Domů     Vlastenecké nadšení 19. století: České spolky se musely scházet pod policejním dohledem
Vlastenecké nadšení 19. století: České spolky se musely scházet pod policejním dohledem
23.11.2019

Skupina českých spolkových nadšenců polohlasně diskutuje o své další akci. Každou chvíli ale některý z nich hodí okem k člověku sedícímu na konci jejich stolu. Mezi ním a skupinkou stojí prázdná židle, jakoby ten muž byl prašivý.

Nikdo z vlastenců s ním nechce nic mít. Všichni vědí, že je to policejní konfident. Píše se rok 1851a v Čechách panuje tvrdý bachovský absolutismus.

Jakmile skupinka jenom trochu ztiší hlas nebo se v diskusi lehce dotkne tématu, které jenom trošku zavání politikou, muž, který vypadá, jakoby spal, okamžitě pootočí hlavu a našpicuje uši.

Jeho úkolem je poslouchat a referovat o jejich činnosti přímo rakouské policii. Před českým živlem se rakouské úřady zkrátka mají na pozoru a znechucení Češi proti tomu nic nezmůžou. Ani rakouské policejní špiclování jim ale nezabrání se scházet…

Hrabě František Josef Šternberk intenzivně pracuje na tom vybudovat českou obrazárnu.
Hrabě František Josef Šternberk intenzivně pracuje na tom vybudovat českou obrazárnu.

Obrazy úřady nezajímají

První vlaštovkou signalizující nový zájem Čechů o české věci se stává Společnost vlasteneckých přátel umění založená roku 1796. Hrabě František Josef Šternberk (1763–1830), který stojí v jejím čele, se snaží podporovat výtvarné umění a pracuje na vybudování obrazárny.

Stánek reprezentující české výtvarné umění sídlí do roku 1809 v pražském Černínském paláci, později v letech 1814–1871 v paláci Šternberském a nakonec po roce 1884 v nově postaveném Domě umělců, dnešním pražském Rudolfinu.

Péči o současné umění roku 1835 přebírá Krasoumná jednota, která zároveň organizuje každoroční výstavy. Ve 2. polovině 19. století už ale jde jen o správu obrazárny, která, jak se zdá, rakouské úřady příliš neprovokuje.

Jazykovědec Josef Jungmann chce, aby muzeum mělo podobu české národní instituce. S německým pojetím nesouhlasí.
Jazykovědec Josef Jungmann chce, aby muzeum mělo podobu české národní instituce. S německým pojetím nesouhlasí.

Německé muzeum nechci!

15. dubna 1818 zakládá skupina českých šlechticů spolek pro Vlastenecké muzeum v Čechách na podporu vzniku dnešního Národního muzea.

Jde ovšem o německý stavovský ústav, s jehož pojetím vůbec nesouhlasí český jazykovědec Josef Jungmann (1773–1847).

Už 25. dubna 1818 na protest publikuje v Pražských poštovských novinách článek, v němž nesouhlasí s Vlasteneckým muzeem a chce jiné muzeum, vybudované vysloveně jako českou národní instituci, podporující jedině české vědce. Jenže má smůlu…

Josef Sedlnicky by byl nejraději, aby policie kontrolovala úplně všechno. Čeští vlastenci z něj mají těžkou hlavu.
Josef Sedlnicky by byl nejraději, aby policie kontrolovala úplně všechno. Čeští vlastenci z něj mají těžkou hlavu.

Nepopulární politik vydrží 30 let

Když se v roce 1817 se v čele vídeňského policejního ministerstva objevuje hrabě Josef Sedlnicky (1778–1855) z rodu Sedlnických z Choltic, pro české vlastenecké nadšence to znamená tvrdou ránu.

Muž, který ve svém úřadě vydrží více než třicet let, si svým počínáním rychle vykoleduje odpor v českých kruzích. Extrémně nepopulární politik si z toho ale nic nedělá a dál se v klidu soustředí na budování husté a rozsáhlé policejní sítě v rakouské říši.

Jeho zásluhou se musí podřídit policejnímu dohledu úplně všichni, nejenom úřady, církev a školy, ale také všechny kulturní a vědecké spolky. Zástupci policie se účastní všech jednání spolků.

Sedlnického éru zastaví teprve revoluční události roku 1848, kdy po nátlaku v březnu 1848 odstupuje. Situace se začíná radikálně měnit.

Ministr vnitra Alexander Bach ještě více přitáhne šoruby politických poměrů.
Ministr vnitra Alexander Bach ještě více přitáhne šoruby politických poměrů.

Shromažďování povoleno

Rakouská ústava schválená 28. dubna 1848, přesněji její paragraf s číslem 22 poprvé obsahuje právo na spolčování, rok na to se stejné právo objevuje i v ústavě ze 4. března 1849, takzvané oktrojované ústavě, v paragrafu číslo sedm.

Tentokrát je ale povolení ke vzniku spolku podmíněno tím, že jeho cíl a prostředky používané k jeho dosažení nesmí být ani protistátní ani protiprávní. Prováděcí předpis k ústavě také jednoznačně říká, že na spolkovou činnost musí dohlížet policie.

Když do své funkce v roce 1849 nastupuje rakouský ministr vnitra Alexandr Bach (1813–1893), politické poměry ještě více přituhují.

Nařízení číslo 246 říšského zákona schváleného 31. prosince 1851, které Bach prosadí, omezuje politický život v Rakousku.

Další nařízení ze 17. června 1852 a císařský patent číslo 253 podepsaný panovníkem Františkem Josefem I. (1830–1916) 26. listopadu 1852 už přesně popisují, co vlastně policejní dozor znamená.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Zánik východního impéria. Komunismus se hroutil za zvuku kladiv a krumpáčů
Na počátku stály lákavé ideje o svobodě, rovnosti a sociální spravedlnosti. Jenže záhy se tyto myšlenky přeměnily v jedno z nejděsivějších impérií, jaké historie pamatuje. Sovětský svaz byl po desítky let postrachem pro svobodný svět a jeho dějiny lemovaly miliony mrtvých vlastních občanů i příslušníků jiných států. Tyto dějiny se začaly psát v Petrohradě 7. […]
Historie
Krásná a cílevědomá Livia Drusilla: Fíky na věčnost?
Jednu znalkyni jedů nepřímo pošle na věčnost, další si vezme za manželku. První císař římské říše, zakladatel julsko-klaudijské dynastie a původně také spojenec Marca Antonia, Oktavián (63 př. n . l. – 14 n. l.), sice není Caesarovým potomkem, ale antický velikán ho adoptuje.   Když ambiciózní Oktavián narazí na krásnou a neméně cílevědomou Livii […]
Historie
Velké otřesy v Číně: Životy braly hladomory i zemětřesení
Přírodní katastrofa je zpravidla sama o sobě tragédií. Když se k ní ale přidají neúspěšné a necitlivé reformy v zemi, kde udeří, je zaděláno na skutečnou hrůzu. Právě to se stalo v roce 1976 v čínském Tchang-šanu. V roce 1949 měli čínští komunisté volné pole působnosti. Japonský militarismus byl na kolenou a jejich největší vnitřní nepřítel Čankajšek se se svou […]
Historie
Atentát na Františka Ferdinanda d’Este: Přelomový moment historie
To, co se odehrálo v první polovině 20. století, do té doby svět nikdy nepoznal. Čtyřicet let ohraničených první a druhou světovou válkou přepsalo geopolitickou mapu způsobem, jaký nemá v historii obdoby. Který moment obou válek dnes považují historici za klíčový? Atentát na Františka Ferdinanda d’Este: Čtyři roky utrpení, na jehož konci budou miliony mrtvých, […]
reklama
svět zločinu
Pistolník Billy the Kid: Prvního zločinu se dopustí v pouhých 12 letech
Řadí se ke kamarádům Jesseho Jamese, se kterým do sebe obrátil nejednu sklenku whiskey. Billy the Kid, vlastním jménem William H. Bonney, přichází na svět v New Yorku, ale rodina je stále na cestách. Zamíří do Kansasu, pak do Nového Mexika, kde jeho otec umírá. Z Billyho Kida (1859–1881) pak roste drzý a nezvladatelný kluk. Jeho matka […]
Postrach padouchů: Divoký Bill Hickok se stal obětí msty
Ačkoliv si Wild Bill Hickok vybuduje pověst proslulého rváče, nikde se nedostane mimo zákon. Se svým revolverem míří obávaný pistolník velice rychle, ale zároveň nikdy neútočí jako první. Kdo to proti němu zkusí, má obvykle smůlu. Wild Bill Hickok (1837–1876) patří ke krasavcům a na svůj zevnějšek je náležitě pyšný. Hezkou tvář, nazrzlé kadeřavé vlasy […]
Bandita Jesse James: Bývalý přítel ho zákeřně trefil zezadu
Dokáže střílet oběma rukama a pekelně rychle. Míří jistě, ruce se mu nikdy nezachvějí. Jesse James nejdříve bojuje ve válce Severu proti Jihu na jižanské straně. Válečné akce si ale vykládá po svém. Bojová jednotka Williama Quantrilla, které je Jesse Woodson James (1847–1882) členem, je totiž svérázná partička, která hlavně přepadá poštovní dostavníky Unie a […]
Pád „dvojčat“ odstartoval válku s terorismem
Říká se, že kdo zažil 11. září 2001, nikdy nezapomene na okamžik, kdy se o nejhorším a nejvíce šokujícím teroristickém útoku v historii lidstva dozvěděl. Pád budov Světového obchodního centra po útoku letadel ovládaných al-Káidou sledoval celý svět prakticky v přímém přenosu. A to ještě nebyl zdaleka konec.   Ten den zahynulo přes tři tisíce lidí, dalších […]
reklama
lifestyle
Lady Diana: Od rozvodu až k tragickému konci
Princezna si vzala prince. Jenže brzy se ukázalo, že realita se pohádce moc nepodobá a nemá happyend. Princezna a princ se rozvedli a následovala tragická smrt. Lady Di ale žije v lidských srdcích dál… Princezna Diana (1961‒1997) se v roce 1992 po rozchodu s princem Charlesem (*1948) stane módní ikonou. Kamkoliv se pohne, ženou se za ní paparazzi. […]
Teddy bear: Kdo poprvé vyrobil oblíbeného plyšáka?
Pořádně ohmataný plyšový medvěd i dnes často patří k nezbytným rekvizitám dětského pokojíku, a to i dlouhá léta poté, co už si s ním nikdo nehraje. Každý ale netuší, že chlupatému parťákovi, propůjčil svoje jméno sám americký prezident. Příběh začíná v newyorském Brooklynu, kde ruský židovský přistěhovalec Morris Michtom (1870–1938) v roce 1902 provozuje malou cukrárnu. Aby nalákal co […]
Milion omylů: V čem se cestovatel Marco Polo spletl?
Umíte si představit, že byste po vzoru Marka Pola strávili na cestách celkem 24 let svého života? Možná je to hezká představa nepracovat a jen tak se plavit po moři nebo pochodovat po svých po souši. Nejspíše by vám neušlo, co se kolem vás děje a neudělali byste spoustu chyb jako slavný cestovatel. Nebo ano? […]
Jaro a léto v Čechách: Vyrazte na nejnáročnější výšlapy na české hrady
Turistická sezona se nezadržitelně blíží. A hrady i zříceniny budou jako každý rok oblíbeným cílem výletů statisíce Čechů. Rozhodli jsme se posvítit si na tyto oblíbené destinace a sestavit tak trochu netradiční žebříček. Podle nás je totiž možné plánovat výlety na hrady maličko jinak než obvykle. Namísto nejznámějších hradů proto nabízíme přehled těch, jejichž zdolání […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz