Domů     Utekl k nám praotec Čech kvůli mstiteli vraždy?
Utekl k nám praotec Čech kvůli mstiteli vraždy?

Země oplývající mlékem a strdím? Praotec Čech se rozhlédne z oblého kopce. Krajina vypadá úrodně a jistě se pro jeho kmen stane dobrým domovem. On sám konečně přestane být psancem. Ruka mstitele za zločin, který spáchal, až sem určitě nedosáhne!

Kde se zrodil příběh o příchodu Slovanů k nám?

Za nejstarší pověst o jejich cestě historikové označují legendu o založení Kyjeva, zachycenou ve staroruské kronice Povesť vremennych let, kterou na počátku 12. století sepsal kyjevský mnich Nestor.

Líčí příběh tří bratrů – Choriva, Kyje a Ščeka – a jejich sestry. Kyj byl zakladatelem Kyjeva, Choriv, tedy Chorvat, přivedl chorvatský národ na pobřeží Jadranu, Šček nápadně připomíná Čecha.

Jihoslované si příběh ale vykládají trochu jinak. „V Krapině (v dnešním Chorvatsku – pozn. red.), městě založeném Římany, pobývají tři bratři: Čech, Lech, Mech,“ líčí tamní pověst a ukazuje na ně jako na samotné zakladatele města.

Na starých mapách Krapiny, ležící téměř u hranic se Slovinskem, se dokonce objevuje místo zvané Gradina Čech, údajné Čechovo sídlo…  

Povesť  vremennych let líčí založení města Kyjeva.
Povesť  vremennych let líčí založení města Kyjeva.
 

Pomstil sestru 

Římskému správci Aureolovi (asi 220‒268), kterému v té době oblast Dalmácie podléhá, neuniknou půvaby jejich sestry Viliny. A ani on není dívce lhostejný. „Pusť nás do bran města,“ žadoní muž jejího srdce. Vilina mu vyhoví.

Jenže Aureolova družina do té doby svobodnou Krapinu vydrancuje. Vypaluje všechno, co jí přijde pod ruku. Vilina je tváří v tvář té zkáze naprosto zdrcená.

V zoufalství nad tím, co její vyvolený provedl, jí pukne žalem srdce. „Vyzývám tě na souboj,“ vykřikne potom rozzuřený Šček tváří v tvář Aureolovi. Zničení města chce okamžitě pomstít.

Šarvátka podle pověsti skončí Římanovou smrti. „Musíme okamžitě pryč,“ zavelí vzápětí Šček bratrům. Jeho družina kvapně opouští Krapinu a vydává se na sever.  

Pověst, že praotec Čech k nám utekl před pronásledovateli, je pouhou spekulací.
Pověst, že praotec Čech k nám utekl před pronásledovateli, je pouhou spekulací.

Inspirace v Bibli 

Může se jihoslovanský příběh zakládat na pravdě? Kosmas nic podobného nepopisuje.

Barvitě ale příběh vraždy ve 14. století vylíčí kronikář Dalimil. „Leží země v srbském kraji, Charváty ji nazývají, a v ní kdysi vládl lech, který nosil jméno Čech. Neboť dopustil se vraždy, zbaven domova byl navždy,“ veršuje český letopisec.

Podle kronikáře tu ale „prožil ve cti, dlouhé roky s bratry šesti“. Šlo tedy o ctnostného muže, který se sám rozhodl opustit zemi. Snad se bál pomsty pozůstalých.

Dalimil zdůrazňuje, že Čech (poprvé užívá toto jméno, u Kosmy se lze setkat jen s Boehmem) byl významným vladykou. Odkud vzal zdroj a motiv dramatické zápletky?

Znalci biblických příběhů poukazují na to, že kvůli velice podobným událostem musel odejít i Mojžíš z Egypta. Našel kronikář inspiraci v Bibli? Zřejmě ano, a aby příběhu dodal patřičnou „šťávu“, okořenil ho krvavým motivem…   

Podle kronikáře Dalimila Čech ztratil domov.
Podle kronikáře Dalimila Čech ztratil domov.

Velmož, nebo obyčejný člověk? 

Chuť přikrášlit naši ranou historii možná měl i český král a římský císař Karel IV. (1316‒1378), když kolem roku 1374 nechal sepsat latinskou Kroniku českou, která se pak dočkala českého překladu.

Její tvůrce Přibík Pulkava z Radenína (†1380) také líčí příběh, kdy Čech spáchá vraždu významného muže, a proto musí utéct. O samotném Čechovi však hovoří jen jako o „nějakém člověku“, nepřiznává mu žádné důležité společenské postavení.

Proč, to není jisté. Přitom se lze téměř stoprocentně spolehnout na to, že Pulkava čerpal i z Dalimilových textů a jeho kroniku z počátku 14. století bezpečně znal.  

I Přibík Pulkava z Radenína ve svém díle popisuje vraždu.
I Přibík Pulkava z Radenína ve svém díle popisuje vraždu.

Časově to nesedí 

Aureolus patří k historicky doloženým osobám. Stává se správcem Ilýrie, části dnešního Balkánu. Podle životopisů římských císařů, známých jako Historia Augusta, ze 4. století n. l.

dosáhl hodnosti dux equitum, tedy funkce velitele jízdy. Své další působení spojil se severoitalským Milánem, ale ve městě byl zabit, když se pokusil uzurpovat si císařský trůn pro sebe. Jiné místo, ale k vraždě došlo!

Háček ovšem vězí v jistém časovém nesouladu. Aureolus žil již ve 3. století, ale „praotec Čech“ se u nás musel objevit až mnohem později. „Podle nejrozšířenějšího názoru velké stěhování Slovanů začalo v prvních desetiletích 6. století na Ukrajině.

Do Čech měli první osadníci dorazit brzy po roce 530,“ uvádí současný autor Arnošt Vašíček. I přes propast tří staletí se ovšem dávný zločin, spáchaný na římském vojevůdci, mohl stát inspirací pro lidová vyprávění. Sotva ale mohl uvést do pohybu celé kmeny Slovanů.   

Foto: Wikimedia Commons, kpvhas.ff.cuni.czjpg
Související články
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
reklama
historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina