ženy (1967), ale také titulem sex symbolu a výstředním životem jehož součástí je třeba osm nevydařených manželství.

Dvanáctiletá Jodie Fosterová s Christopherem Connellym v Papírovém měsíci (ABC Television, Volné dílo, commons.wikimedia)
Dvanáctiletá Jodie Fosterová s Christopherem Connellym v Papírovém měsíci (ABC Television, Volné dílo, commons.wikimedia)

2) Jodie Foster

Ve dvanácti nominovaná na Oscara

Ctižádostivá matka ji i její tři sourozence odmalička tahá po všemožných castingových konkurzech. Jodie (*1962) poprvé uspěje, když se coby dvouletý capart objeví v reklamě na opalovací krém.

Na plátně se poprvé objeví roku 1972 v rodinném filmu Napoleon a Samantha, kde se zalíbí natolik, že následují další podobné role roztomilých holčiček. Katapultem ke slávě se však stává role zcela odlišného kalibru.

Je jí třináct, když si ji režisér Martin Scorsese (*1942) vybere do role dvanáctileté prostitutky Iris v šokujícím filmu Taxikář. Ač musí vzhledem k roli podstoupit psychotesty, zahraje ji tak, že se dočká nominace na Oscara. Potom však přijdou chudá léta.

Atentát jako vyznání

Promuje sice s vyznamenáním na Yaleově univerzitě, ale pokud jde o film, není to žádná sláva. Nedá se říci, že by na ni zapomněli všichni.

Třeba takový John Hinckley (*1955) ji zbožňuje natolik, že 30. března 1981 spáchá atentát na amerického prezidenta Ronalda Reagana (1911–2004) jen proto, aby si ho všimla. Všimne, ale velkou radost z toho nemá a stáhne se.

Velký návrat se koná v roce 1988, kdy roli v dramatu Znásilnění vytvoří tak brilantním způsobem, že ji akademici ocení zlatou soškou Oscara.

Pozici jedné z nejvýznamnějších hollywoodských hvězd potvrdí o tři roky později dalším Oscarem za Mlčení jehňátek.

Devítiletá Drew Barrymoreová je taková hvězda, že se s ní chce vyfotit i Ronald Reagan. (volné dílo, commons.wikimedia)
Devítiletá Drew Barrymoreová je taková hvězda, že se s ní chce vyfotit i Ronald Reagan. (volné dílo, commons.wikimedia)

3) Drew Barrymoreová

Alkoholikem ve 13 letech

Vyhnout se filmu je pro malou Drew (*1975) nemožné. Vždyť táta, máma, babička, děda i prastrýc s pratetou, jsou herci, a ne ledajací.

Děda John (1882–1942) i prastrýc Lionel (1878–1954) jsou hollywoodskými legendami, za kmotra jí jde Steven Spielberg (*1946) a kmotrou je Sophia Lorenová (*1934).

Nebí divu, že se poprvé před kamerou objeví už v 11 měsících, v reklamě na psí krmivo, a sotva oslaví šesté narozeniny je z ní velká hvězda díky roli Gertie v hitu E.T. Mimozemšťan.

Jako osmiletá získá nominací na Zlatý globus za film Nesmiřitelné rozpory. Časem však víc pozornosti budí její osobní život.

Spíš než s medvídkem je často viděna na nějakém mejdanu, kouřit začne v devíti, pít v jedenácti, ve dvanácti přejde na marihuanu, ve třinácti na kokain a ve čtrnácti zkusí sebevraždu.

Z narkomanky královnou romantiky

Z rychlíku do pekla naštěstí v poslední chvíli vyskočí, projde různými terapiemi a v polovině 90. let se vrátí.

Jako sedmnáctiletá nafotí v roce 1995 odvážné fotky pro Playboy a po menších rolích třeba ve třetím Batmanovi nebo Vřískotu, se rychle vypracuje v jednu z nejobsazovanějších hereček a díky filmům jako Píseň pro nevěstu, 50x a stále poprvé či Hudbu složil, slova napsal se stává královnou romantických komedií.

Foto: commons.wikimedia Totulka (Dr. Macro, Volné dílo, commons.wikimedia)
Související články
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
reklama
historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
reklama
lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn