Domů     Válka v Bosně: Nizozemští vojáci sil OSN zvěrstvům pouze přihlíželi
Válka v Bosně: Nizozemští vojáci sil OSN zvěrstvům pouze přihlíželi
25.6.2019

Situace na Balkáně se vyostřuje, ale ještě v březnu jsou obyvatelé Bosny a Hercegoviny ujišťováni, že konflikt se jich nemůže dotknout.

V dubnu téhož roku se situace dramaticky mění a palba ze zálohy do zmateného davu odstartuje 43 měsíců dlouhé obléhání metropole Sarajeva a jeden z nejkrvavějších konfliktů v tehdejší Jugoslávii.

Bývalá Jugoslávie byla jako sud střelného prachu, který netrpělivě čeká, až se projeví v celé své ničivé síle. Knot začal hořet už dávno v historii, ovšem v roce 1991 se plamínek nezadržitelně blížil k velkému třesku.

Lublaň a Záhřeb vyhlásily své odloučení od jugoslávské federace a zažehly několikaletou totální válku s federálními silami Jugoslávské lidové armády.

Bosna a Hercegovina bez obav

„Ale ne! Nákaza není smrtelná. Nic nenasvědčuje tomu, že válka zasáhne Bosnu-Hercegovinu.

Jinak by se jí nezačalo říkat Švýcarsko Balkánu,“ snažil se uchlácholit dav bosenský prezident Alija Izetbegovič (1925–2003) a možná se mu to na okamžik podařilo.

Ovšem ani ne o měsíc později mělo obyvatelstvo Bosny-Hercegoviny zažít to nejkrvavější vystřízlivění. Nejen ulice Sarajeva se proměnily ve střelnici, kdy každý, kdo zrovna procházel ulicemi, se mohl stát snadným terčem.

Bosnu a Hercegovinu tvořil slepenec národů ze 44 procent muslimů, 31 procent Srbů a 17 procent Chorvatů. Pomyslnou rozbuškou ke konfliktu se stalo referendum, v němž se drtivá většina voličů vyslovila pro vyhlášení nezávislosti země.

Bosenští Srbové, kteří hlasování bojkotovali, téměř okamžitě vyhlásili vlastní stát – Republiku srbskou v Bosně a Hercegovině – a s podporou Bělehradu ovládli téměř dvě třetiny země. Stejně tak i bosenští Chorvaté vyhlásili Chorvatskou republiku Herceg-Bosna.

Exhumace zavražděných v neblaze proslulé Srebrenici
Exhumace zavražděných v neblaze proslulé Srebrenici

Potyčky se mění v boje

Už v dubnu 1992 se národností šarvátky proměnily v boj o holý život. Pěsti a silné řeči byly nahrazeny dělostřeleckými šrapnely a v ulicích měst a vesnic dávno nebylo bezpečno.

Bosenští Srbové využili toho, že se jim do rukou dostala část výzbroje jugoslávské armády a obklíčili Sarajevo. Hlavní město zažívalo ty nejtěžší momenty. Metropole prakticky denně čelila smršti střel z děl a minometů. Jejich terčem se staly školy i nemocnice.

„Ve sledovaném období dopadlo na město v průměru 329 střel denně,“ líčí zpráva vypracovaná experty z OSN. Chyběly základní zdroje. Lidé museli najednou riskovat život kvůli kbelíku vody nebo bochníku chleba.

Nechtěným dobrodružstvím se staly i výpravy pro pár polínek dřeva na zátop. Dobře i nedobře mířeným kulkám ostřelovačů neunikly ani ženy s dětmi.

Mrtví se množí

Občanská válka se rychle změnila v krvavou mašinerii a nikdo si nemohl být jist svým životem. Nebožtíků přibývalo. Terčem útoků se stala veřejná prostranství. Pekárny ale i fotbalové stadiony během zápasů.

Muslimská rodina zlikvidována během pohřbu příbuzného nebyla smutnou výjimkou. Mrtvých bylo najednou tolik, že hřbitovy nestačily obrovské množství nebožtíků pojmout. Kvůli nedostatku místa posloužil jako místo posledního odpočinku i olympijský stadion Koševo!

Ratko Mladič (v čele) je jakožto generál spoluzodpovědný za srebrenický masakr.
Ratko Mladič (v čele) je jakožto generál spoluzodpovědný za srebrenický masakr.

Tunel naděje

Životní podmínky Sarajeva byly tristní. V mnohém vypadaly, jako by se obyvatelé metropole vrátili o několik století zpět!

Alespoň titěrnou úlevu městu zmítajícímu se v pekelných plamenech přineslo léto v roce 1993. Tehdy byla totiž vybudována 800 metrů dlouhá štola pod letištěm v Butmiru. Vznikl tak improvizovaný tunel, jenž ústil na území pod kontrolou bosenské armády.

„Tímto tunelem proudily do obleženého města léky, potraviny i munice. V opačném směru pak byli posíláni ranění,“ vysvětlují historikové.

Čistky, kam se podíváš

Začala více jak tříletá éra násilníků, milicionářů a darebáků. Éra etnických čistek a internačních táborů a strážných věží, kde lidský život neznamenal zhola nic. „Viděl jsem hodně mrtvol. Neumíte si představit, co dokáže dělo o ráži 130 milimetrů.

Nejhorší ale je, když vidíte umírat své přátele,“ vzpomínal po letech jeden z válečných veteránů, který během války nebyl překvapivě zraněn, ale jak sám přiznal, hrůzy, které viděl, se podepsaly na jeho psychice.

Více než vyhrocená situace mezi rozlícenými národy si žádala zásah ze strany OSN. Ta vzhledem k nepřípustnosti jednání účastníků konfliktu vytvořila takzvané bezpečné zóny – povětšinou se jednalo o částečně chráněné muslimské enklávy jako Goražde, Žepa, Bihać, Tuzla a Srebrenica.

Jenže právě poslední zmiňované město okusilo krvelačné tesáky genocidy pod taktovkou generála Ratka Mladiće (*1943).

Jednotky OSN v konfliktu sehrály značně kontroverzní roli.
Jednotky OSN v konfliktu sehrály značně kontroverzní roli.

Válečný vrchol

Srebrenica – jedna z enkláv na východní hranici Bosny. Je ze všech stran obklíčená územím pod srbskou kontrolou a takřka závislá na libovůli Srbů.

Napjatou atmosféru nemůže zjemnit ani několik stovek slabě vyzbrojených nizozemských vojáků sil OSN. 6. července 1995 zahajují Srbové raketové ostřelování. Tisíce civilistů se dávají do pohybu. Panika se vznáší vysoko ve vzduchu.

Ženy, děti a starci se tísní u základny vojáků OSN ve vsi Potočary. Pozdější odhady zmiňují na 30 000 lidí, z toho asi tisícovka mužů, kterým zbývá jen několik málo hodin života.

Sladkosti nesou smrt

Situace v Potočarech se mění v drama. Za doprovodu vysokých důstojníků Hlavního štábu a televizních štábů se objevuje generál Ratko Mladić. Střídavě z davu vytahuje plačící a vyděšené děti a rozdává jim sladkosti.

Jednoho malého chlapce hladí po vlasech a před zraky unavených a vystrašených očí mu slibuje, že jej přiveze do uzavřeného města, kde bude dost chleba a čokolády pro všechny… Jenže za Mladićovými slovy se ukrývala obrovská lež.

Srbští vojáci vytahovali z davu nevinné lidi, které čekala jistá smrt. Ve večerních hodinách se teror stupňoval, zoufalým davem se šířilo vzlykání a pláč jako lavina – čas od času přerušena výstřely z pušek.

Modré přilby OSN před srbskými jednotkami složily zbraně a přihlížely, jak Srbové separují vojensky zdatné muže od ostatních. Ty pak srbští vojáci prach sprostě popravili.

Pohřeb v Sarajevu jen znovu otevřel rány přeživších.
Pohřeb v Sarajevu jen znovu otevřel rány přeživších.

Jako štvaná zvěř

Zhruba 15tisícový dav mladších a zdatnějších mužů se odmítl vydat do rukou Srbů a zajistit si tak v lepším případě kulku do týla. Muži proklouzli do hor, drali se nocí napříč hustými lesy a za zády jim ševelily srbské jednotky. Cíl byl daleko.

Dav měl před sebou více jak 50 kilometrů cesty. Ovšem vidina toho, že přivedou pomoc a zachrání si holý život, byla silnější. Jenže tragédie čekala i na ně.

Vyčerpaný dav se trousil hlubokými hvozdy a někteří bosenskosrbští vojáci si z nebožáků udělali lovnou zvěř. „Štvali je v lesích jako zvířata, odstřelovala je arterie,“ vzpomínali pozůstalí těch, jejichž život vyhasl pod rukama štváčů.

Klid není ani po letech

„Můj starší syn a manžel Abdalláh byli spolu, mladší syn byl sám. Neumím si představit, jaké to muselo být, když stáli vedle sebe, otec a syn a hleděli smrti přímo do očí,“

vzpomíná manželka a matka dvou synů na události, které jí i po více jak 20 letech rvou srdce. „Z mého staršího syna jsem mohla pochovat jen dvě kosti, stejně tak to bylo u mého muže. Zbytek ostatků se nenašel,“

vrátila se ještě jednou ve svých vzpomínkách nešťastná žena. Později se ukázalo, že Srbové měli hrůznou akci naplánovanou. Během jejich běsnění padlo za oběť na 8000 nevinných. „Nebyli ničím vinni. Byli vinní jenom tím, že byli islámské víry,“ naříkaly vdovy a matky.

Mezinárodní soudní dvůr OSN označil srebrenický masakr za genocidu. Dodnes se podařilo identifikovat na 6000 obětí vraždění.

Zdrcený a ochromený tehdejší tajemník OSN Kofi Annan (*1938) nakonec uzná „chyby v úsudku“ v této době a strašnou „neschopnost pochopit rozsah zla“.

Foto: Wikimedia, Shutterstock. Autor textu: Kateřina Pelikánová. Pro web upravil: Miroslav Horký
Související články
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina