Skip to content

V liberecké zoo je k vidění zcela nový druh – viskača

Návštěvníci Zoo Liberec se mohou těšit na zcela nový živočišný druh. Je jím jihoamerický hlodavec z čeledi činčilovitých, viskača. Trojice viskač přijela do liberecké zahrady ze švýcarské Zoo Curych a novým domovem se jim stala expozice po mangustách tmavých.

Viskača vytváří rozsáhlé podzemní kolonie nazvané viscacheras, v nichž žije okolo třiceti jedinců. Foto: TZ Zoo Liberec

V rámci českých a slovenských unijních zoologických zahrad se jedná o naprosto raritní druh, který je k vidění pouze v Liberci.

Novinky lákají

Každý rok se liberecká zoo snaží veřejnosti přichystat nějakou novinku a představit ji nový živočišný druh. Po kriticky ohrožených gekonech modrých v letošním roce rozšířila svou kolekci chovaných zvířat také o trojici unikátních viskač.

Stala tak první zoologickou zahradou v Česku a šestou zoo v Evropě (v rámci Evropské asociaci zoologických zahrad), která tento druh chová. Ze Zoo Curych získala samce a dvě samice. „Všechna zvířata jsou v reprodukčním věku, takže doufáme, že se brzy budeme moct radovat z přírůstků,“ říká zooložka Dorota Gremlicová.

blank
Dominantní samci hlídají okolí a hvízdáním varují společenství před predátory. Foto: Flickr upload bot / Creative Commons / CC-BY-2.0

Viskača je největší zástupce z čeledi činčilovitých, dospělí jedinci dosahují délky těla 45-65 cm a jejich hmotnost může přesáhnout 8 kg. Barvou srsti jsou dobře přizpůsobeny svému okolí, tělo mají šedohnědě zbarvené se světlejšími chlupy na břiše a huňatým ocasem.

„Charakteristická je pro ně těžká hlava s velkýma tmavýma očima, kterou zdobí nápadný široký černý vodorovný pruh. Zvíře tak vypadá, jako by mělo černou pásku přes tlamu,“ přibližuje Gremlicová. Zadní končetiny se třemi prsty jsou výrazně delší než přední.

Na předních končetinách má čtyři prsty se silnými ostrými drápy, které využívá k hrabání nor a podzemních cest. „Pro viskači je také typická výrazná pohlavní dvojtvárnost, samci jsou mnohem větší než samice a kontrastní zbarvení na hlavě je u nich výraznější,“ dodává zooložka.

Nahradili mangusty

Ve volné přírodě obývají pampy a křovinaté oblasti v Argentině, Bolívii a Paraguayi, kde tvoří až třicetičlenné kolonie. V zemi si budují rozsáhlé sítě chodeb a aktivní jsou hlavně za soumraku, kdy vyráží za potravou.

Živí se výhradně rostlinnou stravou a spásají traviny a byliny rostoucí v okolí.

blank
Protože vypásá trávu na značných plochách a v jejích norách si může dobytek zlomit nohu, hubí se viskača jako škodná. Foto: Salix / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0

V liberecké zoo je návštěvníci mohou spatřit v expozici ve spodní části zahrady, která původně sloužila mangustám tmavým, s jejichž chovem liberecká zahrada již skončila. „Mangustám tmavým se v evropských zoologických zahradách dlouhodobě nedaří, odchovy jsou velmi vzácné a pár mangust chovaný v Zoo Liberec od roku 2015 nikdy neměl mláďata.

Po vyčerpání všech dostupných možností, jak zvířata povzbudit k reprodukci, jsme se dohodli s kolegy ze Zoo Plzeň, která se chovem tohoto druhu také zabývá, na přesunu našich zvířat tam. Plzeňští chovatelé tak budou moci více pracovat se složením skupiny a zvýší se tak naděje, že mangusty někdy budou mít potomky,“ přibližuje zooložka Gremlicová.

blank
Zužitkovává se z ní kožešina a maso, které je v některých oblastech pokládáno za lahůdku. Foto: Xocolatl / Creative Commons / CC-Zero
Foto: Úvodní foto: TZ Zoo Liberec
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Příroda
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Chystá se herečka opravdu opustit svého muže?
nasehvezdy.cz

Chystá se herečka opravdu...

Od samého začátku to...
SOS hlasivky: Nemůžu mluvit!
panidomu.cz

SOS hlasivky: Nemůžu mluvit!

Chrapot mají většinou na vině infekce horních cest...
Troja Když jsou láska a sláva silnější než smrt
epochanacestach.cz

Troja Když jsou láska a sláva...

Nedobytné opevnění...
Tablety zažívají renesanci
21stoleti.cz

Tablety zažívají renesanci

Zatímco ještě před dvěma lety se mohlo...
Brokolicový krém s krutony
tisicereceptu.cz

Brokolicový krém s krutony

Jemný brokolicový krém s brambory a...
S třetím manželem jsem spokojená a chci ho už napořád
nasehvezdy.cz

S třetím manželem jsem...

Dvě manželsví jí...
Tajemný přízrak mi ukázal směr
skutecnepribehy.cz

Tajemný přízrak mi ukázal směr

Pomoci v nouzi se můžeme...
Klíč k apokalypse: Existuje červené tlačítko?
epochalnisvet.cz

Klíč k apokalypse: Existuje...

Dramatická hudba hraje na plné pecky. Diváci v...
Konferenční a odkládací stolky
rezidenceonline.cz

Konferenční a odkládací stolky

Dnes jsou pro naše potřeby...
Po stopách čarodějnic
enigmaplus.cz

Po stopách čarodějnic

Usedají kolem ohně a tiché zaříkávání se mění v hlasité...
Nehledej smrt, smrt si tě najde: záhada posledního letu Daga Hammarskjölda
enigmaplus.cz

Nehledej smrt, smrt si tě...

Letos uplynulo rovných šedesát let od tragické...
Tablety zažívají renesanci
iluxus.cz

Tablety zažívají renesanci

Zatímco ještě před dvěma lety se mohlo...